Wireless η Wired ακουστικα για το LG G6;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Θα αγορασω αυτες τις ημερες το LG G6 και θελω να παρω και ενα καλο σετ ακουστικα. Τα χρησιμοποιω κυριως στο τρεξιμο και στο γυμναστηριο. Θα παρω την Κορεατικη εκδοση του G6 που εχει το QUAD DAC. Καπου διαβασα οτι με τα wireless ακουστικα δεν μπορεις να αξιοποιησεις αυτη την δυνατοτητα; Ισχυει;

Εχει μεγαλη διαφορα το DAC; Δεν ειμαι τρελος audiophile, ουτε εχω αρχεια flat και 24bit. Απλα mp3 αρχεια μουσικης εχω. Απλα θελω οσο το δυνατον καλυτερη ποιοτητα.

Σιγουρα τα wireless θα ειναι πιο ανετα καθως θα μπορω να τα χρησιμοποιω και οταν κανω βαρη και οχι μονο στον διαδρομο. Αλλα τα wired προσφερουν καλυτερη ποιοτητα ηχου, την οποια βεβαια μπορει και να μη καταλαβω ποτε μου.. Ασε που το quad dac θελει 50+ ohm οποτε θα χρειαστω ειτε ενα πολυ καλο σετ ακουστικα ( δεν διαθετω τοσα χρηματα ) ή καποιον ανταπτορα επιπλεον, που να δινει high impedance.

Ο μοναδικος λογος που θα παρω LG κινητο, ειναι το quad dac που εχει το G6. Αν ομως δεν θα καταλαβω την διαφορα, τοτε μπορω να βρω και κατι αλλο, ισως και φθηνοτερο.

Τελος, καλο θα ηταν τα ακουστικα να εχουν καποια προστασια απο τον ιδρωτα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Απλά με wireless, η διαφορά από κινητό σε κινητό αγγίζει τη σφαίρα της ανυπαρξίας. Τζάμπα τα dacs θα πάνε. Από το dac των ακουστικων θα ακους. Αν σε ενδιαφερει η οποια ποιοτητα και επιμένεις wireless μεγαλωσε το budget των ακουστικων.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Oπως σου έγραψα στο άλλο νήμα τα ασύρματα ακουστικά έχουν ενσωματωμένο dac δικό τους. Το αναλογικό σήμα δεν μπορεί να μεταφερθεί ασύρματα οπότε η τελική μετατροπή από ψηφιακό σε αναλογικό σήμα πρέπει να γίνει στο ακουστικό. Αρα ναι ισχύει με ασύρματα ακουστικά δεν θα χρησιμοποιείς το dac του τηλεφώνου σε ασύρματη σύνδεση.

Το αν έχει διαφορά το quad dac σε σχέση με το απλό dac του G6 και αν θα τι καταλάβεις είναι δύσκολο να το απαντήσουμε . Θεωρητικά ναι έχει διαφορά αλλά κατά πόσο αυτό μεταφράζεται στην πραγματικότητα , κατά πόσο θα την ακούσεις εσύ και θα κρίνεις ότι είναι τέτοια διαφορά που να αξίζει τα πιθανά extra χρήματα και κατά πόσο θα φανεί η διαφορά με mp3 αρχεία εγώ να σου πω υπεύθυνα διάλεξε την μία επιλογή αντί της άλλης δεν το κάνω.

Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να πω την προσωπική μου γνώμη που είναι ότι για τρέξιμο και γυμναστήριο σαφώς και θεωρώ τα ασύρματα ακουστικά καλύτερη επιλογή από πλευρά και χρηστικότητας και μόνο . Σοβαρά βάρη και σοβαρό τρέξιμο με το καλώδιο να πηγαίνει πέρα δώθε και τα ακουστικά να μπαινοβγαίνουν δεν γίνεται. Και όσον αφορά την ποιότητα ε εντάξει την ώρα που κωλοχτυπιέσαι η πιστότητα και η ποιότητα του ήχου δεν είναι προτεραιότητα.
Οπότε θα έπαιρνα το απλό G6 και θα έδινα την διαφορά των χρημάτων σε όσο το δυνατόν πιο αξιοπρεπή ασύρματα ακυστικά για αυτή τη χρήση.

Δες και αυτό το νήμα, διάλεξε τι προτιμάς ασύρματα ή ενσύρματα , πες μας τι τύπου θες (ψέιρες? ακουστικά κεφαλής?) και δώσε μας και ένα μπάτζετ για να το δούμε.
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Απ'οτι διαβασα το LG G6 υποστηριζει και ενα καλο προτυπο ηχου μεσω bluetooth, δε θυμαμαι πως ακριβως λεγεται, το οποιο θα το εχουν και τα καλα wireless ακουστικα.

Αυτο που θελω να ξερω ειναι εαν σε απλα mp3 αρχεια 128kbs-256kbs θα καταλαβω την διαφορα με τα quad dac. Αν οχι, τοτε να προτιμησω wireless ακουστικα.
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Παντως το αστειο ειναι οτι το κορεατικο g6 με το quad dac ειναι 20 ευρω φθηνοτερο σε σχεση με αυτο που υπαρχει στο σκρουτζ! Βεβαια θα το αγορασω απο Κινα με ο,τι αυτο συνεπαγεται!!

Οποτε μαλλον στα wireless θα καταληξω. In-ear θελω και budget μεχρι 50 ευρω αν υπαρχει κατι αξιοπρεπες;

Και ισως παρω και τα xiaomi pistons για συμπληρωματικα οταν θα θελω το quad dac. Με ενα απλο ανταπτορα μπορω να ενεργοποιησω το high impedance.