Αγορα ηχειων για ταινιες. 2.1 ή 5.1; Προσωρινη αγορα πριν το home cinema.

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Θελω να αγορασω ηχεια για την τηλεοραση για να βλεπω ταινιες. Δεν ξερω κατα ποσο θα με βολεψουν τα 5.1 στον χωρο που εχω. Γενικα τα καλωδια των ηχειων ειναι μακρια; Ο καναπες απεχει 2 μετρα απο την τηλεοραση. Σκεφτομαι να παρω κατι οικονομικο για 2,3 χρονια και μετα να αγορασω ενα καλο home cinema.

Οι ταινιες που βλεπω ειναι bluray με DTS κατα κυριο λογο.


Και κατι επιπλεον για το home cinema, ωστε να το γνωριζω για μελλοντικη αγορα. Επειδη χρησιμοποιω τον υπολογιστη για να βλεπω τις ταινιες, και επειδη γνωριζω οτι με τα καταλληλα φιλτρα, shaders, codecs κτλ πετυχαινεις πολυ καλη ποιοτητα εικονας, πραγμα το οποιο δε μπορει να το κανει ο player του home cinema. Υπαρχουν ξεχωριστα μονο τα ηχεια ή θα πρεπει να αγορασω αναγκαστικα και τον bluray player;
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Καλωδια ηχειων υπαρχουν και με το μετρο,αγοραζεις οσο θελεις , οτι μηκος σε βολευει.

Ομοιως μπορεις να αγορασεις home cinema πακετο η τα παντα χωριστα, ηχεια , player ,ενισχυτη.

Στον υπολογιστη η αληθεια ειναι οτι μπορεις να φτιαξεις πολυ καλη ποιοτητα, αν το τουμπανιασεις με φιλτρα, αλλα πολυ καλη ποιοτητα μπορει να εχεις και με media player / blu ray player.
Eξαρταται τι εχεις ηδη και τι χρειαζεσαι πραγματικα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Αν διακρινω καλά απο τις φωτό το creative έχει ηχείο full range ενω το logitech έχει και tweeter. Αν όντως ισχυει αυτό πάρε το logitech.
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Γενικα θεωρειται μια καλη λυση για καποια χρονια πριν παρω ενα καλο home cinema; Σε σχεση με το ηχειο της τηλεορασης παντα.. Πιστευω θα βολεψει, καθως ολες οι ταινιες ειναι bluray DTS.
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Μια γενικη διαταξη ειναι η παρακατω : http://www.the-home-cinema-guide.com/images/surround-sound-speakers-room.jpg

Αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να επιτευχθει με τετοια ηχεια που θελω να αγορασω, καθως 1ον, τα καλωδια που εχουν ειναι μικρα ( αν και αυτο λυνεται ευκολα ) και 2ον) τα ηχεια ειναι κοντα οποτε θα χρειαστω τραπεζακια για να τα τοποθετησω, ωστε να ειναι κοντα στο υψος των ωμων μου.

Υπαρχει διαφορα εαν τα συνδεσω στην τηλεοραση ή στον υπολογιστη; Εχω την Samsung H7000.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,413
Θεσσαλονίκη
Χμμμ αν κατάλαβα καλά, τα ηχεία αυτά για να παίξουν κανονικό πολυκαναλο σημα θέλουν κάρτα ήχου με διακριτή αναλογική έξοδο ανά κανάλι. Δηλαδή από τηλεόραση μόνο στέρεο θα ακους. Αν σκοπεύεις να βάλεις τηλεόραση και να χρησιμοποιείς τον ενσωματωμένο σε αυτήν media player θα χρειαστείς άλλο σετ με ψηφιακή είσοδο HDMI ή optical. Το ίδιο και τα creative.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Δεν κάνουν για Home Cinema στο σαλόνι τα ηχεία που βλέπεις φίλε μου. Είναι για desktop χρήση. Για το σαλόνι θα χρειαστείς κανονικά ηχεία και ενισχυτή AV.
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Εαν τα συνδεσω στον υπολογιστη ομως; Θα χρειαστω βεβαια επακταση καλωδιων 3μετρα για το καθε ηχειο.

Κατι αλλο τωρα. Μπορω να ξεκινησω σταδιακα το χτισιμο; Δλδ να αγορασω για αρχη μονο 2 ηχεια για την τηλεοραση;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Σε οτιδήποτε και να τα συνδέσεις δεν είναι για σαλόνι. Εκτός αν σου αρέσει να ακούς ψιθυριστά. Δεν κάνουν. Ξεκίνα με ένα βασικό ενισχυτή AV και δυο ηχεία και το συμπληρώνεις σιγά σιγά.
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
Απλα δε ξερω τι γινεται με εσας, εγω μενω Αθηνα σε πολυκατοικια και η ενταση θα ειναι το πολυ μεχρι την μεση.. Τωρα το να λες οτι ακουγονται ψιθυριστα δε στεκει, απο τη στιγμη που με κατι logitech ηχεια των 30 ευρω που εχω, αν τα βαλω στο μεγιστο ακουγονται μεχρι την διπλανη πολυκατοικια.

Το σαλονι ειναι μικρο, και εγω απεχω 2 μετρα απο την τηλεοραση.

Και τουλαχιστον, σε σχεση με τα ηχεια της τηλεορασης, πιστευω θα εχω αρκετες φορες καλυτερο ηχο.

Anyway. Τι θα μου προτεινες για αρχη;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Ως τι ορίζεις μέση ένταση για να καταλαβαινόμαστε; Σε τι στάθμη ακούς και πόσο headroom έχεις; Τα ηχειάκια αυτά είναι για desktop. Τέλος. Τελειώνουν και παραμορφώνουν πολύ πιο πριν φτάσουν σε συνθήκες κινηματογραφικού ήχου.

Ψάξε έναν εισαγωγικό ενισχυτή AV από yamaha pioneer denon για παράδειγμα και ένα ζευγάρι ηχεία βάσης. Μετά προσθέτεις ένα sub και συνεχίζεις με surround και κεντρικό. Υπολόγισε για ενισχυτή και ένα ζεγάρι ηχεία περίπου 500 ευρώ.
 

Witcher1st

Established Member
23 February 2010
242
500 ευρω!! Τρελη τιμη.. Αστο για τα επομενα χρονια τοτε.. Και εγω νομιζα πως προτασεις τυπου Ζ906 ειναι ιδανικα για τις ταινιες!

Σπανια βαζω την ενταση της τηλεορασης πανω απο το 50. Τι ειναι το headroom;