ADSL Vodafone Ταχύτητα;

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Έχει κανένας Vodafone ADSL περιοχή Χαλάνδρι να μου πει εντυπώσεις σχετικά με τις ταχύτητες συγχρονισμού ;

Έχω ΟΤΕ και σύγχρονιζει γύρω στα οκτώ
Μη βάλω Vodafone και σέρνομαι με τέσσερα είτε με πέντε έως έξι
Γιατί τα οκτώ μου είναι απολύτως απαραίτητα

Επίσης ο εξοπλισμός που δίνει δηλαδή το μόντεμ είναι για τα σκουπίδια; Στον ΟΤΕ έχω το ZTE H108NS
Δίνει τη δυνατότητα για δικό σου μόντεμ;

Επειδή μόνιμο διέξοδο στα ρεπό είναι το ίντερνετ γιαυτό ρωτάω είναι πολύ κρίσιμο για μένα να μην έχει αποσύνδεσης και να είναι οχτώ και πάνω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,111
Θεωρητικά θα πρέπει να είσαι στα ίδια. Υπάρχει και ένα άλλο ενδεχόμενο να σου αλλάξουν ζεύγος καλωδίων από τον ΟΤΕ. Εκεί παίζεις 50-50 να είσαι καλύτερα - χειρότερα. Σε γενικές γραμμές όμως θα πρέπει να είσαι στα ίδια.

Το modem είναι ΟΚ για βασική χρήση. Από και και πέρα είναι τι ζητάς. Εγώ πχ άλλαξα router καθώς το βράδυ έκανα τα updates μου, ο πατέρας μου χαζολογούσε στο youtube και η αδερφή μου μιλούσε μέσω skype με εξωτερικό. Οπότε το QoS που ήταν για κλάματα μου έκανε προβλήματα. Τα πράγματα διορθώθηκαν κατά πολύ. Μόνο όταν ξέσκιζα τα torrents έπρεπε να βάλω κόφτη. Σε καμία άλλη περίπτωση.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Ζεύγος καλωδίων δηλαδή; Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα είμαι λίγο αρχάριους. Επίσης στον ΟΤΕ μου λέγανε ότι αν βάλω άλλο router δικό μου δεν θα μου το υποστηρίζουν . Παρότι ξέρω από τεχνολογία σε επίπεδο τελικού χρήστη, έχω την γενική αίσθηση ότι μάλλον δεν μπορώ να ρυθμίσω μόντεμ
πχ και 150 Να κοστίζει στην αγορά

Αλλά άμα πέσει κάτω από οκτώ θα είναι πολύ χάλια .

Ήδη με το ζόρι κάνει 1080 YouTube. Αλλα είναι watchable. Μικρότερο του 8 = deal breaker


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Έχει κανένας Vodafone ADSL περιοχή Χαλάνδρι να μου πει εντυπώσεις σχετικά με τις ταχύτητες συγχρονισμού ;

Έχω ΟΤΕ και σύγχρονιζει γύρω στα οκτώ
Μη βάλω Vodafone και σέρνομαι με τέσσερα είτε με πέντε έως έξι
Γιατί τα οκτώ μου είναι απολύτως απαραίτητα

Επίσης ο εξοπλισμός που δίνει δηλαδή το μόντεμ είναι για τα σκουπίδια; Στον ΟΤΕ έχω το ZTE H108NS
Δίνει τη δυνατότητα για δικό σου μόντεμ;

Επειδή μόνιμο διέξοδο στα ρεπό είναι το ίντερνετ γιαυτό ρωτάω είναι πολύ κρίσιμο για μένα να μην έχει αποσύνδεσης και να είναι οχτώ και πάνω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μηπως να το σκεφτεις για μεταβαση σε vdsl cosmote (εκτος αν η διαφορα τιμης ειναι απαγορευτικη); το χαλανδρι εχει αρκετες καμπινες οποτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα συγχρονιζεις 50/5. Για το θεμα του δικου σου μοντεμ, ολοι σε αφηνουν να εχεις δικο σου εξοπλισμο. Απλα επειδη δεν μπορουν να εχουν εκπαιδευσει το προσωπικο του help desk σε ολα τα διαφορετικα μοντεμ/ρουτερ που κυκλοφορουν, δινουν το δικο τους, ωστε να ξερει και το προσωπικο να σου πει "κανε το Α, μετα το Β" κτλπ. Συχνα μαλιστα εχουν και απομακρυσμενη προσβαση στο μοντεμ σου, ωστε να μπορουν να διορθωσουν πραγματα χωρις καν να κανεις κατι εσυ.
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,111
Το ζεύγος καλωδίων είναι απλά τα καλώδια που έρχονται από το κέντρο στο σπίτι σου. Κάποιες φορές δεν μπορούν να σου δώσουν τα ίδια για ΧΨΩ λόγους και σου συνδέουν αλλά.

Όσο για τα router ισχύει αυτό που σου είπε ο από πάνω φίλος. Επειδή στην αγορά υπάρχουν δεκάδες λύσεις δεν μπορούν να ασχοληθούν. Οπότε σου λένε μόνο το δικό μας υποστηρίζει 100% τη γραμμή.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart 4 max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Ζεύγος καλωδίων δηλαδή; Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα είμαι λίγο αρχάριους. Επίσης στον ΟΤΕ μου λέγανε ότι αν βάλω άλλο router δικό μου δεν θα μου το υποστηρίζουν . Παρότι ξέρω από τεχνολογία σε επίπεδο τελικού χρήστη, έχω την γενική αίσθηση ότι μάλλον δεν μπορώ να ρυθμίσω μόντεμ
πχ και 150 Να κοστίζει στην αγορά

Αλλά άμα πέσει κάτω από οκτώ θα είναι πολύ χάλια .

Ήδη με το ζόρι κάνει 1080 YouTube. Αλλα είναι watchable. Μικρότερο του 8 = deal breaker


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικό σου router, αλλά δεν θα δεις καμία διαφορά τρομερή. Θα σου πρότεινα και εγώ VDSL, μέρα με τη νύχτα. Στη μετάβαση στον άλλο πάροχο ως επί το πλείστον το ζεύγος αλλάζει οπότε διαφορά θα υπάρξει. Εάν έχεις την καλύτερη δυνατή γραμμή αυτή τη στιγμή για την απόσταση σου, η ταχύτητα στη καλύτερη θα μείνει η ίδια, πιθανότατα θα μειωθεί. Μπορεί να συμβεί και το αντίστροφο, θα πρέπει να μας δώσεις τα στοιχεία από το router σου.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Αν πας σε Vodafone εχε υπόψη σου οτι για νεα ADSL γραμμή δεν δινουν δωρεαν ρουτερ. Ειτε θα πρέπει να αγοράσεις το δικό τους (~20 Ευρώ) ή καποιο άλλο από το εμπόριο.

Αν μπορείς να πάς σε VDSL μην το σκέφτεσαι καθόλου.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Κάποτε έπιανα 10-11 ΟΤΕ . Έγινε μια βλάβη επισκευες έπεσε στα 8 . Κάτω απο 8 δεν γίνεται δουλειά πχ YouTube 1080p Kai 1080p60 και θέλω να βάλω κ Netflix hD streaming . Μήπως είμαι υπερβολικός για το τουλάχιστον 8 ; Υπάρχει δυνατότητα για δοκιμή ; Μήνα τρίμηνο πχ εξάμηνο έστω .γιατι είναι 24 μηνό


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Επίσης με βλαβες τι γίνεται ; Έρχονται γρήγορα σχετικά, πρέπει να παίρνεις Σταμάτη για να έρθει ΟΤΕ είχα ακούσει ότι είχανε διαμάχη με τον ΟΤΕ ότι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Κάποτε έπιανα 10-11 ΟΤΕ . Έγινε μια βλάβη επισκευες έπεσε στα 8 . Κάτω απο 8 δεν γίνεται δουλειά πχ YouTube 1080p Kai 1080p60 και θέλω να βάλω κ Netflix hD streaming . Μήπως είμαι υπερβολικός για το τουλάχιστον 8 ; Υπάρχει δυνατότητα για δοκιμή ; Μήνα τρίμηνο πχ εξάμηνο έστω .γιατι είναι 24 μηνό


Sent from my iPhone using Tapatalk

για τις δοκιμες που λες δεν ξερω να σου πω, αλλα φοβαμαι οτι δεν θα γινεται. Για netflix, μιας και το ανεφερες, μπορεις να κανεις το εξης. Φτιαξε ενα trial account και μετα κανε search μεσα στο netflix για "test patterns". Παιζει ενα δοκιμαστικο βιντεακι και σταδιακα ανεβαζει αναλυση/bitrate, οποτε βλεπεις μεχρι που φτανει η υπαρχουσα γραμμη σου. Εχω την εντυπωση παντως, απο δοκιμες που ειχα κανει παλαιοτερα, οτι το 1080p του netflix θελει 6.5-8mbps.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Πριν λίγο καιρό άλλαξα το tp-link W8970 modem / router με ένα C7 Archer σκέτο router. Εν αναμονή της σύνδεσης με vdsl modem, είπα να χρησιμοποιήσω ένα παλιο Fritz!box Fon απο το μακρινό 2006!! Το είχα χρησιμοποιήσει για 4 περίπου χρόνια και το είχα αντικαταστήσει όταν μετακόμισα και πήγα σε ΟΤΕ.

Τα tp-link και 2 zte που δοκίμασα χρονίζουν όλα περίπου 15000/900 Το Fritz χρονίζει 16300/1023!!! :grinning-smiley-043
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Δηλαδή ένα καλό router μπορεί να κάνει διαφορά στην ταχύτητα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Εξαρτάται το chipset που φοράει.
Πχ το tplink 8970 που ανέφερε ο φίλος, το έχω κι εγώ και το chipset που φοράει είναι καλό για μακρινές αποστάσεις και για όσους έχουν πρόβλημα στην γραμμή.
Αν δηλαδή παίζεις στα 8Mb και έχεις λάθη στην γραμμή, τοτε βαζεις το 8970 και ξενοιάζεις με τις αποσυνδέσεις.
Μιλάμε για φυσιολογικά πράγματα όμως, όχι ότι θα σου φτιάξει και την γραμμή.
Παράδειγμα.
Ειχα βλαβη πριν 7 μερες.
Τηλεφωνο δεν μπορουσες να παρεις γιατι ακουγοταν ενας ήχος σαν κομπρεσέρ και η ταση της γραμμης από τα 50v ηταν στα 30v.
Mετρησα την γραμμη μου με tester και εδειχνε 9 down και 600 up.
Όταν εβαλα το tplink 8970 συγχρόνισε στα 7 down και 950 up !!!
Μεχρι να φτιαχτει η γραμμή δεν είχα καμία αποσύνδεση
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Πριν κάνα χρόνο πήρα και εγώ ένα φτηνό TP-Link 8960 για σύνδεση WIND που έχω. Με κάποιες μικρές αλλαγές στις ρυθμίσεις, γιατί έχει ένα έτοιμο προφίλ για WIND αλλά είναι λάθος, κατάφερα να ησυχάσω από τις αποσυνδέσεις. Δεν μου έχει κάνει αποσύνδεση από τότε. Αλλά δεν με βοήθησε καθόλου στην ταχύτητα. Ίσα ίσα που κλειδώνει ελάχιστα πιο χαμηλά από ένα ZTE της WIND που είχα. Αλλά το ZTE είχε συχνές αποσυνδέσεις, και κάθε τόσο κόλλαγε και ήθελε reset. Ευτυχώς που οι ρυθμίσεις αποθηκεύονταν σε αρχείο και πέρναγαν εύκολα. Με το TP-Link ησύχασα, αλλά δεν κέρδισα σε ταχύτητα.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Άνοιξα καινούργιο νήμα για Vodafone VDSL . Το ψάχνω και αυτό οπότε τα λέμε δίπλα. Όπως αναφέρω και εκεί μου είπαν από την Vodafone ότι σε ADSL ως 24 στην περιοχή μου πιάνουν από 11 ως 14 και τους φάνηκε περίεργο που εγώ με τον ΟΤΕ πιάνω οχτώ και μου είπαν να κοιτάξω κατα πρώτον τις καλωδιώσεις στο σπίτι και δεύτερον το βρόχο. Ο βρόχος όμως μου είπαν ότι κοστίζει πάρα πολύ να αλλάξει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Δηλαδή ένα καλό router μπορεί να κάνει διαφορά στην ταχύτητα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν εννοείς ταχύτητα συγχρονισμού, σε γενικές γραμμές ΟΧΙ.
Εκεί που κάνει μεγάλη έως τεράστια διαφορά ειναι στην σταθερότητα, στην ελαχιστοποίηση των αποσυνδέσεων, στο performance όταν υπάρχουν πολλές συσκευές (ενσύρματες ή ασύρματες) και σε δυνατότητες.