Soundbar μέχρι 300 (Ή όχι;)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Catalyst_

New member
24 December 2015
52
Μιας και έχω για πρώτη φορά έναν αξιοπρεπή χώρο για θέαση ταινιών/σειρών, η οποία γινόταν μέχρι πρόσφατα στον υπολογιστή, ψάχνω έναν τρόπο να αναβαθμίσω τον ήχο της τηλεόρασης ο οποίος είναι πολύ flat. Συνηθισμένος από τα Creative I-Trigue 3400 (11 χρόνων πια) τα οποία έχουν ένα αξιοπρεπή μπάσο και με συντρόφευαν τόσα χρόνια, το μπάσο της τηλεόρασης είναι απογοητευτικό.

Καθώς δεν με ενδιαφέρει τρελά η ποιότητα του ήχου και η ένταση ψάχνω κάτι που θα μου δώσει κάτι παραπάνω χωρίς να ξοδέψω πολλά χρήματα. Ένα soundbar με ξεχωριστό subwoofer φαντάζει καλή επιλογή. Λίγα καλώδια και σίγουρα καλύτερη ποιότητα.

Γλυκοκοιτάζω εδώ και λίγο καιρό τα Creative Sound BlasterX Katana, στα 330 . Ξέρω ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους, σε σχέση με τον ανταγωνισμό, αλλά το συνολικό πακέτο με ενδιαφέρει. Μπορούν πχ να παίζουν μουσική αυτόνομα από ένα flashάκι.

Επείδη ξέρω ότι θα με αποτρέψετε από την αγορά κάθε είδους soundbar (τουλάχιστον σε αυτά τα λεφτά), δεν θα με πείραζε να εξετάσω και άλλες επιλογές. Σε άλλο θέμα είδα να προτείνει κάποιος τις εξής επιλογές: Magnat Monitor Supreme 102 & Denon AVR-X520BT, τα οποία στο μέλλον τα αναβαθμίζεις σε ένα πολυκάναλο σύστημα ήχου. Όμως το πακέτο κοστίζει 370 περίπου ευρώ. Και αρχίζει να ξεφεύγει αρκετά από το budget.

Όσον αφορά τον χώρο που θα τοποθετηθούν είναι ένας μεγάλος, ενιαίος χώρος (περίπου 60 με 70 τ.μ.) όπου το σαλόνι είναι στην μια γωνία. Ενδιαφέρον για τοποθέτηση πολυκάναλου συστήματος ήχου δεν υπάρχει σε αυτόν τον χώρο και ακόμα και ένα ζευγάρι ηχείων με ενισχυτή θα πρέπει να τοποθετηθούν εκατέρωθεν της τηλεόρασης στο έπιπλο της. Η αναπαραγωγή γίνεται από υπολογιστή.

Υπάρχει κάποια καλή επιλογή είτε για soundbar, είτε όχι, με ενδιαφέρον να αναβαθμιστεί ο ήχος κυρίως στα χαμηλά, χωρίς απαιτήσεις για ότι καλύτερο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Απο soundbar δεν το έχω ψάξει αλλα όπως το παρουσιάζεις το θέμα, μια ηχομπαρα φαντάζει καλη επιλογή για τα δεδομένα σου. Με sub woofer παντα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πολύ μικρό sub έχει αυτή που κοιτάς. Ήδη θεωρείται οριακό το 6,5άρι που έχουν άλλες. Με 5,25 ίντσες και τόσο μικρή καμπίνα μην περιμένεις και πολύ μπάσο. Περισσότερο μοιάζει να έχει φτιαχτεί για να μπει μπροστά από monitor PC, παρά για να μπει κάτω από μεγάλη TV.
Δες καμιά JBL που παίζει δυνατά τουλάχιστον. θα βελτιώσεις αρκετά τον ήχο της TV. Τα τετραγωνικά είναι πολλά πάντως, μην περιμένεις θαύματα.
 

Catalyst_

New member
24 December 2015
52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σε λογικές τιμές υπάρχει ο JBL Cinema SB250/230, ο οποίος έχει και ασύρματο sub. Kαι ίσως και ο JBL Cinema SB350, αλλά με αγορά από το εξωτερικό, γιατί εδώ ξεφεύγει.

Όσον αφορά την επιλογή ηχείων με ενισχυτή. Έχω λόγο να κοιτάξω αυτήν την λύση ή για να φτιάξω ένα σετ (μελλοντικά) θα πρέπει να αφιερώσω σημαντικά μεγαλύτερο ποσό από αυτό που είμαι διατεθειμένος τώρα; Να έπαιρνα ένα ζεύγος με ενισχυτή και στο μέλλον να πρόσθετα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
καλές soundbar έχει η yamaha.
επίσης να προσέξεις (αν σε ενδιαφέρει να χειρίζεσαι τα πάντα με ένα τηλεκοντρόλ) να έχει audio return channel (ARC) . συνήθως το καταλαβαίνεις αν έχει hdmi βύσμα, και όχι μονο οπτική είσοδο. αλλά αυτές είναι λίγο πιο ακριβές.
Κάτι χρήσιμο επίσης είναι να έχει bluetooth ή και κάποιο πρωτόκολλο τύπου airplay , dlna για να στέλνεις την μουσική από το κινητό σου.
δεν είναι κακή ιδέα η soundar αρκεί να ξέρεις για ποιον λόγο την αγοράζεις.
το επόμενο βήμα (αν θες να μην πας πάνω από 300 ευρώ) είναι ένα all in one home theatre αλλά μπλέκεις με πολλά καλώδια.
 

cmoustos

AVClub Addicted Member
25 August 2008
2,078
Θεσσαλονικη
Να σου πω και εγώ την άποψη μου, είχα πάρει πριν καμία 10αριά χρόνια την ηχομπάρα HTS8100 της PHILIPS για να την βάλω στο σαλόνι μου που έχω και είναι ένας ενιαίος χώρος 80 τετραγωνικών περίπου. Η απόδοση της ήταν και συνεχίζει να είναι εξαιρετική. Σίγουρα δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα κλασσικό σύστημα 5:1 άλλα αν δεν θέλεις καλώδια, τρύπες κτλ είναι μία πολύ καλή επιλογή. Εκείνη την εποχή είχε μόνο DVD και έπαιζε αρχεία μέχρι Dvix το πολύ αλλά αν θυμάμαι καλά μετά έβγαλε και αντίστοιχο μοντέλο με bluray & υποστήριξη mkv επίσης. Καλό είναι να υπάρχουν.
Έχω συνδέσει το popcorn hour για ήχο και είναι άψογη η εμπειρία μόλις κατέβει και το πανί.
 

Catalyst_

New member
24 December 2015
52
Γνωρίζω ότι η Yamaha έχει πολύ ποιοτικά προϊόντα, όπως και η Sonos. Αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει ηχόμπαρα Yamaha με χωριστό subwoofer.

Έχω καταλήξει προς την ηχόμπαρα της JBL. Αν κάποιος έχει ακούσει ή δοκιμάσει κάποια άλλη επιλογή, ας συνισφέρει στο θέμα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Συνήθως όταν λέμε για καλές ηχομπάρες Yamaha, ενοούμε εκείνες με τη δυνατότητα να "στρίβουν" τις ηχοδέσμες (sound projector). Αυτές ξεκινάνε από πιο ψηλά σε τιμή και τα εισαγωγικά μοντέλα της κατηγορίας αυτής δεν έχουν ξεχωριστό sub.
Σε sonos, μια και το πλεονέκτημα του multiroom δεν το έχει πια αποκλειστικά η ίδια καθώς πλέον έχει ανοίξει αυτή η δυνατότητα σε πολλούς κατασκευαστές, εκείνο που της δίνει έναν αέρα είναι η δυνατότητα ασύρματων surround ηχείων. Ούτε και σε αυτό έχει πια την αποκλειστικότητα βέβαια, καθώς υπάρχουν και άλλες που κάνουν το ίδιο.
 

dsym

Established Member
4 July 2011
233
Θεσσαλονίκη
Έχω και γω ένα παλιό σύστημα, πολύ ποιοτικό για την εποχή, Acoustic Energy, το ego 5.1
Έχει αρχίσει να τα παίζει. Συμπλήρωσε πάνω από 15 χρόνια ήδη.
Μια soundbar θα μπορούσε να μου δώσει την ίδια αίσθηση;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κακά τα ψέμματα, οι ηχομπάρες παίζουν με τις ανακλάσεις. Ακόμα και εκείνες που ρυθμίζουν τις δέσμες τους ως προς την απόσταση από τους πλαϊνούς τοίχους και τη γωνία ανάκλασης (δηλαδή οι yamaha που έχουν τη δυνατότητα αυτή, γιατί υπάρχουν και εκείνες που δεν έχουν τέτοια δυνατότητα).
Σε όλες τις περιπτώσεις πρέπει να αποφεύγεται η μεγάλη διαφορά απόστασης που έχει ο ένας από τον άλλον πλαϊνό τοίχο. Διότι είναι σχεδόν σίγουρη η μετατόπιση του ηχητικού ειδώλου εκτός κέντρου.
Αν πάντως έχετε βαρεθεί τα ηχεία γύρω γύρω και τα καλώδια, είναι καλή λύση. Αυξάνει θεαματικά την ποιότητα του ήχου σε σχέση με τον ήχο της TV. Όμως δεν συγκρίνεται με σύστημα που έχει ξεχωριστά ηχεία και ενισχυτή. Δεν είναι εξ' άλλου αυτός ο σκοπός μιας ηχομπάρας.

Στη δική μου λογική, ή πας για ξεχωριστό ενισχυτή και ηχεία, ή πας για ηχομπάρα. Τα συστήματα όλα-σε-ένα δεν μου αρέσουν γιατί δεν παρέχουν μεγάλες στάθμες χωρίς αισθητή συμπίεση και στην πράξη είναι ηχομπάρες που τυχαίνει να έχουν... surround ηχεία.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δεν το λες και φτηνό σπορ αυτό της ηχομπαρας. Μονο τον μπελα των καλωδίων γλυτωνεις. Και αυτό με χοντρό τίμημα στη surround αίσθηση και στη στερεοφωνικη εικόνα.
Πλάκα έχει πάντως που στις διαφημίσεις ηχοσύστημα των δεν υπαρχουν πουθενά καλωδια.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μακάρι να προχωρήσουν με πιο γοργά βήματα τη λογική ασύρματων surround ηχείων. Μέχρι στιγμής σε κάποιες ηχομπάρες γίνεται και σε έναν ενισχυτή AV, ο οποίος είναι περισσότερο lifestyle. Η τεχνολογία υπάρχει, απορώ γιατί δεν την αξιοποιούν.
Όπως δουλεύουν αυτά τα συστήματα μέσω του WiFi, της Sonos, Το Heos των Denon-Marantz και το DTS play-fi που ήδη υποστηρίζουν ασύρματο surround, θα μπορούσαν να το έχουν ήδη δώσει στο κοινό.

Τεσπα off-topic καθώς μιλάμε για 300... :smokin:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για ηχείο Bluetooth μπορεί και να σκοτώνει. Εδώ όμως μιλάμε για ηχομπάρα με subwoofer. Κάτι που να έχει κάπως χαμηλό σε ταινίες και να... μην καλύπτει μέρος της οθόνης της TV.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στις ηχομπάρες υπάρχουν modes για ταινίες, παιχνίδια και μουσική. Ή στην πιο απλή περίπτωση να έχουν έχουν λειτουργία stereo και "surround" - ψευδο-surround δηλαδή που παίζει με τις ανακλάσεις και τη φάση του ήχου. Συν το subwoofer για ολίγη από ψευδαίσθηση χαμηλού.
O... στρατάρχης, υπέρηχα, είναι για μουσική μόνο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
νομίζω είναι γνωστό τοις πάσι οτι δεν ασχολούμαι με ht...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
300 με 350 ευρώ είναι η κατηγορία σε ηχομπάρες με ασύρματο sub και Bluetooth και είναι ό,τι καλύτερο για κάποιον που δεν θέλει καλώδια και αξιοπρεπή ήχο, εκατέρωθεν της TV. Η σύνδεση γίνεται με οπτική συνήθως από την έξοδο της TV, κάτι που δεν παίζει στα bluetooth ηχεία.

Στα ίδια χρήματα με το Marshal, σε ηχείο με μπλε δόντι και κάπως χαμηλό ύψος υπάρχει και αυτό

http://audioengineusa.com/shop/wirelessspeakers/b2-wireless-speaker/

Στο οποίο δεν πληρώνεις έξτρα τη δερματίνη και το βίνταζ λουκ, αλλά πληρώνεις καμπίνα και μεγάφωνα.