Philips 32PW9618 δεν ανοίγει

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Πριν την αποσύρω οριστικά και πριν τη πάω σε τεχνικό, θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει βέβαια, τη γνώμη του τι μπορεί να φταίει. Η τηλεόραση δεν ανοίγει καθόλου αλλά όταν την ανοίξω από το μπουτόν (power) και πατήσω στο τηλεκοντρόλ ένα πλήκτρο (ως συνήθως) για να ανοίξει, το κόκκινο led του standby γίνεται γαλάζιο (όπως όταν λειτουργούσε φυσιολογικά και μετά από λίγα δευτερόλεπτα έδειχνε την εικόνα) αλλά δεν προχωράει από το standby σε εικόνα και ήχο. Το κόκκινο γίνεται γαλάζιο που αναβοσβήνει συνεχώς υποδηλώνοντας πρόβλημα, μέχρι να σβήσει εντελώς μετά από ώρα.
Να σημειώσω ότι πριν το τελειωτικό blackout μας έκανε κάτι περίεργα, όπως κατά διαστήματα (αραιά όμως) η εικόνα παραμορφωνόταν δεξιά και αριστερά με τόξο προς τα μέσα στις 2 πλευρές. Το έκανε στα καλά καθούμενα και αυτόματα εξαφανιζόταν.
Περισσότερο από όλα θα ήθελα να επισκευαστεί λόγω του εξαιρετικού της ήχου (Dolby Digital με ενσωματωμένα ηχεία υπογούφερ, δεξί-αριστερό και κεντρικό ηχείο και περιφερειακά flat nxt ασύρματα)

Σκέφτομαι να την ανοίξω μήπως δω κάτι στο τροφοδοτικό κυρίως, αλλά επειδή δεν ξέρω πολλά πράγματα, κάθε συμβουλή κάποιου έμπειρου θα ήταν ευπρόσδεκτη.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
ανάλογα με το πόσες φορές αναβοσβήνει το led μπορείς μέσα από το σέρβις μανουαλ να δεις τι βλάβη έχει , όχι απόλυτα αλλά σε κατευθύνει αν δεν ξέρεις τι να κάνεις μην την πειράξεις υπάρχουν υψηλές τάσεις που ειναι επικίνδυνες

service manual απο εδω
http://freeservicemanuals.info/en/servicemanuals/viewmanual/Philips/32PW9618/None/None/EM6E/

άποψη μου ειναι να την πας σε τεχνικό και αν αξίζει την φτιαχνεις αν και πιστευω ότι η αγορά νέας αν αντέχεις οικονομικά ειναι καλύτερη επιλογή
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για το service manual και για την άποψή σου που έχεις δίκιο για την αγορά καινούργιας αλλά τα οικονομικά είναι χάλια. Διάβασα για το led αλλά ακόμη δεν κατάλαβα κάτι. Θα ξαναμετρήσω προσεκτικά το απόγευμα πόσες φορές αναβοσβήνει το γαλάζιο led μήπως καταλήξω κάπου αν και νομίζω η μετάβαση σε καλό τεχνικό είναι μονόδρομος.

Ξανά σε ευχαριστώ!
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
σε καταλαβαινω απολυτα για τα οικονομικα απλα προσεχε την τιμη επισκευης μην πλησιαζει εστω και στο μισο μιας νεας tv που μια 40" ξεκιναει απο 350 αν ψαξεις
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Έχεις δίκιο. Έβαλα μέγιστο πολυυυυυυυ πιο κάτω, τα 70-80 ευρώ για την επισκευή. Αν κοστίσει παραπάνω ούτε συζήτηση. Επειδή χθες απόγευμα την άνοιξα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, ρώτησα σήμερα τον τεχνικό. Αν δεν επισκευάζεται δεν θα με χρεώσει κάτι δηλ. δεν θα χρεώσει για τον έλεγχο. Έτσι τη φορτώσαμε σε βανάκι με φίλο και του την πήγα. Θα δείξει. Πάντως από τα συμπτώματα μου είπε ότι κάτι γίνεται στην υψηλή τάση.
Το εσωτερικό της μου άρεσε πολύ. Καμία σχέση με τις σημερινές τηλεοράσεις. Ποιοτικά υλικά, πολλές πλακέτες και ένα θαυμάσιο υπογουφεράκι σε πλαστικό θάλαμο. Αν δεν φτιάχνει οικονομικά τη λυπάμαι, αλλά μάλλον θα καταλήξω να τη διαλύσω και να τη δώσω ως ανταλλακτικά.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
αν δεν φτιαχνεται με λιγα χρηματα η εχει θεμα με την οθονη παιζει και αυτο τοτε πας για νεα tv και ειμαι σιγουρος οτι θα δεις καλυτερη εικονα απο αυτο που βλεπεις τωρα ειδικα σε ταινιες που ισως κατεβαζεις
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Εδώ και κανένα μήνα που χάλασε έχουμε βάλει στη θέση της την 60άρα plasma που εκτός της τεράστιας διαφοράς μεγέθους η εικόνα είναι πολύ καλύτερη ειδικά σε fullHD ταινίες και δορυφορικά. Αν δεν είχαμε 1) οικονομικό θέμα και 2) την άμεση ανάγκη μιας δεύτερης τηλεόρασης, πιθανότατα θα την επισκεύαζα μόνο για να φτιάξει αλλά δεν θα την ξανάβαζα στη θέση της.
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
398
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
μου θυμισες αυτο που ειχα παθει πριν 3-4 χρονια με την δικια μου 32αρα crt philips ,αρχικα καηκε το τροφοδοτικο και μου κοστισε 100 ( δεν μου εκανε καρδια βλεπεις και εμενα να την αποχωριστω) πραγμα ομως που εκανα κανα χρονο μετα οταν ξαναχαλασε και ο τεχνικος μου ζητησε αλλα 100 ,και ετσι την <<κηδεψα>> στην καροτσα ενος ρομα που περασε απο κατω απο το σπιτι.
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Και μένα με στεναχώρεσε η ζημιά της επειδή είναι καλή τηλεόραση με εξαιρετικό ήχο. Όμως η ζωή προχωρά και κάποιες φορές πρέπει να το παίρνουμε απόφαση ότι έχουμε "end of service life". Πάντως σήμερα θα τηλεφωνήσω του τεχνικού να του διευκρινίσω να μου πει το κόστος επισκευής (αν επισκευάζεται βέβαια) ΠΡΙΝ τη φτιάξει και αν υπερβαίνει τα 80 ευρώ θα την αφήσω.

Μήπως θυμάσαι ποιο μοντέλο 32άρας Philips ήταν η δική σου, και όταν χάλασε για δεύτερη φορά, πάλι την ίδια ζημιά στο τροφοδοτικό έπαθε;
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Μόλις ενημερώθηκα για τη τηλεόραση. Επισκευάζεται. Κόστος επισκευής 70 ευρώ (περιλαμβάνει ανταλλακτικό που θα γίνει παραγγελία).
Τι λέτε;
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,669
--------------------
αν δεν μπορεις να πας σε αγορα αλλης tv τοτε κανεις επισκευη ,παντα θα υπαρχει η περιπτωση να χαλασει ξανα αλλα ειναι μεσα στο παιχνιδι

αν μπορεις να την αλλαξεις τοτε προχωρα σε νεα
 

mipi

Senior Member
30 June 2006
625
Χίος
Αποφάσισα να τη φτιάξει, το κόστος το θεωρώ λογικό. Αγορά νέας δεν μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου (τουλάχιστον προς το παρόν). Καμμένος μετασχηματιστής είναι η ζημιά, πήγα και μου το έδειξε, η τηλεόραση ήταν φύλλο και φτερό οπότε θεωρώ λογικότατο το κόστος επισκευής.