Αναζήτηση πυκνωτών για Musical Fidelity A1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ddrak

New member
27 November 2009
9
[SUP]Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος υπόψιν του που μπορούν να βρεθούν πυκνωτές 15.000μF/35V/105C ...στον τόπο μας!
Είδα ότι παλαιότερα υπήρξε μεγάλη και εις βάθος ενασχόληση με τον MF A1 γι αυτό απευθύνω εδώ την ερώτησή μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.[/SUP]
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ένα παλιότερο νήμα για τον Α1 βρίσκεται εδώ, αν και το έχουμε αφήσει δίχως συνέχεια.
Στον A1 το μεγάλο πρόβλημα με τους πυκνωτές του τροφοδοτικού είναι ότι δεν έχεις αρκετό διαθέσιμο χώρο - λόγω λεπτής σχεδίασης - με αποτέλεσμα η πλειονότητα των πυκνωτών που θα βρεθούν να μη χωρούν.
Στο παραπάνω νήμα (είχε αποτελέσει και την πρώτη είσοδό μου στο χώρο του diy) θα βρεις κάποιες αναφορές, αλλά πριν από 2-3 χρόνια είχα βρει ιδανικούς σε μέγεθος, αλλά δεν βρίσκομαι αυτή τη στιγμή στο αρχείο μου για να σου πω ποιοι ταιριάζουν ακριβώς.
Σε λίγες μέρες θα είμαι σε θέση να σου απαντήσω, από Ελλάδα όμως μάλλον δεν θα βρεις.
 

ddrak

New member
27 November 2009
9
Σ' ευχαριστώ για την πληροφόρηση, θα το κοιτάξω άμεσα.
 

ddrak

New member
27 November 2009
9
Re: Απάντηση: Αναζήτηση πυκνωτών για Musical Fidelity A1

Ένα παλιότερο νήμα για τον Α1 βρίσκεται εδώ, αν και το έχουμε αφήσει δίχως συνέχεια.
Στον A1 το μεγάλο πρόβλημα με τους πυκνωτές του τροφοδοτικού είναι ότι δεν έχεις αρκετό διαθέσιμο χώρο - λόγω λεπτής σχεδίασης - με αποτέλεσμα η πλειονότητα των πυκνωτών που θα βρεθούν να μη χωρούν.
Στο παραπάνω νήμα (είχε αποτελέσει και την πρώτη είσοδό μου στο χώρο του diy) θα βρεις κάποιες αναφορές, αλλά πριν από 2-3 χρόνια είχα βρει ιδανικούς σε μέγεθος, αλλά δεν βρίσκομαι αυτή τη στιγμή στο αρχείο μου για να σου πω ποιοι ταιριάζουν ακριβώς.
Σε λίγες μέρες θα είμαι σε θέση να σου απαντήσω, από Ελλάδα όμως μάλλον δεν θα βρεις.

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ναι, το είδα το νήμα και γι αυτό απηύθυνα την ερώτησή μου εδώ. Aπό τα spec διαφόρων πυκνωτών που έχω δει μέχρι αυτήν την χωρητικότητα και τάση δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου. Αλλά και 10.000 ή 12.000μF να βρω δεν με πειράζει. Το κυριότερο είναι ότι δεν βρίσκω κάποια επώνυμη σειρά με καλά χαρακτηριστικά (ειδικά στους 105C).
 

ddrak

New member
27 November 2009
9
15000uf 35v snap in 25mm ύψος ψάχνουμε;

Είναι η πρώτη πρώτη έκδοση του ενισχυτή, με οριζόντιους πυκνωτές (που δεν τους βρίσκεις πλέον πουθενά), οπότε αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην ξεπερνούν τα 30mm στη μια τους διάσταση. Σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Χμ, αναφέρεσαι στο A1-X αν δεν απατώμαι όπως της παρακάτω φώτο.

mfa1-5-0.jpg


Θα δυσκολευτείς νομίζω υπερβολικά να βρεις τέτοιους πυκνωτές άξιους.

Δεν ξέρω εάν προτίθεσαι να πειράξεις το pcb, αλλά εάν πελαγώσεις μπορείς να το τροποποιήσεις όπως στις παρακάτω φώτο.
Εδώ θέλει δύο τρύπες για tyre-up έτσι ώστε να δεθούν και να σταθεροποιηθούν οι πυκνωτές.
part110.jpg


Στην παρακάτω φώτο έχουν ανοιχτεί κατάλληλες οπές στις υπάρχουσες διαδρομές, λογικά έχουν αφαιρέσει κυκλικά των τρυπών την προστατευτική επίστρωση για να φανεί ο χαλκός και έχουν κάνει τις κολλήσεις κανονικά στο κάτω μέρος της πλακέτας.
4577191653.jpg
 

ddrak

New member
27 November 2009
9
Ναι, φυσικά θα γίνει τροποποίηση στην PCB. Ούτως ή άλλως θα γίνει ολικό restoration (έχω ήδη προμηθευτεί ποτενσιομετρο alps, τρανζίστορ εξόδου, μπόρνες, πυκνωτές κλπ). Tο μόνο που λείπει είναι οι πυκνωτές του τροφοδοτικού κι αυτό γιατί δεν με έχει ικανοποιήσει μέχρι τώρα η ποιότητα αυτών που έχω βρει και έτσι το αφήνω τελευταίο. Έχει δουλειά η ιστορία (τώρα που βρήκα λίγο χρόνο τρυπάω το σασσί για βελτίωση της ψύξης -στην πρώτη έκδοση δεν υπήρχε ούτε τρυπούλα...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Εφόσον δεν έχεις πρόβλημα να τροποποιήσεις το pcb, νομίζω η 3η λύση μάλλον θα σε αφήσει ικανοποιημένο, δεν είναι δύσκολη η διαδικασία, με ένα dremel γίνεται παιχνίδι.
Μόνο να το κάνεις στο τέλος και αφού προμηθευτείς τους πυκνωτές σου, γιατί πιθανόν να τους βρεις με πιο μεγάλη διάμετρο και χρειαστεί να μεταφερθούν σε πιο ιδανική θέση. Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι έχουν παίξει και με bypass στην πρώτη συστοιχία των πυκνωτών έχει αναφερθεί ότι ενισχύεται το χαμηλό.
Αυτή τη λύση την είχαν εφαρμόσει και στο MF-A1 special edition όπου στην πρώτη συστοιχία είχαν βάλει MKP 1uF παράλληλα, οι τιμές παίζουν από 0.1-1uF.
Στον ίδιο ενισχυτή τα πλαινά είναι τρυπητά, αλλά δεν θυμάμαι εάν από κάτω είχε σχισμές στο μπροστινό μέρος.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Θα μπορούσαν να μπουν και ξαπλωτά πάνω στην πλακέτα χωρίς να χρειαστεί να επέμβεις στην πλακέτα, με αφρώδες ταινία διπλής όψεως κατά προτίμηση της 3Μ. Έχουν πολύ καλό κράτημα και μπορούσες να τις πεις αντκραδασμικές. Επειδή μιλάμε για μεγάλη χωριτηκότητα, άρα θα είναι Snap In και θα χρειαστείς προέκταση όπως έχουν γράψει. Σ' αυτή την περίπτωση μπορείς να προσθέσεις / αφαιρέσεις bypass εύκολα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Νίκο, καλό είναι να μη βάλει 25V και με τίποτα 85άρηδες, ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες στο εσωτερικό και τους 85άρηδες τους ψήνει στην κυριολεξία μέσα σε μια διετία.
Το τροφοδοτικό του πλησιάζει επικίνδυνα τα 25V, προσωπικά μόνο 35V βλέπω.
Αυτός ο ενισχυτής στη βασική του έκδοση ερχόταν με Μ/Τ μεσαίας λήψης με 18Vac, αλλά σε κάποιες ειδικές εκδόσεις το δευτερεύων ήταν ελαφρώς πουσαρισμένο για να δώσει τα 2Χ25 εξοδου αντί των 2Χ20 της βασικής έκδοσης.
Δεν ξέρω εάν ο Α1-Χ έχει Μ/Τ με 18Vac ή όχι.
Οι γερμανικοί που προτείνεις δεν βγαίνουν και σε 35V;

Σάββα, τη λύση σου την εφάρμοζε και η ελληνική αντιπροσωπεία της MF, όπου ακόμη και στις εκδόσεις με κάθετους πυκνωτές, στο σέρβις τους έβαζαν πλαγιαστούς.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Αυτοί είναι όλοι και όλοι. Nichicon VX 85C παίρνει με 15 Euro τέσσερα τεμάχια (άλλη αγγελία του ίδιου Χ4).
ERO EG 105C παίρνει με 51 Euro τέσσερα τεμάχια. Οι Γερμανικοί είναι κλασικό μοντέλο με καλή audio φήμη.

Αν έχει μέχρι 24V με max ΔΕΗ (να μετρηθούν οι DC γραμμές του) θα κρατήσουν. Δεν πρόκειται να βρει εύκολα άλλους axial.

Ενδιαφέρον... ένας serviceman βρήκε στους μικρούς πολλούς για πέταμα αλλά οι αρχικοί 25V 85C Rubycon περιέργως ακόμα μέτραγαν καλά (παρότι τους άλλαξε βέβαια). Μοντέλο 1987, αναφορά service 2012.

http://www.amprepairservices.co.uk/repair-blog/4559566775/Musical-Fidelity-A1-Electrolytics/1544993
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Για axial υπάρχει και ο περιορισμός της θερμοκρασίας και δεν γνωρίζω τι θερμοκρασίες ανεβάζει εσωτερικά ο ενισχυτής. Υπάρχουν καινούργιοι αλλά δυστηχώς οι περισσότεροι είναι 85C (βλέπε Mouser)
Νίκο, οι ERO είναι σίγουρα nos, το ίδιο νομίζω για τους Nichicon, οπότε κανονικά θα ήθελαν reform για να έχει και το κεφάλι του ήσυχο.
Και εγώ δεν θα έβαζα 25άρηδες αν είχα 24V μετά την γέφυρα. Προτιμώ καινούργιους Snap In 35V με καλύτερα χαρακτηριστικά και λιγότερο κόστος.

Εν ολίγοις, έχεις περισσότερες επιλογές με snap in αλλά δεν μπορείς να τους τοποθετήσεις κατευθείαν. Διαφορετικά με axial πρέπει να γίνει κάποιος συμβιβασμός (τουλάχιστον για τους καινούργιους)
 

ddrak

New member
27 November 2009
9
Re: Απάντηση: Αναζήτηση πυκνωτών για Musical Fidelity A1

Αυτοί εδώ δεν κάνουν με τίποτα; Φ22 L51mm

s-l1600.jpg


http://www.ebay.com/itm/1lot-2PCS-J...755190?hash=item2838918eb6:g:iIIAAOSwAO9ZT7jI

Ναι φυσικά, είναι οι ίδιοι ακριβώς. Η πρώτη έκδοση είχε αυτούς. Βέβαια, 1ον είναι σίγουρο ότι αν υπάρχουν σήμερα είναι παλιοί (έχουν σταματήσει να παράγονται εδώ και πάρα πολλά χρόνια) και 2ον είναι 85C αλλά και οριακή η τάση τους. Πάντως ευχαριστώ για την επισήμανση.
 

ddrak

New member
27 November 2009
9
Τελικά βρέθηκε μια γρήγορη και ικανοποιητική λύση: Nippon KMH series 10.000μF/35V 105C snap in. Ως προς τις θερμοκρασίες, είναι σίγουρο ότι όλοι οι ηλεκτρολυτικοί πρέπει να είναι 105 για μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο (Θερμοκρασία ημιαγωγών εξόδου έπειτα από μία ώρα λειτουργίας: ~90C και εσωτερικός αέρας ~70C, με τελείως ανοιχτή την δεξιά πλευρά του μηχανήματος.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Σε axial για αισθητικά πιστή ανακαίνιση μόνο οι δύο παραπάνω ταιριαστοί NOS υπάρχουν στο ebay. H Nippon Chemi-Con είναι ίσως η πιο αξιόπιστη διαχρονικά μάρκα σε αντοχές. Αφού είναι αποφασισμένο να κάνεις τη μόντα σε snap in, πολύ καλή επιλογή οι KMH 105C.