Σε καταστάσεις εκτάκτου ανάγκης μπορεί να παρακαμφθεί το γράμμα του Νόμου?

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,607
Kως
Καλησπέρα σας.
Σεισμόπληκτος,τραυματισμένη σύζυγος και κατάσταση σοκ με τα 6.6 Ρίχτερ,που όλοι λένε ότι είναι παραπάνω..
Ύπνος το βράδυ έξω,Βουνά ύπαιθρος τουλάχιστον μέχρι προχθές και χρήση του κινητού σαν φακός...
Το πρωί επιστροφή και προσπάθεια να ηρεμήσεις και ξανά έξω όποτε αισθάνεσαι μετασεισμό και δουλειά ..
Κάποια στιγμή το κινητό σβήνει στο Βουνό και προσπάθεια να φορτίσει σε κάποια αυλή,αλλά ο κωδικός λόγω κούρασης,υπερέντασης και αϋπνίας δεν μπαίνει ,και φυσικά ακυρώνεται..το ίδιο και το puk.
Eπικοινωνία με τα Κεντρικά ,αλλά και με το τοπικό της Vodaphone και παράκληση να πάει με ταυτότητα ο γιος ,να γίνει αλλαγή sim,αλλά ο Νόμος το απαγορεύει....
Υπάρχει κάποιο παράλογο, ή η λογική μου είναι 'ανήθικα' επηρεασμένη ;
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Φίλε westsound, από το άγχος νομίζω θα έχεις μπερδέψει λίγο αυτά που γράφεις. Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις τι ακριβώς είναι το πρόβλημα, να καταλάβουμε και εμείς? Κωδικό, να υποθέσω, εννοείς το PIN. Το έβαλες 5 φορές λάθος και κλείδωσε? Και μετά έβαλες 10 φορές λάθος το puk και κλείδωσε και αυτό? Υπάρχει και 2ο Puk, το δοκίμασες? Κανονικά δίνοντας ότι στοιχεία προσωπικά θέλει η Vodafone, μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν SIM αντικατάστασης με ταχυδρομείο. Επίσης εάν υπάρχει αστυνομικό τμήμα κοντά σου, κάνε μια εξουσιοδότηση στον γιο σου και στείλε του την να πάει να πάρει άλλη SIM. Τέλος μπορεί απλά να πάει να αγοράσει άλλη SIM άδεια, και να στην στείλει και να πάρεις τηλέφωνο την Vodafone, να βάλουν το νούμερο σου στην καινούργια.
Τρόποι υπάρχουν, και δεν χρειάζεται κατάσταση έκτακτης ανάγκης, για να τους χρησιμοποιήσεις.
Κατά τα άλλα, ελπίζω να ηρεμήσετε όλοι σύντομα, με αυτό που περνάτε.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,607
Kως
Φίλε westsound, από το άγχος νομίζω θα έχεις μπερδέψει λίγο αυτά που γράφεις. Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις τι ακριβώς είναι το πρόβλημα, να καταλάβουμε και εμείς? Κωδικό, να υποθέσω, εννοείς το PIN. Το έβαλες 5 φορές λάθος και κλείδωσε? Και μετά έβαλες 10 φορές λάθος το puk και κλείδωσε και αυτό? Υπάρχει και 2ο Puk, το δοκίμασες? Κανονικά δίνοντας ότι στοιχεία προσωπικά θέλει η Vodafone, μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν SIM αντικατάστασης με ταχυδρομείο. Επίσης εάν υπάρχει αστυνομικό τμήμα κοντά σου, κάνε μια εξουσιοδότηση στον γιο σου και στείλε του την να πάει να πάρει άλλη SIM. Τέλος μπορεί απλά να πάει να αγοράσει άλλη SIM άδεια, και να στην στείλει και να πάρεις τηλέφωνο την Vodafone, να βάλουν το νούμερο σου στην καινούργια.
Τρόποι υπάρχουν, και δεν χρειάζεται κατάσταση έκτακτης ανάγκης, για να τους χρησιμοποιήσεις.
Κατά τα άλλα, ελπίζω να ηρεμήσετε όλοι σύντομα, με αυτό που περνάτε.

Δεν μπορούσα χθες ν απαντήσω.
Νομίζω είναι το αίσθημα αυτοσυντήρησης,η αυπνία αλλά και ο φόβος.
Αφού επικοινώνησα και με τα 2 spots της Vodaphone,η πρόταση -λύση είναι ν αλλάξω την sim ,ώστε να δοθεί νέο pin/puk.Η παλιά δηλαδή έχει ακυρωθεί.
Το ερώτημα έχει να κάνει,εφόσον δουλεύω εκτός πόλης και με το που σχολάω ξαναπάω να κοιμηθώ στα ψηλότερα,μπορούσε να πάει μόνο ο γιος.
Δεν νομίζω ότι σ αυτήν την περίπτωση ήταν σωστή η τήρηση του Νόμου,ότι έπρεπε δηλαδή να είμαι εγώ ο ίδιος και όχι ο γιος μου με την ταυτότητα,μιας και γνωριζόμαστε όλοι ,αλλά και φοβόμαστε όλοι.
Για ΚΕΠ,Αστυνομίες κ.λ.π χρειάζεται αναμονή,γιατί γενικά μέχρι προχθές το χάος ήταν εμφανές και ας λένε ότι λένε τα Κανάλια περί κανονικότητας.Αυτοί που το ζούνε από μέσα το ξέρουν ...και δεν υπάρχει λόγος να είμαστε εκτός πραγματικότητας...
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,110
Νότια Μακεδονία
Φίλε μου δεν ειναι παράλογο. Δεν μπορεις να φανταστείς τι κοσμος υπαρχει και ψάχνει τέτοιες ευκαιρίες για να εκμεταλλευτεί καταστάσεις .
Η κάρτα μετα το λαθος puk καίγεται . Θέλει δηλαδη νεα . Αν απλα είχες κανεις λαθος το pin και δεν είχες κάψει το puk η Vodafone και καθε εταιρεία στο ξεκλειδώνει με έναν απλό τηλεφώνημα .

Μπορω να σου πω περιπτωση "καλής πίστης" που αδελφός , αστυνομικός, πλαστογράφησε υπογραφή της αδερφής του και πήγε στο ταμιευτήριο και σήκωσε 100.000δρχ ως περιπτωση έκτακτης ανάγκης οτι η αδερφή του ηταν στο νοσοκομείο...
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,607
Kως
Σε καταλαβαίνω,όμως εδώ είμαστε όλοι πτώματα απ την κούραση,την τσίτα,τα νεύρα,το άγνωστο,την ελάττωση της κίνησης,τις ζημιές,τα χρέη,την 3η συνεχόμενη χρονιά που σκύβουμε το κεφάλι,το φάσμα ενός ακόμα χειμώνα που φαίνεται ότι θα ναι σκληρός και δύσκολος,και κάθε 30 χρόνια συμβαίνουν σεισμοί τέτοιου μεγέθους..το να μην μπορώ να πάω ο ίδιος ,και να θέλω μια sim καρτοκινητού ώστε να μπορώ να ρωτώ την αποδεδειγμένα τραυματισμένη και σοκαρισμένη σύζυγο,αλλά και την άρρωστη μάνα ,θεωρώ ότι είναι 'διύλισης κώνωπα'..
Όχι μόνο ακούς και βλέπεις σε ποια κατάσταση είναι ο απέναντί σου,αλλά και το νιώθεις...οπότε μια τόσο 'ανώδυνη' παρανομία,θα πρέπει να είχε προβλεφθεί απ τα καταστατικά μιας εταιρίας..
Εδώ ΤΟ ΊΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ δέχεται καθυστερήσεις στις πληρωμές και καταβολές ΕΝΦΙΑ,εγώ έχασα την ημερομηνία.