Αγορά και στήσιμο για Atmos και Διάδρομο!!

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Γειά σας και πάλι. Μόλις είδα την προσφορά στο Crazy Sundays και την έκανα την κουτσουκελα..
Παρήγγειλα λοιπόν τον AV ενισχυτή :ONKYO TX-NR656 7.2 που έχει λέει και Atmos...
Ας πω λίγο τι ζητάω ακριβώς για να με βοηθήσετε..
Στο χώρο εργασίας μου σε ενα δωμάτιο που δεν χρησιμοποιώ, έβαλα εδώ και λίγο καιρό έναν καλό διάδρομο αφού βαρέθηκα το γυμναστήριο..
Εβαλα μια Panasonic GT30 που είχα και ενα BluRay ενισχυτή πακετάκι 2.1,αλλά ο ήχος δε με κάλυπτε..
Θα μου πεις για διάδρομο, έστω, συνηθισμένος απο αυτόν στο σπίτι που δεν μπορώ να τον απολαύσω λόγω νεου μέλους, δε μου έκανε...
Θέλω τη βοήθεια σας για στήσιμο ηχείων, ποια να επιλέξω σαν πακέτο για στήσιμο atmos 5.1.2 που μάλλον το υποστηρίζει..
Υ.Γ.1 Αυστηρό Budget ηχείων όλων τα 600
Υ.Γ.2 Αυτα λενς τίποτα για την περίπτωση μου να μη σας κουραζω ? Onkyo SKS-HT588
Υ.Γ.3 Διαστάσεις δωματιου :
Πλάτος 3μ, μηκος 5,5μ και κατα μηκος έχω τον διάδρομο, ενω η τηλεόραση είναι στον τοίχο και απόσταση 1,2μ περίπου από τα μάτια μου..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,661
Αθήνα
Μια χαρά είναι ο... ONPIO που πήρες :p

Με το όριο που θέτεις για ηχεία και να έχουν και ακτινοβολητές (φαντάζομαι δεν συζητάς καν για τοποθέτηση στο ταβάνι) οι επιλογές είναι εξαιρετικά λίγες. Εγώ θα προτιμούσα να το χτίσω σιγά σιγά εφ' όσον υπάρχει οικονομικό όριο, να έπαιρνα λίγο καλύτερα ηχεία και το atmos να το πρόσθετα λίγο αργότερα.
Σε αυτό βοηθάει και κάπως ο ONPIO που επιτρέπει το set-up να προσθέσεις ηχεία για atmos ακόμα κι αν έχεις μόνο δύο κύρια εμπρός.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν υπάρχει κανένα θέμα για το ταβάνι αφού το δωμάτιο είναι αποκλειστικά home theater για διάδρομο και ενα air condition.
Θα ήθελα γρήγορα το στήσιμο να μην ξενερωσω και παρατησω και τον διαδρομο εκτός αν το πακέτο που ανέφερα των ηχείων είναι τζάμπα λεφτά..
Μια πρόταση για ηχεία στο budget κου περίπου... Με όσα περισσότερα ηχεία γίνεται, για atmos πάντα..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Δώσε και πληροφορίες για το συστημα "αναφοράς" σου...
Απλα για να σου εξηγήσουν όλοι μα όλοι οτι με 600 δεν γίνεται. Αν γινόταν δε θα είχες και αυτά που εχεις τώρα.
Μονο για sub στην ξεφτιλα ενα 300αρι το θες.
Απλα αν κινηθεις σε μτχ και φτιαξεις κανένα συστημα με οτι βρεις ίσως κάτι να γίνει εκεί κοντά.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,800
Επειδή έχω χρόνια διάδρομο σε δωμάτιο, με 40" (πλέον, πριν 32") τηλεόραση και απλό σύστημα 2.1 νομίζω ότι είναι υπερβολή ως χαμένος κόπος και χρήμα το σύστημα Atmos.
Αν πραγματικά κάνεις κανονικό διάδρομό και όχι "window shopping" με τον θόρυβο που κάνει ο ίδιος ο διάδρομος και το τρέξιμο δεν πρόκειται να ξεχωρίζεις τόσο πολύ τους ήχους. Χαμένο θα πάει. Μιας κ πήρες ενισχυτή, πάρε τουλάχιστον 2 καλές κολώνες κ ένα κεντρικό κ είσαι οκ.
Εκτός αν είναι home theater δωμάτιο και για ώρες όχι που τρέχεις.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Κάνω περισσότερο περπάτημα παρά τρέξιμο και ο νέος διάδρομος που πήρα είναι επαγγελματικος και πραγματικά έχει πολύ μικρό θόρυβο σε σχέση με τούς άλλους δύο (έναν DC και ενα AC) που είχα.
Βέβαια στο τρέξιμο όντως και με.την πώρωση πέρα απο το θόρυβο του διαδρομου όντως δεν έχει τοσο σημασία η λεπτομέρεια...
Απλώς επειδή σε ένα καλό σχετικά home theater 2.1 με BluRay 3D που πήρα ( και έδωσα κάποια χρήματα παραπάνω δυστυχώς για να έχει και δυο εισόδους HDMI), μου φάνηκε κάπως.. ψευτικος ο ήχος αν έβαζα BluRay (όχι αν έβλεπα μπάλα αλλά να συναδει και λίγο η εικόνα με τοβ ήχο).
Το σύστημα αυτό θα είναι αποκλειστικά για το διάδρομο και μάλλον όπως μου λέτε όλοι σας μάλλον θα ξεκινήσω με 2.1 και θα το χτισω σιγά σιγά..
Γιατί μάλλον αυτο το πακετάκι της Onkyo με τα ηχεια Dolby Atmos είναι μαλλον λίγο..
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Δηλαδη μπορω για το Atmos να παρω οποιαδηποτε ηχεια απλως να τα τοποθετησω ιδανικα στον χωρο για να μου το αποδωσουν??Εκει τα b stock του Νακα παιζουν τιποτα για την περιπτωση μου??
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Παιδιά θα επαναφέρω το θέμα γιατί τότε είχε ακυρωθεί η παραγγελία....
Τι θα προτιμούσατε μεταξύ αυτών των δύο! ??
1. Pioneer vsx 932
2. Yamaha Rx v 981
Πάντα για την ίδια χρήση..
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Ετσι για την ενημερωση,παρηγγειλα τον Onkyo TxX-NR555 στα 279(χωρις μεταφορικα) απο amazon.de(μηπως καποιος ενδιαφερεται και παρακολουθει το νημα..)
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Ε ναι ρε Θανάση αφού δε θέλω να κάνω τίποτα τρομερό high end, πιο πολύ για να τεστάρω το Atmos το κάνω...
Πάντως η τιμή πιστεύω απαλευτη σε σχέση με κανένα Rx581 - 681 που ζαχαρωνα..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Για θέμα πιθανού προβλήματος και πήγαινε έλα του μηχανήματος το λέω.
Βέβαια η amazon βάζει πλάτη αλλά προσωπικά θα το φοβόμουν το brand για αγορά απέξω.
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
690
Νίκαια
Ετσι για την ενημερωση,παρηγγειλα τον Onkyo TxX-NR555 στα 279(χωρις μεταφορικα) απο amazon.de(μηπως καποιος ενδιαφερεται και παρακολουθει το νημα..)

Το παρακολουθώ εγώ το νήμα. Καλά κάνεις και ποστάρεις.

Πάρα πολύ φθηνά όμως. Πως γίνεται να υπάρχει τέτοια μεγάλη διαφορά; Εδώ κοστίζει 600 ευρώ!

Με έβαλες σε σκέψεις. Γιατί σκεφτόμουν και εγώ για Atmos αλλά λόγο κόστους είπα να πάω σε 5.1 στα 330 ευρώ. Αλλά με αυτή τη τιμή που έβαλες με έβαλες τώρα άσχημα στο παιχνίδι. Πόσο σου βγήκε συνολικά μαζί με τα μεταφορικά; Έχεις ξανα αγοράσει;
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Αντε τα μεταφορικά να είναι 35 ευρώ...
Το κατάστημα αυτό είναι γνωστό σε Γερμανία και πουλάει και μέσω Amazon, όμως δε στέλνει Ελλάδα.
Πρέπει να κάνεις εγγραφή στο mailbox.de και να σου τον στείλουν μέσω αυτής της υπηρεσίας... Ψάξε το λίγο, αξίζει....
Για μένα εφόσον το χρειάζομαι για δεύτερο Home Theater και απλά ουσιαστικά να δοκιμάσω το Atmos, έψαχνα να βρω κάτι αρκετά low budget..
 

WolfRathmA

Senior Member
23 January 2008
690
Νίκαια
Έγινε και από εμένα η παραγγελία! Δεν άντεξα.

Από ηχεία λέω να πάω σε Dali Zensor Pico (Front & Surround) και για κεντρικό Dali Zensor Pico Vokal. (link) (link)

Κάνουν για τον συγκεκριμένο ενισχυτή ή να κοιτάξω για τίποτε άλλο;

Ακόμα δεν έχω βρει για Atmos ηχεία. Προτείνεται κάτι;
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Τον ακουσα μολις,Επαιξε το The Mummy για καμια ωριτσα,αφου ειναι ελαχιστοι οι τιτλοι με Atmos....Το επαιξα σε direct και ομολογουμενος ειναι αρκετα ψαρωτικο το συστημα να πεφτουν τα βραχια πανω απο το κεφαλι σου....