Vodafone VDSL

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Έψαχνα για Vodafone ADSL στο Χαλάνδρι και μου είπαν ότι δίνουν την πενηντάρα από KV Στα 31 + τέλη τηλεφωνίας.

Επίσης στην περιοχή μου με είδη Εσέλ μου είπανε ότι πιάνουν 11 και 14. Ενώ εγώ στον ΟΤΕ έχω οκτώ. Αυτή η οι αριθμοί αφορούν σύνδεσεις ADSL ως 24

Μου πρότειναν VDSL Και όταν ζήτησα την τριαντάρα μου είπαν ότι η τριαντάρα υπάρχει αλλά όχι στην περιοχή μου κι αν θέλω VDSL μόνο το 50

Αξίζει λέτε ; Επίσης τι ακριβώς είναι το KV ? Και πόσο καλύτερο είναι από το αστικό κέντρο ΑΚ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Έψαχνα για Vodafone ADSL στο Χαλάνδρι και μου είπαν ότι δίνουν την πενηντάρα από KV Στα 31 + τέλη τηλεφωνίας.

Επίσης στην περιοχή μου με είδη Εσέλ μου είπανε ότι πιάνουν 11 και 14. Ενώ εγώ στον ΟΤΕ έχω οκτώ. Αυτή η οι αριθμοί αφορούν σύνδεσεις ADSL ως 24

Μου πρότειναν VDSL Και όταν ζήτησα την τριαντάρα μου είπαν ότι η τριαντάρα υπάρχει αλλά όχι στην περιοχή μου κι αν θέλω VDSL μόνο το 50

Αξίζει λέτε ; Επίσης τι ακριβώς είναι το KV ? Και πόσο καλύτερο είναι από το αστικό κέντρο ΑΚ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχω την εντυπωση οτι αυτο που εννοουν ειναι οτι δεν υπαρχουν καμπινες κοντα στο σπιτι σου και ετσι θα συνδεθεις πανω στο αστικο κεντρο του οτε. Βρες που ακριβως ειναι και την αποσταση απο το σπιτι σου. Στο λεω αυτο, μιας και εγω ειμαι σε αντιστοιχη κατασταση με εσενα. Παντως να εχεις υποψιν σου οτι σχεδον σιγουρα ξεχνας το συγχρονισμο στα 50mbit, εκτος αν εισαι παρα πολυ κοντα. Αλλα και πολυ κοντα να εισαι, παλι μαλλον το ξεχνας λογω αυξημενου crosstalk. Ριξε μια ματια και στο τι εχω γραψει εδω. Αν αυτα που ειπαν σε εμενα ισχυουν, τοτε σε οποιον παροχο και να πας, παλι απο αστικο κεντρο θα παιρνεις γραμμη. Προταση μου ειναι, για να δεις αν αξιζει η μεταβαση σε vdsl, δες το attenuation της γραμμης σου και βαλτο εδω. Αν δεις αποσταση κατω απο 800μ, τοτε μαλλον θα εισαι οκ αν πας σε vdsl.
To 30αρι παντως εγκαταλειπεται σιγα σιγα.

Πιθανοτατα δεν σου εχω δωσει απολυτως σωστες πληροφοριες. Χρησιμοποιησε τις σαν αρχη στο ψαξιμο σου και περιμενεις να σου δωσει απαντησεις καποιος που γνωριζει πολυ καλυτερα. Απλα αυτα εχω καταλαβει απο την ενασχοληση μου.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Μου είπε ότι είμαι στα 1000-1200 μέτρα απο αστικό κεντρο τωρα και ότι όμως αν αγοράσω τα 50 Mbps θα πάρω απο KV


Sent from my iPad using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
δεν θελω να σε αποθαρρυνω, αλλα ακουγεται παρα πολυ υποπτο αυτο. Βασει αυτων που μου ειπε ο τεχνικος του οτε που ηρθε για να κανει τη μεταβαση απο wind ->ote, δεν υπαρχει τροπος αν εισαι πανω σε αστικο κεντρο να πας σε καμπινα. Επισης τα 1000-1200μ απο αστικο κεντρο ειναι παρα πολυ μακρια για vdsl. Νομιζω οι παροχοι δινουν vdsl μεχρι τα 800μ. Γενικα τους πωλητες δεν πρεπει να τους πιστευεις απολυτα. Εμενα η κοπελα που εκανε την αιτηση μου στον οτε μου ελεγε οτι εβλεπε στο συστημα οτι υπαρχουν διαθεσιμες πορτες σε καμπινα, οποτε θα πηγαινα σε καμπινα. Οταν ηρθε ο τεχνικος να κανει τη συνδεση μου ειπε οτι δεν παιζει αυτο.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Απάντηση: Re: Vodafone VDSL

Μου είπε ότι είμαι στα 1000-1200 μέτρα απο αστικό κεντρο τωρα και ότι όμως αν αγοράσω τα 50 Mbps θα πάρω απο KV


Sent from my iPad using Tapatalk

Πολύ καλά στα είπε.
Είσαι στα 1200μ απο το κέντρο άρα δεν μπορούν να σου δώσουν απο εκεί vdsl.
Έχουν όμως στην περιοχή σου vdsl απο KV (καφάο) δηλαδή οπως την λένε εσχάτως, καμπίνα.

Σε αυτή την περίπτωση η καμπίνα πιθανότατα βρίσκεται πολύ κοντά στο σπίτι σου οπότε θα μπορείς να έχεις 50αρα vdsl.

Αυτό με τη μη διαθεσιμότητα 30ρας vdsl είναι τρυκ που κάνουν για να μην πάρεις την μικρότερη-φθηνότερη επιλογή.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
πολυ καλα τα λεει ο ducksong και εγω σε μπερδεψα. Ειχα στο μυαλο μου την δικη μου κατασταση που ειχα ηδη vdsl, αλλα λογω απουσιας καμπινων παιρνω απο αστικο κεντρο.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Δες μια και την προσφορά που τρέχουν όπου αν δεν πιάνεις πάνω από 40 (νομιζω) σου κάνουν έκπτωση..

Κάτι είναι κι αυτό..

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Ωραία θα ξανάρωτήσω


Sent from my iPad using Tapatalk
Και για του λόγου το αληθές

http://www.vodafone.gr/portal/egguisi-vdsl

5% έκπτωση αλλά το σημαντικό είναι ότι είναι ένας τρόπος όπου παραδέχονται και αναγνωρίζουν πρόβλημα, μελλοντικά αυτό μπορεί να χρειαστεί.

Sent from my A0001 using Tapatalk
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
H "εγγύηση" που δινουν ειναι απλά ένα μαρκετίστικο κολπο καθότι αφορά ταχύτητα συγχρονισμου σε πελάτες που παιρνουν την υπηρεσία από KV.

Στο 98% των περιπτώσεων αυτων (και αποκλείοντας περιπτώσεις κακης καλωδίωσης στο χώρο του πελάτη) η ταχύτητα συγχρονισμού ειναι 49998Mbps.

Κλασσικά κόλπα της Vodafone...
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Μου είπε ότι είμαι στα 1000-1200 μέτρα απο αστικό κεντρο τωρα και ότι όμως αν αγοράσω τα 50 Mbps θα πάρω απο KV


Sent from my iPad using Tapatalk

Αν εισαι 1000-1200μ από το ΑΚ δεν μπορείς να πάρεις αξιόπιστη υπηρεσία VDSL παρά μόνο από καμπίνα
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
ξέρουμε κάποιο καλο modem vdsl που να υποστηρίζει bonjour-airprint για apple συσκευές ?

Δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ ασύρματα με εκτυπωτή. HP photosmart (wifi) από τις apple συσκευές μου, μέσω του ΖΤΕ 267 που δίνει η HOL.

Πριν συνδεόμουνα κανονικά μ ένα netgear adsl που είχα...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ξέρουμε κάποιο καλο modem vdsl που να υποστηρίζει bonjour-airprint για apple συσκευές ?

Δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ ασύρματα με εκτυπωτή. HP photosmart (wifi) από τις apple συσκευές μου, μέσω του ΖΤΕ 267 που δίνει η HOL.

Πριν συνδεόμουνα κανονικά μ ένα netgear adsl που είχα...

δεν εχω και πολλες apple συσκευες, οποτε οτι παω λιγο "στα τυφλα". Μηπως ειναι απενεργοποιημενο το multicast στο μοντεμ/ρουτερ; Επισης, το μοντεμ/ρουτερ σου μηπως ειναι dual band (2ghz+5ghz); Αν ναι (που χλωμο το βλεπω για μοντεμ παροχου) τοτε δοκιμασε να συνδεσεις ολες τις συσκευες πανω στο 2ghz. Επισης, με wps συνδεονται κανονικα ολες οι συσκευες;

Υποθετω οτι δεν παιζει καποιο "χαζο" σεναριο, οπου ειχες δωσει στο παρελθον στατικη ip στον εκτυπωτη και ηταν σε διαφορετικο subnet απο οτι ειναι τωρα το καινουριο μοντεμ/ρουτερ zte.
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
ΟΤΕ προσφέρει τώρα ADSL 20 τεσσάρι Με 31 αλλά η Vodafone VDSL 50 Με 31 . Μου είπαν ότι υποτίθεται θα είναι από καμπίνας Της Vodafone αλλά κρατάω μικρό καλάθι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Πως ενεργοποιείται το multicast στο Modem της Vodafone? Τους πήρα τηλέφωνο και δεν ξέρανε τίποτε.
Δεν εχω καρφωτη διεύθυνση πουθενά....


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Πως ενεργοποιείται το multicast στο Modem της Vodafone? Τους πήρα τηλέφωνο και δεν ξέρανε τίποτε.
Δεν εχω καρφωτη διεύθυνση πουθενά....


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Και μόνο που έχετε εσείς VDSL Από την Vodafone με κάνει να το σκέφτομαι. Το τεχνικό αυτό που ρωτάτε δεν το ξέρω αλλά είναι πολύ ενδιαφέροντα αυτά τα θέματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Ενώ ετοιμαζόμουν να κλείσω με τη Vodafone VDST πενηντάρι. Εχθές μου είπαν ότι έχουν αμφιβολίες για το αν υπάρχει δίκτυο στην περιοχή μου. Οπότε τους Αφήνω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
εγώ έχω το Η267Α... και δυστυχώς δεν έχει τέτοια ρύθμιση (multicast).
Λείπει όλη αυτή η κατηγορια !

Δυστυχως είναι κλειδωμένο το menu και χρειάζεσαι το root password για να ξεκλειδώσει. Ειναι καινούργιο μοντέλο και δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα.