55 αρα ανάμεσα από αυτές .

koloko

AVClub Enthusiast
22 September 2007
773
Παιδια καλημέρα. Σκεφτομαι να αγορασω μια τηλεοραση η οποια θα χρησιμοποιείτε για τουλαχιστον 5-7 χρονια ως βασικη. Τα θέλω μου είναι
θέαση ταινιών κατά 90% στην μέγιστη ανάλυση που θα μπορούσα να τις δω μεσω pc και playstation 4 10%. ξέρω οτι οι 55 ειναι λίγες αλλά και το budjet φτανει τα 2000 αντε και λίγο παραπάνω. Πάντα είχα έρωτα με την SAMSUNG αλλά ερωτεύτηκα και την oled της lg όταν την είδα από κοντά. Είμαι ανάμεσα σε 4 επιλογές για τις οποίες θα ήθελα να μου διευκρινήσετε αν αξίζει η διαφορά στις τιμές
και οι απόψεις σας θα μελετηθούν μιας και πάντα αποτελεί κριτήριο επίλογης σε ολα τα είδη που έχω ζητήσει βοήθεια από εδώ.ένα ακόμα μέιον είναι και η απόσταση μια και άλλαξα σαλόνι και τώρα είμαι στα 3.5-4 μέτρα .Προτείνεται και άλλες επιλογές αλλά και τηλεοράσεις που μπορούν να με καλύψουν στο θεμα εικόνας μιας και ειμαι πολυ ψείρας και το παραμικρό με τρελαίνει . Τωρα για το θεμα της απόστασης πιστευω , και δεν ξέρω αν κάνω λάθος ότι με μεγαλύερες ιντσες θα χασω ποιοτηκά κριτήρια που θέτω. Μπορώ βέβαια να περιμένω και λιγο ακομα αν θα έχουμε κατι καλυτερο στο σύντομο μέλλον .


Samsung UE55KS8000
LG 55B6V
LG OLED55B7V
Samsung 55Q7F

Σε αυτές βλέπω και διαφορά στον ήχο τους αν ξέρετε κάτι . ΑΑ και δεν θέλω curved με τίποτα.


Σας ευχαριστώ πολύ
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55άρα ανάμεσα σε αυτές

Το "5-7 χρόνια" αποτελεί μάλλον ευσεβή πόθο πλέον, χωρίς να αποκλείεται η καλή λειτουργία μιας τηλεόρασης για αυτό το χρονικό διάστημα. Επίσης, όλες οι πιο πάνω δεν είναι καλές λύσεις για 3.5 μέτρα τουλάχιστον απόσταση.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αυτή η σονυ στις 65 ίνστες
http://www.skroutz.gr/s/10792169/Sony-KD-65XE9005.html
ειναι στην ίδια τιμή και λίγο φθηνότερη από τη Q7 στις 55 ίντσες.

η q7 θεωρείται χειρότερη από την 9005.
http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/qled-q7f-q7
http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900e

οσο για την ks8000 μαλλον δεν θα την βρεις πουθενα εκτος και αν εισαι πολυ τυχερος. (καλή ειναι πάντως)

οι oled, εχουν τα πλεονεκτηματα των oled που ολοι ξερουμε..
 

koloko

AVClub Enthusiast
22 September 2007
773
H 9005 ειναι καλύτερη THN Q7? αλήθεια δεν το ήξερα. για το σκοπο που τις θέλω εγώ να παω σε oled h lcd? αν κανω υπερβαση μιχαλη και βαλω περισσοτερες δοσεις πια θα πρότεινες γιατα δεδομένα μου?
 

koloko

AVClub Enthusiast
22 September 2007
773
α και αν κανω το σαλονι οπως ηταν στα 2.5 μετρα πια απο τις παραπάνω ειναι η καλύτερη? χεχε
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος εδω που να μην πει οτι οι οled ειναι οι καλυτερες τηλεοράσεις για θέαση ταινιών...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: 55άρα ανάμεσα σε αυτές

Για 2.5 μέτρα πας σε 55" OLED. Αν είναι δύσκολο να γίνει αλλαγή στον χώρο τοποθέτησης, πας σε 65", ανεξαρτήτως ανάλυσης. Σε τέτοια περίπτωση, μπορείς να κοιτάζεις για προσφορές σε αυτό το μέγεθος, κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών εκπτώσεων. Ενδεικτικά, η 65" Samsung KS8000 ήταν διαθέσιμη έναντι 1700 ευρώ, πριν από μερικούς μήνες.
 

koloko

AVClub Enthusiast
22 September 2007
773
Και απο τις 55 αρες σε αυτη την τιμη ποια λετε την c7??? Οι καινουργιες ποτε θα βγουν??
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Οι κωδικοί c7, b7 κλπ είναι του 17. Τα νέα μοντέλα του χρόνου πάλι με το καλό
Γενικά στις oled οι διάφορες από μοντέλο σε μοντέλο δεν είναι τόσο μεγάλες όσο στα απλά led μοντέλα.
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
εχω την Ε7 oled φετινή,τρομερή τηλεόραση σε όλα της!Στα 1990 στο skrutz έχει από το κατάστημα που πήρα την Ε7,την B7!Η μόνη της διαφορά γ ηχομπαρα,τρέξε για την Β7 με κλειστά μάτια,θα με θυμηθείς!
 

thankin

Supreme Member
17 April 2009
5,923
thessaloniki
Re: Απάντηση: 55άρα ανάμεσα σε αυτές

Το "5-7 χρόνια" αποτελεί μάλλον ευσεβή πόθο πλέον, χωρίς να αποκλείεται η καλή λειτουργία μιας τηλεόρασης για αυτό το χρονικό διάστημα. Επίσης, όλες οι πιο πάνω δεν είναι καλές λύσεις για 3.5 μέτρα τουλάχιστον απόσταση.

Ε εντάξει τωρα μην φτάνουμε στο σημειο να λεμε οτι η πλειοψηφια των νεων τιβι δεν φτανει τα 5-7 έτη!
Η πλειοψηφία του κύκλου μου τις εχουν/ειχαν σιγουρα πανω απο 5 έτη και πολλοι πανω απο 7 ανεξάρτητου μπάτζετ. Ο λογος των αλλαγών δεν ηταν οτι χαλασε αλλα η "αναγκη" αναβάθμισης. Φυσικά αμα δουλεύεις μια τιβι 16χ365χ7 μαλλον θα σε χαιρετήσει νωρις.
 

koloko

AVClub Enthusiast
22 September 2007
773
Re: Απάντηση: 55άρα ανάμεσα σε αυτές

η σειρα πάει έτσι E7<C7<B7 ?
 

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
και οι 3 έχουν το ίδιο panel,απλά η Ε7 έχει ηχομπαρα της Harman.οι άλλες 2 απλά έχουν βάση!Επειδή εδώ και 1 μήνα είναι κάτοχος της Ε7 και οι 3 είναι υπέροχες..
 

koloko

AVClub Enthusiast
22 September 2007
773
ποσο την πηρες δεν υπαρχει στο σκρουτζ. απο οτι εχω διαβασει μου φαινεται οτι το all around μοντελο ειναι η c7. λογικα η ε7 ειναι η καλύτερη αλλα η μονη διαφορα ειναι η ηχομπαρα?
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,978
Η Ε7 έχει δίπλο δορυφορικό δέκτη και διαφορετικό σχεδιασμό (Picture on Glass).


Επίσης μια διευκρίνηση , για τις LG σε όσες το αναγράφει,ο ήχος είναι σχεδιασμένος από την Harman Kardon,δεν είναι Harman Kardon τα ηχεία.
 
Last edited:

Spyros1980

Senior Member
24 June 2014
484
Άσε εγώ την πήρα πολύ καλή τιμή μετά από παζάρια,την Ε7 2500ευρω μετρητής. .
 

koloko

AVClub Enthusiast
22 September 2007
773
Στο rtngs την θεωρουν ως την καλυτερη τηλεοραση την c7 αλλα προτεινουν την ε6 γιατι λεει δεν θα βρειτε διαφορες και ειναι πολυ πιο φθηνη... για την ε7 δεν εχω δει κατι στο νετ. 2500 εχει και η c7 και δεδομενου οτι θα αργησουν να βγουν καινουργιες ειμαι αναμεσα απο c7 kai e7. Ο διπλος δεκτης παιζει κανα ρολο που εχω νοβα εγω??? Για ριχτε βοηθεια
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
Από τις 4 πας στην Β7 με κλειστά μάτια. Η C7 είναι ακριβώς η ίδια τηλεόραση αλλά με μαύρο πλαίσιο, διαφορετική βάση και +150

Αν τώρα τίθεται θέμα 65" LED ή 55" OLED, στην δική μου περίπτωση τον Μάιο που έτρεχε η προσφορά -24% για ένα ΣΚ, μέτρησαν περισσότερο οι +10 ίντσες, το φωτεινό σαλόνι και το ότι η σύζυγος δεν μπορούσε να μου εγγυηθεί ότι δεν θα παίζει το ίδιο κανάλι 4-5 ώρες σερί κατά τη διάρκεια της μέρας
 

koloko

AVClub Enthusiast
22 September 2007
773
υπαρχει και εδω το burn in? οχι δεν βλεπουμε τβ μονο ταινιες. το πολυ για μια με δυο ωρες να δει η μικρη παιδικα καμια φορα παραπολυ σπανια..
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
υπαρχει και εδω το burn in?

Θεωρητικά, ναι. Στην πράξη, μάλλον θα πρέπει να το επιδιώξεις για να το πάθεις...

Κακώς. Τα οργανικά LED, σε αντίθεση με τον φώσφορο που χρησιμοποιείται στις LCD, Plasma και CRT τηλεοράσεις, εμφανίζουν γραμμική συμπεριφορά στην πτώση της απόδοσής τους σε σχέση με τη μονάδα του χρόνου, που είναι ανάλογη του ρεύματος που έχει χρησιμοποιηθεί για την οδήγησή τους. Αυτό το χαρακτηριστικό λοιπόν δίνει εξαιρετικές δυνατότητες ελέγχου του θέματος του burn-in σε αυτές τις οθόνες. Όλες οι οθόνες OLED, από κινητά/tablet μέχρι τηλεοράσεις/στουντιακά μόνιτορ, διαθέτουν ένα σύστημα που καταγράφει πως έχει οδηγηθεί το κάθε sub-pixel και βάσει των δεδομένων αυτών, αναπροσαρμόζεται κάθε 4-8 ώρες η τάση οδήγησης τους (το διαβόητο compensation cycle), ωστέ να μην είναι εμφανής κάποια ανομοιομορφία. Αρκεί να επισυμβαίνει σε αυτό το διάστημα μια 10-20λεπτη διακοπή λειτουργίας του πάνελ, ώστε να μπορεί να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Προσωπικά, έχω στην κατοχή μου 4 οθόνες OLED: μία 4" της Samsung εδώ και 4 χρόνια, μία 8,4" της Samsung εδώ και 3 χρόνια, μία 5,1" της Samsung εδώ και 2 χρόνια και μία 55" της LG εδώ και 1,5 χρόνο. Και οι 4 οθόνες παίζουν συνήθως στα ~150nits, χωρίς κανένα άλλο μέτρο προστασίας. Μέχρι στιγμής, δεν έχω παρατηρήσει burn-in, ούτε image retention σε καμμία από τις 4...