Λογοτεχνία και ποίηση (προσωπική-οικογενειακή)

Καλησπέρα σε όλους

Έχω καιρό να γράψω, λόγοι πολλοί με κρατούν μακριά από το forum (και τα άλλα fora). Ωστόσο, ένα πρόσφατο γεγονός με ώθησε να γράψω περιληπτικά γι αυτό, αν και κάποιοι από εσάς μπορεί να το μάθατε ήδη από το Φατσοβιβλίο.

Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο (ή το πολύ τα τελευταία δύο χρόνια) ασχολούμαστε οικογενειακώς με τη λογοτεχνία και την ποίηση, ως εσωτερική παρόρμηση περισσότερο. Την αρχή την έκανε το έτερον ήμισυ, έχοντας αρχίσει να γράφει εν είδει αυτοβιογραφίας ένα κείμενο-σύγγραμμα, το οποίο εξελίχθηκε τελικά σε πλήρες συγγραφικό έργο, που εκδόθηκε πρόσφατα ως αυτοβιογραφικό-λαογραφικό δοκίμιο από τις εκδόσεις ΕΝΤΟΣ. Πρόκειται για το βιβλίο "Ναξιώτικα μονοπάτια - Κ' ήντα σε μέλει σένανε" της συζύγου μου Σοφίας Κλουβάτου-Μελά, που κυκλοφόρησε στα μέσα του προηγούμενου μήνα:

Το (μπροστινό) εξώφυλλο:
1.jpg

Το οπισθόφυλλο:
ΓŽΒ ΓŽΒ―ΓΖ’Γβ€°.jpg

Η πρώτη παρουσίαση του βιβλίου θα γίνει στις 24 Αυγούστου στο χωριό της Σοφίας, τον Κινίδαρο της Νάξου, με διοργανωτή τον Πολιτιστικό Σύλλογο Κινιδαριωτών Νάξου "Ο ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ". Επιλέξαμε να κάνουμε την πρώτη παρουσίαση του βιβλίου στον Κινίδαρο της Νάξου, ακριβώς γιατί τα περισσότερα λαογραφικά στοιχεία που αναγράφονται, έχουν άμεση σχέση με το νησί και κυρίως με το χωριό. Επομένως, οι πρώτοι λογικά ενδιαφερόμενοι πρέπει να είναι οι ντόπιοι και κυρίως οι συγχωριανοί της γυναίκας μου.

Θα υπάρξει βέβαια και δεύτερη παρουσίαση, πιο πλατιά, στην Καλλιθέα, όταν επιστρέψουμε το φθινόπωρο.

Αυτό το γεγονός και συνολικά η διαδικασία της συγγραφής, της δακτυλογράφησης που έκανα εγώ εξ ολοκλήρου (της μετατροπής του χειρόγραφου της Σοφίας σε αρχείο του Word, δηλαδή), της μετάβασης στον εκδοτικό οίκο και ό,τι ακολούθησε έκτοτε, έβαλε και μένα, μαζί με τη Σοφία στο τρυπάκι της συγγραφής. Μάλιστα, πριν ακόμα τελειώσει το χειρόγραφό της η Σοφία, με προέτρεπε συνεχώς να κάνω κι εγώ κάτι ανάλογο, με απώτερο σκοπό να μείνει κάτι για τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας.

Στην αρχή αρνιόμουνα, μολονότι έχω κατά καιρούς σκαρώσει κάποια ποιήματα, αλλά στη συνέχεια πήρα απόφαση και το ξεκίνησα. Βρίσκεται κάπου στη μέση - από χρονολογικής άποψης στην αφήγηση - και ελπίζω να το έχω τελειώσει περί το τέλος του 2017. Μετά θα μπούμε πάλι στη διαδικασία της παραλαβής από τον εκδότη, της επιμέλειας και διόρθωσης, και ό,τι άλλο επακολουθεί στη συνέχεια.

Σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας αυτή την εμπειρία και να σας προτρέψω - όσους από εσάς "το 'χετε" - να κάνετε κάτι ανάλογο. Η συνέχεια και το αποτέλεσμα συνήθως ανταμείβει τον δημιουργό.

Πάντως προς το παρόν, αναμείνατε "στο ακουστικό σας" για την παρουσίαση του βιβλίου της Σοφίας στην Καλλιθέα. Είστε όλοι προσκεκλημένοι, ασφαλώς.

Και μια διευκρίνιση:
Ο εκδότης κράτησε για λογαριασμό του ένα μικρό αριθμό βιβλίων, περίπου 10% του συνόλου. Το υπόλοιπο 90% βρίσκεται στα χέρια μας - στα χέρια της Σοφίας ως συγγραφέως, εν προκειμένω - και όποιος θελήσει να το προμηθευτεί, θα είναι διαθέσιμο από τη Σοφία απευθείας. Αλλά αυτό είναι μια υπόθεση που θα μας απασχολήσει φαντάζομαι μετά την επιστροφή μας στην Αθήνα.

Καλή συνέχεια και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι.
Κι αν κάποιοι από εσάς βρεθείτε στο νησί εκείνες τις μέρες, σας προσκαλούμε στην εκδήλωση της παρουσίασης στον Κινίδαρο.