B&W DM10 Speakers Vintage

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stamka

Established Member
24 April 2011
183
καλησπερα
Εχω 2 ηχεια B&W DM10 35 ετων πλεον τα οποια δεν χρησιμοποιώ 10 χρονια τωρα γιατι εχει καει το ενα tweeter.
Ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να τα φτιαξω η να κοιταξω για κατι νεο?
Ενισχυτη εχω εναν Yamaha RXV483
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
..αν σου χαλασει το λαστιχο στο αυτοκινητο,παίρνεις καινουργιο αυτοκινητο?

αξιζει να βαλω λαστιχο 35 ετων σε νεο αμαξι ? Τι συμπεριφορα θα εχει ?
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Σου αρεσουν ετσι οπως επαιζαν;
Τα εχεις ακουσει με τον yamaha;

Ρωτα ποσο θα χρειαστουν για φτιαξιμο πρωτα. Απο κει και περα ειναι θεμα εαν σου αρεσουν στο ηχητικο αποτελεσμα ή εαν απλα συμβιβαζεσαι και ποσα χρηματα διαθετεις.

Λαβε υποψην οτι κατεβαινουν 75hz....πραγμα που σημαινει οτι δεν κατεβαινουν χαμηλα...που λογικα θα το θυμασαι.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Επίσης εαν θες να κάνεις σωστή δουλεια κ να τα κρατησεις χρειαζεσαι ενα φρεσκαρισμα στα crossover κ μια νεα καλωδιωση. Οποτε υπολογισε και αυτο.
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
δυσκολευομαι να βρω το ιδιο tweeater γιατι το εχω χασει μαζι με μια μεταλλικη βαση που βιδωνε πανω οποτε το ψαχνω ολοκληρο οπως φαίνεται στη φωτο εδω
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δεν ξερω πανω σε αυτο να σε βοηθησω.

Παντως ζευγαρι μεταχειρισμενα τα βλεπω στα 80 ευρω....οποτε εαν θες να πεις οτι αξιζει να το φτιαξεις κοιτα να μην πηγαινει πανω απο τα 80-100ευρω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Γιατι να μην παρει τα μεταχειρισμενα και να χει κι ανταλλακτικα; Κατω απο 40 ευρω αποκλειεται να βρει μονο του το τουιτερ πιστευω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
δεν ξερω πανω σε αυτο να σε βοηθησω.

Παντως ζευγαρι μεταχειρισμενα τα βλεπω στα 80 ευρω....οποτε εαν θες να πεις οτι αξιζει να το φτιαξεις κοιτα να μην πηγαινει πανω απο τα 80-100ευρω.

απο περιεργεια που τα βρηκες 80 γιατι κατω απο 200 (με τα μεταφορικα αν ειναι απο εξωτερικο) εγω δεν τα βρηκα

υγ λες για ολοκληρα τα ηχεια η μονο για τα 2 tweeter?
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Γιατι να μην παρει τα μεταχειρισμενα και να χει κι ανταλλακτικα; Κατω απο 40 ευρω αποκλειεται να βρει μονο του το τουιτερ πιστευω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εσυ στη θεση μου τι θα εκανες θα εδεινες 80 να φτιαξεις αυτα η θα μαζευες 200 για τα DALI sensor 1 ? (μεχρι εκει φτανει η τσεπη μου)
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Γιατι να μην παρει τα μεταχειρισμενα και να χει κι ανταλλακτικα; Κατω απο 40 ευρω αποκλειεται να βρει μονο του το τουιτερ πιστευω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

θα συμφωνησω...

http://www.ebay.com/itm/B-W-DM-10-Speakers-/272754190765?hash=item3f816aa9ad:g:mA0AAOSwqW9ZYPQh


αυτα ειδα . καλο φαινεται εαν και δεν κατεχω απο αγορες απο ebay.μετα οι αλλες αγγελιες ειναι απο 150 ευρω και πανω.

εαν τον χ ψ λογω αυτη που σου εδειξα δεν κανει τοτε ανεβαινεις στο κοστος. Κοιτα το καινουργιο ειναι καινουργιο οπως και να το κανουμε και ειδικα οταν το συγκρινεις με παλιο ηχειο ειναι αρκετα μεγαλη η διαφορα.

Προσωπικη αποψη ακομα και σε καινουργιο ηχειο να πας....μην πεις παω να παρω αυτο και τελος. Παρε τον ενισχυτη σου πηγαινε ακου το με 4-5 ηχειακια τουλαχιστον και διαλεξε.καλο θα ηταν να βαλεις και τα δικα σου καλωδια και δικη σου πηγη για να ειναι οσο δικαιο γινεται...βεβαια ο καθε χωρος ειναι αλλιως...αλλα μια εικονα θα την εχεις.

Στο χομπυ αυτο οσο κανεις υπομονη κερδισμενος εισαι οι παλιοι το γνωριζουν καλυτερα αυτο...η καλυτερη επιλογη εινα,ι σαν αποτελεσμα και οχι στην τσεπη, να μαζεψεις οσα μπορεις και να αγορασεις ενα καινουργιο.
 
Last edited:

stamka

Established Member
24 April 2011
183
θα συμφωνησω...

http://www.ebay.com/itm/B-W-DM-10-Speakers-/272754190765?hash=item3f816aa9ad:g:mA0AAOSwqW9ZYPQh


αυτα ειδα . καλο φαινεται εαν και δεν κατεχω απο αγορες απο ebay.μετα οι αλλες αγγελιες ειναι απο 150 ευρω και πανω.

εαν τον χ ψ λογω αυτη που σου εδειξα δεν κανει τοτε ανεβαινεις στο κοστος. Κοιτα το καινουργιο ειναι καινουργιο οπως και να το κανουμε και ειδικα οταν το συγκρινεις με παλιο ηχειο ειναι αρκετα μεγαλη η διαφορα.

Προσωπικη αποψη ακομα και σε καινουργιο ηχειο να πας....μην πεις παω να παρω αυτο και τελος. Παρε τον ενισχυτη σου πηγαινε ακου το με 4-5 ηχειακια τουλαχιστον και διαλεξε.καλο θα ηταν να βαλεις και τα δικα σου καλωδια και δικη σου πηγη για να ειναι οσο δικαιο γινεται...βεβαια ο καθε χωρος ειναι αλλιως...αλλα μια εικονα θα την εχεις.

Στο χομπυ αυτο οσο κανεις υπομονη κερδισμενος εισαι οι παλιοι το γνωριζουν καλυτερα αυτο...η καλυτερη επιλογη εινα,ι σαν αποτελεσμα και οχι στην τσεπη, να μαζεψεις οσα μπορεις και να αγορασεις ενα καινουργιο.

Local pickup only απο Αγγλια ειναι αυτο που βρηκες αρα σαν να μην υπαρχει Οπως ειπες οι αλλες 150 + μεταφορικα και λογο βαρους 200+
Αυτα τα ηχεια δεν τα βρηκα πουθενα με συνολικο κοστος κατω απο 200

τα DALI τα ανεφερα γιατι εχω ηδη ενα κεντρικο ηχειο DALI picoVokal οποτε αν παρω νεα θα ειναι της ιδιας μαρκας , σειρας
 
Last edited:

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δεν κανεις υπομονη καλυτερα;

Να παρεις ενα μεταχειρισμενο που δεν θα γνωριζεις ουσιαστικα σε τι κατασταση ειναι και ποσο μαλλον πολλων ετων με ήδη πεθαμενα crossover και διαβρωμενες καλωδιώσεις;

Απλα τσεκαρε για τον συνδιασμο dali με yamaha. Απο οτι διαβαζω τα dali συμπαθουν τους yamaha ενισχυτες γενικοτερα. Ακουσε και αποφασισε.
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
δεν κανεις υπομονη καλυτερα;

Να παρεις ενα μεταχειρισμενο που δεν θα γνωριζεις ουσιαστικα σε τι κατασταση ειναι και ποσο μαλλον πολλων ετων με ήδη πεθαμενα crossover και διαβρωμενες καλωδιώσεις;

Απλα τσεκαρε για τον συνδιασμο dali με yamaha. Απο οτι διαβαζω τα dali συμπαθουν τους yamaha ενισχυτες γενικοτερα. Ακουσε και αποφασισε.

εσυ αν καταλαβα καλα στη θεση μου θα επερνες τα DALI αφου λες οτι τα πανε καλα με τους Yamaha
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Στην θεση σου θα ακουγα με αυτον τον ενισχυτη οσα ηχεια μπορω περισσοτερα. και υστερα θα διαλεγα.
Δεν ακουσες ενα ηχειο; δεν το αγοραζεις.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
εσυ στη θεση μου τι θα εκανες θα εδεινες 80 να φτιαξεις αυτα η θα μαζευες 200 για τα DALI sensor 1 ? (μεχρι εκει φτανει η τσεπη μου)
Κοιτα ενα b&w ειναι b&w, εννοω εχει τεραστιο ονομα στην αγορα η συγκεκριμενη εταιρεια κι επειδη συνηθως οσο πιο παλιο τοσο πιο καλο θα προσπαθουσα να εξαντλησω καθε περιθωριο επισκευης τους οχι μονο για τον ηχο τους αλλα και για συναισθηματικους λογους, οπως και να το κανεις ενα η χειο b&w εχει διαχρονικη αξια. Απ την αλλη για τα dali εχω εκφρασει κι εγω την θετικη μου αποψη για τη συγκεκριμενη εταιρεια αλλα τονιζω ξανα οτι ο ηχος ειναι υποκειμενικος, αν εχεις τη δυνατοτητα για ακροαση οσο πιο πολλα ηχεια μπορεις τοσο καλυτερα για σενα, υπαρχουν εταιριες περαν των γνωστων οπου θα εκπλαγεις απ τον ηχο αλλα βεβαια θελει ψαξιμο γιατι στα φορουμ αλλα και στα καταστηματα παμε βασει πεπατημενης, με υπομονη θα βρεις αυτο που καθεται καλυτερα στο δικο σου αυτι.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
το οτι τα B&W ειναι 8ohm και τα αλλα ηχεια 6 εχει καμμια σημσσια ?
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
σε ενα ηχειο δεν παιζουν ρολο τα ohm αλλα και η ευαισθησια.

Θεωρητικα το 8ohm ειναι καλο.ομως το θεμα ειναι που φτανει..δλδ μπορει να πεφτει στα 3ohm. Ενα ηχειο 8 ohm εχει πιο ευκολη οδηγηση απο θεμα ρευματων. Η ευαισθησια μετα ειναι θεμα watt. To δικο σου απο οτι βλεπω εχει 87db. Δεν ξερω ποσο χαμηλα πεφτει σε Ohm.