Βοήθεια για ρύθμιση χρωμάτων σε Τηλεόραση LG

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sotiris4

AVClub Enthusiast
4 May 2015
799
Παιδια καλησπερα!Εχω τη http://www.skroutz.gr/s/9179409/LG-43LH5100.html συγκεκριμενη τηλεοραση.Μετα απο αρκετες δοκιμες εχω καταφερει να τη ρυθμισω σε ικανοποιητικο θα ελεγα επιπεδο για την καθημερινη χρηση ομως ειμαι σιγουρος οτι οι συγκεκριμενες ρυθμισεις δεν προσφερουν ουτε το μισο απο αυτο που μπορει να αποδωσει η τηλεοραση.Θα ηθελα οποιος την εχει στην κατοχη του να προτεινει καποιες ρυθμισεις που ειτε εκανε μονος του και τον εντυπωσιασαν ειτε του δοθηκαν απο καποιον ειδικο.Ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω απαντησεις!!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
και αλλος να βρεθει με την ιδια ακριβως τηλεοραση, και να σου δωσει τις ρυθμισεις του.το πιθανοτερο ειναι να μην ταιριαξουν.
ή θα παρεις καποιο br με ρυθμισεις τηλεορασεις και θα την φερεις σε καποιο ανεκτο σημειο,ή θα πρεπει να ερθει ανθρωπος να στην ρυθμισει στο απολυτο.
διαλεγεις και περνεις.
 

sotiris4

AVClub Enthusiast
4 May 2015
799
Η τηλεοραση βρισκεται ηδη σε αρκετα ανεκτο επιπεδο οποτε η λυση για να την δω στο 100% της ειναι να ερθει καποιος εξειδικευμενος με το θεμα να τη ρυθμισει και επειτα να μην την ξαναπειραξω ποτε.Το θεμα βεβαια ειναι να βρεις τον καταλληλο και με τις καταλληλες γνωσεις και οχι καποιον που απλα θα ανεβοκατεβασει λιγο τις τιμες,κατι που μπορω και μονος να το κανω.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Παιδια καλησπερα!Εχω τη http://www.skroutz.gr/s/9179409/LG-43LH5100.html συγκεκριμενη τηλεοραση.Μετα απο αρκετες δοκιμες εχω καταφερει να τη ρυθμισω σε ικανοποιητικο θα ελεγα επιπεδο για την καθημερινη χρηση ομως ειμαι σιγουρος οτι οι συγκεκριμενες ρυθμισεις δεν προσφερουν ουτε το μισο απο αυτο που μπορει να αποδωσει η τηλεοραση.Θα ηθελα οποιος την εχει στην κατοχη του να προτεινει καποιες ρυθμισεις που ειτε εκανε μονος του και τον εντυπωσιασαν ειτε του δοθηκαν απο καποιον ειδικο.Ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω απαντησεις!!

γενικά οι "σωστές" ρυθμίσεις δεν εντυπωσιάζουν. είναι κοντά στο cinema mode ή όπως αλλίως το λέει ο κάθε κατασκευαστής.
αν γενικά σου αρέσει ο τρόπος που φαίνεται η φωτεινότητα και τα χρώματα εκεί, τότε προχόρα σε calibration. αν όμως τα βρίσκεις μουντά και σκοτεινά όπως εγώ... τότε δεν έχει νόημα :p