sony 55'xe9005 vs samsung 55'mu8002

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

french bulldog

New member
3 August 2017
29
καλησπέρα στην παρέα!
Ενδιαφέρομαι για τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις.Τις έχω βρει και τις δύο στα 1500e μετά από παζάρια..χωρίς όμως την 5ετή εγγύηση και εδώ είναι που κολλάω.
Ειναι το μάξιμουμ των χρημάτων μου και σκέφτομαι μήπως τα κλαίω μετά τα 2 χρόνια.Θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε αν μπορώ κατά τη διάρκεια των 2 ετών να παρατείνω την εγγύηση μέσω της αντιπροσωπειας ή πρέπει τώρα να το κάνω.Διαφορετικά θα περιμένω μέχρι τα τέλη του φθινοπώρου μήπως πέσουν αρκετά και την προσφερουν τότε τα μεγάλα καταστήματα.Επίσης κλείνω πιο πολύ προς τη Sony αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας!Απόσταση θέασης στα 2.60~2.70 για ταινίες και αθλητικά.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
καλησπέρα στην παρέα!
Ενδιαφέρομαι για τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις.Τις έχω βρει και τις δύο στα 1500e μετά από παζάρια..χωρίς όμως την 5ετή εγγύηση και εδώ είναι που κολλάω.
Ειναι το μάξιμουμ των χρημάτων μου και σκέφτομαι μήπως τα κλαίω μετά τα 2 χρόνια.Θέλω να μου πείτε αν γνωρίζετε αν μπορώ κατά τη διάρκεια των 2 ετών να παρατείνω την εγγύηση μέσω της αντιπροσωπειας ή πρέπει τώρα να το κάνω.Διαφορετικά θα περιμένω μέχρι τα τέλη του φθινοπώρου μήπως πέσουν αρκετά και την προσφερουν τότε τα μεγάλα καταστήματα.Επίσης κλείνω πιο πολύ προς τη Sony αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας!Απόσταση θέασης στα 2.60~2.70 για ταινίες και αθλητικά.

Παράταση εγγύησης μετά την αγορά προσφέρει μόνο η LG.

Οσο για το ποιά τηλεόραση να πάρεις ο παραπάνω συμφορουμίτης ήταν λακωνικός αλλά και σωστος. Προσπάθησε να παζαρέψεις το ίδιο καλά για μια OLED
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
Εξαρχής κοιτούσα για την oled b6 αλλά η τιμή είναι αυτή που παίζει σχεδόν σε όλα τα καταστήματα και ενώ είχα όριο τα 1300e ανέβηκα λίγο ακόμα,οπότε δεν υπάρχει περίπτωση για περισσότερα χρήματα.Πάντως από όσα διάβασα εδώ μέσα,γιατί δεν είχα την παραμικρή ιδέα με τις καινούργιες τηλεοράσεις(32´samsung 7ετίας) με βλεπω για τη ΧΕ9005.
 

zbutlr

New member
5 October 2013
45
Η καινούργια σειρά της Samsung MU για έναν περίεργο λόγο είναι χειρότερη από την περσινή KS. Ανάμεσα στις δύο θα πήγαινα και εγώ στη Sony. Αν μπορέσεις να βρεις περσινή σφραγισμένη KS 7000 η 8000 παρτην χωρίς δεύτερη σκέψη. Η OLED που αναφέρθηκε παραπάνω είναι για αλλά πορτοφόλια...

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Νομίζω ότι τα έμπλεξε λίγο η samsung φέτος με τόσα μοντέλα.
εχει τις MU 6x/ 7x/ 8x αλλά έχει και τις Q7 /Q9. υποτίθεται οτι τα Q7 και Q9 μοντέλα είναι η αναβάθμιση των περσινών KS8000 και KS9000.
οι τιμές πάντως μου φαίνονται παράλογες σε σχέση με τις περσινές. βέβαια σε κανένα 6μηνο θα έχουν πέσει σημαντικά ως γνωστόν...
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε για δείγμα η KS7000 και KS8000 σε 55´(τουλάχιστον όσο έψαξα...και έψαξα αρκετά).Περίμενα και γω τα καινούργια μοντέλα της samsung αλλά ειναι υποδεέστερες.Όσον αφορά για τις qled όσον αφορά τις τιμές τους είναι στο θεό χωρίς λόγο...Δευτέρα λογικά θα κινηθώ για τη Sony μετά τις προτροπές σας.Αν πρέπει κάτι να προσέξω για τη συγκεκριμένη μου λέτε.
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
Καλησπέρα και πάλι!
Τελικά πρυτάνευσε η λογική???δεν ξέρω,ενώ ήμουν έτοιμος να κλείσω τη sony τελικά έκανα πίσω και θα περιμένω κανά τριμηνάκι το πολύ,μήπως και πέσει η τίμη της old b6,γιατί για τη b7 το θεωρώ απίθανο.
1500e χωρίς εγγύηση δε μου έκατσε καλά.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Καλημέρα σας!τελικά παρήγγειλα τη SONY XE9005 μαζί με 5ετή εγγύηση και ηρέμησα.....

Καλοθέατη, από που την πήρες και πόσο πήγε τελικά;
Πες μας εντυπώσεις όταν την στήσεις.
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
Στα 1550e από μεγάλο πολυκατάστημα.Θα την έχω μάλλον αρχές της άλλης βδομάδας και θα ενημερώσω!
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Καλες προβολες. Την καλυτερη επιλογη εκανες. Η αποδοση του μαυρου στην συγκεκριμενη tv ειναι ενα σκαλι πιο κατω απο oled. Και οπως παντα η ποιοτητα της
Sony στις τηλεορασεις ειναι ασυναγωνιστη QUOTE=french bulldog;1057971730]Στα 1550e από μεγάλο πολυκατάστημα.Θα την έχω μάλλον αρχές της άλλης βδομάδας και θα ενημερώσω![/QUOTE]
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
Ελπίζω να είναι όπως τα λες!αυτά διάβασα και γω,τη συγκεκριμένη πρότεινε και ο xavito,καθώς και κάποια παιδιά σε άλλα ποστς στο φορουμ.Ήθελα OLED αλλά δεν... θεωρώ πως έκανα καλή επιλογή σε σχέση με τη mu8002 που επίσης κοιτούσα.
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Την δοκιμασα απο κοντα σε πολυκαταστημα με φλασακι. Φοβερα χρωματα ευκρινεια και κινηση.
Οι εργοστασιακες ρυθμισεις ειναι καλες και δεν χρειαζεται ιδιαιτερη διορθωση. Και η αποδοση στο τηλεοπτικο αν σε ενδιαφερει υποθετω γιατι δεν το δοκιμασα θα ειναι αρκετα καλη
Ελπίζω να είναι όπως τα λες!αυτά διάβασα και γω,τη συγκεκριμένη πρότεινε και ο xavito,καθώς και κάποια παιδιά σε άλλα ποστς στο φορουμ.Ήθελα OLED αλλά δεν... θεωρώ πως έκανα καλή επιλογή σε σχέση με τη mu8002 που επίσης κοιτούσα.
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
Προσωπικα θα πηγαινα σε samsung μονο ως υστατη λυση. Εννοειται προτιμας sony συγκριτικα με samsung. Θα το διαπιστωσεις στην πραξη
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
Εδώ είμαι και πάλι!η τηλεόραση ήρθε προχθές.Εντυπώσεις άριστες από τη συσκευασία ακόμα,την τοποθετήσαμε,πήρε τις ενημερώσεις και χαζέψαμε με την κοπέλα μου από το μέγεθος και την ποιότητα εικόνας σε προβολές υψηλής ανάλυσης.Σε κανάλια digea μέτρια τα πράγματα,όπως και ο ήχος(θα προστεθεί και set home cinema σε σύντομο διάστημα).Το μαύρο της πραγματικά βαθύ.Tο va panel παίζει σπουδαίο ρόλο,τουλάχιστον για το δικό μου σαλόνι που δεν είναι και πολύ φωτεινό.Μέχρι αύριο θα εγκατασταθεί και το kodi.
 

amyntas77

New member
17 November 2008
34
Χαιρομαι για τα σχολια σου φιλε μου. Αυριο την παραγγελνω. Σε σχεση με oled αν ειδες ειχε μεγαλη δοαφορα;θελω να πω τα εξτρα λεφτα που απαιτει τελικα δικαιολογει την ποιοτητα που προσφερει μια oled?