Ηχεία και Ενισχυτής

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Καλησπέρα σε όλους θα ήθελα να μου δώσετε δυο πληροφορίες για τα κάτωθι ηχεία.

MD-V ΗΧΕΙΟ HI END CAV
Κωδικός: MD-V

High End ήχος και μοναδική εμφάνιση, tweeter θόλου τιτανίου 25mm (Audax-Γαλλία), μεγάφωνο μεσ…


Και αν θα μπορούσαν να δουλέψουν με ένα ολοκληρωμένο Ενισχυτή Α301 Sansui (2x65)watt
της δεκαετίας του '80.
 

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Δεν θέλω ενισχυτή αυτός είναι αδούλευτος και ακούγεται καλά με ηχεία βάσης 80αρια.(2χ80)watt .
Μάρκας visonic από Σιγκαπούρη,ήθελα κάτι καλλίτερο αποτέλεσμα σε ένα χώρο 60τμ.
Ηθελα να ρισκάρω για αυτά τα ηχεία κινέζικα γιατί όλοι εδώ τα κατηγορούν.
 

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
αν πάρω τα ηχεία με τι ενισχυτή ολοκληρωμένο θα τα συνδυάσω παιδιά? ας κατεβάσει κάποιος καμμιά ιδέα,
όχι ακριβές λύσεις
 

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Απάντηση: Re: Ηχεία και Ενισχυτής

για πες φίλε μια και ασχολήθηκες με το θέμα μου,γιατί με πήγες,
μόνο σε crown για ολοκληρωμένο ενισχυτή μιλάς?
ποιο μοντέλο λες γιατί αυτοί δεν βάζουν και μια οπίσθια φωτογραφία
να δούμε τι κονεξια έχει πισω.
Εγώ τώρα έχω 2 ηχεία αλλά έχει σύνδεση για άλλα 2 Α-Β
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Νομίζω ότι η CAV βγάζει δικούς της δυνατούς ολοκληρωμένους ... στην θέση σου θα πήγαινα στο κατάστημα, λινκ του οποίου μας έβαλες, και θα παζάρευα ένα πακέτο ... πριν αρκετά χρόνια τα προϊόντα αυτά έκαναν σημαντικό γκελ στην αγορά, τώρα που πέρασε το hype και σφίξαν και τα γάλατα, πιστεύω ότι όποιοι έχουν στοκ θα χαρούν να κάνουν μια καλή τιμή ...
 

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Απάντηση: Re: Ηχεία και Ενισχυτής

Ναι σωστά τα λες εσύ,αυτοί οι έμποροι μεταπωλητές πέστους όπως θέλεις δεν παίρνουν χαμπάρι,
Συγκεκριμένα ένα μαγαζί προχθές είχε αυτό το ηχείο 1.038 εuro το ένα και της είπα λίγο να ελαφρώσουμε
τη τιμή η το ΦΠΑ λόγω του ότι ήταν Κινέζικα και μετά από δύο ημέρες ξέρεις τι έκανε ανέβασε την τιμή,
το 1.038 το έκανε 1.265 euro όσο το είχαν και τα άλλα τρία μαγαζιά στον skroutz.
 
27 July 2006
1,925
Re: Απάντηση: Re: Ηχεία και Ενισχυτής

Ναι σωστά τα λες εσύ,αυτοί οι έμποροι μεταπωλητές πέστους όπως θέλεις δεν παίρνουν χαμπάρι,
Συγκεκριμένα ένα μαγαζί προχθές είχε αυτό το ηχείο 1.038 εuro το ένα και της είπα λίγο να ελαφρώσουμε
τη τιμή η το ΦΠΑ λόγω του ότι ήταν Κινέζικα και μετά από δύο ημέρες ξέρεις τι έκανε ανέβασε την τιμή,
το 1.038 το έκανε 1.265 euro όσο το είχαν και τα άλλα τρία μαγαζιά στον skroutz.

Προφανως φιλε μου ειχε αλλαξει η τιμη καταλογου και δεν ειχε ενημερωθει!!!
Κατα την γνωμη μου δες για αλλα πραγματα, ο συνδυασμος δεν θα σε ευχαριστησει...
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Υπάρχουν τόσα καλά μεταχειρισμένα ηχεία, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνεις μια τυφλή αγορά.
Αγόρασε κατόπιν ακροάσεως και καλύτερα μαζί με ενισχυτή, δηλαδή αγόρασε όλο το σεταπ, ηχεία - ενισχυτή.
Είτε σε αντιπρόσωπο είτε από ιδιώτη, αυτοί που τα έχουν δουλέψει καιρό, έχουν και τον ενισχυτή που τους ταιριάζει.
Αντί δηλαδή να προσπαθείς για καλύτερη τιμή εγώ λέω να κάνεις ακροάσεις.
 

stamatisxanthos

New member
6 August 2017
51
Ξάνθη
Για πες μου τι θα ακούω?πως θα ακούω?δεν θα ακούω καθόλου?
Έχω ένα χώρο ενιαίο 60τμ.κουζίνα - σαλόνι,να πάρω τα ηχεία και αργότερα
να πάρω και κανένα ενισχυτάκο.Ακροάσεις δεν μπορώ να κάνω γιατί,
ειμαι επαρχία και Ξάνθη,προς το παρόν μόνο γνώμες παίρνω από όλους εσάς
και σας ευχαριστώ.Ας μιλήσουν ελεύθερα και οι άλλοι ας τα βρισουν τα ηχεία,
δεν είναι ντε και καλά ότι κόλλησα σε αυτά.Ψάχνομαι γενικά χωρίς να έχω τα ανάλογα
χρήματα άμα είχα ήξερα να τα φάω.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Επειδή ο χώρος σου είναι μεγάλος, πας σε ηχεία δαπέδου, όπως αυτά που κοιτάς.
Αυτό που θα συνιστούσα είναι να ΜΗΝ επιλέξεις δυσκολοδήγητα ηχεία, ηχεία χαμηλής εμπέδυσης, με χαμηλή ευαισθησία και με μεγάλες βυθίσεις (αν μπορείς να βρεις το ανάλογο σχεδιάγραμμα). Συγκεκριμένα ηχεία δεν μπορούν να προταθούν καθώς δεν έχεις αναφέρει τις ηχητικές σου προτιμήσεις καθώς και τα χρήματα που διαθέτεις.
Για κάποιον που δεν γνωρίζω, προτείνω πάντα κάτι συμβατικό, όχι πάνελ και όχι κόρνες, ευαισθησία 89-90db, 6 ή 8 Ω, έτσι ώστε να βρεθεί πιο εύκολα ο ανάλογος ενισχυτής (όχι class D χωρίς ακρόαση)

Σε περίπτωση που κάνεις τυφλή αγορά χωρίς ακρόαση επέλεξε κάποιο επώνυμο ηχείο για το οποίο μπορείς να βρεις και στοιχεία και συστάσεις για τον ενισχυτή που του ταιριάζει. Αυτά που έχεις ήδη αναφέρει δεν εμπίπτουν σ' αυτή την κατηγορία.
 

Sanvean

AVClub Enthusiast
30 March 2010
971
Athens
Ο ίδιος παίζω αυτά τα ηχεία (τα οποία ούτε ιδιαίτερα δύσκολα είναι, ούτε και αναίσθητα) με ΧΤΖ (110W), σε χώρο ~40τμ, και τα ηχεία υπο-οδηγούνται… κι εσύ φίλε μου θες να παίξεις ακόμα μεγαλύτερα "γαιδούρια" με βίντατζ ενισχυτή 65W σε χώρο 60τμ; :chinscratch: Καμία τύχη! Είτε θα στάξεις άλλα 2-3 χιλιάρικα για ενισχυτικά, είτε καλύτερα να ξεχάσεις το συνδυασμό που θέλεις να κάνεις, διότι θα κλάψεις τα λεφτά σου (γνώμη μου φυσικά). Επίσης το κίνητρό σου μου φαίνεται κάπως λάθος… Να πάρεις δηλ κινέζικα ηχεία για να μπείς στη μύτη όσων τα κατηγορούν; Αστειευόμαστε τώρα; Ο μύθος των "κακών" κινέζικων έχει πεθάνει προ πολλού (κυρίως από τότε που οι κινέζοι αγόρασαν τις μισές αγγλικές εταιρείες). Υπάρχουν καλά και κακά κινέζικα, καλά και κακά αμερικάνικα, καλά και κακά αγγλικά, σκανδιναβικά κ.ο.κ. Κυρίως όμως υπάρχει το "ματσάρισμα" (χώρος - ηχεία - ενισχυτικά), το οποίο αν δεν πετύχει κανείς, είτε καλά μηχανήματα έχει, είτε κακά, το αποτέλεσμα θα είναι άσχημο…