Λαμπα σε προενισχυτη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
μπηκα στην μπριζα να δοκιμασω καμια αλλη λαμπα στον προενισχυτη μου. Ειναι ο vtl 2.5

Aυτο που θελω να παρω ειναι καλυτερες μεσαιες αλλα χωρις να χασω αναλυση ψηλα μιας και στα αλλα κομματια ειμαι εκει που θελω! ..ζηταω πολλα;
Γενικοτερα δεν εχω ιδεα απο αυτο το κομματι οποτε ειπα να ρωτησω.

Απο οτι βλεπω φοραει 2 x 12AU72, 2 x 12AT7. Διαβαζω οτι βαζοντας αλλη καλυτερη λαμπα θα εχω και πιο πολυ ησυχια...ισχυει ή μπα; επισης υποσχονται μικροτερο μικροφωνιτο.

Τελος εχω διαβασει για διαφορες λαμπες τα εξης:

Μullard: εχουν ζεστες μεσαιες
siemens: εχουν λεπτομερια αλλα με crpsy highs (τι θελει να πει ο ποιητης;)
Και για αλλες λαμπες διαβαζω καλα λογια πχ telefunken και psvance.Aκομη καποιος δοκιμασε τον συνδυασμο mullard 12at7 k amperex bugle boys 12au7 και του αρεσε σαν αποτελεσμα.Γενικοτερα λενε σαν καλη-ασφαλη λυση τις mullard αλλα λενε οτι στερουνται σε clarity-detail....οποτε θα με ενοχλησει καπως. Τις telefunken για τις καλυτερες απο οσα εχω διαβασει. Ξερω εχει χιλιαδες λαμπες αλλα οτι γνωριζει καποιος θα μου φανει μια βοηθεια

ps: κυκλοφορουν και κατι οrings αλλα δεν ξερω τι μεγεθος πρεπει να παρω γι αυτες τις λαμπες.

σας ευχαριστω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Δεν έχω παίξει με λάμπες αλλα νομιζω πως χάνεις το νόημα του παιχνιδιού ρωτώντας.
Εχεις πάρει ενα προ που σου άρεσε. Ψαχνεις για πειραματισμο την οποία αλλαγή.
Ε, πειραματισου :)
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
*cripsy highs

Θα ηθελα να ζεστανω λιγο τις μεσαιες χωρις να χασω την αναλυση ψηλα. Αυτο ειναι ολο. Επισης με μια καλη λαμπα εαν διαβαζω καλα θα χω καλυτερη ησυχια δεν θα μικροφωνιζει τοσο κτλ.

Οι amperex διαβαζω οτι κανουν κατι τετοιο. Oποτε μετα παιξει συνδιασμος amperex με mullard. Παιζει ρολο σε περιπτωση που μπερδεψω εταιριες και βαλω αλλες στην 12at7 και αλλες στην 12au7 σε ποια θα μπει η καθεμια; Δλδ εαν θα ειναι η amperex στις θεσεις 12at7 και ποιες θα ναι 12au7...και εαν ναι που θα εχει την λιγοτερη επιρροη;

τις γνωμες σας.ευχαριστω
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
δλδ αδικα γραφουν τοσα πραγματα για τις λαμπες; αποκλειεται. Σεβαστη η γνωμη σου παραολα αυτα.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Αντί να αλλάξεις τον ήχο που προενισχυτή δεν κοιτάς να αλλάξεις τον ήχο στην υπόλοιπη αλυσίδα σου;
 

platon

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,538
Γενικα, Telefunken και Mullard ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.
Ομως.........δεν υπαρχει μαγικη συνταγη, καθοτι δεν υπαρχει μια που να τα κανει ολα.
Καπου κερδιζεις κατι και καπου αλλου χανεις κατι.
Επισης...... μια απ τις δυο κανει την μεγαλυτερη διαφορα σε καθε σχεδιαση.
Π.χ. στον τελικο μου που φοραει 12ΑΥ7 και 12ΑΤ7, οι δευτερες κανουν την διαφορα.
Τελευταιο και σημαντικοτερο ισως, ειναι οτι καθε μηχανημα (κυκλωμα) δεν ειναι το ιδιο με αλλα.............οποτε ο,τι διαβαζεις εχει να κανει με το καθε μηχανημα ξεχωριστα.
Για να μη μιλησουμε για το υπολοιπο συστημα, χωρο, αυτια, κ.λ.π.
Οποτε οπως σου ειπαν ............πειραματισμος και ο,τι σου κατσει στ' αυτια σου.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ωραια σε ευχαριστω.απλα ρωταω να μαθω καποια πραγματα ωστε να γλυτωσω πιθανον καποιες λαθος αγορες.

Οσο αφορα τις siemens τι αποψη εχεις;οι amperex σε σχεση με τις telefunken και mullard?!

Επισης.....πως μπορω να μαθω ποιο ζευγαρι κανει την μεγαλυτερη διαφορα εφοσον ειναι καθαρα θεμα σχεδιασης ομως χωρις ακροαση;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Να μην κοτάτε μόνο τις λυχνίες,να κοιτάτε την υλοποίηση του ενισχυτή,την σχεδίαση,το κύκλωμα.
Όσο για το τι γράφουν οι άλλοι....ακούω μόνο τα ώτα μου
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Re: Απάντηση: Λαμπα σε προενισχυτη

Νικο μου δεν κοιτας πρώτα να δεις τι θα κανεις με το χωρο και με το ifi και μετα να ασχοληθείς με τις λάμπες..;
Λεω γω τώρα..
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Λαμπα σε προενισχυτη

Νικο μου δεν κοιτας πρώτα να δεις τι θα κανεις με το χωρο και με το ifi και μετα να ασχοληθείς με τις λάμπες..;
Λεω γω τώρα..

+1
Πρώτα με τα βασικά και μετά τα υπόλοιπα.
Το παιχνίδι με τις λάμπες είναι τελευταίο και ούτε,αφού έχεις καταλήξει 100% σε όλα τα υπόλοιπα.

Για να το πω κι αλλιώς,φτιάξε πρώτα κάτι σωστό ηλεκτρικά και σε απόκριση όσον αφορά μηχανάκια και χώρο και μετά αν θέλεις παίξε με τονισμούς,πρόσθεσε αρμονικές παραμορφώσεις,κλπ.
Πάντα όμως η βάση θα πρέπει να είναι σταθερή και σωστή αλλιώς τα όποια συμπεράσματα θα είναι αλλού γι αλλού.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
με το ifi κατεληξα να το κρατησω μιας και μ αρεσει. Ανακαλυψα οτι παιζει διαφορετικα μονο του...διαφορετικα με το 3r και διαφορετικα με το iusb. Το 3r το μαλακωνει,το iusb το κανει πιο ευηχο χωρις απαραιτητα να ειναι λαθος. Εχει τυχει να κατσει σε αλλα συστηματα 'καλυτερα' ή εαν θελετε μου αρεσε περισσοτερο. Στην δικη μου περιπτωση ηταν τυφλη και λαθος επιλογη. Οποτε το raspberry και ifi τα κραταω. με τα ηχεια και τα ενισχυτικα το παλευω...

Τωρα για τις λαμπες απλα μου ρθε,παρασυρομαι. Ενω παραλληλα θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα ωστε να ξερω 2-3 πραγματακια

τι προηγειται;....ρευματα απο πινακα ή ο χωρος;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Λαμπα σε προενισχυτη

με το ifi κατεληξα να το κρατησω μιας και μ αρεσει. Ανακαλυψα οτι παιζει διαφορετικα μονο του...διαφορετικα με το 3r και διαφορετικα με το iusb. Το 3r το μαλακωνει,το iusb το κανει πιο ευηχο χωρις απαραιτητα να ειναι λαθος. Εχει τυχει να κατσει σε αλλα συστηματα 'καλυτερα' ή εαν θελετε μου αρεσε περισσοτερο. Στην δικη μου περιπτωση ηταν τυφλη και λαθος επιλογη. Οποτε το raspberry και ifi τα κραταω. με τα ηχεια και τα ενισχυτικα το παλευω...

Τωρα για τις λαμπες απλα μου ρθε,παρασυρομαι. Ενω παραλληλα θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα ωστε να ξερω 2-3 πραγματακια

τι προηγειται;....ρευματα απο πινακα ή ο χωρος;

Νίκο το να <παίξεις> με τις λάμπες είναι μάλλον πολύ πρώιμο .Ναί έχουν διαφορές οι λάμπες ,αλλά γιά να κάνεις τη σωστή επιλογή θα πρέπει να έχεις λύσει αρκετά προβλήματα πρίν ή απλά να αποφασίσεις ότι θα ζείς μόνιμα μ αυτά
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
μ αρεσει που παντα το θεμα που ανοιγω ειναι διαφορετικο με οτι καταληγει. Και δεν το λεω για κακο...ισα ισα καλο μου κανει διοτι μπαινει ολο σε μια σειρα.

Εχω βρει 3 μαγαζια που ασχολουνται με τον χωρο. ολοι εχουν διαφορετικη φιλοσοφια εαν το καταλαβαινω καλα....

Η 1η μου λεει χαλι κατω και πισω κουρτινα....και στα υπολοιπα κομματια ηχοδιαχυτικα. Η 2η μου λεει παντου ηχοδιαχυτικα και σε καποια σημεια εμπρος ηχοδιαχυτικα που κανουν και μια αλφα ηχοαπορροφηση. η 3η μου λεει αμα θες το κανουμε μεγαρο με ξυλα που θα κουρδιζουν (δεν ρωτησα τιμη μην γελατε :p )

επισης πολλες διαφορες υπαρχουν στο ταβανι....αλλοι βαζουν ηχοδιαχυτικα....αλλοι ηχοδιαχυτικα με ηχοαπορροφηση....ενω παραλληλα εχω δει και κατασκευη που κρεμεται απο ταβανι σε αποσταση μεταξυ τους 40-50 εκατοστα και στην πανω οψη εχουν ηχοαπορροφηση...και στο κατω μερος ηχοδιαχυση.

τι να ακολουθησω;.....ακομα τελικα τι ειναι πιο σωστο.....τα ηχεια στον μεγαλο τοιχο ή στον μικρο;.....για να ξερω που να το στησω επιτελους οταν θα ερθουν για μετρησεις. Στον μεγαλο τοιχο εχω πολλες ακυρωσεις απο αντιχησεις και μπασα.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Βρες όποιον πιστεύεις πως ασχολείται πιο επαγγελματικά και με εμπειρία,τσεκάρισε και τιμές να δεις αν σε παίρνει κι άσε αυτούς μετά να βγάλουν το φίδι από την τρύπα όσον αφορά στήσιμο κλπ.
Και φυσικά μετά δεν αλλάζεις θέση ούτε σε τασάκι,και η οποιαδήποτε αλλαγή θα θέλει πάλι από την αρχή την διαδικασία.

Καλό θα ήταν επίσης οι όποιες μετρήσεις να γίνουν με μηχανάκια πιστοποιημένα για την απόκριση,κλπ πρώτα και μετα με το υπάρχον σύστημα.Εκεί θα σου λυθούν και πολλές από τις απορίες που ίσως έχεις κατά την σύγκριση.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πάρε μικρότερα ηχεία , ένα sub και άκου near field να γλιτώσεις ένα σωρό λεφτά! Πέρα από την πλάκα ο χώρος σου από ότι θυμάμαι από μια φωτογραφία είναι πολύ δύσκολος.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όταν δεν μπορείς να φτιάξεις τον χώρο σου επειδή είναι πολύ δύσκολος ή θέλεις μια περιουσία τότε συμβιβάζεσαι. Βάζεις μικρά ηχεία , κοντινής διασποράς που δεν θα ερεθίζουν τον χώρο σου , τα βάζεις στο 1.5 μ περίπου , βάζεις και ένα μικρό sub για το μπάσσο και ακούς μουσικούλα. Προϋπόθεση να μην ζηλεύεις τα συστήματα των άλλων με τα μεγάλα ηχεία!!!