Αλλαγή κεφαλής? χρειάζεται?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Απλά να ρωτήσω αν χρειάζεται να προχωρήσω σε αλλαγή κεφαλής καθώς κλείνει μια δεκαετία μπορεί και λίγο παραπάνω που την έχω. Και μιλάω για κεφαλή καθώς εδώ και 3-4 χρόνια τις έχω βάλει πάνω μια jico-sas βελόνα που την είχα αγοράσει από Ιαπωνία καινουργια. H κεφαλή είναι μια sumiko.
Πάντως με τον ήχο της jico είμαι απλά φοβερά ευχαριστημένος και γενικά με τον ήχο του πικάπ.
Αν η κεφαλή φθείρεται με τα χρόνια πια είναι τα σημάδια για αντικατάσταση της?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Η κεφαλη φθειρεται με τη χρηση της κυριως, η οποια εκτος των ωρων λειτουργιας, επιδεινωνεται και απο ενδεχομενη κακη ρυθμιση/τοποθετηση...πχ λανθασμενη τοποθετηση στο headshell η και στο antiskating

Επισης η κατασταση των δισκων παιζει και αυτη σημαντικο ρολο, καθως επισης και το βαρος αναγνωσης που εχει σεταριστει

Αν δεν κανω λαθος για τη sas λεγεται εκτιμωμενος χρονος οι 500 ωρες
Το βρισκω υπερβολικα λιγο, αλλα για να το λενε κατι θα ξερουν

Τωρα το πως γινεται αντιληπτη η ωρα της αντικαταστασης θεωρω καθαρα λογω μειωσης της αποδοσης της

Κακος διαχωρισμος καναλιων ή κακη αποδοση στα ακρα ειναι καποια απο τα χαρακτηριστικα

Προσωπικα δεν μου εχει τυχει ακομη καποια απο τις δικες μου να φτασει στο οριο της χωης της για να εχω ιδια εμπειρια

Οποτε περιμενε και τους ωριμοτερους χρηστες να δουμε τι θα μας πουν

Παντως οι sas ειναι εθιστικες και δεν ξεφευγεις ευκολα απο αυτες...ωστοσο οι τιμες τους εχουν παρει την ανηφορα, με αποτελεσμα η κτηση τους να εχει δυσκολεψει λιγο
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Η κεφαλη φθειρεται με τη χρηση της κυριως, η οποια εκτος των ωρων λειτουργιας, επιδεινωνεται και απο ενδεχομενη κακη ρυθμιση/τοποθετηση...πχ λανθασμενη τοποθετηση στο headshell η και στο antiskating

Επισης η κατασταση των δισκων παιζει και αυτη σημαντικο ρολο, καθως επισης και το βαρος αναγνωσης που εχει σεταριστει

Αν δεν κανω λαθος για τη sas λεγεται εκτιμωμενος χρονος οι 500 ωρες
Το βρισκω υπερβολικα λιγο, αλλα για να το λενε κατι θα ξερουν

Τωρα το πως γινεται αντιληπτη η ωρα της αντικαταστασης θεωρω καθαρα λογω μειωσης της αποδοσης της

Κακος διαχωρισμος καναλιων ή κακη αποδοση στα ακρα ειναι καποια απο τα χαρακτηριστικα

Προσωπικα δεν μου εχει τυχει ακομη καποια απο τις δικες μου να φτασει στο οριο της χωης της για να εχω ιδια εμπειρια

Οποτε περιμενε και τους ωριμοτερους χρηστες να δουμε τι θα μας πουν

Παντως οι sas ειναι εθιστικες και δεν ξεφευγεις ευκολα απο αυτες...ωστοσο οι τιμες τους εχουν παρει την ανηφορα, με αποτελεσμα η κτηση τους να εχει δυσκολεψει λιγο

όντος από εκεί που είχαν 100 δολάρια τώρα έχουν ξεφύγει τελείως αλλά νομίζω έχουν τέλειο ήχο. επειδή η βελόνα έχει μπει ξεχωριστά από την κεφαλή θα ήθελα να μάθω απλά μήπως πλέον χρειάζεται μια αλλαγή κεφαλής που θα τις βάλω ξανά την ίδια βελόνα πάνω.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Η κεφαλή δεν παθαίνει τίποτα από την στιγμή που είναι ΜΜ αφού αλλάζοντας βελόνα είναι καινούργια.
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
α οκ thx νόμιζω ότι με τον χρόνο και οι κεφαλές είχαν κάποια φθορά εκτός από τις βελόνες.
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Νομίζω ότι και οι κεφαλές φθείρονται, με το χρόνο. Μέχρι δύο αλλαγές βελόνας το πολύ.
Θα συμφωνήσω με τον φίλο dimmanoukas για τη μειωμένη απόδοση και θα προσέθετα και την αύξηση της παραμόρφωσης και του θορύβου .


Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Που το στηρίζεις αυτό;
Το μόνο που έχει η ΜΜ η κεφαλή μέσα είναι πηνίο. Τι μπορεί να πάθει με το πέρασμα του χρόνου;
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Δε φθείρονται οι σπείρες και κατ επέκταση το μαγνητικό πεδίο; Η Shure που λες , έπαιζε συνέχεια ή ήταν σε αχρησία.
Μπορεί να κάνω και λάθος νομίζω κάπου το είχα διαβάσει!

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Όχι δεν φθείρονται γιατί δεν είναι κινούμενες. Ο μαγνήτης βρίσκεται στη βελόνα που αλλάζεται.
orto_5.jpg
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Δηλαδή στο σώμα μιας κεφαλής, μπορούμε να αλλάζουμε βελόνες εσαεί; Αυτό εξυπηρετεί, αν έχεις μια καλή κεφαλή.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Εις στους αιώνες των αιώνων.
Βέβαια οι εταιρίες τώρα την τιμή της βελόνας την έχουν πολύ κοντά στην τιμή της κεφαλής μαζί με την βελόνα όποτε κάποιος και για ψυχολογικούς λόγους μπορεί να αγοράζει το πακέτο.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Πάντως, είναι πολλές οι αναφορές χρηστών και κατόχων κεφαλών mm, που αλλάζοντας τη βελόνα, ειδικά με μια sas
να είναι πολύ ευχαριστημένοι, μεταξύ αυτών και εγώ
Σε μια jvc z1s που είχα αγοράσει μεταχειρισμένη και θεωρώ οτι αριθμοί πλέον κοντά στα 25 έτη, η τοποθέτηση της sas την απογείωσε
επομένως εάν η κεφαλή είναι οκ, η νέα βελόνα την καθιστά ουσιαστικά καινούργια
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Εγώ γλυκοκοιτάζω μια sas σε shure m97xe. Επειδή όμως είναι καινούργια ακομα, ίσως αργότερα.
Βέβαια όπως είπατε, οι τιμές τους έχουν πάρει την ανηφόρα.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Το άλλο κομμάτι που φθείρεται είναι η ανάρτηση, αλλά κι αυτή αλλάζει με την βελόνα!
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
@leonis2013

είχα για κάποια φεγγάρια την m97xe σε ενα mk2 και ο ήχος που έβγαζε ήταν απολαυστικότατος!!!
τώρα με την sas πόσο αναβαθμίζεται δεν ξέρω, αλλά είναι απο μόνη της είναι πολύ γεμάτος και απολαυστικός
ήχος, ειδικά σε ροκιές και ήχους 60'ς - 70'ς
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Συμφωνώ απόλυτα, την έχω σε ένα dual cs505-3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Απλώς επειδή λέγονται πολλά για τις jico, έχω μια περιέργεια.
Βέβαια δεν είναι εποχή για τέτοιες περιέργειες

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
καλά η απλή βελόνα της jico-sas δεν είναι τόσο ακριβή βγαίνει στα 200 δολάρια και με λίγα μεταφορικά λόγο βάρους. Ποιο ακριβή είναι η ruby στα 400 δολάρια αλλά δεν γνωρίζω τι διαφορές μπορεί να έχουν στον ήχο.
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Δεν θα είναι υπερβολή γι'αυτό το πικάπ;

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
την shure m97 την εχω και εγω και την λατρευω. σημερα στο (αδικαιολογητο) απογειο της τιμης της πωλειται στα 120 ευρω. αν προσθεσουμε αλλα 200 ή 400 δεν μπαινουμε σε χωριαφια αλλων κεφαλων; ortofon bronze ή και black πχ; και αν ηδη εχουμε (απο χρονια) μια m97 να δωσουμε 200+ μεταφορικα ή 180 για ortofon blue; οι ερωτησεις ηταν καθαρα ρητορικες ..δεν εχω ακουσει την shure με sas ουτε ortofon bronze ή black. εχω ομως ακουσει την blue παμπολες φορες σε πικαπ φιλου και γι´αυτο οι παραπανω σκεψεις.