Ταξίδι στην Ιαπωνία. Ποια καταστήματα βινυλίου μου προτείνετε να επισκεφθώ?

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
895
Μια και τον Σεπτέμβρη θα πάω ταξίδι Ιαπωνία θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε καταστήματα βινυλίου η και hi-end που θα μπορούσα να επισκεφθώ στο Τόκυο. Μια και η Ιαπωνία είναι φημισμένη για τις επανεκδόσεις της κάθε συμβουλή θα ήταν αρκετά χρήσιμη :)
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
895
στο Τόκυο θα μείνω μάλλον όλες τις μέρες και γύρω από αυτό. Η μουσική που ακούω είναι και παλιά rock. Υπάρχουν δισκαδικα στην Ιαπωνία?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,660
Μεσευρώπη
Υπάρχουν δισκαδικα στην Ιαπωνία?

Είναι σα να ρωτάς αν υπάρχουν σουβλατζίδικα στο Μοναστηράκι.

Κάπου έχω μια παλιά λίστα με βινυλάδικα στο Τόκυο από ένα περιοδικό, κυρίως με κλασσική, αλλά φαντάζομαι ότι θα έχουν και άλλη μουσική. Αν μη τι άλλο θα μπορούν να σου πουν που θα βρεις τι σε ενδιαφέρει.
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
895
ποιιά είναι τα ποιο ψαγμένα τους αν γνωρίζει κάποιος για να μην πάω στα τυφλα
 
Last edited:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,732
Βόλος
Πώς θα τους μεταφέρεις πίσω; Μην σου κοστίσουν τα μεταφορικά περισσότερο από τους δίσκους...
Πάντως αυτό με τα γιαπωνέζικα έχει ξεφύγει. Χθες είδα γιαπωνέζικα SACD και SHM-CD με 50 ευρώ το ένα, με τα ίδια έργα σε απλά CD να έχουν 10!
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,275
Αθήνα
Ίσως ήδη γνωρίζεις ότι οι δίσκοι της King Records είναι πάρα πολύ καλοί. Ιδιαίτερα σε μαύρη μουσική κρατούν υψηλές τιμές επειδή είναι η πρώτη επιλογή των βιλυλιόφιλων μετά τα απλησίαστα πρωτότυπα.
Εδώ θα βρείς έναν κατάλογο ιαπωνικών επανεκδόσεων της Blue Note.
https://londonjazzcollector.wordpress.com/record-labels-guide/blue-note-in-japan/japanese-pressings/

Νομίζω ενδιαφέρον σιντάδικο είναι το Tower records που διαθέτει sacd κλασσικής μουσικής δικής του παραγωγής τα οποία δεν εξάγονται σε Ευρώπη και Αμερική. Αγόρασε <το βόδι πάνω στην στεγη>-Bernstein που μόνο αυτοί έχουν σε sacd. Αν πάρεις μια κόπια και για εμένα θα σου δώσω τις ακόλουθες εμπιστευτικές πληροφορίες.

Σε βινύλια κλασσικής μουσικής έχω άριστες εντυπώσεις από επανεκδόσεις της Κing records με τους παρακάτω κωδικούς.

-Philips SPX πολύ παλιές εκδόσεις και πολύ καλές
-London SBL πολύ παλιές εκδόσεις και πολύ καλές
-London SL μονοφωνική αλλά καλή
-Καλές εκδόσεις είναι και οι London SLC-London SLA-London GT.

Καλά να περάσεις.