LG LN5200 Μαύρη οθονη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NICK13

New member
30 August 2013
38
Καλησπέρα στην παρέα, έχω την εν λόγω τηλεοραση και μετα απο 4 χρόνια χθες μαύρισε η οθόνη. Ανοίγει κανονικά δουλεύει μονο με ήχο όμως. Και μάλλον τις τελευταιες μέρες έκλεισε 2-3 φορες μονη της. Καμια ιδέα οι γνωστές?
 

NICK13

New member
30 August 2013
38
Επίσης αν γνωρίζει κανεις το service του Μανωλοπούλου στην πλ αττικής αν είναι σωστο γιατί εκεί με προώθησε η lg
 

NICK13

New member
30 August 2013
38
Ενημέρωση απο το service: θέλει αλλαγή led, κοστος 170 . Πολλά μου φάνηκαν για τηλεοραση των 350 . Κανένας τεχνικός να μου πει αν στέκει αυτό το κοστος και αν αξίζει να την φτιαξω η να την δώσω κάνα 50 για ανταλλακτικά?
 

jimitsis

Supreme Member
20 June 2011
3,369
Το service είναι το πιο γνωστό.
Για την τιμή δεν ξέρω, αν είσαι απολύτως ικανοποιημένος από την εικόνα της, ίσως αξίζει.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Ενημέρωση απο το service: θέλει αλλαγή led, κοστος 170 . Πολλά μου φάνηκαν για τηλεοραση των 350 . Κανένας τεχνικός να μου πει αν στέκει αυτό το κοστος και αν αξίζει να την φτιαξω η να την δώσω κάνα 50 για ανταλλακτικά?

κοιτα και εδω ειχε παει φιλος για την ιδια βλαβη με την δικη σου και του πηραν 80 ευρω

http://www.smartrepair.gr/
 

NICK13

New member
30 August 2013
38
Καλησπέρα, για την ιστορία έγινε απόπειρα επισκευής των led, αλλά τελικά έχει πρόβλημα το panel. Δίδεται για ανταλλακτικα
 

feanor73

New member
13 October 2017
1
Καλησπέρα. Έχω κι εγώ μια LG47LA620-ZA που μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα. Συγκεκριμένα η εικόνα είναι σκοτεινή και με πολλή προσοχή μπορείς να διακρίνεις αμυδρά σκιές ενώ ο ήχος λειτουργεί κανονικά. Την πήγα για επισκευή και μου ζήτησαν 170 ευρώ. Μπορεί κανείς να μου πει κάτι σχετικά με το κόστος;
 

NICK13

New member
30 August 2013
38
Ακριβως ίδιο πρόβλημα φιλέ, καμμένα led. Εγώ δεν μπορω να σου πω αν αξίζει να δώσεις τα 170 , θα σου πω όμως να μην κανεις αυτό που εκανα εγώ, γιατί θα πεταξεις τα 60-70-80 που θα σου πάρουν για μια επισκευή χωρίς καμια εγγύηση
 

NICK13

New member
30 August 2013
38
Δηλαδή η αλλάζεις όλες τις ledταινιες με καινουριες και τουλαχιστον δεν θα εχεις το ίδιο πρόβλημα η δωστην για ανταλλακτικά. Μην κανεις επισκευή μονο στα καμμένα led, πεταγμένα λεφτά. Παθών!
 

arel

New member
9 January 2015
14
LG 55LB730V αγοράσθηκε 839.00 06/2015 μετά από αρκετή αναζήτηση αναρτήσεων και σχολίων, όχι αρνητικών και καλή κατανάλωση Watt
καλοκαίρι 2020 προς τέλη άρχισε τρέμουλο έσω οθόνης, θέμα LED μπάρας.
για την ώρα το τρέμουλο LED εμφανίζετε με το άνοιγμα μετά παίζει κανονικά μέχρι που κάποιες φορές η οθόνη μαυρίζει και δεν επανέρχεται μέχρι να γίνει επανεκκίνηση, κάποιες φορές επανωτά με αρκετά λεπτά διαλειμμάτων.
ο ήχος, zapping όλες oi άλλες λειτουργίες κανονικές.
όχι από τεχνικό, το ανταλλακτικό σετ LED μπάρας, γνήσια απ ότι είπε, ενδεικτική τιμή στα 95.00 και δυσεύρετη η προμήθεια για το συγκεκριμένο τύπο.
όταν παύση τελείως θα τη παρκάρω και αν βρω μελλοντικά το LED σε λογική τιμή την επισκευάζω ο ίδιος.
είμαι σε προ - φάση πλέον ίσως όχι 55" νέας TV, 300.00 - 400.00 NO NAME σίγουρα όχι LG. :(
όλα τα TV κατά την αγορά τους αξιολογούνται με επαίνους αλλά η πενταετία ζωής αξιολογείται ώς ρεκόρ από παθόντες συμforumίτες, ακόμα και για τα νεο κυκλοφορούντα αρκετών χιλιάδων υρώ
παθήματα για να μην πετάμε πλέων λεφτά από το εναπομείναν λίπος.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Όλες οι τηλεοράσεις στη πενταετία κάποιο πρόβλημα θα το βγάλουν. Οι ledομπαρες είναι από τις πιο ανέξοδες βλάβες. Περίπου με 80 ευρώ από ανεξάρτητο τεχνικό και η τηλεόραση συνεχίζει.