Γνώμες και προτάσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cybernaut667

New member
19 May 2008
12
γεια μας .

Φίλος θέλει να στήσει απο την αρχή ηχοσύστημα.
παραθέτω το μέιλ του που νομιζω τα εξηγεί όλα και το τι θα θέλαμε από εσάς.
προτάσεις ΚΑΘΕ είδους (λυσάξτε κ εσείς των ενεργών-)

" Κοιτάω να πάρω ηχεία δαπέδου (Γύρω στα 1500 πάνω κάτω) και ενισχυτή (1000-1200) και πικάπ.
Ενισχυτή μάλλον πάω προς τον Audiolab 8300A (Έχει phono mm & mc) και πικάπ το project 2 experience (αν θυμάμαι καλά τον τύπο) και θα του βάλω μία καλή κεφαλή
Ηχεία έχω ακούσει αρκετά μέχρι τώρα αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα.
Έχω ακούσει ήδη
B&W 683s
Focal Aria 926
Tannoy precision 6.2
Elac unifi UFS
KEF XQ40
Monitor Audio silver 6
Dynaudio excite x38
Revel Concerta f35
Audio Spectrum A/5
Paradigm monitor 7 (αυτά μου άρεσαν αρκετά αλλά επειδή είναι τα μικρά θέλω να ακούσω και τα 11)
Neat Acoustics (δεν θυμάμαι μοντέλο)

Αυτό που έχω καταλάβει γενικά είναι ότι μου αρέσουν περισσότερο αυτά με υψηλή ευαισθησία

Ότι έχεις να προτείνεις ή συμβουλεύσεις, ευπρόσδεκτο "

προσφορές μαγαζιών και αγγελίες και καταστήματα με demo .

τον ψήνω για σετάπ λάμπα προενισχυση - τρανζίστορ τελικό και
το μόνο που εχω προτείνει από την μεριά μου μέχρι στιγμής, είναι αυτός
(επειδή πάντα τον ήθελα εγώ χεχ.)

http://avclub.gr/forum/showthread.php/156195-ΤΕΛΙΚΟΣ-ELECTROCOMPANIET-AW-120




ΓΝΩΜΕΣ.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Γεια σου φιλε μου.

Εχω ακουσει προσωπικα τα b&w 683 με ροτελ. Τα focal 926 δδν θυμαμαι με τι ενισχυτη. Tα elac unifi και τα neat με arcam και τα Monitor Audio silver 6 αλλα παει καιρος κ δεν θυμαμαι να σου πω.

Λαβε υποψην πρωτα απο ολα οτι ο χωρος που ακους το καθε ηχειο ειναι διαφορετικος και πολλες ειναι δυσκολο να συγκρινεις,ποσο μαλλον οταν και η πηγή ειναι διαφορετικη... Πολλες φορες κ ενα καλωδιο μπορει να σου χαλάσει ολη την εικονα... Οπως ειχε τυχει σε εμενα σε καποιο μαγαζι που ειχαν βάλει ασημι και σε ενα αλλο που ειχαν βαλει ενα που ηταν προβολικο. Οποτε καλο ειναι να εχεις τουλάχιστον την ιδια πηγη κ γτ οχι τα δικα σου καλωδια. Αλλα κ παλι ειναι δυσκολο να συγκρινεις ομως μια εικονα θα την εχεις.

Επισης κακως εχεις διαλέξει ενισχυτη. Πρωτα διαλεγεις ενισχυτη κ μετα διαλεγεις το ταιρι του. Εαν παλι τον εχεις κ θες σον κ ντε να τον παρεις παρτιν αγκαλια κ ακου με αυτον τα ηχεια που θες.

Πες μας ακομα τις μουσικες προτιμησεις του φιλου κ τι χωρο εχει.

Τωρα θα σου πω μια γνωμη που εκρινα εγω χωρι να ναι σωστο ή λαθος κ χωρις να να σεπαρω στον λαιμο μου. Οτι ακουσα ηταν σε διαφορετικο χωρο-συγκιριες... Τα μονο που ηταν ιδια ηταν οι αποστασεις απο εμενα, το dac, το προγραμμα, τα καλωδια κ οι μουσικες μου.

Τα b&w γενικοτερα μ αρεσουν.οποτε μην δωσεις τοσο σημασια τι θα σου πω. Στους περισσοτερους βλεπω δεν αρεσουν. Ετσι κ τα 683 εμενα μ αρεσαν εχουν αναλυση σφιχτο μπασο που δεν κατεβαινει χαμηλα.
Τα focal εχουν πιο φουσκωμενες μεσαιες πιο μελωδικο.
Τα elac μου φανηκαν κ αυτα με ωραιες μεσαιες καπως μουντο ψηλα. Τα χαμηλα του συμπαθητικα
K τελος τα neat ένιωθα κατι μου ελειπε αλλα γενικοτερα ειναι καλο ηχειο κ nearfield.

Τωρα για προ λαμπα κ τελικο τρανζίστορ.. Καλο ειναι να παρεις ετοιμο σετακι της ιδιας εταιριας και οχι κακα πραγματα που κανουν καποιοι εδω μεσα (γκουχου γκουχου)

Ηχεια μπορεις να ακουσεις και τα dali που ομως δεν εχω ακουσει σε δαπεδου. Παρολα αυτα διαβαζω κ γνωστοι μου λενε οτι ειναι εξαιρετικα... Πραγμα που ομως αποτελει δικη τους γνωμη. Δεν χανεις κατι παντως να τα ακουσεις

Ακου οσα μπορεις. Καλες ακροασεις
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Καλό θα ήταν να διευκρινηστεί κυρίος ο χώρος που θα παίξουν, ο τρόπος τοποθέτησης τους και κυρίως
η χρήση τους και τα ακούσματα του
έτσι θα προκύψουν πιο σωστές προτάσεις
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πρώτα ο χώρος και η χρήση,μετά τα ηχεία που του ταιριάζουν και μετά όλα τα υπόλοιπα.
 

cybernaut667

New member
19 May 2008
12
Ας υποθέσουμε πως ο χώρος είναι φροντισμένος και ας πάμε παρακάτω..

7x8 μέτρα περιπου.

τα ηχεία δαπέδου και σε απόσταση 2-2,5 μέτρων μεταξύ τους με θέση ακρόασης στα 3 μέτρα .

το πρόγραμμα ROCK και νεο-ψυχεδέλειες κατά βάση!

ευχαριστούμε για τις απαντήσεις :)
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Το δυσκολοτερο κομματι της αλυσιδας ειναι τα ηχεια και γενικοτερα ο συνδιασμος ηχεια-ενισχυτης~χωρος.... το ποσα λιτρα χωρου δηλαδη θα πρεπει να γεμισουν τα ηχεια για να εχεις επαρκη χαμηλο και καπου εκει αρχιζουν και τα προβληματα περι μπουμαρισματος κλπ... το αλλο βασικο λαθος ειναι οτι οι ακροασεις γινονται σε μαγαζια στην ιδια σταθμη ενισχυτη !!:flipout: με αποτελεσμα να μας εντυπωσιαζουν τα ποιο ευαισθητα , που σημαινει οτι δεν ακουμε τελικα στην ιδια σταθμη ολα τα ηχεια μιας και το volume ειναι στο ιδιο επιπεδο και φυσικα οι δυνατοτητες οδηγησης του καθε ενισχυτη εξαρτιουνται και απο την εμπεδηση του καθε ηχειου αδικωντας το το ποιο αναισθητο φυσικα... να μη αρχισουμε και τα πως το καθενα ακτινοβολει στο χωρο κτλ κτλ... προσπαθησε να μην βγαλεις βιαστικα συμπερασματα ....