Sony emount - 16-50 PZ OSS

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Καλημέρα σας κυριοι,
θα ηθελα αν καποιος γνωριζει βοηθεια με το παρακατω...
απο απροσεξια εριξα στο πατωμα (απο υψος γυρω στο 1 μετρο) τον παραπανω φακο συνδεδεμενο σε μια a5000.
με το που επεσε ο φακος εφυγε απο το σωμα το οποιο και δεν επαθε τιποτα...ο Φακος εμφανισιακα εχει ενα ανεπστιτο βαθουλωματακι...και απο την πρωτη στιγμη εβγαζε μυνημα οτι δεν τον αναγνωριζει...
τον εβαλα τον ξαναεβγαλα και με τα πολλα τον αναγωριζει...αλλα στο on/off εδειχνε να ζοριζετε να ανοιξει...
Εδειχνε να δουλευει σωστα κατα τα αλλα...
Οταν εκλεινα την μηχανη και πηγαινε να μαζευτει ο φακος, σταματαγε αλλες φορες τερμα ανοιχτος ή λιγο πριν κλεισει εντελως...
Με κλειστη την μηχανη...τον τραβηξα με το χερι στο τερμα ανοιχτο...και μετά τον πιεσα στο τερμα κλειστο...
Απο τοτε πλεον ο φακος παντα κανει σωστη εναρξη (on), ζουμάρει κανονικά, ΑΛΛΑ οταν κλεινω την μχανη (off) κλεινει εως ελαχιστα πριν τον κανονικό του κλεισιμο (ας πουμε 0,2εκ) αν τον σπρωξω με το χερι κλενει ολος οπως επρεπε...αν τον ξεχασω και δεν τον σπρωξω να κλεισει εντελως με το δαχτυλο τοτε δεν τον αναγνωριζει κατα την εναρξη (on).
Λογικά κατι εχει στραυωπιασει μεσα στον φακο...
και η ερωτηση ειναι ξερει κανεις καποιον που μπορει να δει τον φακο με λογικό κοστος...???Μπας και καταφερει να λυθει το προβλημα...???
Αντικατάσταση εχω βρει με 150ευρω, απο σπασμενο σετ - εκτος κουτιου με εγγυηση 3χρονια.
Ευχαριστω,
Ευγένιος
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...
Ρωτοντας με το παραπανω καταστημα μιας και απο εκει την ειχα αγορασει αλλα δεν ειχα παρει την εξτρα εγγυηση (πριν γραψω και εδω)...μου ειπαν οτι πρεπει να το στειλουν εξωτερικο κτλ κτλ...
και θελουν αρχικα 60ευρω για αποστολη και πρωτη διερευνηση ζημιας (?)...και απο εκει και περα θα μου πουν για το οποιο κοστολογιο που θα προκυψει για την επισκευη καθεαυτη...

ΔΕΝ νομιζω λοιπον με τους εν λογω να ξεμπερδεψω με λιγοτερα απο τα 100-150ευρω ασε που ΑΝ δω οτι δεν με συμφερει να προχωρησω μαζι τους δεν πιστευω να μου επιστραφει ο φακος στην "αρχικη" του κατασταση γιατι θα εχει ανοιχτει λογικά...Επισης δεν μπορουσαν καν να μου πουν ποτε αναμενω να τον παρω πισω...μιας και εχει αποστολη στο εξωτερικο...

την παραπανω διαδικασια μου την επιβεβαιωσε και εξιδικευμενο μαγαζι στα ειδη φωτογραφιας και οτι μαλλον δεν θα βγαλω ακρη...και ηταν και αυτοι που μου προτειναν την αγορά κιτ φακου απο σπασμενο σετ...στην μιση τιμη αγορας κανονικου φακου...