Πρόβλημα με tweeter κώνου αλουμινίου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Γεια σας κύριοι. Εχω ένα θεματακι με το tweeter ενος ηχείου yamaha ns c-515. Μου έβαλε μέσα ο γιός μου με τα πόδια του τον κώνου αλουμινιου που έχει το tweeter. Ξέρει κανείς πως να το φτιάξω ή αν επισκευάζεται για να μην παω να παρω καινούριο. Ευχαριστώ πολύ.
Στέλνω και φωτό για να έχετε εικόνα...
 

Attachments

  • 20839610_10154493556811841_1925095464_o.jpg
    20839610_10154493556811841_1925095464_o.jpg
    89.1 KB · Views: 125
  • 20813335_10154493556786841_1540193371_o.jpg
    20813335_10154493556786841_1540193371_o.jpg
    110.4 KB · Views: 125
  • 20813204_10154493556791841_1176393952_o.jpg
    20813204_10154493556791841_1176393952_o.jpg
    104.1 KB · Views: 125

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Αν δεν υπήρχε το προστατευτικό θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να το ρουφήξειμς με την ηλεκτρική σκούπα. Μπορείς να το βγάλεις για να δεις αν υπάρχει από πίσω προσβαση, αλλά είναι απίθανο σε τουίτερ. Μάλλον πας για αλλαγή...
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Δύσκολο, γιατί δεν ξέρω να το ανοίξω και αν το κάνω μπορεί να το διαλύσω τελείως. Το σκέφτηκα κι εγώ να το «ρουφήξω» με κάτι αλλα τίποτα. Προσπάθησα και με σελοτεϊπ αλλά το χτύπημα ήταν φαίνεται ισχυρό και η παραμόρφωση μεγάλη (όπως φαίνεται και στη φωτό). Κάτι όμως θα μπορεί να γίνει δεν μπορεί. Επισκευή ίσως;
(μα πως έβαλε το δάκτυλο ο μικρός εκεί ρε γαμώτο...)
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Έχω διορθώσει ηχείου αυτοκινήτου με ίδια ζημιά με την χρήση θερμοκόλλας έβαζα λίγη θερμοκόλλα σιλικόνης καυτή σε ένα μικρό κατσαβιδάκι ακουμπούσα πάνω, άφηνα να κρυώσει και τραβούσα, με 5-6 φορές σιγά επανήλθε το τσαλάκωμα βέβαια δεν φαίνεται σαν καινούργιο φαίνονται τα τσαλακώματα, να μη σε πάρω στο λαιμό μου όμως αν γίνει ζημιά εμένα δεν ήταν πολύ ακριβό το ηχείο που έφτιαξα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εχω διορθώσει 3 τουίτερ από B&W και φαντάζομαι θα ισχύει το ίδιο για τα τουίτερ, θα πρέπει να το βγάλεις να το ξεβιδώσεις και από μέσα με την πίσω πλευρά ενός στυλό bic θα σου ρθει, σημείωσε μόνο τις συνδέσεις των δύο καλωδίων για να μη τα συνδέσεις ανάποδα, αν δεν έχει σκιστεί το πιθανόν να είναι ότι κι έτσι να το αφήσεις ακουστικό πρόβλημα δεν θα υπάρχει τουλάχιστον αισθητό απ το ανθρώπινο αυτί.
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με tweeter κώνου αλουμινίου

«Εχω διορθώσει 3 τουίτερ από B&W και φαντάζομαι θα ισχύει το ίδιο για τα τουίτερ, θα πρέπει να το βγάλεις να το ξεβιδώσεις και από μέσα με την πίσω πλευρά ενός στυλό bic θα σου ρθει, σημείωσε μόνο τις συνδέσεις των δύο καλωδίων για να μη τα συνδέσεις ανάποδα, αν δεν έχει σκιστεί το πιθανόν να είναι ότι κι έτσι να το αφήσεις ακουστικό πρόβλημα δεν θα υπάρχει τουλάχιστον αισθητό απ το ανθρώπινο αυτί.»

Δυστυχώς αλλά ακούω παραμόρφωση στο ήχο σε υψηλή ένταση, σε συχνότητες που βγάζουν οι μεταλλικοί ήχοι όπως ξιφομαχίες ή ακόμα και κάποιες φωνές διαλόγων. Δεν υπήρχε περίπτωση να με ενοχλούσε το αισθητικό γιατί έχω το ηχόπανο μπροστά και δεν φαίνεται τίποτα. Το ηχητικό με εννοχλεί...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τοτε θες αντικατασταση, φτιαχνοντας το αισθητικο το ηχητικο προβλημα θα παραμεινει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με tweeter κώνου αλουμινίου

Τοτε θες αντικατασταση, φτιαχνοντας το αισθητικο το ηχητικο προβλημα θα παραμεινει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λες να χρειάζομαι αντικατάσταση; Παρ' όλο που το πρόβλημα της παραμόρφωσης ξεκίνησε μετά την κλοτσιά του μικρού στον κώνο; Δεν θα διορθωθεί λες με κάποιου είδους «επέμβαση»;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οχι αν εισαι σιγουρος οτι "ξυριζει" μη σου πω κι ελεγχο εσωτερικα μηπως με την κλωτσια εχει υποστει περαιτερω ζημια το ηχειο καθως οσες φορες ειχα τσαλακωμενο τουιτερ δεν ειχα παρατηρησει ηχητικη ανωμαλια, μαλιστα το παρων πισω κεντρικο που εχω το πηρα με βουλιαγμενο το τουιτερ και παρολο που ο πωλητης μου εδωσε και και καινουριο στο κουτι του εγω το εχω κρατησει χωρις να το αντικαταστησω μιας και το βουλιαγμενο το εφτιαξα με τον τροπο που σου ειπα πιο πανω και δεν εχει καμια ηχητικη ανωμαλια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Κι εγώ έχω τσαλακωμένο υφασμάτινο τουίτερ και δεν ακούω παραμόρφωση. Μπορεί να έχει σχιστεί λίγο ή να έχει στραβώσει και κάτι από πίσω...
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Αυτό είναι που φοβάμαι. Μην έχει και πάθει ζημιά από πίσω και δεν φαίνεται. Θα δω πάντως αν μπορώ να κάνω τίποτα (είδα κάτι βίντεο στο γιου τιουμπ) και αν δεν, θα ράψω κουστουμάκι των 80-100 euro για την αντικατάσταση...
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Καλημέρα σας.

Θέλει αλλαγή. Ο θόλος είναι διαμορφωμένος ανάλογα για την διασπορά συχνοτήτων. Οπότε αν διορθωθεί και μείνουν οι τσακίσεις δεν είναι ότι καλύτερο. Το μπροστινό τμήμα δεν είναι προστατευτικό. Είναι κυμματοοδηγός και τοποθετείται για ρύθμιση διασποράς.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
1pr-Audax-Polydax-1-polymer-dome-tweeter-replacement-diaphragms-_1.jpg


Αν αφαιρώντας το και αποσυναρμολογώντας το, ο θόλος αφαιρείται μαζί με το coil όπως φαίνεται στη φωτογραφία τότε το πιέζεις από πίσω και έρχεται στη θέση του. Αλλιώς αν είναι κολλημένο τα πράγματα είναι δύσκολα και προσπαθείς να το τραβήξεις από πάνω με οποιοδήποτε τρόπο ακόμα και τρυπώντας το και με μια καρφίτσα, αν το κάνεις προσεκτικά η ζημία θα είναι πολύ λιγότερη από ότι είναι τώρα. Αλλιώς παραγγέλνεις καινούριο.
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με tweeter κώνου αλουμινίου

Εχω ξαναλλάξει tweeter όχι το κεντρικό αλλά στην μία κολώνα πριν μερικά χρόνια, οπότε... ξέρω τι με περιμένει και μπορεί να φανταστώ και προς τα πάνω λίγο την τιμή λόγω τιμάριθμου!


Ειναι τοσο ακριβο; Δε νομιζω, ρωτησες στο Νακα;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με tweeter κώνου αλουμινίου

Καλημέρα σας.

Θέλει αλλαγή. Ο θόλος είναι διαμορφωμένος ανάλογα για την διασπορά συχνοτήτων. Οπότε αν διορθωθεί και μείνουν οι τσακίσεις δεν είναι ότι καλύτερο. Το μπροστινό τμήμα δεν είναι προστατευτικό. Είναι κυμματοοδηγός και τοποθετείται για ρύθμιση διασποράς.

Νομίζω πως δεν το γλιτώνω. Μάλλον πάω για αλλαγή για να είμαι και 100% σίγουρος για το αποτέλεσμα... δυστυχώς!
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με tweeter κώνου αλουμινίου

1pr-Audax-Polydax-1-polymer-dome-tweeter-replacement-diaphragms-_1.jpg


Αν αφαιρώντας το και αποσυναρμολογώντας το, ο θόλος αφαιρείται μαζί με το coil όπως φαίνεται στη φωτογραφία τότε το πιέζεις από πίσω και έρχεται στη θέση του. Αλλιώς αν είναι κολλημένο τα πράγματα είναι δύσκολα και προσπαθείς να το τραβήξεις από πάνω με οποιοδήποτε τρόπο ακόμα και τρυπώντας το και με μια καρφίτσα, αν το κάνεις προσεκτικά η ζημία θα είναι πολύ λιγότερη από ότι είναι τώρα. Αλλιώς παραγγέλνεις καινούριο.


Δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω εγώ αυτό γιατί φοβάμαι ότι θα τα κάνω... σαλάτα!
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα με tweeter κώνου αλουμινίου

Δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω εγώ αυτό γιατί φοβάμαι ότι θα τα κάνω... σαλάτα!


Ότι μαθαίνει ο άνθρωπος στη ζωή του καλό είναι, ακόμα και σαλάτα αν τα κάνεις, θα είναι μια σαλάτα που δεν θα σου κοστίσει τίποτα :p
 

thanasiskokk

Established Member
27 January 2007
235
Athens
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Πρόβλημα με tweeter κώνου αλουμινίου

Ότι μαθαίνει ο άνθρωπος στη ζωή του καλό είναι, ακόμα και σαλάτα αν τα κάνεις, θα είναι μια σαλάτα που δεν θα σου κοστίσει τίποτα :p

xaxaxaxaxa Σαν να έχεις δίκιο. Εδω είναι που θα χρειαστώ την πωποφαρδία του πρωτάρη!!!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πάντως επειδή δεν έχεις να χάσεις τίποτα καλό θα ήταν μία απόπειρα, εξάλλου θα το ανοίξεις που θα το ανοίξεις για την αντικατάσταση, όσον αφορά την τιμή το θεωρώ υπερβολικό να κοστίζει 80 ευρώ ένα τουίτερ της Yamaha, 40-50 ευρώ πιστεύω θα είναι η τιμή του.