Tv για τον father

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ektorakos

New member
7 October 2011
82
Παίδες καλησπέρα. Πριν δυο χρονια πηρα μια Sony 55 Ρα και ειναι θεά. Εχω χάσει όμως τι παίζει τα τελευταία χρονια και θέλω βοήθεια για τον πατέρα μου που η 42 άρα lg του έπιασε τη 10 ετια και κανει νερα. Όπου να ναι θα τον αφήσει. Λοιπόν

Μπάτζετ 1000. Ίσως και λιγο παραπάνω αν χρειαστεί. Ανάλογα τις προτάσεις. Για 60 Ρα λέμε. Ίσως και 55. Όχι πιο κάτω ούτε πιο πάνω.
Απόσταση θέασης 2 μέτρα. Εχει και πιο πισω ο χώρος αλλα αυτος απο τόσο θα βλέπει. Άντε 2 μισι.
3D δεν τον νοιάζει καθόλου. Εχει νόβα και γουστάρει πολυ σπορ και ταινίες οκ.

Ευχαριστώ απο τωρα
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV για τον father

Άμα βρεις κάποια από τις προπέρσινες Sony W75xC, W8xxC διαθέσιμη, είναι καλές λύσεις στις 55" και με 100 Hz panels. Εναλλακτικά, τη Samsung J6200 σε 55" και 60". Αν προορίζεται για θέαση τηλεοπτικού σήματος, μάλλον θα είναι καλύτερη λύση μια full HD, παρά κάποια με 4K ανάλυση. Διαφορετικά, υπάρχουν και διάφορες 4K εντός budget, αν και οι περισσότερες με 50 Hz panels, στις επιθυμητές διαγωνίους.
 

Ektorakos

New member
7 October 2011
82
Λοιπόν έριξα μια μάτια στο Σκρουτζ στις σονυ και σαμμυ.
Απο οτι φαίνεται πλεον όλες παίζουν 4 k. Μονο τα παλιά μοντέλα όπως λες εχουν μείνει σε απλό fhd.
Πριν 3 χρονια που έπαιρνα εγω τηλεόραση το 4 k Ακουγόταν τελείως άχρηστο. Τωρα παλι άχρηστο μου ακούγεται αλλα θα ήθελα να μου πείτε που βρίσκει χρησιμότητα αλλα επειδή θα ειναι τηλεόραση που θα την κρατήσει χρονια μήπως ειναι λάθος να το αποφύγουμε.
Πάντως ο πατέρας μου δεν θα κατεβάζει ταινίες. Υπάρχουν άραγε ταινίες σε 4 κ ;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV για τον father

Ταινίες σε 4K υπάρχουν, το θέμα είναι πως δύσκολα βρίσκονται τηλεοράσεις στις 55"-60", με 4K ανάλυση, έως 1000 ευρώ, με 100 Hz (απαραίτητα για τα αθλητικά).
 

Ektorakos

New member
7 October 2011
82
Re: Απάντηση: TV για τον father

δεν είπα εως 1000 . ειπα 1000 + αναλογα.

Τα 100 hz ειναι απαραίτητα σιγουρα. περασα και απο Media markt και δεν είδα καμία FHD σε αυτές τις ίντσες. μονο 4Κ
Cosmote TV full hd exei αλλα αν κανουν καμια αναβάθμιση σε 4Κ? δεν θα είναι κρίμα? μαλλον για 4Κ τον βλέπω.

ερώτηση
μια 4Κ τηλεόραση δεν θα δειχνει χειρότερα ενα fhd σήμα? Παιζει να είναι κακή εποχή να αγορασει κανεις νεα τηλεόραση?>
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: TV για τον father

Με υλικό μέχρι 1080p, μια 4K τηλεόραση έχει υποδεέστερη εικόνα (ανάλογα με τον scaler και συγκρίνοντας μοντέλα με αντίστοιχα panels) από κάποια full HD. Πρακτικά, πρέπει να γεμίσει μια επιφάνεια με τουλάχιστον τετραπλάσια ανάλυση από το υλικό που προβάλλεται (τηλεοπτικό, ταινίες και λοιπά).
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Απάντηση: Re: Απάντηση: TV για τον father

ερώτηση
μια 4Κ τηλεόραση δεν θα δειχνει χειρότερα ενα fhd σήμα? Παιζει να είναι κακή εποχή να αγορασει κανεις νεα τηλεόραση?>

Προφανώς η πιστότητα του υλικού θα επιρρεαστεί απο την επεξεργασία του υλικού. Είναι πάντα προτιμότερο το 1:1
Για να αγοράσεις budget και κυρίως vfm τηλεόραση σίγουρα είναι κακή εποχή, αν όμως θες ποιότητα εικόνας και μπορείς να την πληρώσεις, τα χρήματα σου θα αγοράσουν πραγματικά άλλη τηλεόραση και όχι 2 παραπάνω σειρές λαμπάκια έναν καλύτερο επεξεργαστή και ένα coating του (ίδιου?) panel..
 
Last edited:

Ektorakos

New member
7 October 2011
82
Αυτο μου ακούγεται σαν συμβουλή σωστή αλλα θέλω και προτάσεις.

Παρ ολα αυτα ο πατέρας μου μπαλίτσα θέλει να βλέπει και σπορ γενικότερα στο cosmote tv και γενικότερα ο κόσμος απλή τηλεόραση βλέπει και στα μαγαζιά πας και σου ταΐζουν 4 k που παίζει χειρότερα τελικά. Σπαστικό δεν ειναι λιγο ;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Καταρχήν ο πατέρας σου καταλαβαίνει τις διάφορες; μην πληρώσεις λεφτά για πράγματα που δεν θα καταλάβει
 

Ektorakos

New member
7 October 2011
82
δηλαδη να του πω πήγαινε στο κατάστημα και πάρε οποία σου αρέσει ; γίνεται και αυτο και μετα να ρωτήσω εδω σχετικά με αυτα που διάλεξε. Περίμενα να ακούσω μερικές προτάσεις για να τον στείλω πιο στοχευμένα.
 

overclocker

New member
2 June 2008
61
Greece
Στην τιμή που παίζει η Samsung J6200, όσο τη βρίσκεις διαθέσιμη γιατί είναι και παλιός κωδικός, τόσο στις 55 όσο και στις 60 ίντσες νομίζω ότι είναι μονόδρομος για τις απαιτήσεις που έχεις.
Προσωπική γνώμη είναι ότι είναι κρίμα να δώσεις αυτή την περίοδο έξτρα χρήματα για κάτι παραπάνω που στην ουσία θα μείνει αναξιοποίητο αλλά και θα είναι τεχνολογικά πίσω όταν με το καλό θα έρθει ο καιρός που θα έχουμε στην Ελλάδα έστω και 1-2 κανάλια από συνδρομητική τηλεόραση σε 4K αναλύσεις.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Επειδή πρίν λίγο καιρό βγήκαν τα νέα μοντέλα είναι ακόμα ακριβά για να πετύχεις μια καλή τιμή σε καλό μοντέλο.

αλλά βασικά 2 μοντέλα είναι κοντά στην τιμή και σε αυτά που θες
http://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850e
http://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/mu8000 (στην ευρώπη έρχεται με κωδικό mu7000, το γραφει στο review)
 

Ektorakos

New member
7 October 2011
82
Καλημέρα σας. Επαναφέρω λιγο το θέμα.
Έπειτα απο συζήτηση με τον father και εξηγώντας του την κατάσταση τείνουμε στην αγορά της 60ρας j6200 Samsung. Εγω θα προτιμούσα την 55 Ρα σονυ αλλα ο χώρος του τη ζητάει την 60 Ρα. Πιστεύω θα την χαρεί περισσότερο.

Απλα πλεον ο μόνος μου ενδοιασμος ειναι ο φόβος να αγοράσω απο απλα ενα άγνωστο ( σε σχέση με γνωστά υπερκαταστήματα ) eshop.
Τι γίνεται αν η τηλεόραση ειναι ελαττωματική η αν εχει τρελό bleed ? Με αγχώνει που πλεον μιλάμε για τελευταία των τελευταίων κομμάτια. Δεν ειναι μεγαλο το ρίσκο ;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ποια σονυ εχεις στο μυαλο σου;
εχε υποψιν σου το ρολο της φωτεινοτητας. αν εισαι σε φωτεινο περιβάλλον, θες τηλεοραση με αρκετη φωτεινότητα.
 

Ektorakos

New member
7 October 2011
82
Κάποια W8xxC η οποία πλεον δεν υπάρχει στο Σκρουτζ. Άρα μονο η Sammy μένει σαν επιλογή σε full hd.
Το δωμάτιο ειναι αρκετά φωτεινό πάντως ναι. Εχει παράθυρα απο παντού.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Δε μπορεις να τα εχεις ολα σε αυτη τη ζωη :D
παντως και η σονυ βλεπω καλα τα παει στο κοματι sports.