Καταστηματα για ζωντανή δοκιμη ενός προβολέα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vas-k

New member
2 January 2014
25
Καλησπέρα σας
Θα μπορουσατε να μου πειτα κάποια καταστήματα σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα που να μπορώ να δοκιμάσω κάποιον βιντεοπροβολέα να δω πώς δείχνει ?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στην Αθήνα έχω δει ζωντανά προτζέκτορα στην Ηχοέκφραση και στον Πειραια στο Audioshow αλλά σίγουρα υπάρχουν κι άλλα καταστήματα, για Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω.

Υ.Γ. Και η AVART έχει χώρο για βιντεοπροβολή.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
vas-k, οπως σου είπα και στα email που ανταλλάξαμε καλό είναι να λες κατευθείαν τι θέλεις να κάνεις. Θέλεις να κάνεις προβολή dome με σφαιρικό καθρέφτη και έναν προβολέα με εστίαση από τους 40 πόντους (επηρεασμένος υποθέτω από το άρθρο του Paul Bourke). Δηλαδή μια άκρως ειδική προβολή που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ξεκινάς ένα θέμα με το γενικό "να δω πως δείχνει"...κάτι που έκανες και σε εμένα καθώς και σε όποιον ασχολείται και δεν ασχολείται με την προβολή στον Ελλαδικό χώρο. Τώρα ξεκίνησες να κάνεις το ίδιο και στα φόρουμ, ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω...
 

vas-k

New member
2 January 2014
25
Εχω ανοιξει θέμα Νικόλα αλλά δεν έχει απαντήσει κάποιος... Οπότε η επόμενη κίνηση μου ειναι να δοκιμάσω απο κοντα κάποιον προτζέκτορα να δω αν εστιάζει στα 40 cm, όπως λέει και ο Bourke. Αν δρις εχω ανοίξει ανάλογο thread,αλλά δεν έχω δεχτεί απάντηση. Kαι υπογράφω και με ονοματεπώνυμο,για να μην παρεξηγηθώ
 

vas-k

New member
2 January 2014
25
vas-k, οπως σου είπα και στα email που ανταλλάξαμε καλό είναι να λες κατευθείαν τι θέλεις να κάνεις. Θέλεις να κάνεις προβολή dome με σφαιρικό καθρέφτη και έναν προβολέα με εστίαση από τους 40 πόντους (επηρεασμένος υποθέτω από το άρθρο του Paul Bourke). Δηλαδή μια άκρως ειδική προβολή που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί ξεκινάς ένα θέμα με το γενικό "να δω πως δείχνει"...κάτι που έκανες και σε εμένα καθώς και σε όποιον ασχολείται και δεν ασχολείται με την προβολή στον Ελλαδικό χώρο. Τώρα ξεκίνησες να κάνεις το ίδιο και στα φόρουμ, ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω...
http://avclub.gr/forum/showthread.php/156647-Προτζέκτορας-για-προβολη-θολου-(Πλανητάριο)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Δεν είχα δει το άλλο θέμα σου, θα σου απαντούσα. To να δεις κάποιον προβολέα από κοντά ώστε "να δεις πως παίζει" είναι τελείως διαφορετικό από το "να δεις αν εστιάζει από 40 πόντους" , το καταλαβαίνεις αυτό θεωρώ. Το ξεπερνάω, αν και θα ήθελα να πω και άλλα πάνω στο θέμα "άλλα ζητάω και άλλα θέλω" άλλα αφορά τα μαγαζιά που "ενόχλησες" και όχι το forum.

Η προβολή που θέλεις να κάνεις δεν είναι καθόλου απλή και φυσικά ΔΕΝ μπορείς να διαλέξεις προβολέα απλά βλέποντας τον αν εστιάζει από τους 40 πόντους. Τι πάνελ θα φοράει?4/3 16/9 16/10? Τι διάμετρο θόλο θα ανοίξεις?Θα είναι full dome ή half dome η προβολή? Τι διαστάσεις έχει ο σφαιρικός καθρέφτης που πήρες? Από παραμόρφωση πως τα πάει?
Ποιο software ή hardware θα κάνει το warping?Θα παίξεις χωρίς image warping?Δεν θα καταλαβαίνεις τι βλέπεις από την παραμόρφωση άσε που θα σε πιάσει ίλιγγος. Πως θα παίξεις?με PC? Τι υλικό?Σαφώς και δεν μπορείς να παίξεις σε dome κανονικό υλικό, πρέπει να είναι κομμένο και ραμμένο ως σφαίρα και όχι ως κάδρο. Το καταλαβαίνεις αυτό θεωρώ μιας και η προβολή σου θα είναι..κύκλος. Τι υλικό θα είναι?pic to pic που παίζουν τα περισσότερα πλανητάρια?Με τι player θα παίξεις το υλικό?Θα υπάρχει "συμβατότητα" player/warping? Πως θα κάνεις το optical masking?Mε τι τρόπο, τι υλικά? και άλλα πολλά...

Οπως καταλαβαίνεις τα πράγματα είναι λιγάκι πιο πολύπλοκα από την εστίαση στους 40 πόντους που θέλεις να "δεις" για να κάνεις μία dome προβολή, εκτός και αν δεν σε νοιάζει τίποτα από αυτά, πάρεις έναν short throw προβολέα, τον ρίξεις να παίξει στον θόλο απευθείας, προβάλεις ένα ντοκιμαντέρ σε ματρόσκα που κατέβασες με torrent, και ότι δει ο καθένας όπως το δει, και αυτό παίζει ως λύση.
Ομως, το να θέλεις κάποιος ειδικός, κάποιο μαγαζί, κάποια επιχείρηση να σου απαντήσει σε όλα τα παραπάνω και να σου αναλύσει όλες τις παραμέτρους ενός πρότζεκτ πολύπλοκου που απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις (και που οι εξειδικευμένες γνώσεις κοστίζουν αν το γνωρίζεις), δωρεάν, ξεκινώντας παραπλανητικά από το "θέλω απλά να δω έναν προβολέα πως παίζει", ώστε μετά εσύ να παραγγείλεις το προβολέα σου από το amazon πίνοντας πίνα κολάντα στον καναπέ σου και να στήσεις το μίνι πλανητάριο σου με την μελέτη που στην ουσία "υφάρπαξες", είναι τουλάχιστον άδικο, το λέω γιατί κάτι τέτοιο έχω "μυριστεί", και όπως έχεις ήδη καταλάβει δεν μου αρέσει να μασάω τα λόγια μου.

Απο την άλλη, αν είσαι DIY person, θέλεις μόνος να ασχοληθείς (να πετύχεις ή να φας τα μούτρα σου, δεν έχει σημασία) τότε τα φόρουμ (και το διάβασμα στο νετ φυσικά) είναι η καλύτερη λύση, άλλα και εκεί πρέπει να είσαι σαφής και να γράφεις αυτό που όντως θέλεις ώστε να μπορούν τα μέλη να σε βοηθούν και να μοιράζονται την κάθε γνώση τους ώστε με την όποια βοήθεια τους να πετύχεις αυτό που θέλεις. Τώρα να βάζεις παιδιά του forum (όπως τον Κώστα παραπάνω) να σου απαντάνε σε ερωτήσεις σου που στην ουσία δεν ισχύουν και υποκρύπτουν άλλες ανάγκες (δεν θέλεις απλά να δεις πως παίζει ένας προβολέας οπως και αρχικά ρώτησες έτσι?το ξεκαθαρίσαμε αυτό), είναι πολύ λάθος τακτική προσέγγισης..

Ελπίζω να ήμουν σαφής και φυσικά μη παρεξηγήσιμος. Οτι σου είπα παραπάνω το είπα εντελώς καλοπροαίρετα, αλλιώς δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να σου απαντήσω. -bye-