Διαλογοι απ το subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Ειναι φυσιολογικό να ακούγεται ομιλια μεσα απ το sub ?
Eχω αφαιρέσει ολα τα ηχεία εκτος απ το sub και ελάχιστα ακουω ομιλια
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αμα το LPF είναι ψηλά, πάνω απ τα 120 μάλλον ακούς τις χαμηλές οκτάβες απ την ανθρώπινη φωνή όπως το είπες, ελάχιστα. Ποιο υπογούφερ, ενισχυτή, ηχεία έχεις;
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Αμα το LPF είναι ψηλά, πάνω απ τα 120 μάλλον ακούς τις χαμηλές οκτάβες απ την ανθρώπινη φωνή όπως το είπες, ελάχιστα. Ποιο υπογούφερ, ενισχυτή, ηχεία έχεις;

και στο 60 που το εβαλα ακούγεται λιγο ... Εγω το εχω στα 120
YAMAHA RXV483, sub Boston Acoustics CS Sub10 II, ηχεια Dali Zensor 3
 
Last edited:

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Δηλαδή ακούγονται καθαρά οι διάλογοι ή κάτι σαν μουρμουρητό στο υπόβαθρο;

οχι καθαρα Οταν παω ενταση στο 50% και crossover στον ενισχυτη ακομα και στο 40 καταλαβαίνεις οτι ακουγονται οι διάλογοι και μπορει να καταλαβεις και καμμια λεξη
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Eιναι φυσιολογικο οταν το σαμπ δεν ειναι φυσιολογικο , τα φιλτρα δεν ειναι προφανως πανω απο απο 6db/oct και τα νουμερα δεν ειναι ακριβη ως αναγραφονται, επισης ουτε και εσωτερικα τα υλικα απορροφησης ειναι τα πλεον καταλληλα που περαν καταπολεμισης στασιμων οι πυκνοτητες να παιξουν και το ρολο αυτο της εξασθενισης ανεπιθυμητων συχνοτητων...
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Eιναι φυσιολογικο οταν το σαμπ δεν ειναι φυσιολογικο , τα φιλτρα δεν ειναι προφανως πανω απο απο 6db/oct και τα νουμερα δεν ειναι ακριβη ως αναγραφονται, επισης ουτε και εσωτερικα τα υλικα απορροφησης ειναι τα πλεον καταλληλα που περαν καταπολεμισης στασιμων οι πυκνοτητες να παιξουν και το ρολο αυτο της εξασθενισης ανεπιθυμητων συχνοτητων...

λες δηλαδη οτι το sub δεν ειναι φυσιολογικο ?
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Eιναι φυσιολογικο οταν το σαμπ δεν ειναι φυσιολογικο , τα φιλτρα δεν ειναι προφανως πανω απο απο 6db/oct και τα νουμερα δεν ειναι ακριβη ως αναγραφονται, επισης ουτε και εσωτερικα τα υλικα απορροφησης ειναι τα πλεον καταλληλα που περαν καταπολεμισης στασιμων οι πυκνοτητες να παιξουν και το ρολο αυτο της εξασθενισης ανεπιθυμητων συχνοτητων...

στο δικο σου sub αν πας την ενταση του ενισχυτη στο 50% (και απομονώσεις ολα τα ηχεια) δεν ακουγονται καθολου οι διαλογοι ?
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
το θεμα ειναι στο sub ή στον ενισχυτη που στελνει την φωνη αφου το crossover το κανει ο ενισχυτης ? (ή στην πηγη που παιζει το αρχειο ?)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σου το κάνει σ όλα τα αρχεία αυτό; Δοκίμασες άλλα δύο τρία να δεις αν έχεις το ίδιο αποτέλεσμα; Δοκίμασες να αλλάξεις πηγή (αλήθεια ποια είναι αυτή); Αν συνδέσεις μόνο το κεντρικό οι διάλογοι σου ακούγονται ξεκάθαρα; Ποιο είναι το καλώδιο σύνδεσης μεταξύ ενισχυτή - υπογούφερ;
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Δοκιμασα και σε αλλο ενισχυτη με KEF-KUBE-2 και καλωδιο AudioQuest G-Snake και ακουγεται το ιδιο αμυδρά με εμενα οποτε η και το φιλου εχει θεμα ή και το δικο ειναι οκ. Πηγη απο TV HD καναλια και μεσο TV usb ταινια 5.1 channel σε Samsung και Sony
 

tarantino2009

Senior Member
3 November 2009
337
Καλησπέρα, η συνδεσμολογία είναι η σωστή; Το καλώδιο του sub είναι συνδεδεμένο στο RCA PRE OUT SUBWOOFER;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εισαι οκ, η λεξη "αμυδρα" που χρησιμοποιεις περιγραφει κατι απολυτα φυσικο απλα καποιοι δεν το χουν δοκιμασει γι αυτο ισως να φαινεται παραξενο κι εγω μια φορα ειχα ξεχασει ν ανοιξω τους τελικους και το καταλαβα ακουγοντας στο υποβαθρο σαν μεσα απο τοιχο τους ηχους αλλα και διαλογους, αν απ το κεντρικο σου ακουγονται σωστα οι διαλογοι δε νομιζω οτι πρεπει ν ανησυχεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Εισαι οκ, η λεξη "αμυδρα" που χρησιμοποιεις περιγραφει κατι απολυτα φυσικο απλα καποιοι δεν το χουν δοκιμασει γι αυτο ισως να φαινεται παραξενο κι εγω μια φορα ειχα ξεχασει ν ανοιξω τους τελικους και το καταλαβα ακουγοντας στο υποβαθρο σαν μεσα απο τοιχο τους ηχους αλλα και διαλογους, αν απ το κεντρικο σου ακουγονται σωστα οι διαλογοι δε νομιζω οτι πρεπει ν ανησυχεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απ το κεντρικο ακούγονται μια χαρα.
Εγω ηθελα να ακουσω ξεκαθαρα τι παιζει το sub με το crossover στο 80 και στο 120 (γιατι καποιοι προτείνουν και τα 2) και αποσύνδεσα τα ηχεια και ετσι το καταλαβα οτι ακουγοταν
Ευχαριστω για την βοηθεια
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Από το LFE κανονικά ακούγονται μόνο τα εφέ χαμηλών συχνοτήτων που κανονικά δεν πρέπει περιέχουν ομιλίες. Αν τα ηχεία δηλωθούν μικρά τότε τα πράγματα αλλάζουν, δεν υπάρχει πλέον LFE και από το sub μπορεί να ακουστεί οποιαδήποτε χαμηλή συχνότητα από οποιοδήποτε κανάλι ακόμα και μέρος της θεμελιώδους συχνότητας της αντρικής φωνής.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγώ λέω κάνε και μια τακτοποίηση τα καλώδια σου. Είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις. Και ότι κέρδος έχεις (αν έχεις).
Πάντως απότι κατάλαβα δεν είναι κάτι που ενοχλεί σε καθημερινή χρήση.
 

stamka

Established Member
24 April 2011
183
Από το LFE κανονικά ακούγονται μόνο τα εφέ χαμηλών συχνοτήτων που κανονικά δεν πρέπει περιέχουν ομιλίες. Αν τα ηχεία δηλωθούν μικρά τότε τα πράγματα αλλάζουν, δεν υπάρχει πλέον LFE και από το sub μπορεί να ακουστεί οποιαδήποτε χαμηλή συχνότητα από οποιοδήποτε κανάλι ακόμα και μέρος της θεμελιώδους συχνότητας της αντρικής φωνής.

τα ηχεια εχουν δηλωθεί μικρα