Wind River

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Wind_River_2017.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Στα Ίχνη του Ανέμου

Πρωταγωνιστούν: Τζέρεμι Ρένερ, Ελίζαμπεθ Όλσεν, Γκράχαμ Γκριν, Τζούλια Τζόουνς

Σκηνοθεσία: Τέιλορ Σέρινταν

Διάρκεια ταινίας: 107' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 3 Αυγούστου 2017

Imdb (7.9 /10)



Υπόθεση:
Μία κοπέλα βρίσκεται νεκρή σε μία απομονωμένη ινδιάνικη περιοχή της Αμερικής. Μία νεοσύλλεκτη πράκτορας του
FBI θα αναγκαστεί να συνεργαστεί με έναν ντόπιο κυνηγό άγριων ζώων με την ελπίδα να εξιχνιάσει την υπόθεση.
Ο κυνηγός έχει ισχυρούς δεσμούς με την τοπική κοινότητα καθώς και ένα παρελθόν που τον κατατρέχει και τον
ωθεί να κάνει τα πάντα για ανακαλύψει τους ενόχους.








Ημουν πολυ περιεργος να δω την πρωτη (μεγαλης κλιμακας, γιατι βλεπω οτι εχει credit σκηνοθετη και το 2011) σκηνοθετικη δουλεια
του σεναριογραφου, ως τωρα, Taylor Sheridan. Τον Sheridan τον προσεξα απο το Sicario και μετεπειτα το Hell or High Water, ταινιες
που λατρεψα αμφοτερες. Ετσι ηθελα να δω ενα ολοκληρωμενο "οραμα" απο τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη.

Απο οτι φαινεται, ειναι γοητευμενος με ξερες-αγονες περιοχες, σκληροτραχηλους χαρακτηρες που αντιμετωπιζουν σοβαρες δυσκολιες.
Οι ταινιες του ειναι οτι πιο κοντα σε συγχρονο γουεστερν εχω δει τα τελευταια χρονια. Το Wind River θεωρω δυστυχως οτι δεν ειναι
τοσο καλη ταινια οσο οι αλλες δυο που ανεφερα. Αν και η καμερα πλαναται στο απειρο του Wyoming, ενω τοσο οι κεντρικοι χαρα-
-κτηρες οσο (ακομα πιο πολυ) το καστ που τους πλαισιωνει ειναι καλο, η ταινια δεν φαινεται να εχει να "πει" πολλα πραγματα, ενω
καλλιστα θα μπορουσε να ειχαν κοπει αρκετες σκηνες και να ειναι πιο "σφιχτη". Η σκηνη, οπου αποκαλυπτεται τι πραγματικα εχει
γινει, θα μπορουσε να μην υπαρχει, μιας και δεν καταλαβαινω τι σκοπο εξυπηρετει. Η ελλειψη της μαλιστα θα εδενα καλυτερα με
την προϊστορια του χαρακτηρα του Jeremy Renner, τον οποιο βλεποντας τον σε αυτην την ταινια, σκεφτομουν ποσο πιο ωραια θα
εδενε αν επαιζε τον χαρακτηρα του Chris Pine στο Hell or High Water. Ο Graham Greene παντα καλος και κορυφαια σκηνη της
ταινιας η στιγμη που επισκεπτονται το σπιτι του θυματος και η εκτος καμερας αλληλεπιδραση των δυο πατεραδων.

Για καποιον που εχει δει τις αλλες δυο ταινιες θα αναγνωρισει αρκετα κοινα σημεια. Η διαφορα ειναι οτι επειδη το Wind River ηταν
ολοκληρωτικο δημιουργημα του Sheridan, αφεθηκε υπερβολικα στις ορεξεις και ισως εμμονες του. Στις αλλες δυο ταινιες, το σεναριο
του, εκμεταλλευτηκαν εξαιρετικα οι Βιλνεβ και Μακενζι. Ο Βιλνεβ εκανε ενα εντελως δικο του δημιουργημα, αφηνοντας το σεναριο
σε δευτερη μοιρα. Ο Μακενζι ομως, εδωσε φοβερη πνοη στο γραπτο του Sheridan, κανοντας ταυτοχρονα πολιτικο/κοινωνικο σχολιο
για την κατασταση της "μεσης" αμερικης. Ειχε βεβαιως την τυχη να εχει τον καταπληκτικο Jeff Bridges να ριχνει σολο. Ακομα και
η μουσικη του Wind River μοιαζει, αν και απο τους ιδιους δημιουργους Cave/Ellis, ισχνο αντιγραφο αυτης του Hell or High Water.

Εν κατακλειδι, δεν μετανιωνω που πηγαμε να την δουμε σινεμα, αλλα δυσκολα θα ελεγα σε αλλους "τρεχατε να την δειτε". Προβολη
στο σπιτι πιστευω οτι θα ειναι μια χαρα, για οποιον εχει την ιδια περιεργεια με εμενα, να δει δηλαδη τι εφτιαξε ο Sheridan. Ειμαι πολυ
περιεργος να δω το Soldado, αλλα φοβαμαι οτι θα μεινω φοβερα απογοητευμενος. Θα περιμενω με περισσοτερη προσμονη την
επομενη ταινια για την επαρχιακη Αμερικη που αναμφιβολα θα κανει στο μελλον.
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Wind River (2017)

Να προσθεσω οτι μπραβο στον σκηνοθετη/σεναριογραφο που δεν αποπειραθηκε να φτιαξει ρομαντζο (οπως και στο Sicario) αλλα και στο οτι εβγαλε προς τα εξω τον καλυτερο Jeremy Renner εδω και χρονια.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Wind River (2017)

Να προσθέσω ενα μπράβο στην τόλμη σου οπου δεν αποπειράθηκες να μεινεις άπραγος και για ακόμα μια φορά άνοιξες ενα θέμα οπου κανείς δεν ασχολείται!
:p

κάποια στιγμή λέω να το δω!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Wind River (2017)

Βγήκε σε digital, οπότε ελπίζω κάποια στιγμή να τολμήσει να το δει και κανενας αλλος
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Wind River (2017)

Το είδα σε θερινό το καλοκαίρι

Ωραία ταινία
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Wind River (2017)

Συμφωνω στα περισσοτερα με την περιεκτοτατη και ευστοχη παρουσιαση σου,avpap.
Απλα για μενα το οτι ηταν πιο αδυναμη απο το Hell or High Water δεν οφείλεται,τοσο στη σκηνοθεσια οσο κυριως στο σεναριο.
Που ηταν εντελως γραμμικο και μονοδιαστατο,χωρις subplots και με κολοβους τους 2ους χαρακτηρες.Παρ'ολα αυτα διατηρησε το κυριο χαρακτηριστικο του,που ειναι οι διαλογοι του,μεσα απο τους οποιους περνα ολη την προβληματικη του.Εδω πιανεται με τους Ινδιανους,μονιμα παραπεταμενους,για τους οποιους ο λευκος παραμενει παντα ο εισβολεας (γι'αυτο ισως μας βαζει και τη σκηνη που μας δειχνει τι εγινε).
Ξερει να βγαζει παντως συναισθήματα και να τα αποτυπωνει στο πανι,(σπαρακτικη η σκηνη που ανεφερες οπως και το φιναλε),ξερει να παιρνει καλες ερμηνειες,αλλα το αστυνομικο θριλλερ εχει κανονες και δεν μπορεις να τους παραμεριζεις.Γι'αυτο και του βγηκε αδυναμο αλλα...νεος ειναι θα μαθει.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Wind River (2017)

Δεν πιστευω οτι τα σεναρια του εκρυβαν ποτε πολυπλοκοτητα. Οσο και να μου αρεσαν το sicario και το hell or high water, οι χαρακτηρες αλλα και η ιστορια δεν ηταν ιδιαιτερα πολυπλοκη ή πολυδιαστατη. Ο χαρακτηρας του chris pine ειχε ενδιαφερον, μονο και μονο επειδη "προεξειχε" απο την τελειως flat κατασκευη του σεναριου. Δεν το λεω για κακο αυτο, απλα θεωρω οτι ετσι ειναι τα σεναρια του. Αυτο που μου αρεσει στα δημιουργηματα του (και στο wind river ακομα πιο πολυ μιας και ειχε ακομα πιο σημαντικο ρολο) ειναι οτι σε βαζουν μεσα στην τοποθεσια. Στο wind river νιωθεις οτι παγωνεις και εσυ, ενω στο hell or high water νιωθεις την αηδια των πελατων του diner με τις τραπεζες και συμπασχεις με τους ληστες.

Μου αρεσε πολυ η εξηγηση που εδωσες "ο λευκος παραμενει παντα ο εισβολεας (γι'αυτο ισως μας βαζει και τη σκηνη που μας δειχνει τι εγινε). "

Παντως αστυνομικο θριλλερ, τελικα, δεν το θεωρω. Οσο το βλεπεις σε συνεπαιρνει το μυστηριο και ασχολεισαι με αυτο, αλλα θεωρω οτι στο τελος αυτο που ενδιαφερει τον σκηνοθετη (και σεναριογραφο) ειναι η απωλεια και πως την αντεχουμε ή λυγιζουμε κατω απο το βαρος της.

Θελω να το ξαναδω, αλλα περνωντας ο καιρος εχει μαλακωσει αρκετα η σταση μου απεναντι του. Σιγουρα παντως ο Sheridan ειναι ενας δημιουργος που δεν με αφηνει αδιαφορο και μονο επειδη καταφερε να εκμαιευσει τετοια παρασταση απο τον Ρεννερ του αξιζουν συγχαρητηρια. Απο το hurt locker ειχα να τον δω να κανει κατι αξιολογο.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Wind River (2017)

Μιλωντας για απλο σεναριο δεν εννουσα οτι τα προηγουμενα του εκρυβαν τιποτα το δαιδαλωδες,αλλα ειχαν ενα δυο subplots ή εστω αλλη μια παραλληλη ιστορια (στο Hell or High Water π.χ.εσπαγε τη γραμμικοτητα το στορυ των διωκτων).
Εδω δεν υπηρχε καν μια τετοια ιστορια.
Το λεω αστυνομικο θριλλερ γιατι το μοτιβο του του ειναι τετοιο.Μια ιστορια αναζητησης δολοφονου.Ασχετως αν "διανθιζεται" με αλλα πραγματα.
Δεν ειναι κακο.Αλωστε το crime thriller,μετα το western,ειναι το ειδος που χρησιμοποιείται περισσοτερο για να περιγραψει προβληματισμους και να σχολιασει καταστασεις,περα απο μια ατυνομικη ιστορια.Ο Μαικλ Μαν για παραδειγμα ειναι μετρ στο ειδος αυτο.

Ο καλυτερος Ρενερ που εχω δει ειναι στο The Town του Μπεν Αφλεκ και στο American Hustle.... -bye-
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Wind River (2017)

οταν κυκλοφορουν τοσα σκουπιδακια μια μετρια ταινια με ωραια τοπια μπορει και βλεπεται μεχρι τελους
ηθοποιοι για γελια σεναριο αστειο δεν επιδεχεται αναλυση
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Wind River (2017)

οταν κυκλοφορουν τοσα σκουπιδακια μια μετρια ταινια με ωραια τοπια μπορει και βλεπεται μεχρι τελους
ηθοποιοι για γελια σεναριο αστειο δεν επιδεχεται αναλυση

Αφου αυτη ειναι η αποψη σου απορω γιατι εχασες χρονο να το δεις και μετα ξανα εχασες χρονο να ποσταρεις για αυτο. Τοσο απαξιωτικο οσο και προσβλητικο το σχολιο σου για οσους ασχοληθηκαν να γραψουν 5 γραμμες και να προσπαθησουν να "αναλυσουν".
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Wind River (2017)

Αφου αυτη ειναι η αποψη σου απορω γιατι εχασες χρονο να το δεις και μετα ξανα εχασες χρονο να ποσταρεις για αυτο. Τοσο απαξιωτικο οσο και προσβλητικο το σχολιο σου για οσους ασχοληθηκαν να γραψουν 5 γραμμες και να προσπαθησουν να "αναλυσουν".

η απαξιωση μου ηταν μονο για την ταινια δεν ειχα καμια προθεση προσβολης των φιλων
απλα ο τροπος γραφης μου πασχει καλης συμπεριφορας ειναι γεγονος
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Wind River (2017)

Συμβαίνει και σε άλλους.. :p

εμ.. και εσυ ανοίγεις τόσα πολλά θέματα που δεν σε προλαβαίνουμε..
:p

@Papa
τσέκαρε το Frozen River που ήταν μια καλή ταινία.
αναζητώντας τον τίτλο της, κατέληξα εδω
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Wind River (2017)

εμ.. και εσυ ανοίγεις τόσα πολλά θέματα που δεν σε προλαβαίνουμε..


@Papa
τσέκαρε το Frozen River που ήταν μια καλή ταινία.
αναζητώντας τον τίτλο της, κατέληξα εδω
Το έβαλα στη λίστα. Μα που στο καλό τα βρίσκεις αυτά;;;;;
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Wind River (2017)

Το έβαλα στη λίστα. Μα που στο καλό τα βρίσκεις αυτά;;;;;

έχω λίγο αλτσχάιμερ (ειδικά με ταινίες που έχουν τίτλο river... που όπως είδες ειναι πολλές..) το οποίο εκμεταλλεύομαι και ετσι αναζητώ με αλλόκοτους τρόπους κάποια πράγματα.

αυτό που πρέπει κάποια στιγμή να δω, ειναι το Red River και γενικά ένα αφιέρωμα στον έξοχο Howard Hawks.
εχω δει 4-5 ταινίες του και όλες ήταν ευφυέστατες, αφάνταστα απολαυστικές, με ιδιαίτερη αίσθηση χιούμορ, ενώ οι διάλογοι του σε μερικές, ειναι ατόφια ποίηση.
σίγουρα δεν θα είναι όλες οι ταινίες του εξίσου καλές..

προτείνω το Bringing Up Baby για αρχή ή το His Girl Friday.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Wind River (2017)

Για Hawks ξεκινας με τα Western του,το Λοχια Γιορκ,το The Big Sleep και το The Thing from Another World.
To His Girl Friday ειναι βασικα το Τhe Front Page....
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Wind River (2017)

Για Hawks ξεκινας με τα Western του,το Λοχια Γιορκ,το The Big Sleep και το The Thing from Another World.
To His Girl Friday ειναι βασικα το Τhe Front Page....

τα έιχα πάρει με χρονολογική σειρά με το scarface και τις πρώτες κωμωδίες του..
γενικά μου αρέσει να παρατηρώ την εξέλιξη ενος δημιουργού μέσα στον χρόνο, ενώ σε κάποιους, κατα κάποιο τρόπο, ειναι επιβεβλημένο, για να μπορεσουμε να αξιολογήσουμε το έργο τους πχ Tsai Ming Liang, HHH (Ηοο Hsiao-hsien)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Wind River (2017)

HHH (Ηοο Hsiao-hsien)

με πεθανες!!!! ειχα αναφερει σε εναν φιλο μου ενω μιλαγαμε για cinema τον paul thomas anderson με την ακρωνυμια PTA και με δουλευε μιση ωρα... αν τον ρωτησω "ξερεις τον HHH;" τι λες να γινει;;; :)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Wind River (2017)

με πεθανες!!!! ειχα αναφερει σε εναν φιλο μου ενω μιλαγαμε για cinema τον paul thomas anderson με την ακρωνυμια PTA και με δουλευε μιση ωρα... αν τον ρωτησω "ξερεις τον HHH;" τι λες να γινει;;; :)

αθηνέζοι :p

Μόλις μου θύμισες οτι πρέπει να δω επιτέλους το the master και να ξανα απολαύσω το μεγαλειώδες there will be blood..
το είχα προτινει σε ένα φίλο και οταν με ξαναβρήκε μου λέει "καλά ρε τι ηταν αυτό;" (δεν του ειχε αρέσει καθόλου...)
:p
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Wind River (2017)

αθηνέζοι :p

Μόλις μου θύμισες οτι πρέπει να δω επιτέλους το the master και να ξανα απολαύσω το μεγαλειώδες there will be blood..
το είχα προτινει σε ένα φίλο και οταν με ξαναβρήκε μου λέει "καλά ρε τι ηταν αυτό;" (δεν του ειχε αρέσει καθόλου...)
:p

το ξερω οτι μολις διαβασεις το ποστ μου, ενα δακρυ θα κυλησει στο μαγουλο σου, αλλα το master που το ειδα προσφατα δεν μου αρεσε. Ημουν προδιατεθειμενος θετικα, γουσταρω ολο το καστ και ψηνομουν να το δω εδω και καιρο... αλλα .. δεν ξερω.. δεν μου εκανε κλικ. Το There Will be blood θελω να το ξαναδω. Θυμαμαι οτι το ειχα δει και μου ειχε αρεσει, αλλα πανε πολλα χρονια