Γνώμη για νέο ηχοσύστημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Καλησπέρα...μία γνώμη θα ήθελα για ένα ηχοσύστημα να μου πείτε αν είναι σωστό και αν θα έχω ένα καλό αποτέλεσμα!
Ενισχυτής:https://www.artsound.gr/catalog/behringer-nu3000-inuke-telikos-enisxytis-2x440w-2x820w-p-25982.html
Και αν γίνεται να μου πείτε τι διαφορά αυτός ο ενισχυτής με τον ίδιο αλλά χωρίς DSP...αξίζει να δώσω 50 ευρω για το DSP?
Ηχεία: 2χ http://www.odes.gr/shop/epaggelmati...hitika-ixeia-pa-ksylina/mackie-s515-timi.html
Καλώδια Ηχείων: 2χ https://www.artsound.gr/catalog/ada...cable-pole-spkn-connectors-black-p-13688.html
Αντάπτορας: 2χ https://www.artsound.gr/catalog/audio-xga19-adaptor-jack-arseniko-mono-2xrca-thilyko-p-6789.html
Κάρτα ήχου: 2χ https://www.artsound.gr/catalog/beh...io-interface-with-digital-output-p-12104.html
Βάσεις ηχείων: https://www.artsound.gr/catalog/ada...santa-metaforas-mayri-aloyminioy-p-13051.html
Και εννοείται έχω ήδη 2 RCA για τους αντάπτορες που θα πάνε στη κάρτα ήχου...
Αξίζουν τα 920ευρω?
 

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
Aπ ότι καταλαβαίνω από υπολογιστη θα παιξεις. Την περιπτωση ασυρματου ηχείου την σκέφτεσαι? Δεν ξερω μονο αν εχεις μεγαλο χωρο η οχι
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Δε ξέρω...προσπαθησα να βρω ηχεια 400rms αλλα ειναι πολυ ακριβα...
Αποφασισα τα συγκεκριμενα και λογω οτι εχουν 101db
Ενισχυτη θελω το συγκεκριμενο...υπαρχει αλλος αλλα καλης μαρκας που να ταιριαζει με αυτα τα ηχεια;
Αν παρω αυτον τον ενισχυτη που ειναι πιο μεγαλος θα καψει τα ηχεια οταν θα παιζει στο τερμα δηλαδη;
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Δεν ενδιαφερομαι για ενεργα...αυτα που θελω τα ξερω απλα κολλαω στον ενισχυτη που ειναι πολλα watt
και αν μπορεις να μου πεις να παρω τον απλο nu3000 ή αυτον με το dsp με 50 ευρω παραπανω
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Ποσα τετραγωνικα θες να καλυψεις, ειναι εσωτερικος χωρος ? και ποια ειναι η αποσταση ακροασης...
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Εσωτερικος χωρος
Δε θα μπαινει ποτε τερμα
σχεδον ουτε στο μισο
Τερμα θα μπαινει μονο σε εξωτερικο χωρο
Δηλαδη απ οτι καταλαβες ειναι για προσωπικη χρηση σε φοιτητικο σπιτι αλλα ΟΧΙ τερμα...απλα δε παιρνω μικρα επειδη τα θελω και για εξωτερικους χωρους...
απλα στο σπιτι δε θα μπαινουν ποτε τερμα ... αποσταση ακροασης 5 μετρα
Με τον ενισχυτη θα εχω θεμα επειδη ειναι μεγαλος για τα ηχεια;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Δε ξέρω...προσπαθησα να βρω ηχεια 400rms αλλα ειναι πολυ ακριβα...
Αποφασισα τα συγκεκριμενα και λογω οτι εχουν 101db
Ενισχυτη θελω το συγκεκριμενο...υπαρχει αλλος αλλα καλης μαρκας που να ταιριαζει με αυτα τα ηχεια;
Αν παρω αυτον τον ενισχυτη που ειναι πιο μεγαλος θα καψει τα ηχεια οταν θα παιζει στο τερμα δηλαδη;
Να παίζει στο τέρμα? ??
Δεν νομίζω ότι θα μπορείς να κάθεσαι στο ίδιο δωμάτιο, αν θα παίζουν τερμα.
Το σύστημα που διάλεξες είναι για παρτυ και όχι για ιδιαίτερες ακουστικες απαιτήσεις.
Τίποτα δεν θα πάθουν τα ηχεια γιατί για αυτό έχουν κατασκευαστεί,να παίζουν δυνατά και συνεχώς.
Αν δεν θες να μπλέξεις με ρυθμίσεις και πολλά πολλά πάρε τον ενισχυτη χωρίς dsp.....εγώ στην θέση σου θα το παλευα να το μάθω και θα έπαιρνα αυτόν με το dsp.
Πάντως να ξέρεις ότι καλό χαμηλό απο επαγγελματικά χωρίς σαμπ δεν θα έχεις. ....έστω και αν έχουν 15αρια γουφερ.
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Εννοειται οτι θα το παλεψω και θα το ψαξω αρκετα για να τον ρυθμισω σωστα με το dsp
Στο μελλον θα επαιρνα τον ιδιο ενισχυτη με ενα σαμπ jbl 18"(το εχω σκεφτει και αυτο :) )
αλλα στο μελλον
παντως χαρη στο eq που εχει ο dsp μπορω να ανεβασω απο εκει τα χαμηλα...
Επισης κατι αλλο...απο ολο αυτο το συνολο...ποιοτητα θα εχω?
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
Eνας προενισχυτης θα οδηγησει σωστοτερα τον τελικο ενισχυτη, που συνηθως ειναι και ποιο αναισθητοι... καλο ειναι να αγοραζες μια καρτα ηχου που να κανει και τη δουλεια αυτη οποτε δε θα χρειαζεσε ανταπτορακια κλπ.
Επισης οι pa ενισχυτες κανουν θορυβο λογω ανεμιστηρων οι περισσοτεροι τουλαχιστον, σιγουρα παντως αυτος που επελεξες ...
Το πως εννοει ο καθενας την ποιοτητα ειναι πολυ σχετικο hi-fi σιγουρα παντως δεν ειναι και οπως προειπαν χαμηλο απο αυτα τα ηχεια δε θα εχεις ,θα χρειαστεις και σαμπ... αυτο ειναι το τιμημα της υψηλης ευαισθησιας...
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Επισης κατι αλλο...απο ολο αυτο το συνολο...ποιοτητα θα εχω?

Ποιότητα με αυτο το συστημα μαλλον ούτε για αστείο, ειδικά αν θα παιζουν σε χωρους σπιτιού. Μην ξεχνάς πως αυτά που έχεις στο μυαλό σου είναι για επαγγελματική χρήση. Να παίζουν πχ σε παρτυ σε μπαρ κλπ
Σε καταλαβαίνω ότι είσαι φοιτητής και έχεις όρεξη και θες να "γουστάρεις" με την παρέα σου και όλα αυτά. Άλλωστε οι περισσότεροι εδώ μέσα περάσαμε από αυτή την φάση, και κάμποσοι απο μας αφήσαμε άυπνους τα βράδια τους γείτονές μας.
Όμως τόσο τα ηχεία όσο και ο ενισχυτής είναι παντελώς ακατάλληλα για μουσική εντός σπιτιού. ΕΝΤΕΛΩΣ! Kαι απορώ που δεν στο έχει τονίσει κανένας αυτό. Ακόμα και αν τα παίζει σε χαμηλές σχετικά εντάσεις, τα ηχεία αυτά δεν θα παίζουν σωστά καθώς έχουν φτιαχτεί για να παίζουν δυνατά. Δηλαδή, σε χαμηλές εντάσεις θα έχεις έναν "ξερό" ήχο και μπάσο για κλάματα.

Και μερικές παρατηρήσεις:
Δεν καταλαβαίνω γιατί εχεις βάλει 2 κάρτες ήχου; Δεν υπαρχει κανένας λόγος για αυτό.
Παίζωντας απο υπολογιστή με τέτοιου είδους κάρτες, βάζοντες αντάπτορες για XLR, με πολλά μέτρα καλώδιο να είσαι σίγουρος πως θα έχεις θόρυβο στα ηχεία. Θα σου βγαζουν σφυριγμα, βόμβο και τα σχετικά.
Θα σου έλεγα να αναθεωρήσεις πλήρως την σκέψη σου για αυτό που πας να φτιάξεις. Νομίζω είναι εντελώς λαθος εκτός και αν θα παίζουν τα μηχανήματα τον περισσότερο χρόνο σε εξωτερική και μεγάλη το τονίζω, αυλή. Ή θα τα βγάζεις στο δρόμο το πάσχα όταν σουβλίζετε το αρνί για να χορέυει όλη η γειτονιά.

Να μην μένεις στα νούμερα. Δηλαδή 15αρια γουφερ και πολλα watt δεν σημαίνει ότι θα παίζουν καλά. Στην περίπτωση σου μαλλον θα παίζουν και χάλια.
Γνώμη μου.
Ξέχασε ότι έχεις στο μυαλό σου.
Ξεχασε αυτού του είδους τα μηχανήματα.
Δεν κανουν ή μαλλον δεν θα καταφέρεις να τα κάνεις να παίξουν ποτέ σωστά.

Καλύτερα να πάρεις 2 τέτοια ή 2 από αυτά που έχει πέσει η τιμή τους λόγο έλευσης του καινούγιου μοντέλου και μια κάρτα ήχου όπως αυτή και τα ρέστα να τα φας σε σουβλάκια ή να κεράσεις τα κορίτσια σου

Θα έχεις και πολύ μα πολύ ποιοτικότερο ήχο. Θα έχεις εντάσεις (πήγαινε μια βόλτα να τα ακούσεις και θα με θυμηθείς), θα έχει λιγότερα καλώδια και δεν θα μπλέκει με ενισχυτές, προ και τα σχετικά.
Επίσης με την οικονομική διαφορά απο αυτά που κοιτάς αν προσθέσεις και ενα sub, μετά θα γκρεμίζεις πολυκατοικίες με το μπάσο που θα έχεις (δεν το συνιστώ, αλλά σε καταλαβαίνω...)
 

kontellisparis

Senior Member
16 January 2016
303
Αθήνα
Συμφωνω απολυτως μαζι σου κωστα και τα ξερω και μου τα εχουν πει αυτα...ΑΛΛΑ...δεν τα παιρνω για το σπιτι...τα παιρνω για την αυλη στο εξοχικο που εχουμε και ειναι τεραστια και εκει θα κανουν θαυματα...οποτε για να μην καθονται θελω να τα εχω μαζι μου στο σπιτι και να παιζουν σε μηδαμινες εντασεις για να μην ενοχλω...ενα απο τα ηχεια που μου προτεινες τα jbl τα ειχα σκεφτει μεχρι που θυμηθηκα οτι χρειαζομαι μεγαλα ηχεια για την αυλη στο εξοχικο σπιτι...τα jbl στο εξοζικο δε θα καναν τιποτα εκτος και αν τα ειχα μεσα στο σπιτι...οσο για την καρτα ηχου που λες μου ειπαν οτι θελω 2 για καθε καναλι και εναν τετοιο ανταπτορα...τι να κανω για να μην εχω τσιριγμα ? δεν θελω να ακουγεται τιποτα
στο σπιτι θα τα εχω για ηπια μουσικη...ποτε δε θα μπουν τερμα μονο και μονο για να μην ενοχλω , δεν θελω προβληματα με τους γειτονες ουτε με το διαχειριστη...τωρα ακτι αλλο...αξιζει να αγορασω εξτρα προενισχυτη ή καρτα ηχου που να κανει τη δουλεια του;τωρα οσον αφορα το καλωδιο πηρα μακρυ γιατι το 1 ηχειο θα ειναι πχ στα 2-3 το πολυ μετρα απο τον ενισχυτη οποτε μπορω να παρω ενα σε αυτα τα μετρα και το αλλο θα ειναι στην αλλη γωνια του σπιτιου γιαυτο δεν ξερω ποσα μετρα και εβαλα 2χ10μετρα...Αυτο θα το διορθωσω με το καλωδιο γιατι ακομα δεν εχω παει στο σπιτι περιμενω αποτελεσματα να δω που περασα και οταν παω σπιτι θα υπολογισω μετρα για τα καλωδια...Μηπως οντως να αλλαξω γνωμη?αλλα αφου θα τα εχω στην αυλη του σπιτιου...και γενικα θελω κατι επαγγελματικο γιατι θα ηθελα να ακολουθησω το επαγγελμα του dj και θα παρω και πιο μετα μικτες κονσολες και τα λοιπα...
 

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
Παντως αφου πας για PA η JBL εχει κατι ηχεια αυτου του είδους που είναι εξαιρετικών προδιαγραφών. Είναι και ενεργα οποτε δεν μπλέκεις με καλωδια. Απλα δεν ξερω αν φτανουν τα λεφτα που εχεις βαλει σαν προυπολογισμο. Κι όλα αυτά από μια εταιρια με ιστορια και ποιοτητα. Προσφατα αν δεν κανω λαθος τα ειχαν στην εκθεση στη Θεσσαλονικη.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Αν θες να κάνεις "σωστη" δουλειά, πανε πάρε ένα μίκτη να οδηγείς σωστα το τελικό και συνεδεσε πανω στον μικτή ότι γουστάρεις.
Αν είναι να κάνεις τέτοια δουλειά, κάνε την σωστά.

Πχ αυτόν,
https://www.google.gr/search?client...39k1j0i67k1.3XpUWVZYIEM#imgrc=XirL2Evy4xU8FM:
Άσε τους προενισχυτές κτλ για άλλα κόλπα.