ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ο αισθητήρας φωτός (eco sensor) στις Samsung?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Ξέρει κανείς πού βρίσκεται ο αισθητήρας που μετράει το περιβαλλοντικό φώς στις τηλεοράσεις Samsung? Ενδιαφέρομαι για την JS8500 αλλά στο ίδιο σημείο πρέπει να είναι για όλη την προηγούμενη γενιά ( JS8xxx & JS9xxx ) οπότε αν ξέρετε κατά που πέφτει σε άλλο μοντέλο, πείτε να κοιτάξω.
Ανάλογα με την ένταση του φωτός, αυξάνει ή μειώνει το backlight, και πρέπει να τον βρώ, μάλλον θέλει φύσημα ή καθάρισμα διότι τώρα τελευταία μου μειώνει πολύ το backlight ενώ δεν έχει σκοτεινιάσει πλήρως... Υποθέτω ότι έχει σκόνη που του κόβει κάμποσο φώς, και έτσι νομίζει ότι σκοτέινιασε :)
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Ξέρει κανείς πού βρίσκεται ο αισθητήρας που μετράει το περιβαλλοντικό φώς στις τηλεοράσεις Samsung? Ενδιαφέρομαι για την JS8500 αλλά στο ίδιο σημείο πρέπει να είναι για όλη την προηγούμενη γενιά ( JS8xxx & JS9xxx ) οπότε αν ξέρετε κατά που πέφτει σε άλλο μοντέλο, πείτε να κοιτάξω.
Ανάλογα με την ένταση του φωτός, αυξάνει ή μειώνει το backlight, και πρέπει να τον βρώ, μάλλον θέλει φύσημα ή καθάρισμα διότι τώρα τελευταία μου μειώνει πολύ το backlight ενώ δεν έχει σκοτεινιάσει πλήρως... Υποθέτω ότι έχει σκόνη που του κόβει κάμποσο φώς, και έτσι νομίζει ότι σκοτέινιασε :)

παντως καλυτερα για την θεαση σου να τον βαλεις στην θεση off...οπως και η εξ.ενεργειας
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Ευχαριστώ για την απάντηση, ολοι οι αυτοματισμοί κάθε είδους είναι OFF, μόνο το backlight αλλάζει ανάλογα με το φώς που έχει το δωμάτιο.
M έχει βολέψει πάρα πολύ ο αυτοματισμός επειδή ο χώρος τη μέρα έχει πολύ ήλιο και αναγκαστικά έχω φούλ το backlight στο 20 - το βράδυ μόνο του μειώνεται στο 4 και είναι μια χαρά για να δείς ταινία. Βασικά έχω ξενοιάσει, δεν πειράζω καμία ρύθμιση στην τηλεόραση. Ποτέ.
Πού είναι όμως ο αισθητήρας να τον καθαρίσω?
Ψάχνω για service manual , δε βρίσκω πουθενά. Ψάχνω google, τίποτα, κανένα σχέδιο, κανείς δε λέει κάπου. Κοιτάζω την τηλεόραση γύρω γύρω, δε φαίνεται τίποτα! Κάποια μικρή τρυπούλα θα είναι κάπου, αλλά άντε να βρώ τώρα ΠΟΥ