JVC X3: πρόβλημα, δεν ανταποκρίνεται καθόλου.

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Καλησπέρα σας, έχω το εξής πρόβλημα με τον JVC X3:
Έπειτα από 2+ μήνες που έχει να λειτουργήσει, καθώς έχω μετακομίσει μόνιμα στο εξωτερικό, τον έβαλα προχθές στην πρίζα και δοκίμασα να τον ανοίξω. Ακούστηκε ο χαρακτηριστικός ήχος από το συρταρωτό καπάκι που άνοιξε αλλά δε βγήκε καθόλου φως από τη λάμπα ούτε άκουσα τον ανεμιστήρα να παίρνει μπροστά. Μετά από περίπου μισό λεπτό τα τρία φωτάκια -που ως εκείνη τη στιγμή ήταν αναμένο πράσινο μόνο το ΟΝ- έγιναν κόκκινα με το μεσαίο να αναβοσβήνει πορτοκαλί.
Ο προβολέας δεν ανταποκρινόταν στις εντολές του τηλεχειριστηρίου και τον έβγαλα από την πρίζα. Τον άφησα αρκετή ώρα εκτός και όταν τον ξαναέβαλα στο ρεύμα είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, μόνο που το καπάκι πλέον έχει μείνει ανοιχτό και δεν κλείνει. Έχω δοκιμάσει 5-10 φορές αλλά δεν έχει υπάρξει καμία αλλαγή.
Να πω ότι παρόμοια περιστατικά είχαν συμβεί και λίγο πιο παλία, 1-2 φορές στα χρόνια που τον έχω, αλλά όταν τον έβγαζα από την πρίζα επανερχόταν.
Δε νομίζω να είναι η λάμπα το θέμα γιατί δεν εξηγει γιατί δεν κλείνει το καπάκι και γιατί δεν παίρνει μπρος ο ανεμιστήρας. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Καλησπέρα, το πιθανότερο είναι καμένο τροφοδοτικό λάμπας. Το επόμενο που σκέφτομαι είναι πρόβλημα στο hdmi κύκλωμα της mainboard. Ενα από τα δυο υποψιάζομαι. Μπορείς να μου πεις πόσες φορές αναβοσβήνει το μεσαίο led?ή αναβοσβήνει για πάντα συνεχόμενα?