[ Φήμες ] iPhone 8

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Ας αρχίσουμε να γράφουμε ότι βρίσκουμε για το επερχόμενο νέο τηλέφωνο !!



Νέο χρώμα "χαλκού" : https://9to5mac.com/2017/08/13/blush-gold-iphone-8-color/

Ασύρματη φόρτιση : https://9to5mac.com/2017/08/17/iphone-8-wireless-charging-leak-pcb/

Εικονικό home button : https://9to5mac.com/2017/08/16/iphone-8-ios-12-concept-images/

Μεγαλύτερη οθόνη με μεγαλύτερη ανάλυση / αναγνώριση προσώπου / προσθήκη laser 3d στην οπίσθια κάμερα / αδιάβροχο : http://www.macworld.com/article/3126154/hardware/iphone-8-rumors.html
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Οι τελευταίες φήμες μιλάνε για τιμή από $999 (συν φόρο) η οποία λογικά θα φτάνει τα ~$1200 για τα "μεγάλα" μοντέλα.

Εντελώς αναμενόμενο..

Αν βλέπουν την Samsung και την Google να τιμολογουν αντίστοιχα καλά κάνουν.
 

empola

Established Member
20 June 2006
158
Όποτε στην Ελλάδα θα βγει στα 1100+


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Οι τελευταίες φήμες μιλάνε για τιμή από $999 (συν φόρο) η οποία λογικά θα φτάνει τα ~$1200 για τα "μεγάλα" μοντέλα.

Εντελώς αναμενόμενο..

ΙΜΗΟ για όποιον παίζει με streaming services (Spotify, Netflix, κλπ) και clouds, τα "μεγάλα" μοντέλα δε θα έλεγα ότι έχουν πραγματικό λόγο ύπαρξης. Προσωπικά είμαι σε τηλέφωνο και tablet στα 64 GB, θεωρώ τον εαυτό μου "power user", και παρ'όλα αυτά δεν έχω πλησιάσει ποτέ το όριο.

Οπότε καλύτερα τα έξτρα κερατιάτικα να τα επενδύσει κανείς σε κάποιο καλό συμβόλαιο με μπόλικο ίντερνετ.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
ΙΜΗΟ για όποιον παίζει με streaming services (Spotify, Netflix, κλπ) και clouds, τα "μεγάλα" μοντέλα δε θα έλεγα ότι έχουν πραγματικό λόγο ύπαρξης. Προσωπικά είμαι σε τηλέφωνο και tablet στα 64 GB, θεωρώ τον εαυτό μου "power user", και παρ'όλα αυτά δεν έχω πλησιάσει ποτέ το όριο.

Οπότε καλύτερα τα έξτρα κερατιάτικα να τα επενδύσει κανείς σε κάποιο καλό συμβόλαιο με μπόλικο ίντερνετ.

Εδω ειναι Ελλαντα, ομως...

Το αναφερω (αν και ΟΤ) γιατι τις προαλλες τα ελεγα με εναν φιλο ο οποιος βλεπει πολλες σειρες κλπ στο κινητο του και οταν του πα οτι με 10 Ευρω το μηνα τα εχει ολα online χωρις να κατεβαζει, να μεταφερει κλπ μου ειπε ''πολλα ειναι''

Ο ιδιος βεβαια τα 10 Ευρω τα χαλαει σε μιση μερα σε ενα σωρο μικρομαλακιες

Ενας αλλος παλι (που δεν του λειπουν καθόλου τα λεφτα) μου ειχε προτεινει να μου δινει 3 Ευρω το μηνα για να του δανειζω τον κωδικό του Netflix

Ειναι θεμα νοοτροπιας λοιπον:

Αν καποιος δεν εχει μαθει να πληρωνει για κατι (αλλα να το κλεβει) και ενα cent να του το δωσεις, του φαινεται ακριβο.

Αντιθετως, τα Χ GB μνημης (που δεν μπορει να τα κλεψει), θα τα πληρωσει με μεγαλύτερη ανεση.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Φήμες ] iPhone 8

ΙΜΗΟ για όποιον παίζει με streaming services (Spotify, Netflix, κλπ) και clouds, τα "μεγάλα" μοντέλα δε θα έλεγα ότι έχουν πραγματικό λόγο ύπαρξης. Προσωπικά είμαι σε τηλέφωνο και tablet στα 64 GB, θεωρώ τον εαυτό μου "power user", και παρ'όλα αυτά δεν έχω πλησιάσει ποτέ το όριο.

Οπότε καλύτερα τα έξτρα κερατιάτικα να τα επενδύσει κανείς σε κάποιο καλό συμβόλαιο με μπόλικο ίντερνετ.


64 όμως ίσως είναι λίγα, αν τραβας 4Κ video η 2Κ 60/120.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Τα 64 ειναι λιγα ακόμη και για αξιοπρεπη συλλογη mp3

Τα 128 τα θεωρω το ελαχιστο πλεον (και ολως τυχαιως η Apple το χει παρακαμψει και παει απο τα 64 στα 256...για να σε αναγκάζει να πας στα (ακριβότερα) 256)

On another note, χλωμό να λεγεται iPhone 8, το 8 παντως :p Για κανα ''Pro'' το κόβω.

1200+ για κινητό κατανταει γελοιο παντως...πρεπει να βρεθει τροπος αυτοσυγκράτησης γμτ :p....

Ειδα και απο κοντα τις προάλλες το S8 και μου αρεσε πολυ.

Ξερω οτι δεν θα το χαρω οσο το 8 / Pro αλλα μιλαμε για τα μισα λεφτα και (κυριως) για την ικανοποιηση της προσπαθειας διατηρησης (μιας οποιας :p) αξιοπρεπειας ως καταναλωτης
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Τα 64 ειναι λιγα ακόμη και για αξιοπρεπη συλλογη mp3

Τα 128 τα θεωρω το ελαχιστο πλεον (και ολως τυχαιως η Apple το χει παρακαμψει και παει απο τα 64 στα 256...για να σε αναγκάζει να πας στα (ακριβότερα) 256)

On another note, χλωμό να λεγεται iPhone 8, το 8 παντως :p Για κανα ''Pro'' το κόβω.

1200+ για κινητό κατανταει γελοιο παντως...πρεπει να βρεθει τροπος αυτοσυγκράτησης γμτ :p....

Ειδα και απο κοντα τις προάλλες το S8 και μου αρεσε πολυ.

Ξερω οτι δεν θα το χαρω οσο το 8 / Pro αλλα μιλαμε για τα μισα λεφτα και (κυριως) για την ικανοποιηση της προσπαθειας διατηρησης (μιας οποιας :p) αξιοπρεπειας ως καταναλωτης

Την έχεις και την έχουμε χάσει εδώ και χρόνια.
Το θέμα δεν είναι μόνο αν θα μπούμε στον πειρασμό αλλά πως οι εταιρείες ΞΈΡΟΥΝ ότι θα πουλήσουν και ανεβάζουν συνεχώς τις τιμες.
Συγκεκριμένα δεν περίμενα ποτέ πως η Samsung μετά το φιάσκο του note 7 θα έβγαζε το 8 στα 1000. Δείχνει θράσος αλλά και σιγουριά. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την Apple η οποία τα βλέπει και γελαει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Την έχεις και την έχουμε χάσει εδώ και χρόνια.
Το θέμα δεν είναι μόνο αν θα μπούμε στον πειρασμό αλλά πως οι εταιρείες ΞΈΡΟΥΝ ότι θα πουλήσουν και ανεβάζουν συνεχώς τις τιμες.
Συγκεκριμένα δεν περίμενα ποτέ πως η Samsung μετά το φιάσκο του note 7 θα έβγαζε το 8 στα 1000. Δείχνει θράσος αλλά και σιγουριά. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την Apple η οποία τα βλέπει και γελαει.
Μα αυτο το θρασσος ειναι που με διαολιζει

Βασικα, ο μονος ενδοιασμός ειναι το μαμημενο οικοσυστημα

Αν δεν ειχα macbook και ipad (τα οποια δεν αλλαζω), δεν θα ειχα τον παραμικρό ενδοιασμό να παω σε ενα S8

ΥΓ Αν ξερει κανεις κανενα καλο λογιστη που θα με αναγκασει να παρω Samsung, pm me, please :p
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Μα αυτο το θρασσος ειναι που με διαολιζει

Βασικα, ο μονος ενδοιασμός ειναι το μαμημενο οικοσυστημα

Αν δεν ειχα macbook και ipad (τα οποια δεν αλλαζω), δεν θα ειχα τον παραμικρό ενδοιασμό να παω σε ενα S8

ΥΓ Αν ξερει κανεις κανενα καλο λογιστη που θα με αναγκασει να παρω Samsung, pm me, please :p

Μπορείς να μείνεις και με το 7αρι σου ξέρεις... :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Σιγά μη μείνεις δύο φουρνιές πίσω.

Το 7 δεν νοείται ως φουρνιά

Είναι η πιο pointless αναβάθμιση ever (ίδια οθόνη για 3η συνεχόμενη χρονια - έλεος)
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Πριν είχα το 4s μετά πήγα στο 6s Plus.. Η λογική που αλλάζω κινητό είναι να παω τώρα στο 8. Αλλα πλέον αν δεν δω τέτοιες διάφορες που να αξίζουν την αλλαγή από αυτό που έχω δεν πρόκειται να αναβαθμισω.. Αν και πλέον πιστεύω ότι οι αλλαγές είναι μικρές και αξίζει η μετάβαση μόνο αν έχει πάθει κάτι το παλιό η αν πας σε άλλο λειτουργικό κατευθείαν


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Το 7 δεν νοείται ως φουρνιά

Είναι η πιο pointless αναβάθμιση ever (ίδια οθόνη για 3η συνεχόμενη χρονια - έλεος)

Μονο το επετειακο θα εχει προφανώς διαφορετική οθονη. Δεν υπάρχει περίπτωση να δωσουν τα ιδια και στο 7s και να του χαλάσουν τη μοστρα.
Η θα αγοράσεις το επετειακό η θα περιμένεις ακομα εναν χρόνο (χλωμό σε κόβω)
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Μονο το επετειακο θα εχει προφανώς διαφορετική οθονη. Δεν υπάρχει περίπτωση να δωσουν τα ιδια και στο 7s και να του χαλάσουν τη μοστρα.
Η θα αγοράσεις το επετειακό η θα περιμένεις ακομα εναν χρόνο (χλωμό σε κόβω)

Και με τα 5 - 5S (αντίστοιχη μούφα με τα 7 - άντε, λίγο καλύτερα), είχα κάνει skip και τα 2 και την είχα βγάλει 2 χρόνια με το 4S και μετά με το S4

Ίσως κάνω κάτι αντίστοιχο φέτος (ίσως μένοντας στο 6S - ψιλοβαριέμαι την αλλαγή)

Ιδωμεν...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Το 7αρι είναι αντικειμενικά πολύ καλύτερο smartphone από το 6s (σχεδόν διπλάσια ταχύτητα, φωτεινότερη οθόνη με P3 color gamut, καλύτερη αυτονομία, αδιάβροχο, καλύτερη κάμερα, γρηγορότερο touch ID με solid state button κλπ)
Άλλο το να επιλεγει κάποιος να κάνει skip μια γενια και προφανώς άλλο το να χαρακτηρίζει την αναβάθμιση pointless/μουφα επειδή δεν την έκανε...
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Δεν είναι καλύτερο μην λέμε ότι θελουμε... Οι διάφορες δεν το καθιστούν άλλο κινητό σε σχέση με το προηγούμενο εκτός αν έχουμε να κάνουμε με fans day one


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Status
Not open for further replies.