Στεγνωτήριo Ρούχων

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Δε βρίσκω εύκολα πληροφορίες για την αγορά ενός στεγνωτηρίου ρούχων και είπα να ποστάρω εδώ που πάντα κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
Σκεφτόμαστε να πάρουμε μετά από 9 χρόνια Γάμου ένα στεγνωτήριο ρούχων για το χειμώνα που ακόμη και στο νησί η υγρασία και η κάπνα από
τις σόμπες κάνουν το στέγνωμα στην απλώστρα μια ζόρικη διαδικασία.
Θα ήθελα κάτι οικονομικό και απαραίτητα όσο πιο οικονομικό γίνεται σε κατανάλωση.
Είδα σε προσφορά το κάτωθι στον Κωτσόβολο από τα 600 ευρώ στα 429 ευρώ
http://www.kotsovolos.gr/site/house...s/dryers/156963-morris-mpd-8535?cmicc=skroutz
Όποιος έχει άποψη για το συγκεκριμένο ή για κάτι παρόμοιο θα ήταν μεγάλη μου ευχαρίστηση να με βοηθήσει.
 
έχουμε εδώ και ένα χρόνο περίπου ένα candy σαν αυτό http://www.kotsovolos.gr/site/house...ng-machines/dryers/169150-candy-slh-d1013a2-s

Πριν από αυτό είχαμε ένα whirlpool που μας πήγε 13 χρόνια.

Η υφή των ρούχων όταν χρησιμοποιείς στεγνωτήριο δε συγκρίνεται με το άπλωμα.

Οι πετσέτες αποκτούν άλλη αίσθηση!

Σαν κατανάλωση δεν το "εντοπίζω" στο λογαριασμό και το χρησιμοποιούμε αρκετά.

Θα σε ευγνωμονεί και η σύζυγος που δε θα βγαίνει χειμωνιάτικα να απλώνει-μαζεύει ρούχα.

Επίσης στο πρόγραμμα easy iron δε θα χρειάζεται να σιδερώνει τόσα πολλά ρούχα.

Επιπροσθέτως το νερό που θα μαζεύει στον κάδο μπορείς να το χρησιμοποιείς για το σίδερο.

Η "έκρηξη" της αγοράς των στεγνωτηρίων έγινε ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις, για τις υγρασίες έξω (ένα τζήν ήθελε 3 μέρες για να στεγνώσει εδώ που είμαστε) αλλά και για το πρόβλημα της κάπνας αν είσαι σε σχετικά κατοικημένη περιοχή.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Το πλυντήριο μας είναι 10 κιλά άρα και με ένα 8αρι στεγνωτήριο δε θα είμαστε οκ;
Λάθος τα έγραψα.
Το πλυντήριο μας είναι 7 κιλά άρα και με ένα 8αρι στεγνωτήριο δε θα είμαστε οκ;
 
Last edited:
Απάντηση: Re: Στεγνωτήριo Ρούχων

Το πλυντήριο μας είναι 10 κιλά άρα και με ένα 8αρι στεγνωτήριο δε θα είμαστε οκ;

Αν το φουλάρετε μάλλον όχι, γιατί τα βρεγμένα ρούχα είναι βαρύτερα, δηλαδή αν βάλεις μέσα 8 κιλά ρούχα θα βγουνε πάνω απο 10 οπότε θα πρέπει να "σπας" τα πλυντήρια σε περισσότερα στεγνωτήρια.

Εκτός και αν δεν το φουλάρετε (πράγμα καλό για τη μακροζωϊα αυτών των συσκευών γενικά) οπότε θα είστε μια χαρά.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,003
Έχω το morris πλυντήριο/στεγνωτήριο.
8 χρόνια τώρα κανένα πρόβλημα.
Περισσοτερο το χρησιμοποιώ σε πετσετες και σεντονια.
Είναι άλλη αισθηση στις πετσετες ιδιως.
Ο λογος που δεν το χρησιμοποιώ πολύ είναι γιατί έχει χωρητικότητα 12 κιλα, αλλα για στεγνωτήριο θέλει 7 κιλα.
Οπότε προτιμω να το φορτωσω με τα ρουχα των παιδιων που αλλαζουν κάθε μερα.
Αρα το 8αρι που ειπες πριν, μαλλον δεν θα σου φτασει
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Επειδή υπάρχουν ρούχα που δεν μπαίνουν στο στεγνωτήριο νομίζω ότι το 8άρι στεγνωτήριο θα σας φτάσει. Δεν πρέπει να το γεμίζει μέχρι επάνω, γιατί τότε δεν θα τα στεγνώσει καλά. Σε εμένα αν βάλω τις παπλωματοθήκες μαζί με πετσέτες, συνήθως οι πετσέτες καταλήγουν μέσα στις παπλωματωθήκες και δεν στεγνώνουν. Οπότε, μη περιμένεις να βάλεις όλη την πλύση σε ένα στέγνωμα, θέλει διαχωρισμό ακριβώς όπως χωρίζεις τα ρούχα σε ομάδες.
 

NEKTARIOOOS

New member
30 July 2013
58
πολυ ωραιο θεμα ! μια και πολες φωρες το χειμωνα τα ρουχα κανουν κατι χρονια να στεγνωσουν. Πιστευω οτι οσω πιο μεγαλο τοσο πιο καλα αυτα....
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
Πήρα το 8κιλο candy που έβαλα παραπάνω.
Η γυναίκα μου είναι ήδη ευτυχισμένη χωρίς ακόμη να έχει έρθει.

Φίλε, tiniakos, πες μας τις εντυπώσεις από τον στεγνωτήριο...εγώ κοιτάω ένα LG (https://www.skroutz.gr/s/5498291/LG-RC8055AH2M.html). Αξίζει τα παραπάνω ευρώ που έχει το LG από το δικό σου λές ?
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
εγω ψαχνω compo πληντηριο/στεγνωτηριο ανω των 10 κιλων....εχετε καμια προταση?
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Παιδιά ακούστε.
Θεωρώ vaule for money το candy στεγνωτήριο που πήραμε.
Πολύ καλό σε όλα του τα προγράμματα και αυτό με το εύκολο σιδέρωμα λειτουργεί πραγματικά καλά.
Μέχρι στιγμής φαίνεται ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα με την κατανάλωση και νομίζω ότι η ενεργειακή κλάση είναι το βασικό που πρέπει να δει ο υποψήφιος αγοραστής.
Η γυναίκαι με αγαπάει πιο πολύ από τη μέρα που το πήραμε , αυτό και μόνο αρκεί.
 

mmanous13

New member
23 December 2008
93
αθηνα
εγω αγόρασα ένα στεγνωτηριο bosch πριν απο δύο χρόνια και πραγματικά σώθηκα. Ηταν αρκετά ακριβό, ανώτερης κλάσης, αλλα νομίζω ότι το άξιζε. Μενουμε σε μια περιοχη με πολυ υγρασια το χειμωνα, οπου τα ρουχα δεν στεγνωνουν με τιποτα στο μπαλκονι. Το χρησιμοποιουμε πολλες φορες την εβδομαδα και υπαρχουν και περιπτωσεις 2-3 φορες την ημερα. Δεν μετανιωσα την αγορα του.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Στεγνωτήριo Ρούχων

παίδες με τις εναλλακτικές μορφές θέρμανσης (=καίω τις πλαστικές μου παντόφλες στο τζάκι ή ότι σκουπίδι περισεύει) δεν είναι να απλώνεις έξω ρούχα πλέον.
Σεβαστό και σίγουρα αποτελεί πρόβλημα.


Μου θύμισε το παρακάτω..
Οι εξελιγμένες χώρες, αφού μολυναν όλο τον πλανήτη τόσα χρόνια και έγιναν "εξελιγμένες"... ήθελαν να εφαρμόσουν μέτρα για την προστασία του πλανήτη κα την μόλυνση των εργοστασιων στις αναπτυσσομενες χώρες αλλά και των τρίτων χωρών.

Η υποκρισία ή αλλιώς η προστασία συμφερόντων στο μεγαλείο της.

Εχουμε και εμείς εδώ μια οικογένεια, που καεί ότι βρει σε εναν εγκατελειμενο σπίτι, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε πέρα από το να τους αγοράσουμε όλοι (λέμε τωρα), σαν γειτονιά, ξύλα;