Taga harmony TAV 606SE ή magnat monitor supreme 1002?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Καλησπέρα, βρίσκομαι στο εξής δίλημμα.
http://www.skroutz.gr/s/5071741/Taga-Harmony-TAV-606-Special-Edition-Set.html
ή
http://www.skroutz.gr/s/8923785/Magnat-Monitor-Supreme-5-0-Set-1002.html

Ο av που έχω είναι ο pioneer vsx 924 και subwoofer το magnat monitor supreme 301A 12''.
Ο χώρος που θα μπουν είναι γύρω στα 50τμ με το σαλόνι να πιάνει περίπου τα 25τμ.
Ευχαριστώ για την κάθε βοήθεια.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν ο χώρος ακρόασης (αυτός μας ενδιαφέρει κι όχι ο συνολικός) είναι τα 25 τ.μ. θα σε καλύψουν και τα δύο σετ, τα πρώτα δεν τα έχω ακούσει ποτέ και δεν ξέρω τον χαρακτήρα τους αλλά απ αυτά που ακούω και διαβάζω πρέπει να παίζουν αξιοπρεπέστατα δεδομένου της τιμής τους, τα δεύτερα τα έχω ακούσει αλλά όχι σε συνδυασμό με pioneer οπότε πάλι δεν ξέρω πως θα σου φανούν. Απ τα χαρακτηριστικά τους τα πρώτα φαίνονται πιο ελαφρύ φορτίο για τον ενισχυτή αν το πρόγραμμά σου περιλαμβάνει και μουσική ακρόαση. Οπως και να χει επειδή και τα δύο σετ έχουν σχετικά πολλές και μεγάλες μονάδες επάνω αυτό που θα έχεις να κάνεις όποια και να διαλέξεις είναι να τα δηλώσεις όλα ως "small" ώστε να μην επιβαρυνθεί ο ενισχυτής με το δύσκολο φορτίο των χαμηλών συχνοτήτων αφού ήδη υπάρχει υπογούφερ και για να απαντήσω και στο ερώτημά σου αν σε μπέρδεψα εγώ προσωπικά αν ήταν μονόδρομος να διαλέξω ένα απ τα δύο θα διάλεγα τα magnat μιας κι έχω άγνοια για τα Taga.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οντως τα magnat είναι πιο ''γνωστά'' σαν ηχεία, το διαπιστώνω με ένα απλό ψάξιμο στο ιντερνετ.
Στα χαρακτηριστικά τα magnat είναι λίγο πιο ευαίσθητα από τα taga harmony.

Θα πάω αύριο μια βόλτα στα γνωστά μαγαζιά να δω αν υπάρχουν για ακρόαση και να δω και τι θα μου πουν και οι πωλητές και θα αποφασίσω. Η αγορά πρέπει να γίνει πάντως εντος της εβδομάδας.
Τα jbl ξεφεύγουν πολύ. Βγαίνουμε κατά πολύ εκτός budget.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τα magnat είναι κατά ένα db πιο ευαίσθητα απ τα Taga αλλά με μεγαλύτερα γούφερ και πιο χαμηλή αντίσταση οπότε μάλλον πιο δύσκολα βάζει στον ενισχυτή αλλά όπως σου είπα λίγο έχει αυτό σημασία σε ταινίες κι απ τη στιγμή που υπάρχει υπογούφερ. Τώρα για την ακρόαση ηχείων για home cinema εγώ προσωπικά διατηρώ επιφυλάξεις κατά πόσο χρήσιμη και αντιπροσωπευτική είναι του τελικού αποτελέσματος για πολλούς λόγους, πρώτον δεν υπάρχει μαγαζί να σου στήσει 5.1 να ακούσεις απόδοση ήχου, μουσική θ ακούσεις και τι συμπέρασμα να βγει απ αυτό; Ουσία θα είχε να μπορέσεις να ακούσεις τα κεντρικά ηχεία, χροιές και απόδοση των διαλόγων και απόδοση των περιφερειακών, μετά θα πρεπε να ακούσεις με τον δικό σου ενισχυτή και στο δικό σου χώρο, αδύνατον να γίνει κι αυτό, (εκτός αν υπάρχει κατάστημα να σου δίνει αυτή τη δυνατότητα και δε το γνωρίζω) πας δηλαδή να ακούσεις ένα σύστημα που προορίζεται για οικιακό κινηματογράφο με μόνο τα κυρίως ηχεία, πάνω σε δικάναλο ενισχυτή και σε διαφορετικό εντελώς χώρο, πιστεύω ότι μάλλον οι περισσότεροι που θέλουν αποκλειστικά ήχο για ταινίες μάλλον στην τύχη έγινε η επιλογή τους και χωρίς σοβαρά κριτήρια απ τη στιγμή που η ακρόαση δεν έγινε υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Συμφωνώ μαζί σου έχεις απόλυτο δίκιο. Επίσης πιστεύω πρέπει να έχεις ασχοληθεί πάρα πολύ σοβαρά με τον ήχο γενικότερα για να καταλάβεις πραγματικές διαφορές μεταξύ δύο ηχείων.
Αύριο το πρωί θα πάω να δω και θα ενημερώσω για τις εξελίξεις.
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Τελικά έγινε παραγγελία για το σετάκι των magnat. Τα άκουσα και τα 2 σε δικάναλη ακρόαση και μου άρεσαν πολύ περισσότερο τα magnat.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Και μενα με βρισκεις συμφωνο με την επιλογη σου, θα περιμενουμε εντυπωσεις και φυσικα παρουσιαση του χωρου σου γιατι εχει ατονησει το νημα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

christaras1990

Established Member
10 December 2013
258
Αθηνα
Να είστε καλά. Σε λίγες μέρες γίνεται μετακόμιση σε νέο σπίτι, οπότε μόλις τακτοποιηθώ και τοποθετηθούν τα μηχανήματα θα γίνει και η παρουσίαση.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλησπερα και απο μενα.εχω τα 1002 με το ιδιο σαμπ και με τον VSX-1123κ και απλα τα σπανε.αλλα και με Denon 3200 ηταν ακομη καλυτερα.Παντα μιλαω και μουσικη και ταινιες.πιστευω θα ικανοποιηθεις αρκετα.
Καλες ακροασεις φιλε!