Cosmote Tv σε πιάτο Nova

crashtr

New member
31 December 2016
2
Καλησπερα παιδια, σαν νεος και ασχετος επι του θεματος ειπα να ποσταρω εδω για να με βοηθησετε με το προβλημα μου. Εκανα αιτηση πριν 2 εβδομαδες περιπου για να βαλω OTE TV λογω της προσφορας που ειχε, παρελαβα εξοπλισμο πριν 10 εργασιμες αλλα ελα που με πηραν σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η εγκατασταση θα γινει τελος της επομενης εβδομαδας (15 εργασιμες μετα την παραλαβη του εξοπλισμου). Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να δω μερικα αθλητικα γεγονοτα αυτο το ΣΚ και προσπαθω να βρω το πως. Πριν 4-5 χρονια ειχα βαλει nova και εχω ακομα την κεραια στην ταρατσα (νομιζω πως απο αυτη βλεπω τα δωρεαν καναλια τωρα, εχω συνδεδεμενο το καλωδιο της στην τηλεοραση κατευθειαν, ο δεκτης ειναι σε κανα κουτι παρατημενος επειδη σταματησα την συνδρομη). Υπαρχει περιπτωση να συνδεσω το καλωδιο της κεραιας της Nova στον δεκτη του OTE, να κανω την ενεργοποιηση και να ειναι ολα καλα; Και το πολυ πολυ να περιμενω να ερθει ο τεχνικος στο τελος της εβδομαδας να βαλει την κεραια του ΟΤΕ αλλα να αρκεστω στην ηδη υπαρχουσα για τωρα. Σορυ αν ακουγεται καπως χαζο αυτο που λεω αλλα οπως σας ειπα ειμαι ασχετος επι του θεματος. Οπως και να εχει, σας ευχαριστω.
 
Απάντηση: COSMOTE TV ΣΕ ΠΙΑΤΟ NOVA

Η nova παίρνει σήμα από τον Eutelsat Hot Bird 13B/13C/13E @ 13° East η cosmote παίρνει από άλλον δορυφόρο τον Eutelsat 9B @ 9° East. Ο τεχνικός μπορεί να γυρίσει το πιάτο της nova προς τον Eutelsat 9B cosmote, αλλά δεν θα το κάνει , διότι πρέπει κανονικά να τοποθετήσει το πιάτο με το λογότυπο της cosmote και να το φωτογραφίσει, άλλωστε το πιάτο 60cm το LNB το καλώδιο 30m biokal και η τοποθέτηση είναι δώρο!!!
 

crashtr

New member
31 December 2016
2
Re: Απάντηση: COSMOTE TV ΣΕ ΠΙΑΤΟ NOVA

Η nova παίρνει σήμα από τον Eutelsat Hot Bird 13B/13C/13E @ 13° East η cosmote παίρνει από άλλον δορυφόρο τον Eutelsat 9B @ 9° East. Ο τεχνικός μπορεί να γυρίσει το πιάτο της nova προς τον Eutelsat 9B cosmote, αλλά δεν θα το κάνει , διότι πρέπει κανονικά να τοποθετήσει το πιάτο με το λογότυπο της cosmote και να το φωτογραφίσει, άλλωστε το πιάτο 60cm το LNB το καλώδιο 30m biokal και η τοποθέτηση είναι δώρο!!!

Σε ευχαριστω για την απανατηση σου. Η στοχευση δορυφορου ειναι ευκολη για καποιον αρχαριο σαν εμενα η να φωναξω καποιον ειδικο;
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,337
Αν δεν έχεις πεδιόμετρο δεν είναι εύκολη. Υπάρχουν κάποια apps σε κινητά να σε βοηθήσουν αλλά θα πρέπει να έχεις πρόσβαση σε δέκτη και TV για να ελέγχεις και την ακρίβεια όση ώρα παιδεύεσαι.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Οπως σου ειπε ο vertical, παρε ενα πεδιομετρο. Ακομη και το πιο οικονομικο θα σου λυσει τα χερια. Απο εκει και περα πρεπει να εχεις λιγη επιμονη και υπομονη γιατι ο δεκτης της cosmote tv δεν ειναι και ο πιο φιλικος για στοχευση κατοπτρου. Επισης χρησιμοποιησε το www.dishpointer.com για να βαλεις ενα σημαδι στοχευσης. Ειναι στα αμεσα σχεδια μας να ετοιμασουμε οδηγους εγκαταστασης κεραιοσυστημάτων (σταθερων και με μοτερ).