Φωτογραφία και Linux (RAW editors, post processing κλπ)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Μετά την απόκτηση της A6000 και όντας αποκλειστικά Linux user για άπειρα συνεχόμενα έτη, ξεκίνησα πρόσφατα την αναζήτηση για τα διάφορα προγράμματα που θα χρειαστώ. Όπως αντιλαμβάνεστε είμαι εντελώς νέος στο άθλημα, δεν έχω καμία κριτική ικανότητα για να αποφανθώ αν κάποιο software είναι κακό ή καλό ή τελοσπάντων να προβώ σε συγκρίσεις.

Το παρόν νήμα δεν είναι παρά ένα σημειωματάριο με αναφορά σε software, ενδιαφέροντα links, videos κλπ.

Παρότι εγώ θα αναφέρομαι σε προγράμματα και στη χρήση τους σε linux, πολλά από αυτά παίζουν και σε Mac Os X αλλά και σε Windows. Οπότε αν κάτι σας κινήσει το ενδιαφέρον μπορείτε απλά να ψάξετε για να δείτε αν υπάρχει ή όχι για το OS σας.

Ξεκινάμε:


1. "Κατέβασμα" των φωτογραφιών από τη μηχανή στο PC

Παρότι μέχρι τώρα απλά συνδέω τη μηχανή ή τον card reader και κάνω copy paste τα raw+jpg, υπάρχει και το παρακάτω πρόγραμμα που αυτοματοποιεί κάπως τη διαδικασία (κανει mass renaming κλπ.):

- Rapid Photo Downloader

rapid-photo-downloader-rename.jpg






2. Image Viewers

Στην κατηγορία αυτή υπάρχουν πραγματικα άπειρα προγράμματα. Εγώ προτιμώ το παρακάτω καθώς υποστηρίζει και raw και επίσης δείχνει κάτω δεξιά και το exif information:

- Geeqie image viewer

geeqie_in_ubuntu_11.04.png


Άλλα ενδιαφέροντα προγράμαμτα είναι το digikam (είναι πλήρης πλατφόρμα και όχι image viewer μόνο), το gthumb, το gwenview, κλπ.





3. RAW editors

Εδώ οι επιλογές είναι λιγότερες και ακόμη δεν έχω ασχοληθεί. Έχω στοχεύσει όμως στο παρακάτω, καθώς θεωρείται η πιο σοβαρή υλοποίηση:

- Darktable

darktable.png


Για τον συγκεκριμένο raw editor, ο οποίος σύμφωνα με τους χρήστες του έχει αρκετά μεγάλη καμπύλη εκμάθησης υπάρχουν και αυτά τα online σεμινάρια τα οποία με την πρώτη ευκαιρία θα αγοράσω, θα παρακολουθήσω και θα σας πω αν αξίζουν ή όχι τον κόπο και τα χρήματα.

Εκτός από το darktable αξιοσημείωτα είναι και τα παρακάτω:

- RawTherapee
- UFRaw

Εδώ γίνεται μια αναφορά σε ακόμα περισσότερα προγράμματα.





4. Επιπλέον επεξεργασία (Photoshop alternative)


Εδώ τα πράγματα είναι απλούστερα με το παρακάτω να αποτελεί μονόδρομο:

- Gimp

gimp.jpg



5. exif information

Ψάχνοντας να βρω έναν τρόπο να μετρήσω τα κλικς της A6000 ανακάλυψα ίσως την πιο πλήρη command line εντολή, στην οποία βασίζονται και διάφορα websites τα οποία βρίσκουν το image count:

- exiftool

έτσι, αν θέλουμε να δούμε αναλυτικές πληροφορίες για ένα raw αρχείο, το μόνο που χρειάζεται είναι μια εντολή του τύπου:

Code:
exiftool image.ARW

το output της είναι τεράστιο με άπειρες πληροφορίες, οπότε μπορούμε να σώσουμε και σε ένα αρχείο και να διαβάσουμε μετά:

Code:
exiftool image.ARW > report.txt



Για να δούμε μόνο τα κλικς αρκεί η παρακάτω εντολή στο τελευταίο RAW μας:

Code:
exiftool image.ARW | grep Count

το αποτέλεσμα θα είναι αυτό:

Code:
Strip Byte Counts               : 24337152
Image Count                     : 448
Image Count 2                   : 448


Οπότε ξέρουμε ότι η μηχανή μας έχει 448 κλικς.


Αυτά προς το παρόν.

Υπενθυμίζω ότι είμαι νεοεισερχόμενος στο χώρο της φωτογραφίας και πως τα παραπάνω δεν είναι παρά οι σημειώσεις μου για οτιδήποτε σχετικό βρίσκω και αφορά σε περιβάλλον Linux OS.
 
Last edited:

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Όσον αφορά τους Raw converters ο RawTherapee θεωρείται ότι έχει την μεγαλύτερη παραμετροποίηση και δίνει πολύ καθαρά αρχεία σχετικά εύκολα.
Στο ubuntu χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυτόν.
Για περισσότερες πληροφορίες υπάρχει ο Ηλίας Γιαρίμης που το γνωρίζει καλύτερα απ όλους ...( που είσαι κρυμμένος βρε Ηλία; :flipout: )
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι μου δίνεις καλό feedback για το rawtherapee. Όπως έγραψα και παραπάνω, ο μοναδικός λόγος που έχω εστιάσει στο darktable είναι επειδή έχω βρει τα online σεμινάρια και επειδή έχω διαβάσει 2-3 blog posts επαγγελματιών που το προτιμούν.

Σε κάθε περίπτωση έχω εγκατεστημένα και τα 2 και έχω πολύ δρόμο ακόμα μπροστά μου μέχρι να μπορώ να αποφανθω για το ποιο προτιμώ.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Στο αρχικό post είχα αναφερθεί σε κάποια webinars για darktable. Για το μήνα Σεπτέμβριο υπάρχει έκπτωση 30% και έτσι μόλις τα τσίμπησα:

https://youtu.be/20k-njAEWE4

Αν και δε νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο forum μας, όταν τα ολοκληρώσω θα επανέλθω με μια σύντομη κριτική.


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Ενδιαφέροντα όλα αυτά, όπως είπες πολλά υπάρχουν και σε εκδόσεις win/mac. Το raw therapee το έχω κι εγώ εγκατεστημένο μια και παίρνει πρώτο υποστήριξη για αρχεία νέων μηχανών - και γενικά είναι πολύ κοντά στην τυπική λογική των προγραμμάτων αυτών.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εδώ και λίγες μέρες βγήκε και το darktable για windows, απλά είναι ακόμα κάπως buggy απ' όσο έχω καταλάβει:

http://www.darktable.org/2017/08/darktable-for-windows/


Αλλάζοντας θέμα, έχω ξεκινήσει και ψάχνω το θέμα του callibration της οθόνης. Η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για κάτι που ήθελα να κάνω καιρό τώρα με αφορμή επαγγελματικούς λόγους (άλλα βλέπαμε, άλλα τυπώναμε [εδώ δε σώζεσαι βέβαια με monitor profile, αλλά λέμε..) κλπ σε μια δουλειά που ειχα εμπλακεί χωρίς αυτό να είναι το αντικέιμενό μου στο project αυτό)].

Με αφορμή τη φωτογραφία ψάχνω τον πιο οικονομικό τρόπο να κάνω callibration με χρήση hardware και σε περιβάλλον linux. Παρότι ακόμη δεν έχω κάνει τίποτα, το software σε Linux για τη δημιουργία του ICC profile είναι το παρακάτω:

- DisplayCAL:

https://displaycal.net/


το οποίο χρησιμοποιεί στο backend το παρακάτω:

- AgryllCMS:

http://www.argyllcms.com/


Αφού εξαχθεί το ICC profile, μετά φορτώνει με διάφορους τρόπους, ανάλογα το desktop environment που χρησιμοποιεί ο καθένας.


https://www.youtube.com/watch?v=iia3YJtHNJM


Απ' ότι βλέπω έχει αρκετές συσκευές συμβατές με Linux:

Colorimeters

CalMAN X2 (treated as i1 Display 2)
Datacolor/ColorVision Spyder 2
Datacolor Spyder 3 (since ArgyllCMS 1.1.0)
Datacolor Spyder 4 (since ArgyllCMS 1.3.6)
Datacolor Spyder 5 (since ArgyllCMS 1.7.0)
Hughski ColorHug (Linux support since ArgyllCMS 1.3.6, Windows support with newest ColorHug firmware since ArgyllCMS 1.5.0, fully functional Mac OS X support since ArgyllCMS 1.6.2)
Hughski ColorHug2 (since ArgyllCMS 1.7.0)
Image Engineering EX1 (since ArgyllCMS 1.8.0)
Klein K10-A (since ArgyllCMS 1.7.0. The K-1, K-8 and K-10 are also reported to work)
Lacie Blue Eye (treated as i1 Display 2)
Sencore ColorPro III, IV & V (treated as i1 Display 1)
Sequel Imaging MonacoOPTIX/Chroma 4 (treated as i1 Display 1)
X-Rite Chroma 5 (treated as i1 Display 1)
X-Rite ColorMunki Create (treated as i1 Display 2)
X-Rite ColorMunki Smile (since ArgyllCMS 1.5.0)
X-Rite DTP92
X-Rite DTP94
X-Rite/GretagMacbeth/Pantone Huey
X-Rite/GretagMacbeth i1 Display 1
X-Rite/GretagMacbeth i1 Display 2/LT (the HP DreamColor/Advanced Profiling Solution versions of the instrument are also reported to work)
X-Rite i1 Display Pro, ColorMunki Display (since ArgyllCMS 1.3.4. The HP DreamColor, NEC SpectraSensor Pro and SpectraCal C6 versions of the instrument are also reported to work)


Εϊμαι σε αναζήτηση κάποιου Datacolor Spyder που απ' ότι καταλαβαίνω είναι από τις φτηνές λύσεις για να κάνω τις δοκιμές μου.

Βέβαια ο Riley Brand που είναι ο άνθρωπος που έχει κάνει και τα webinars που αναφέρω πιο πάνω, έχει ένα σοβαρότατο blog που αναλύει τις περιπέτειές του και αναφέρει ότι την καλύτερη απόδοση χρωμάτων την έχει πάρει με ColorMunki.


Όσοι ασχολείστε με Linux και φωτογραφία έστω και επιδερμικά, ρίξτε μια ματιά σε ένα υπέροχο blog post που έχει κάνει για όλο του το Linux Workflow:

https://www.rileybrandt.com/2015/10/15/foss-photo-flow-2015/
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Όσο ψάχνω το θέμα του callibration έχω πέσει πάνω σε κάτι πολύ ενδιαφέρον που αφορά σε συσκευές datacolor και x-rite. Υπάρχουν συσκευές των εν λόγω εταιρειών που μοιράζονται τους ίδιους "επεξεργαστές" αλλά μια που προσφέρονται σε διαφορετικά εύρη τιμών, τα επίσημα software που τα συνοδεύουν είναι εντελώς διαφορετικά, περιορίζοντας τα φτηνά με αποτέλεσμα να μπορούν να κάνουν λιγότερα.

Με το displaycal αυτό δεν ισχύει. Δεν έχω κάποιο πρόχειρο παράδειγμα (θα επανέλθω όμως σύντομα), αλλά εν γένει πολλοί κάτοχοι τέτοιων συσκευών (ανεξαρτήτως OS) πίνουν νερό στο όνομα του συγκεκριμένου προγράμματος, έχοντας σταματήσει να χρησιμοποιούν τα official.

Κάτι τελευταίο που αφορά στη διάρκεια του callibration. Ετοιμαστείτε για 30+ λεπτά καλιμπραρίσματος, σε αντίθεση 5 και 10 λεπτά που χρειάζεται με τη στάνταρ διαδικασία.

Νομίζω ότι αξίζει να κάνετε μια δοκιμή, είτε σε windows, είτε σε mac os x και να συγκρίνετε τα 2 προφίλ!


Edit:

Βρήκα κάποιες αναφορές στο επίσημο website του προγράμματος:

The ColorMunki Design and ColorMunki Photo spectrometers differ only in the functionality of the bundled vendor software. There are no differences between the instruments when used with ArgyllCMS and DisplayCAL.
The ColorMunki Display colorimeter is a less expensive version of the i1 Display Pro colorimeter. It comes bundled with a simpler vendor software and has longer measurement times compared to the i1 Display Pro. Apart from that, the instrument appears to be virtually identical.
The ColorMunki Create and ColorMunki Smile colorimeters are similar hardware as the i1 Display 2 (with the ColorMunki Smile no longer having a built-in correction for CRT but for white LED backlit LCD instead).

Αν το ψάξετε, ισχύει και για άλλες συσκευές της datacolor πχ.
 
Last edited:

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Πρόσφατα έπεσα πάνω σε ένα άρθρο που εξηγεί πως μπορούμε να φτιάξουμε το δικό μας base curve για τη μηχανή μας, βασιζόμενοι σε RAW και JPEG που έχουμε τραβήξει. Παραθέτω κάποιες σύντομες οδηγίες:

1. Βάζουμε τη μηχανή να τραβά σε RAW + JPEG και διαλέγουμε περίπου 20 φωτογραφίες τις οποίες πετάμε και με τις δυο μορφές στο ιδιο folder. Κάθε ζεύγος RAW/JPEG θα πρέπει να έχει το ίδιο όνομα (εκτός από την κατάληξη εννοείται):

Στη συνέχεια φτιάχνουμε ένα script μέσα στο ίδιο folder με το παρακάτω περιεχόμενο:

Code:
for raw in *.ARW;
do
dt-curve-tool-helper "$raw"
done

Όπου έχω βάλει εγώ .ARW, εσείς βάζετε την κατάληξη των δικών σας RAW.


2. Τρέχουμε το script και κάνουμε υπομονή


3. Αφού τελειώσει, τρέχουμε την παρακάτω εντολή διαλέγοντας τυχαία ένα από τα RAW μας (εγώ διάλεξα εδώ το DSC00067.ARW):

Code:
dt-curve-tool -z -e DSC00589.ARW -s basecurve.dat | tee mycameracurves.sh


4. Τέλος, εκτελούμε το αρχείο που έχει δημιουργηθεί:


Code:
sh ./mycameracurves.sh


5. Aν τώρα ανοίξουμε το darktable, θα βρούμε ένα νέο base curve με την ονομασία της μηχανής μας


Να σημειωθεί ότι το αποτέλεσμα αυτό είναι μετά από τυχαία επιλογή 10 φωτογραφιών και μην έχοντας ακολουθήσει (έκανα απλά μια δοκιμή αν δουλεύει) τα παρακάτω προτεινόμενα βήματα για το πως θα πρέπει να έχουν τραβηχθεί οι φωτογραφίες:

- take a blurry shot, to rule out effects of sharpening, noise, and denoising.

- try to get as much dynamic range as you can, blacks and blown highlights (you probably need to go one or two stops over what you think you need to make the raw overexpose, too).

- Shoot using the camera's default image style (often called "standard" not "neutral") if you have special image filters, hipster modes, dynamic light enhancement things in your camera, switch them off (such as `Nikon Active D-Light', `Canon Auto Lighting Optimizer (ALO)', `Sony Dynamic Range Optimizer (DRO)' or Samsung Smart Range, etc).

- try to make the target appear as black and white as possible (after camera white balancing).

Παρότι όπως είπα και προηγουμένως έκανα τη διαδικασία δοκιμαστικά, η καμπύλη που δημιουργήθηκε είναι πολύ κοντά σε αυτήν που χρησιμοποιεί το darktable για την οικογένεια των sony μηχανών.

Προσωπικά δε σκοπεύω να χρησιμοποιήσω δικό μου προφίλ για 2 λόγους:

- το υπάρχον για τις sony είναι μια χαρά
- βάσει του προηγούμενου quote, είναι εμφανές ότι δεν πρέπει να βάλουμε τυχαία 20 λήψεις, αλλά να ξέρουμε καλά το input που θα δόσουμε στην παραπάνω διαδικασία και θεωρώ ότι δεν έχω την κριτική ικανότητα και γνώση να βαλω τις σωστές. Παρόλα αυτά κάποιος που ξέρει τι του γίνεται μπορεί να πειραματιστεί και να πάρει την επιθυμητή καμπύλη.


Πηγές:


https://github.com/darktable-org/darktable/tree/master/tools/basecurve
http://www.darktable.org/2013/10/about-basecurves/
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
πολύ πολύ ενδιαφέρον, ευχαριστούμε

υπάρχουν έτοιμες καμπύλες για να κατεβάσει κανείς και να δοκιμάσει;
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Υπάρχουν ενσωματωμένες καμπύλες για την πλειοψηφία των γνωστών εταιρειών, απλώς δεν υπάρχει πχ καμπύλη για A6000, αλλά για Sony.

Όταν ανοίγεις ένα RAW, διαβάζει από το exif ποια μηχανή έχεις και φορτώνει την καμπύλη αυτόματα, αλλά αυτό είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει για κάποιον που δεν το επιθυμεί

Εν ολίγοις το παραπάνω είναι για κάποιον που ξέρει τι κάνει και κυρίως δεν είναι ευχαριστημένος από την default καμπύλη της μηχανής του.

Για να απαντήσω και με ακρίβεια στο ερώτημά σου, δεν έχω βρει κάπου καμπύλες προς κατέβασμα, αλλά όλο και κάποιος θα δίνει καμία για τη δική του μηχανή.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Μόλις θυμήθηκα ένα website που δεν εχω αναφέρει. Δεν έχει καμπύλες αλλά styles:

https://dtstyle.net

Εδώ θα βρεις φίλτρα που προσομοιωνουν παλιές μηχανές κλπ.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Κατέβασα το darktable for windows και το εγκατέστησα. Ζορίστηκα λίγο μέχρι να βρώ τρόπο να το γυρίσω στα αγγλικά - το βρίσκω περίεργο να δουλεύω στα Ελληνικά - δεν μου κάθεται η ορολογία. Βλέπει μια χαρά τα αρχεία της GX80 σε συνδυασμό με όλους τους φακούς που έχω και η γεωμετρική διόρθωση που εφαρμόζει είναι πολύ καλή. Δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολο ή buggy. Περισσότερα όταν βρω χρόνο να επεξεργαστώ κάμποσες φωτό...
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Θα χαρώ πολύ να έχω το feedback σου, καθώς όπως έχω ξαναγράψει δεν έχω μέτρο σύγκρισης.

Εκτός από τη γεωμετρική διόρθωση, λογικά θα πρέπει να είναι στα presets και η εφαρμγή του base curve για τη μάρκα της μηχανής σου, κάτι που αν θες απενεργοποιείται.

Όσον αφορά στα ελληνικά, λογικά αναγνώρισε κάποιο ελληνικό locale και επέλεξε την ελληνική γλώσσα. Εμένα σε Linux με αγγλικό default locale εγκαταστάθηκε εξ' αρχής στην αγγλική.

Επίσης όπως βλέπεις το παρακάτω screenshot:

Selection_025.png



Πάτησε το more modules και θα διαπιστωσεις ότι γίνεται ένας χαμός από modules που δε φαίνονται στην πάνω λιστα και αξίζει να τα δεις και αυτά!
 
Last edited:

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Έβαλα και χρησιμοποιώ το darktable σε MacBook pro.
Η κύρια λειτουργία που χρησιμοποιώ είναι η μαζική θέαση και η γρήγορη βαθμολόγηση των φωτογραφιών. Μετά μπορείς να φιλτραρεις με βάση τη βαθμολογία.
Θα το χρησιμοποιήσω αρκετά γιατί έχω μαζέψει κάτι χιλιάδες οικογενειακές στιγμές που πρέπει να καθαρίσω. Αντικατάσταση σπασμένων Lightroom γρήγορο και δεν τού λείπει τίποτα.
Συγχαρητήρια στην κοινότητα που έχει φτιάξει τόσο αξιόλογο πρόγραμμα
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Έχω την εντύπωση ότι για τη δουλειά που θες, θα βρεις ακόμη πιο εξειδικευμένα προγράμματα πάντως!

Τις μέρες που μας πέρασαν, με όση γνώση έχω και όσο καταλαβαίνω τις οδηγίες που διαβάζω, έκανα πολλές δοκιμές γύρω από noise reduction (κυρίως το χρωματικό και όχι το luminance). Έχω ένα Virtual Machine εξ' αρχής στο οποίο δουλεύω lightroom/photoshop ώστε να έχω μια πλήρη εικόνα του πως συμπεριφέρονται τα industry standards (επιπρόσθετα παρακολουθώ και σεμινάρια για το LR) και κάνω τις συγκρίσεις μου με αυτό.

Στη βασική δοκιμή είχα δυο φωτογραφίες. Μία με ένα τυχαίο αντικείμενο και πολύ μεγάλο iS0 (12800) και μια με πορτρέτο και ISO 3200.

Ένα γρήγορο πρώτο συμπέρασμα είναι ότι το Darktable ήταν με διαφορά το πιο πολύπλοκο και αυτό με το χειρότερο απότέλεσμα. Διάβασα τις επίσημες οδηγίες, έξτρα tips στα mailing lists τους κλπ, ακολούθησα τα πάντα κατά γραμμα και η κατάσταση χειροτέρευε ακόμη περισσότερο. Στο αντικείμενο, ο χρωματικός θόρυβος έφευγε μεν, αφήνοντας όμως πολύ χοντρό μαύρο κόκκο σε σχέση με το LR. Στο πορτρέτο το LR έκανε εξ' αρχής εξαιρετική δουλειά, αφαιρώντας και τον χρωματικό θόρυβο, αλλά κυρίως εξαφανίζοντας τον κόκκο από το πρόσωπο (ακόμα και με μηδενικό Luminance reduction). Το Darktable σε αυτή την περίπτωση ήταν ακόμη χειρότερο, καθώς αδυνατούσε να αφαιρέσει τον κόκκο από το πρόσωπο.

Στη συνέχεια δοκίμασα διάφορες γνωστές μεθόδους για NR με photoshop plugins. Δεν μπήκα σε βάθος και εφάρμοσα βασικές οδηγίες και αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι κάθε software εστιάζει και αλλού. Άλλο στα χρώματα, άλλο στη λεπτομέρεια κλπ. Μπορώ να πω ότι δε με ενθουσίασε κάποιο από τα 2-3 που δοκίμασα (Dnik, Topaz κλπ.) και ότι συνολικά προτιμούσα τη γρήγορη και απλή δουλειά που έκανε το LR.

Kάνοντας googling όλες αυτές τις ώρες όμως σχετικά με το NR, παρατηρούσα την εμφάνιση του Rawtherapee όλο και συχνότερα. Υπήρχε κόσμος που στην ερώτηση "ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για την αφαίρεση του NR", απαντούσε "το Rawtherapee". Έτσι μια που ήδη το είχα εγκατεστημένο, αποφάσισα να κάνω μια πολύ γρήγορη δοκιμή, χωρίς καν να διαβάσω τα best practices (έχουν εξαιρετικό wiki) και τολμώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Στην αρχή νόμιζα ότι ότι και να κουνήσω από τα sliders δεν αλλάζει τίποτα, αλλά μετά διαπίστωσα ότι θα πρέπει η φωτό να είναι τουλάχιστον στο 1:1 για να δουλέψει το preview του NR.

Κάπου εδώ θα ήθελα να τονίσω ότι από ότι δοκίμασα παραπάνω, πραγματική ενασχόληση σε βάθος είχα με το Darktable και το Lightroom και ότι είναι προφανές πχ. ότι αν δώσω λίγο παραπάνω χρόνο σε κάποιο photoshop plugin θα κάνει εξαιρετική δουλειά. Το όλο πείραμα όμως ήταν πως μπορεί να αφαιρεθεί ό θόρυβος γρήγορα και χωρίς σύνθετη διαδικασία.

Για να κλείσω, μια που το κομμάτι του NR με απασχολεί τελευταία, καθώς έχω προσχεδιασμένη αρκετή νυχτερινή φωτογράφιση στην πόλη φέτος, έχω πεισθεί πλέον ότι αν πρέπει να ασχοληθώ σε βάθος με ένα open source πρόγραμμα αυτό είναι το Rawtherapee.
 
Last edited:

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Το παρόν μήνυμα είναι κάπως ανορθόδοξο, καθώς ενώ αφορά σε επεξεργασία σε περιβάλλον Windows, τελικώς όλα γίνονται σε Linux. Ας εξηγήσω τι εννοώ.


Λίγο καιρό πριν και με αφορμή κάποια σεμινάρια Lightroom, χρειαζόμουν να τρέχω το πρόγραμμα για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Το σύστημα μου δεν είναι dual boot και έχω μόνο Linux, οπότε έπρεπε να βρω έναν γρήγορο τρόπο να το τρέξω. Παρότι μέχρι και πρότεινος δεν είχα ασχοληθεί σοβαρά, είμαι κάπως εξοικειωμένος με virtualization λύσεις, οπότε έκανα γρήγορα μια εγκατάσταση windows στο virtualbox.

Έχοντας κάνει τσαπατσούλικη δουλειά και θέλοντας να το ψάξω λίγο παραπάνω, έκανα μια καθαρή εγκατάσταση αυτή τη φορά χρησιμοποιώντας Vmware Workstation. Η διαφορά σε σχέση με την πρώτη λύση ήταν τεράστια, καθώς αυτή τη φορά έτρεχα το Virtual Machine σε SSD. Αφού πέρασαν κάποιες μέρες κατά τις οποίες ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος, αποφάσισα να ασχοληθώ με το KVM. Η μετάβαση δεν ήταν καθόλου εύκολη, καθώς δεν μιλάμε για λύση που απευθύνεται σε αρχάριους, αλλά μιας και μιλάμε για μια από τις πλέον δημοφιλείς πλατφόρμες virtualization στο Linux, έπειτα από ένα μικρό παίδεμα είχα ετοιμη μια παρόμοια εγκατάσταση των windows, η οποία είχε εμφανέστατη διαφορά ακόμα και από το γρήγορο vmware.

Κάπου εδώ ας κάνω μια παύση και ας αναφερθώ στο hardware μου, το οποιο είναι σχετικά καινούριο. Έχω λοιπόν ένα configuration που βασίζεται στα:

- Intel(R) Core(TM) i5-6500 CPU @ 3.20GHz
- 16GB RAM
- Samsung EVO 850 SSD


Στο KVM Virtual machine έδωσα όλα τα cores του επεξεργαστή μου, καθώς όταν ανοίγω το vm δεν κάνω κάτι στο βασικό σύστημα, και επίσης έδωσα και 8GB Ram. Όσον αφορά στο τελευταίο, αν χρειαστεί, μπορώ να δώσω ακομα και 13-14 GB, μια που οι ανάγκες μου σε RAM στο Linux είναι μηδενικές.

Ενώ λοιπόν το σύστημα πήγαινε σφαίρα, κάθε πρόγραμμα από αυτά που χρησιμοποιούσα έπαιζε μόνο με CPU και χωρίς να χρησιμοποιεί την GPU μου μιας που σε VM περιβάλλον κάτι τέτοιο δεν είναι άμεσα εφικτό. Παρότι είδικα για προγράμματα τύπου Lightroom, Capture One κλπ, επί της ουσίας ένας απλός χρήστης με "εύκολα" RAW και με καλή CPU είναι καλυμμένος και με μια απλούστατη on board κάρτα (η ακόμα και χωρίς όπως πχ ήμουν εγώ), αποφάσισα να προχωρήσω το πείραμα και να ενεργοποιήσω 3D acceleration με μια μέθοδο που λέγεται GPU Passthrough και οδηγεί το virtual machine σε ένα άλλο επίπεδο.

Η Passthrough GPU πρέπει να είναι μια κάρτα που δεν χρησιμοποιεί το κυρίως σύστημα. Εν ολίγοις απαιτούνται δύο κάρτες. Στην περίπτωσή μου, ούτως ή άλλως για βασική κάρτα στο Linux έχω μια onboard της intel, οπότε ήμουν έτοιμος να παίξω με μια Nvidia GTX 1050Ti. Απομόνωσα την κάρτα από το υπόλοιπο σύστημα, έκανα μια νέα εγκατάσταση windows, αυτή τη φορά σε uefi mode (και όχι bios που ήταν όλες οι υπόλοιπες) και μετά από αρκετό παίδεμα που δε χρήζει ανάλυσης στο παρόν νήμα είχα έτοιμο το σύστημά μου: Ένα windows virtual machine, το οποίο έχει μια dedicated κάρτα γραφικών την οποία χρησιμοποιεί με native τρόπο και near native απόδοση.

Σε αντίθεση με τις προηγούμενες υλοποιήσεις που επί της ουσίας το λειτουργικό ήταν στο κυρίως desktop μου ως παράθυρο (με χρήση spice server) και όποτε ήθελα έμπαινα full screen, η χρήση GPU passthrough κάρτας απαιτεί οθόνη/keyboard/mouse. To πρόβλημα των 2 τελευταίων λύθηκε με ένα απίθανο πρόγραμμα που λέγεται synegy και έτσι έχω ένα set και για το κυρίως σύστημα αλλά και για το VM. Όσον αφορά στην οθόνη μου, έχει μια hdmi και έτσι χρειάζεται ένα switch, έτσι σήμερα θα πρέπει κάποια στιγμή να πάω να πάρω ένα και να σταματήσω να βαζω/βγάζω καλώδια.

Οι πρώτες δοκιμές δείχνουν ένα σύστημα που βρίσκεται σε επίπεδα native εγκατάστασης, ενώ τα διάφορα προγράμματα που έχω δοκιμάσει (Lightroom, Photoshop, Capture 1) βλέπουν κανονικότατα την κάρτα και την χρησιμοποιούν.

Μπορεί να πάει ακόμα παραπέρα; Ναι! Μπορεί να μπει μια PCI κάρτα με USB θύρες και να γίνει passthrough και αυτή (αν και ήδη δουλεύει το USB) και αν το πάμε ακόμα παρακάτω, μπορεί να γίνει εγκατάσταση και σε ένα αληθινό SSD partition (αν και το i/o είναι ήδη εξαιρετικό).

Τώρα θα μου πείτε γιατί να κάνω όλα αυτά και να μην κάνω μια παραδοσιακή εγκατάσταση windows. Ο λόγος είναι ότι είμαι συνειδητοποιημένος Linux χρήστης και αν ποτέ χρειαστώ windows στο άμεσο μέλλον θα είναι για να τρέχω κάποιο πρόγραμμα όπως τα παραπάνω. Δεν έχει νόημα λοιπόν να γίνεται reboot κάθε φορά που θέλω να κάνω μια επεξεργασία. Τα windows στη μορφή που τα έχω αυτή τη στιγμή χρειάζονται περίπου 5 δευτερόλεπτα για να εκκινήσουν. Είναι σχεδόν σαν να χρησιμοποιώ πρόγραμμα, ενώ τις φωτογραφίες μου κλπ τις έχω σε shared folder, έτσι επί της ουσίας επεξεργάζομαι στα Windows αρχεία RAW που έχω στο Linux.

Είναι προφανές ότι τα παραπάνω δεν έγιναν για να καλύψω μια ανάγκη μου. Ήταν σχεδόν αυτοσκοπός, καθώς ήδη ακόμη με τη λύση του virtualbox, θα μπορούσα να κάνω τις ασκήσεις των σεμιναρίων μου. Παρόλα αυτά, το virtualization είναι το παρόν και το μέλλον και το γεγονός ότι μπορώ να έχω 2 συστήματα σε ένα με ιντρίγκαρε ιδιαίτερα.

Κλείνοντας αυτό το παράδοξο off topic, θέλω να πω ότι τα windows που χρησιμοποιώ είναι 10 Pro και έχουν δεχθεί σκληρό κουτσούρεμα εμπνευσμένο από εδώ:

https://github.com/Disassembler0/Win10-Initial-Setup-Script/blob/master/Win10.ps1

Έτσι το τελικό σύστημα είναι ένα πανάλαφρο OS που θέλει λιγότερα από 900MB RAM, χωρίς antivirus, firewall κλπ καθώς του έχω κόψει την πρόσβαση στο internet (έχει κανονικά πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο). Επί της ουσίας πρόκειται για μια dedicated φωτογραφική πλατφόρμα.

Αν ποτέ κάποιος επιθυμήσει κάποια επιπλέον πληροφορία, ευχαρίστως να βοηθήσω όσω μπορώ.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Αρα την 1050 την έχεις δώσει dedicated στο win
Νομίζω οτι οι nV είναι ακομα προβληματικές εαν θες να τις μοιραζεσε, σε amd είναι καλητερα τα πραγματα
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
H 1050 έχει αποκλειστεί από το κυρίως σύστημα με χρήση IOMMU και οπως ειπες και συ είναι dedicated στο VM.

Το πρόβλημα που έχουν οι κάρτες είναι ότι η μαμά εταιρεία έχει αποφασίσει να μπλοκάρει την passthrough χρήση στις gaming κάρτες τις, επιτρέποντας το feature αυτό μόνο στις ακριβές επαγγελματικές σειρές της. Παραβλέποντας την αστειότητα αυτού, οι λύσεις είναι 2:

- πατσάρισμα του Nvidia driver

https://github.com/sk1080/nvidia-kvm-patcher


- Προσθήκη των παρακάτω στο xml του VM:

Code:
<kvm>
<hidden state='on'/>
</kvm>

Code:
<hyperv>
 <vendor_id state='on' value='whatever'/>
 </hyperv>

Με τις προσθήκες αυτές, ξεγελιέται ο nvidia driver και πιστέυει ότι πρόκειται για αληθινό PC οπότε δουλεύει άψογα.


Παλιότερα αν πήγαινε κάποιος να ξεγελάσει την nvidia με τον δεύτερο τρόπο, έπρεπε να βάλει και κάποια extra options με τα οποία έχανε κάποια virtualization extensions και κατά συνέπεια έχανε και απόδοση. Με τα παραπάνω πλέον δεν ισχύει αυτό.

Εγώ έχω ακολουθήσει τη δεύτερη οδό, έχω βάλει τον τελευταίο διαθέσιμο driver που δίνει η Gigabyte και στα benchmarks (3dmark κλπ.) που τρέχω παίρνω αποτελέσματα ισάξια ή ανώτερα από όσα βρίσκω online.