Αντικατάσταση τηλεόρασης με μέγιστο budget 450 ευρώ!

sanchez

New member
2 April 2009
13
Καλησπέρα σε όλους.

Βρέθηκα μετά από χρόνια ξανά εδώ μιας και ψάχνω νέα τηλεόραση.

Η μέχρι πρότινος τηλεόραση μου ήταν η Samsung UE43KU6000 και την αγόρασα μόλις πριν από 9 μήνες στα 440 ευρώ.

Η εγγύηση δεν με καλύπτει για ένα σπρέι που κάποιος πήγε να την καθαρίσει με αποτέλεσμα να μου προτείνουν να πάει για καταστροφή και να
με αποζημιώσουν με το ποσό των 50 ευρώ για την πλακέτα (?). Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω αλλά ας πάμε στο κυρίως..

Με τεράστια δυσκολία θα ανέβω ξανά σε αυτό το μπάτζετ αλλά αν δεν υπάρχουν επιλογές μέχρι 350 ευρώ.. αναγκαστικά θα πάω προς τα εκεί. Για παραπάνω από 450 δεν το σκέφτομαι καν. Και επειδή η αγορά πρέπει να γίνει αυτή την εβδομάδα πρέπει να βιαστώ..

Η απόσταση θέασης είναι 2,20-2,50 μέτρα. Έχω Cosmote TV και η χρήση της είναι 50% αθλητικά 50% ταινίες και σειρές.

Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες 4Κ, IPS και άλλα που δεν γνωρίζω, θα ήθελα να μου προτείνετε που να πάω και τι να πάρω.

Είδα LG, F&U, Sony, Samsung αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου λόγω άγνοιας..

Απλά το μοναδικό που θα ήθελα είναι να πάω σε 48-49 ίντσες.. έπαθα ό,τι έπαθα ε ας πάρω μία μεγαλύτερα πια..

Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας και θα είμαι εδώ μήπως χρειαστεί να δώσω κάποια έξτρα πληροφορία με το τι ζητάω..
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Μέχρι 450 ευρώ δεν υπάρχουν πολλές αξιόλογες λύσεις στις 48"-50". Επίσης, όλες οι τηλεοράσεις σε αυτό το μέγεθος και budget έχουν 50 Hz panels. Δες τις LG LH630V και Sony WD755.
 

sanchez

New member
2 April 2009
13
Όταν λες δεν είναι αξιόλογες λύσεις τι εννοείς; Δεν θα μείνω ευχαριστημένος με την εικόνα-ήχο; Με τι ακριβώς;
Δυστυχώς το μπάτζετ είναι αυτό.

α) ανάμεσα από τις 2 που προτείνεις ποια θα αγόραζες εσύ και για ποιο λόγο;
β) εφόσον το μπάτζετ είναι στα 450 θα πρότεινες να μείνω στις 43 ίντσες και να μην πάω στις 49; και αν ναι, τι θα πρότεινες από μοντέλα;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
"Δεν υπάρχουν πολλές αξιόλογες λύσεις στις 48"-50" έως 450 ευρώ", δεν χρειάζεται περαιτέρω εξήγηση. Επιπλέον, για απόσταση περίπου 2.5 μέτρα και για τη χρήση που αναφέρεται, ακόμα και μια 48" μπορεί να θεωρηθεί μικρή. Από τις δύο πιο πάνω, ίσως να υπερτερεί κάπως η Sony, καλό όμως είναι να τις δεις από κοντά, εφόσον είναι δυνατό.
 

sanchez

New member
2 April 2009
13
Ευχαριστώ!

Δυστυχώς δεν θα μπορέσω να τις δω από κοντά οπότε θα πάω μάλλον για τη Sony.

Τελευταία ερώτηση: με βάση την τηλεόραση που είχα μέχρι πρότινος, το επίπεδο των 2 που μου προτείνεις είναι πολύ κατώτερο ή δεν θα καταλάβω και πολλά;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Αν δεν υφίσταται panel lottery στα συγκεκριμένα μοντέλα, έχουν και οι δύο τηλεοράσεις IPS panels. Εφόσον η KU6000 που είχες στην κατοχή σου, είχε VA panel, υστερούν (οι LH630V και WD755) σε μαύρο και αντίθεση, αλλά υπερτερούν σε γωνίες θέασης. Επιπρόσθετα, μάλλον έχουν και οι δύο καλύτερη ποιότητα εικόνας σε τηλεοπτικό.
 

sanchez

New member
2 April 2009
13
Ευχαριστώ και πάλι.

Δεν έχω κάποια άλλη απορία. Θα κοιτάξω ανάμεσα σε αυτές τις 2 και θα ενημερώσω σχετικά με την εμπειρία μόλις παραλάβω.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Εφόσον η KU6000 που είχες στην κατοχή σου, είχε VA panel, υστερούν (οι LH630V και WD755) σε μαύρο και αντίθεση, αλλά υπερτερούν σε γωνίες θέασης. Επιπρόσθετα, μάλλον έχουν και οι δύο καλύτερη ποιότητα εικόνας σε τηλεοπτικό.

Η 43" KU6000 έχει PLS panel οπότε δεν θα υπάρξει διαφορά στην αντίθεση.
 

sanchez

New member
2 April 2009
13
Επανέρχομαι με νεότερα μιας και αύριο θα παραγγείλω τελικά τη νέα τηλεόραση.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα τις εκπτώσεις και θα πάω σε ίδιες ίντσες ( 43'' ) και μάλλον στο ίδιο ακριβώς μοντέλο!

http://www.skroutz.gr/s/9003688/Samsung-UE43KU6000.html

http://www.skroutz.gr/s/9194784/Samsung-UE43KU6072.html

Θα μου ήταν πολύτιμο αν και τελευταία στιγμή με συμβουλέψετε για κάτι καλύτερο σε αυτή τη τιμή. Από τη μικρή εμπειρία και την έρευνα που έκανα νομίζω είναι η καλύτερη σε αυτά τα χρήματα.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

* Λόγω βάσης θα ήθελα να παραμείνω σε Vesa 200X200mm.

Θα περιμένω πριν πατήσω το κουμπί της παραγγελίας! :2thumb22sup:
 

zisisrock0

Established Member
11 January 2016
155
https://www.skroutz.gr/s/9777981/Sony-KDL-43WD755.html Στην τιμη που ψαχνεις μην εχεις υψηλες προσδοκιες απο ποιοτητα εικονας. QUOTE=sanchez;1057969137]Επανέρχομαι με νεότερα μιας και αύριο θα παραγγείλω τελικά τη νέα τηλεόραση.

Δυστυχώς δεν πρόλαβα τις εκπτώσεις και θα πάω σε ίδιες ίντσες ( 43'' ) και μάλλον στο ίδιο ακριβώς μοντέλο!

http://www.skroutz.gr/s/9003688/Samsung-UE43KU6000.html

http://www.skroutz.gr/s/9194784/Samsung-UE43KU6072.html

Θα μου ήταν πολύτιμο αν και τελευταία στιγμή με συμβουλέψετε για κάτι καλύτερο σε αυτή τη τιμή. Από τη μικρή εμπειρία και την έρευνα που έκανα νομίζω είναι η καλύτερη σε αυτά τα χρήματα.

Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω;

* Λόγω βάσης θα ήθελα να παραμείνω σε Vesa 200X200mm.

Θα περιμένω πριν πατήσω το κουμπί της παραγγελίας! :2thumb22sup:[/QUOTE]
 

sanchez

New member
2 April 2009
13
Το μοντέλο KU6000 το είχα και ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

Τώρα βλέπω ότι το KU6072 έχει PLS panel αντί του VA που έχει η 6000.

Αξίζει να πάω στην 6072 ?
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Στις 43" και η KU6000 έχει PLS, Εχω βρεί 2 στα 2 φέτος, 1 στο Π και ένα στο ΜΜ.

Στις 43" αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν φθηνά περσινά μοντέλα της LG με VA, η 43LH590V και η 43LH5100.

Γενικά μιλώντας, τηλεοράσεις με panel IPS/PLS εν έτη 2017, θα έπρεπε να διατίθενται μόνο στην χαμηλότερη κατηγορία τιμής.
 

sanchez

New member
2 April 2009
13
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Δυστυχώς δεν είχα άλλο χρόνο διαθέσιμο μιας και έπρεπε να ολοκληρώσω την παραγγελία.

Σαν fans της Samsung στο σπίτι αναγκαστικά πήγα σε αυτή:

Samsung UE43KU6072

Αντιλαμβάνομαι τα αρνητικά που μπορεί να έχει αλλά ούτε σε τιμή μπορούσα να ανέβω, ούτε σε ίντσες.
Και μιας και η Samsung πια ήταν μονόδρομος.. πήρα ξανά την ίδια τηλεόραση!

Τουλάχιστον ξέρω τι θα περιμένω και τι θα δω! Και η αλήθεια είναι ότι ήμουν πολύ ικανοποιημένος και με ταινίες και αθλητικά που είναι το 90% της χρήσης της τηλεόρασης.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση τηλεόρασης με μέγιστο budget 450 ευρώ!

Στις 43" και η KU6000 έχει PLS, Εχω βρεί 2 στα 2 φέτος, 1 στο Π και ένα στο ΜΜ.

Στις 43" αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν φθηνά περσινά μοντέλα της LG με VA, η 43LH590V και η 43LH5100.

Γενικά μιλώντας, τηλεοράσεις με panel IPS/PLS εν έτη 2017, θα έπρεπε να διατίθενται μόνο στην χαμηλότερη κατηγορία τιμής.

Ξερω οτι με VA ειναι καλυτερες αλλα εχω παραγγειλει μια Panasonic με Super MVA τι διαφορα εχει με το VA μηπως εκανα πατατα;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
η εικονα δεν ειναι μονο το πανελ αν ειναι VA ή ips ειναι πολλα πραγματα
επεξεργασία εικόνας
φυσικότητα χρωμάτων
κίνηση
φωτεινότητα
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Ξερω οτι με VA ειναι καλυτερες αλλα εχω παραγγειλει μια Panasonic με Super MVA τι διαφορα εχει με το VA μηπως εκανα πατατα;

To super MVA είναι ένα λίγο πιο γρήγορο και με λίγο καλύτερη γωνία θέασης VA. Αν έχω καταλάβει καλά παράγγειλες την 40SC630 που νομίζω ότι θα σε ικανοποιήσει.

η εικονα δεν ειναι μονο το πανελ αν ειναι VA ή ips ειναι πολλα πραγματα
επεξεργασία εικόνας
φυσικότητα χρωμάτων
κίνηση
φωτεινότητα

Σωστά και αυτά που γράφεις, έρχονται μετά την αντίθεση και το μαύρο, που είναι ο κυριότερος παράγοντας στην ποιότητα θέασης.

Οταν λοιπόν στον κυριότερο παράγοντα η διαφορά είναι x3 αλλά η διαφορά στα ταιβανέζικα τσιπάκια που φοράνε όλες σχεδόν στην μεσαία και κάτω κατηγορία κρίνεται στις λεπτομέρειες, όπως και στα χρώματα, ενώ τα Hz είναι πλέον 50/60 για όλες, μένει η φωτεινότητα που είναι ο έσχατος παράγοντας στην ποιότητα εικόνας για να κάνει την διαφορά απέναντι στην αντίθεση :egg:
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Αντικατάσταση τηλεόρασης με μέγιστο budget 450 ευρώ!

To super MVA είναι ένα λίγο πιο γρήγορο και με λίγο καλύτερη γωνία θέασης VA. Αν έχω καταλάβει καλά παράγγειλες την 40SC630 που νομίζω ότι θα σε ικανοποιήσει.



Σωστά και αυτά που γράφεις, έρχονται μετά την αντίθεση και το μαύρο, που είναι ο κυριότερος παράγοντας στην ποιότητα θέασης.

Οταν λοιπόν στον κυριότερο παράγοντα η διαφορά είναι x3 αλλά η διαφορά στα ταιβανέζικα τσιπάκια που φοράνε όλες σχεδόν στην μεσαία και κάτω κατηγορία κρίνεται στις λεπτομέρειες, όπως και στα χρώματα, ενώ τα Hz είναι πλέον 50/60 για όλες, μένει η φωτεινότητα που είναι ο έσχατος παράγοντας στην ποιότητα εικόνας για να κάνει την διαφορά απέναντι στην αντίθεση :egg:

Ναι αυτη περιμενω που δυστυχως δεν εχει ουτε αυτη γυαλια μεσα οπως δεν ειχε και η 50GT30 ελεος με αυτη την Panasonic :slapface: Την πηρα γιατι μαλλον ειναι 100HZ βαση αυτου εδω.

CS ειναι οχι SC

https://www.displayspecifications.com/en/model/04b925f