Απορίες για android (Nokia 6)

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
[FONT=&quot]1) Μπορώ σε ένα smartphone όταν το συνδέω σε PC να μην φορτίζει (μέσω USB) αλλά μόνο με τροφοδοτικό πρίζας;Αν υπάρχει επιλογή στο μενού δηλαδή...[/FONT]

[FONT=&quot]2) Οταν το ανοίγω και φορτώνει...μου βγάζει το σήμα "Powered by Android" και ακούγεται ο ήχος εκκίνησης της Nokia.Τον ήχο μπορώ να τον αλλάξω ή έστω να τον διαγράψω;[/FONT]

[FONT=&quot]3) Στο μενού που φαίνονται όλα τα προγράμματα-εφαρμογές κάποια απο αυτά υπάρχουν 2 φορές,πάνω πάνω σε μία περιοχή σαν να είναι είτε βασικά είτε πρόσφατα ανοιγμένα.Μπορώ να τα διαγράψω απο διπλά ή έστω να ορίσω ποια θέλω να είναι τα "βασικά";Δείτε τη φώτο...[/FONT]

[FONT=&quot]4) Πρόσεξα πως όλες οι εφαρμογές δημιουργούν μεταξύ άλλων και ένα φάκελο "files.Εκεί ΜΟΝΟ πρέπει να ρίχνω τα σχετικά αρχεία με την εφαρμογή ή οπουδήποτε πχ στο "Downloads";[/FONT]

[FONT=&quot]5) Άκουσα στο δρόμο κάποιον με smartphone που είχε σαν ήχο "εισερχόμενου μηνύματος",έναν ήχο σαν 3D,σαν να πέφτει κάτι και να κάνει έναν πολύ εντυπωσιακό ήχο.Έχει υπόψη κανείς τέτοιες εφαρμογές ή ήχους;[/FONT]

[FONT=&quot]6) Υπάρχει αναλυτικό (πολλών σελίδων) manual Nokia 6 pdf;

[/FONT]
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
1. Μπορεις να κανεις το κινητο να εμφανιζεται ή να αποκρυπτεται σαν εξωτερικη μοναδα αποθηκευσης, αλλα δε μπορεις να εμποδιζεις τη φορτιση. Με το που το συνδεεις, θα παιρνει ρευμα
2. Οχι, τουλαχιστον χωρις να χρησιμοποιησεις custom kernel (χρειαζεται καποιες γνωσεις)
3. Δε ξερω πως ειναι ο launcher του Nokia, αλλα μπορεις να εγκαταστησεις απο το Play Store εναν αλλον launcher και να μην εχεις διπλα, ή recent, ή favourites. Ενας απο τους πιο δημοφιλεις ειναι ο Nova launcher.
4. Οχι απαραιτητα. Το που τα βαζεις σχετιζεται με την καθε εφαρμογη και συνηθως ρυθμιζεται απο το μενου, εντος αυτης.
5. Ξανα, δες στο playstore για ringtones
6. Το google ειναι ο φιλος μας :)
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...

3) Πάω =>"Ρυθμίσεις"=>"Εφαρμογές"=>"Launcher 3"...Μετά???
Μόνο έτσι ξέρω να βρω το launcher 3.Και όταν το ανοίξω τι κάνω? (Είμαι παντελώς άσχετος από Android!)
Τι είναι αυτό το launcher,τι ρυθμίζεις με αυτό; Δες φώτος!!!
*Η 2η φωτογραφία είναι οι ρυθμίσεις του launcher3

5) Πως να ψάξω στο κάθε playstore αυτούς τους ήχους (τη στιγμή που δεν ξέρω πως λέγονται...)
Θα μου βγάλει άπειρα αποτελέσματα...Έλεγα μήπως έχουν κάποια ονομασία να τα ψάξω...

6) Αυτό το λινκ που δίνεις είναι "user guide" και δεν λέει τίποτα απολύτως το χρήσιμο.Εγώ θέλω manual,pdf,πολλές σελίδες (εκατοντάδες),που να εξηγεί και το παραμικρό.Πχ σέρνουμε με το δάχτυλο αυτό,το πάμε εκεί,διπλό χτύπημα κάνει άνοιγμα φακέλου κτλ κτλ
Σε ένα samsung galaxy που κατέβασα ήταν 170σελίδες και έλεγε τα πάντα,εξονυχιστικά...



 
Last edited:

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Για το 3, αν δε μπορεις να συμβιβαστεις με την υπαρξη των προσφατων, πηγαινε στο play store και κατεβασε τον nova launcher. Οταν γινει εγκατασταση, μπορεις να πας στα settings της εφαρμογης (λεγεται Nova settings), πας στο app and widget drawers και ξετικαρεις το Frequently used apps (στα ελληνικα θα ειναι κατι αντιστοιχο).

Για τους ηχους.. θα πρεπει να ψαχτεις λιγακι μονος. Οσο για το manual, δες για οποιοδηποτε android κινητο μιας και ειναι το σχεδον το ιδιο. Αν παιξεις ο ιδιος, θα εξοικειωθεις γρηγορα. To android ειναι τοσο ευελικτο και παραμετροποιησιμο που δυσκολα θα βρεις εγχειρηδιο για καθε λειτουργια.
 

Ulysses

AVClub Enthusiast
28 June 2008
724
Θεσσαλονίκη
Εχει λίγο καιρό τώρα που μου ανοίγουν κάτι σελίδες στο κινητό (δες τις φωτογραφίες) και ψιλιάζομαι οτι είναι παραπλανητικές για να με κάνουνε να εγκαθιστώ τα προγράμματα τους...

Τις έχετε δει εσείς ;

Να ανησυχώ ;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------




 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,111
Διαφημίσεις. Κλεινε τις καρτέλες. Για ακόμη καλύτερη λύση βάλε το dns66 η το adguard.

Πρόσεχε μόνο μην βάλεις πουθενά τηλέφωνο. Θα σε σκίσουν στα μηνύματα και τις λοιπές χρεώσεις.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk