υπάρχει ο προτζεκτορας που θέλω;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Για να δουμε αν υπάρχει προτζεκτορας με αυτά που θέλω:

1 τιμή έως 650
2. Full hd
3. Φωτεινότητα γύρω στα 3.000 lumens
4. Ενσωματωμένο tv tuner
5. Compact διαστάσεις
6. 2 hdmi 1 usb
7. Wifi (όχι απαραίτητα)
8.μέγεθος προβολής γύρω στις 100 ίντσες απο 3,5 μετρα.

Έχω δει κάποιους benq, optoma, acer, και viewsonic που πλησιάζουν σε αυτό που θέλω, αλλά δεν έχουν tv.

Υπάρχει κάτι που να πλησίαζε στα παραπάνω; ή ζητάω πολλά;
 

VAIO1892

New member
9 March 2017
42
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΜΕ 25-30 ?
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ COMPACT ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ?
 
19 June 2006
35,671
Μια ερώτηση έχω....γιατί πρέπει να έχει 3000 lumens ο προβολέας? Για τις 100 ίντσες που ζητάς και ένα προβόλι με λιγότερο φως τα καταφέρνει μια χαρά.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Διάβασα ότι τα 3000 lumen είναι αποδεκτά για δωμάτιο που έχει λίγο φώς και όχι απόλυτο σκοτάδι.
Δεν ισχύει;
Αν δεν βρεθεί κάποιος με ενσωματωμένο tv tuner, κάποιο εξωτερικό tv dongle (stick) που να συνδέεται με καλώδιο στην κεραία, και που θα δουλεύει καλά υπάρχει;
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ ΜΕ 25-30 ?
ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ COMPACT ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ?
Καλη ιδέα!
 
Last edited:

VAIO1892

New member
9 March 2017
42
Διάβασα ότι τα 3000 lumen είναι αποδεκτά για δωμάτιο που έχει λίγο φώς και όχι απόλυτο σκοτάδι.
Δεν ισχύει;
Αν δεν βρεθεί κάποιος με ενσωματωμένο tv tuner, κάποιο εξωτερικό tv dongle (stick) που να συνδέεται με καλώδιο στην κεραία, και που θα δουλεύει καλά υπάρχει;

Καλη ιδέα!

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ SITE ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ!!!!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: υπάρχει ο προτζεκτορας που θέλω;

Διάβασα ότι τα 3000 lumen είναι αποδεκτά για δωμάτιο που έχει λίγο φώς και όχι απόλυτο σκοτάδι.
Δεν ισχύει;
!

Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο εκτός αν θέλεις να ανοίξεις 200 ίντσες.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μακάρι να υπήρχε χώρος για 200 ίντσες. Θα χρέωνα και εισητήριο...:eek:perator:
Οπότε υπάρχουν περισσότερες επιλογές.
Για οθόνη που ρώτησε και ο φίλος παραπάνω υπάρχει κάτι αξιοπρεπές χωρίς να κοστίζει άλλα τόσα όσο ο προτζεκτορας;
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Αν έννοιες να τη συναρμολόγηση εγώ, ναι. Αν έννοιες να κόβω και να τρυπαω ξύλα και σίδερα, όχι.
 
19 June 2006
35,671
Δεν κόβεις και δεν τρυπάς τίποτα. Παίρνεις από το πράκτικερ καδρονάκια και φτιάχνεις ένα σκελετό του κάδρου τοποθετώντας Τ στις ενώσεις και βιδώνεις. Βουτάς και ένα PVC φύλλο και το καρφώνεις με καρφωτικό. Το βάφεις και τέλος...

Αν θέλεις να πας σε έτοιμες λύσεις κοίτα σε: Adeo, Sceenline, Elite.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
για οποιον ενδιαφερεται για προτζεκτορα αυτης της κατηγοριας, Optoma HD142X 445ε με μεταφορικα, και Acer H6502BD 435ε (με μεταφορικα) στο amazon.de
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Τον Optoma HD142X τον εχω και στα λεφτα αυτα ειναι ευκαιρια. Τον Acer H6502BD τον ειχα πριν 5-6 μηνες και ειναι λιγο καλυτερος απο τον Optoma.
 
Είχα δει έναν της Philips αν θυμάμαι καλά στο media markt που είχε όλα αυτά ήταν led έπαιζε σε απόσταση 20 cm από τον τοίχο και είχε και ηχεία, ο ορισμός του compact + dvd, usb κλπ

Στάλθηκε από το PRA-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk