Ρυθμιση Mic / Line σε ηχεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fasma

New member
25 March 2013
18
Καλησπερα παιδια σε ολους!!
Εχω αγορασει 2 ηχεια Yamaha DXR 12 για Live καταστασεις καθως και 2 ηχεια Yamaha DBR 10 για μονιτορ ηχου.
Στην πισω πλευρα λοιπον διπλα στη εισοδο εχει ενα κουμπακι ρυθμισης που εχει δυο επιλογες mic και line.
Τα monitor DBR 10 τα ειχα συνδεδεμενα παντα με jack βυσμα και ειχα γυρισμενο το κουμπακι στη ρυθμιση line.
Ωστοσο τα DXR 12 τα ειχα ως κυρια ηχεια και τα ειχα συνδεδεμενα στην κονσολα παντα με xlr βυσμα. Οποτε μεχρι τωρα ειχα γυρισμενο το κουμπακι στη θεση mic. Αυτο διοτι πιστευα πως το κουμπακι το γυρναμε στη θεση Mic αν συνδεσουμε στα ηχεια βυσμα μικροφωνου xlr, και στο line αν συνδεσουμε στα ηχεια βυσμα γραμμης jack!!!
Αποτελεσμα, στα κυρια ηχεια DXR 12 ειχα την ενταση τους στα -15 db (ουτε καν στο "παρατεταρτο" δηλαδη) και τη γενικη της κονσολας περιπου στην ιδια ενταση (παλι περιπου -15 db) και γαζωναν!!! Με αυτες τις συνθηκες λοιπον εχουν παιξει σε καμια δεκαρια Live, ενω προσφατα σε ενα πανηγυρι 250 ατομων επαιξαν με την ενταση τους στα -3 db και με τη γενικη μιας αλλης κονσολας (μη δικης μου) στο 0 db (ολα αυτα παντα με αρμονιο με ρυθμους, μπουζουκι και φωνες).
Μεχρι που πριν απο λιγες μερες, ειχα παιξει καπου και ειχε εναν ηχοληπτη με τα ιδια ηχεια. Κοιταξα στα ηχεια του και ειδα οτι ειχε γυρισμενη τη ρυθμιση στο line και την ενταση του ηχειου στα 0 db (φυσικα γαζωναν σε 100 ατομα κοσμο). Τον ρωτησα γιατι τα εχει βαλει στο line και μου ειπε οτι στο mic τα γυριζω μονο οταν βαζω σκετο μικροφωνο, ενω αν εχω κονσολα πρεπει να τα βαζω στο Line. Τον ρωτησα αν πειραζει να τα βαλω με κονσολα στο mic και μου ειπε οτι αν το κανω αυτο μπορει να μου καψει τις εισοδους!!!!
Φυσικα ειχα προσεξει οτι το Line δινει χαμηλοτερη ενταση απο το Mic αλλα δεν ειχα φανταστει αυτο το σεναριο καθολου.
Οποτε προχθες στο σπιτι δοκιμασα τα ηχεια στο σπιτι, εφτιαξα αρχικα εναν καλο ηχο στην κονσολα (δηλαδη την γενικη ενταση στο 0 και τις εντασεις των καναλιων στο 0 και προσεξα η ενδειξη της κονσολας να γεμιζει ολο το πρασινο (μεχρι τα 0 db) αλλα οσο μπορει να μην ξεφευγει στο κιτρινο (πανω απο τα 0 db δηλαδη, κυριως για τα μικροφωνα αυτο) και μετα εβαλα τα ηχεια στο line και σηκωνα ενταση σιγα σιγα μεχρι τα 0 db. Το αποτελεσμα μου φανηκε καλο (αν και δεν μπορω να κρινω πολλα μεσα στο σπιτι), ακομα και στα -8 db γαζωναν. Το θεμα ειναι τι θα κανουν σε 120 ατομα κοσμο σ 'ενα γαμο που εχω σε λιγες μερες. Εκανα και μια δοκιμη με το αρμονιο σε πριμα, μπασα ,μεσαια να δω αν υπαρχει θεμα με τα woofer και τις κορνες. Δεν καταλαβα κατι τετοιο οποτε λογικα ειναι ολα καλα.
Οποτε πρεπει ολα τα ηχεια να ειναι γυρισμενα στο Line οπωσδηποτε; Η εισοδος βεβαια δεν καηκε οπως φαινεται, αλλα υπαρχει πειρπτωση να μου εχουν παθει καμαι αλλη ζημια τα ηχεια λογω της μεχρι στιγμης χρησης τους στο mic. Για παραδειγμα να βγαζουν χαμηλοτερη ενταση απο παλαιοτερα ή χαμηλοτερο spl (κυριως απο το πανηγυρι φοβαμαι που επαιζαν 7 ωρες σε ρυθμιση mic και ενταση -3 db με αρμονιο ,μπουζουκι και φωνες), αν και να πω την αληθεια δεν καταλαβα κατι τετοιο (αν υπηρχε θεμα πιστευω πως θα ειχε καει εντελως η εισοδος οποτε δεν θα εβγαινε καθολου ενταση και οχι απλα χαμηλοτερη). Μαλλον τη γλυτωσα, ομως μπορω να το ελεγξω (κυριως το spl) με καποιο τροπο; Αν και φανταζομαι οτι τα Υamaha DXR 12 , λογικα θα εχουν και προστασιες απο τετοια.
Επισης εχω ενα φιλαρακι που εχει δυο ηχεια JBL EON 615. Στο πρωτο του Live τα ειχε στο line και ενω ειχε κονσολα και ενταση ηχειων στο τερμα , ισα που καταφερε να καλυψει 100 ατομα. Μετα τα γυρισε στο mic (κατοπιν δικης μου παραινεσης μαλιστα, που να 'ξερα ) και τα ηχεια παιζουν στη μεση και γαζωνουν σε 150 ατομα κοσμο (κιθαρα , μπουζουκι και φωνες) . Οταν εμαθα αυτο για το mic και το line, του το ειπα και μου ειπε πως οταν τα ειχε βαλει στο line τα ηχεια ηταν ψοφια οποτε μου λεει " εγω θα τα βαζω συνεχεια στο mic που γαζωνουν, στο Line δεν κανουν τιποτα". Φυσικα μου ειπε να το ψαξω το θεμα, αλλα πιστευει πως η ρυθμιση mic και Line δεν εχει και τοσο μεγαλη σημασια. Μου ειπε χαρακτηριστικα, οτι πιστευει πως στην θεση line το ηχειο δεν θα δωσει αυτο που μπορει.
Οποτε θα ηθελα τη γνωμη σας παρακαλω γι' αυτο το θεμα!!
Οι οδηγιες χρησης των ηχειων μου παντως λενε οτι σε πηγες χαμηλης εντασης π.χ. μικροφωνο πρεπει να τα βαζω στο Mic, ενω σε πηγες υψηλης εντασης π.χ. κονσολα να τα βαζω στο Line.
Να ειστε ολοι καλα!! Σας ευχαριστω πολυ.


Υ.Γ. : Απο εδω και περα παντως, ολα τα ηχεια ρυθμισμενα στο Line και η ενταση τους στα 0 db (στη μεση ακριβως δηλαδη) , αντε το πολυ στα + 3 db!!!
 
Last edited:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Εντύπωση μου κάνει, που δεν ακουγες παραμόρφωση στη θέση Mic.
Εκτός και αν είχες την ενταση στην κονσόλα πάρα πολύ χαμηλά.
Και φυσικά εξαρτάται τι εννοεις "γαζωνουν"
Γνώμη μου είναι ότι μάλλον τσιριζουν πάρα γαζωνουν.
Αν δεν σου φτάνει η ένταση στο line αυτό σημαίνει ότι θες πιο ισχυρά ηχεία. .....με το Mic παίζουν εκτός προδιαγραφών και αργά ή γρήγορα θα την πάθεις την ζημιά.
Για φαντάσου να το παθεις σε εκδήλωση.
Ούτε ψυλλος στο κορφο σου δεν θα ήθελα να ήμουν φίλε μου!!

Αυτά βέβαια στα λέω χωρίς να έχω διαβάσει τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά των ηχείων, αλλά σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που σου γράφω.
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Φιλε μου οταν λες οτι θα την παθω τη ζημια, τι μπορει να παθω δηλαδη; Θελω να πω δηλαδη οτι δεν μου εχει τυχει, οποτε θα ηθελα τη γνωμη σου γι' αυτο.
Κατα τα λοιπα, σ' ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Να σου καεί κανένα μεγάφωνο από την παραμορφωση εννοώ.
Τώρα αν παίζει να καεί και κανένα ενισχυτικο από την υπεροδηγηση,δεν το ξέρω αλλά μπορούν να απαντήσουν άλλοι φίλοι που έχουν και τις απαραίτητες ηλεκτρονικές γνώσεις.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Καλησπέρα. «Δυστυχώς» για σένα, τόσο ο ηχολήπτης που συνάντησες όσο και ο "mdvq" στα είπαν σωστά. Σε καμία περίπτωση δεν "παίζει" να επιλέξεις είσοδο ανάλογα με το βύσμα. Η είσοδος επιλέγεται με βάσει την πηγή. Η συνήθης επιλογή της θέσης MIC για τους επαγγελματίες του χώρου και όχι μόνο, είναι όταν χρειάζονται μια απλή ενίσχυση ενός μικροφώνου όπου στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα χρησιμοποιηθεί κονσόλα. Π.χ. μία ομιλία σε έναν κλειστό χώρο ή και ανοιχτό για λίγα άτομα ανάλογα το μοντέλο και της δυνατότητες του ηχείου. Βάζεις ένα μικρόφωνο πάνω στο ηχείο και χωρίς εγκατάσταση, κονσόλες κ.λ.π. έχεις ήχο για ομιλία αμέσως. Το ότι δεν έχεις πάθει ζημιά, είναι μάλλον επειδή είσαι προσεκτικός στα peak του ηχείου, αλλά να ξέρεις ότι και ο ήχος δεν θα ήταν και αυτός που πρέπει. Αυτό θα το καταλάβεις στην πράξη ύστερα από μερικά λεπτά παιξίματος και τραγουδιού.
Το φιλαράκι σου, που τα είχει στο MIC, σίγουρα κάτι δεν είχε κάνει σωστά. Βέβαια δεν είναι τόσο δυνατά όσο τα δικά σου, αλλά και πάλι, αν ήταν κλειστός ο χώρος, αποκλείεται να μην το έβγαζαν.
Τώρα για το θέμα σου, πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα για τα 120 άτομα που λες. Αν ρυθμίσεις τα gain στα κανάλια και πάρεις όσο το δυνατόν καλύτερη στάθμη χωρίς παραμόρφωση από την κονσόλα, τα ηχεία από κει πέρα μπορείς να το σπρώξεις λίγο πάνω από το μηδέν χωρίς να πιάνουν το LIMIT. Αν χρειαστείς περισσότερο, ενδεχομένως να δώσεις λίγο παραπάνω από το master της κονσόλας.

Αρκεί να σου πω ότι έχω βγάλει σε 200 άτομα περίπου live με τα MSR 400 της YAMAHA http://www.guitarcenter.com/Yamaha/MSR400-Powered-Speaker-Cabinet-1274115033754.gc που σίγουρα δεν έχουν τη δύναμη που έχουν τα δικά σου.

Τα ηχεία σου είναι πολύ καλά και πολύ δυνατά. Στο MIC, τα αναγκάζεις να "πιάσουν" από πολύ νωρίς τα όριά τους.
Παίξε άφοβα στο LINE. Καλή επιτυχία.
 

fasma

New member
25 March 2013
18
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας #@george@# και mdvq.
Ενας αλλος ηχοληπτης που μιλησα σημερα μου ειπε πως υπαρχουν δυο περιπτωσεις. Η μια ειναι να μου καει η εισοδος, πραγμα που δεν συνεβη διοτι παιζει κανονικα. Επισης μου ειπε πως συνηθως πρωτα καιγονται τα κεντρικα κυκλωματα του ηχειου (ή καπως ετσι περιπου δεν θυμαμαι ακριβως πως το ειπε) και οχι τα ενισχυτικα. Οποτε το να παιζει με χαμηλοτερη ενταση απο αυτη που μπορουσε αρκετα δεν παιζει, διοτι εφοσον γινεται στη μοναδα παραγωγης ηχου η ζημια πρωτα, δεν προλαβαινει να φτασει στον ενισχυτη. Ωστοσο υπαρχει η δευτερη περιπτωση μου ειπε, η οποια ειναι να εχει γινει καποια ζημια που να επηρεασει την ποιοτητα του ηχου. Δηλαδη να καει κατι απο μεσα και να ακουγεται πολυ παραμορφωμενος ηχος (ή να τριζουν τα ηχεια) καθως και να μυριζουν ασχημα απο μεσα σαν καμενο.
Χθες το απογευμα λοιπον, εβαλα ενα ηχειο να κανω δοκιμη. Μολις το ανοιξα, διαπιστωσα πως αν ημουν πολυ κοντα του , διπλα του βασικα, κατι μου μυρισε μαζι με τον αερα του ανεμιστηρα σαν καμενο, αλλα μετα απο λιγα δευτερολεπτα σταματησε αυτο και ο ανεμιστηρας εβγαζε καθαρο αερα. Η αισθηση του καψιματος δηλαδη ηταν πολυ λιγη και κρατησε μονο λιγα δευτερολεπτα.
Σαν ηχος τωρα εβαλα το αρμονιο και σηκωσα την ενταση μεχρι τα + 3 db αντε μεχρι τα + 5 db. Ειχα πριμα μεσαια flat και στο μπασο ειχα δωσει λιγο. Μου φανηκε καπως πειραγμενος ο ηχος (μπορει να ηταν και η ιδεα μου) αλλα μολις πηγα και τα μπασα flat εφτιαξε μπορω να πω. Και στο πανηγυρι βεβαια ειχα flat το αρμονιο και ακουγοταν καμπανα.
Το θεμα ειναι τωρα μηπως αυτος ο πειραγμενος ηχος οταν ειχα δωσει μπασα στο αρμονιο, δεν θα επρεπε να υπαρχει και φυσικα μηπως δεν θα επρεπε να υπαρχει και το καψιμο λιγων δευτερολεπτων απο το ηχειο στην αρχη. Εσεις τι πιστευετε γι' αυτο;
Ο ηχοληπτης αυτος μου ειπε πως ναι μεν το ηχειο εχει προστασιες αλλα κι αυτες θα λειτουργουν μεχρι ενα σημειο. Αν το κανω πολλες φορες καποια στιγμη θα παψουν να λειτουργουν και θα παθω τη ζημια.
Τελοσπαντων , τωρα εχω κατι γαμους. Μετα απο αυτους λεω να τα παω μια στο service του Νακα για τεχνικο ελεγχο κυριως για ψυχολογικους λογους. Ελπιζω να μην εχουν παθει κατι. Αν παλι εχουν παθει, τι να κανουμε, θα την πληρωσουμε τη ζημια, ας προσεχαμε!!!
 
1) Αν ήταν να καεί η είσοδος mic σου από υπερβολική οδήγηση, θα είχε καεί. Τη στιγμή που δεν έχει καεί, μάλλον είσαι ΟΚ.

2) Η διαφορά της εισόδου mic με την είσοδο line (υπό νορμάλ συνθήκες) είναι μόνο το κέρδος της. Οπότε αν δεν έχεις το πρόβλημα του 1), μπορείς να παίξεις και από την mic, απλά με τη ρύθμιση της έντασης αρκετά πιο χαμηλά. Αλλά κάτι τέτοιο δεν είναι σωστό, κυρίως γιατί οι είσοδοι mic κατά κανόνα έχουν χειρότερο ήχο από τις line (μεσολαβούν περισσότερα στάδια προενίσχυσης).

3) Αυτό που λέει ο φίλος σου, ότι το ηχείο του έπαιζε σε πολύ πιο υψηλή "τέρμα" ένταση από την mic σε σχέση με την line δεν έχει βάση. Υποψιάζομαι ότι το συγκεκριμένο ηχείο στην είσοδο mic έχει κάποιον compressor / limiter ο οποίος του επέτρεπε να σηκώνει μεγαλύτερη μέση ένταση, εις βάρος όμως των δυναμικών. Αλλά το μέγιστο SPL που μπορεί να δώσει ένα ηχείο δεν αλλάζει ποτέ ανάλογα την είσοδο (εκτός αν έχει γίνει κάποια επική πατάτα κάπου..).

4) Ένταση = SPL
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Διαγνωσεις μεσω πληκτρολογιου ΑΠΑΓΟΡΕΎΟΝΤΑΙ.
Πανε στο σερβις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο φιλε μου!