Radio Media Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

argqsys

New member
20 January 2010
83
ΝΑ Αττική
Εκτός από αρχεία μέσω foobar κλπ. πως μπορώ να ακούω internet ραδιόφωνο μέσω usb dac απο τον υπολογιστή μου.?
Radio Lovers
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Αν δεν εννοείς plugin for foobar τότε ένα πολύ καλό πρόγραμμα για ελληνικούς (και όχι μόνο) σταθμούς είναι το v-radio, υπάρχει έκδοση για Windows, Android, ios. Δεν θα χάσεις, είναι και ελληνικό. Έχει και τοπικ εδώ στο forum, στο android world/v-radio. Ριξτου μια ματιά, δεν μπορώ να κάνω επικόλληση μέσω κινητού.
 
Last edited:

argqsys

New member
20 January 2010
83
ΝΑ Αττική
Αν δεν εννοείς plugin for foobar τότε ένα πολύ καλό πρόγραμμα για ελληνικούς (και όχι μόνο) σταθμούς είναι το v-radio, υπάρχει έκδοση για Windows, Android, ios. Δεν θα χάσεις, είναι και ελληνικό. Έχει και τοπικ εδώ στο forum, στο android world/v-radio. Ριξτου μια ματιά, δεν μπορώ να κάνω επικόλληση μέσω κινητού.

Θα μπορω να παίζω V Radio από τον ΗΥ μεσω USB και DAC στο συστημα μου ή από το Line out ? Θα χρειασθεί interface ή drivers για να κλανω bypass την καρτα ήχου ?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Όταν έχεις συνδεμένο το DAC τότε όλοι οι ήχοι που ακούς από την έξοδο του DAC είναι από αυτό ακόμα και οι ήχοι του pc.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Εγώ έχω το idsd nano και ακούω κανονικά το v-radio μέσω αυτού. Αφου ανοίγω το dac και το λαπτοπ το βλέπει σαν έξοδο ήχου ακούω τα πάντα από τα ηχεία και τον ενισχυτή που συνδέονται με rca με το dac το οποίο συνδέεται με usb με το λαπτοπ. Φυσικά πιο μπροστά εγκατέστησα τους drivers της ifi.

....με πρόλαβες φίλε sonorus
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Υποψιαζομαι οτι ο φίλος ενω έχει στήσει κανονικά στο foobar ως εξοδο ήχου το usb dac του δεν έχει κανει το ίδιο πράγμα μέσα απο το μενού "ηχοι" των windows.