Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα ηχεία του home cinema set μου με άλλον ενισχυτή;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Καλησπέρα. Έχω μια "χαζή" ερώτηση:

Έχω αγορασμένο ένα Samsung home cinema set δεκαετίας. Επειδή ο receiver έχει διάφορα θέματα, αναρωτιόμουν αν μπορώ να αγοράσω έναν ενισχυτή και απλά να τον κοτσάρω στα υπάρχοντα ηχεία ή θα πρέπει να αγοράσω και νέα ηχεία;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δες πρώτα τι ονομαστική αντίσταση έχουν τα ηχεία και την ισχύ αν είναι δυνατόν από κάπου, κατά 99% δεν θα χεις πρόβλημα να ταιριάξουν πιστεύω.
 

kostas1982

Senior Member
21 May 2011
641
Το sub όμως θα είναι πιθανότατα παθητικό, οπότε δε θα μπορεί να το συνδέσει στον ενισχυτή.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Συνήθως τα ολοκληρωμένα συστήματα έχουν τον ενισχυτή και τα ηλεκτρονικά μέσα στο sub, οπότε το sub δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Δώσε περισσότερες πληροφορίες, και το μοντέλο, για να βρούμε άκρη.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Οπότε αν υποθέσουμε ότι πρέπει να πάρω ενισχυτή και sub τα οποία να συνδυάσω με τα υπάρχοντα ηχεία, καμιά ιδέα προς τα που να κοιτάξω;
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις! Ας εξηγήσω λίγο την κατάσταση για να βοηθήσω:

Με το θέμα ήχου δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, οπότε συγχωράτε με όπου οι απορίες μου φανούν αστείες.
Το HT-P1200 το χω 12 χρόνια και έχει μαζέψει αρκετές βλάβες. Τα τελευταία χρόνια το χρησιμοποιούσα μόνο συνδεδεμένο με οπτική με την τηλεόραση για να βλέπω mkv σε 5.1 (Dolby και DTS). Δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα από τον παραγόμενο ήχο, οπότε εφόσον δεν φτιάχνει η τελευταία του ζημιά, ψάχνομαι για τον αντικαταστάτη. Πάμε τώρα στις απορίες:

1) Από ότι έχω καταλάβει κρατάω όλα τα ηχεία πλην γούφερ (Γράφουν αντίσταση 3Ω). Σωστά;
2) Εφόσον κρατήσω λοιπόν τα ηχεία, θα τα συνδέσω σε πιθανό νέο ενισχυτή με τα κλιπάκια που είναι τώρα συνδεμένα στο γούφερ;
3) Το πιθανό νέο γούφερ πώς συνδέεται με τον ενισχυτή; Χρειάζεται γενικά να αγοράσω νέα καλώδια;
4) Οι προτάσεις του K.ROMPOTIS είναι δελεαστικότατες. Με ένα τέτοιο ζευγάρι θα έχω παρόμοιο ήχο με αυτόν που είχα ως τώρα;

Το μπάτζετ είναι σχετικά φλου. Λαμβάνοντας υπόψη την τιμή του HT-P1200, θα έλεγα 500-600 ευρώ για ενισχυτή-γούφερ (για αυτό είπα ότι και οι προτάσεις του K.ROMPOTIS πέσανε πολύ εντός στόχου). Πάντως όπως είπα και πριν το ζητούμενο είναι να έχω τουλάχιστον τον ήχο που είχα ως τώρα, περισσότερα φορμάτ και ευκολίες από πριν (αυτό το θεωρώ έτσι κι αλλιώς δεδομένο) και (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) να έχω πια την άνεση με αυτό τον ενισχυτή και το γούφερ να μπορώ όποτε θελήσω να αντικαταστήσω και τα άλλα μου ηχεία με κάτι καλύτερο. Αυτή άλλωστε είναι και η μεγάλη αβάντα του "χτιστού" συστήματος.

Καλή χρονιά σε όλους και ευχαριστώ!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις! Ας εξηγήσω λίγο την κατάσταση για να βοηθήσω:

Με το θέμα ήχου δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, οπότε συγχωράτε με όπου οι απορίες μου φανούν αστείες.
Το HT-P1200 το χω 12 χρόνια και έχει μαζέψει αρκετές βλάβες. Τα τελευταία χρόνια το χρησιμοποιούσα μόνο συνδεδεμένο με οπτική με την τηλεόραση για να βλέπω mkv σε 5.1 (Dolby και DTS). Δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα από τον παραγόμενο ήχο, οπότε εφόσον δεν φτιάχνει η τελευταία του ζημιά, ψάχνομαι για τον αντικαταστάτη. Πάμε τώρα στις απορίες:

1) Από ότι έχω καταλάβει κρατάω όλα τα ηχεία πλην γούφερ (Γράφουν αντίσταση 3Ω). Σωστά;
Σωστά αν και αυτό το 3Ωμ είναι φορτίο για τον ενισχυτή οπότε στην αρχή προσοχή με τις εντάσεις.

2) Εφόσον κρατήσω λοιπόν τα ηχεία, θα τα συνδέσω σε πιθανό νέο ενισχυτή με τα κλιπάκια που είναι τώρα συνδεμένα στο γούφερ;
Ναι αν και επειδή δεν ξέρω για τι κλιπάκια μιλάς, ο ενισχυτής που σου πρότεινα πιο πάνω δέχεται γυμνό καλώδιο.

3) Το πιθανό νέο γούφερ πώς συνδέεται με τον ενισχυτή; Χρειάζεται γενικά να αγοράσω νέα καλώδια;
Ναι θα χρειαστείς ένα καλώδιο για υπογούφερ, είναι rca ψηφιακό κι ο ενισχυτής έχει ξεχωριστή έξοδο που το συνδέεις, υπολόγισε τα μέτρα που θα κάτσει απ τον ενισχυτή και πάρε ένα μέτρο μεγαλύτερο για ασφάλεια.

4) Οι προτάσεις του K.ROMPOTIS είναι δελεαστικότατες. Με ένα τέτοιο ζευγάρι θα έχω παρόμοιο ήχο με αυτόν που είχα ως τώρα;
Σίγουρα πολύ καλύτερο, αν δε στο μέλλον αναβαθμίσεις και τα ηχεία σου πας σε άλλο επίπεδο.

Το μπάτζετ είναι σχετικά φλου. Λαμβάνοντας υπόψη την τιμή του HT-P1200, θα έλεγα 500-600 ευρώ για ενισχυτή-γούφερ (για αυτό είπα ότι και οι προτάσεις του K.ROMPOTIS πέσανε πολύ εντός στόχου). Πάντως όπως είπα και πριν το ζητούμενο είναι να έχω τουλάχιστον τον ήχο που είχα ως τώρα, περισσότερα φορμάτ και ευκολίες από πριν (αυτό το θεωρώ έτσι κι αλλιώς δεδομένο) και (ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ) να έχω πια την άνεση με αυτό τον ενισχυτή και το γούφερ να μπορώ όποτε θελήσω να αντικαταστήσω και τα άλλα μου ηχεία με κάτι καλύτερο. Αυτή άλλωστε είναι και η μεγάλη αβάντα του "χτιστού" συστήματος.

Καλή χρονιά σε όλους και ευχαριστώ!

Κάνε υπομονή να πάρεις κι άλλες προτάσεις, καλή χρονιά.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Το φλου σημαίνει πως αν ακούσεις κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που ακούς τώρα, θα διπλασίαζες (περίπου) το μπάτζετ με άνεση;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Έχει και θέση off απ' όσο θυμάμαι. Πάντα με το eco στο off παίζω τους μαραντζοντένονες.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Το φλου σημαίνει πως αν ακούσεις κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που ακούς τώρα, θα διπλασίαζες (περίπου) το μπάτζετ με άνεση;

Να διπλασίαζα το θεωρώ υπερβολή για τις απαιτήσεις μου. Άντε να ανέβαινα 100-200 ευρώ ακόμα αν πραγματικά αξίζει τον κόπο...
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Με βάση το μπάτζετ θα μπορούσες να πας και σε πιο πάνω μοντέλο ενισχυτή, για παράδειγμα: https://www.skroutz.gr/s/12211496/Denon-AVR-X1400H.html απλά μ αυτό το eco mode κάτι παίζει δεν ξέρω αν μπορεί να απενεργοποιηθεί, ο Pleo ξέρει καλύτερα.

Αυτός σε σχέση με τον μικρότερο είναι τόσο καλύτερος που να δικαιολογεί τα +200 ευρώ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,401
Αθήνα
Ο AVR-Χ1400H είναι τη στιγμή που μιλάμε μάλλον ο καλύτερος budget ενισχυτής. 7κάναλος με Atmos/DTS:X, Heos, WiFi και σούπερ σύστημα ισοστάθμισης.

Αλλά...

Επειδή το αποτέλεσμα θα μετρήσει περισσότερο με καλύτερα ηχεία, προτείνω να δεις έναν βασικό πεντακάναλο και να δώσεις όσα περισσότερα μπορείς σε ηχεία. Αυτή είναι η πραγματικότητα, προσπερνώντας τον εκπληκτικό λόγο αξίας προς απόδοση που έχει ο AVR-X1400H.
Εξαιρετικός μεν, αλλά κοίταξε τα ηχεία πρώτα γιατί θα τα παντρευτείς περισσότερο. Ενισχυτή αλλάζεις στην πορεία, αν και εφ' όσον.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Και 2-3 χαζοαπορίες για να ξέρω να ψάχνω:

1) Όλοι οι ενισχυτές οδηγούν όλα τα ηχεία; Π.χ. οι προτεινόμενοι Denon εδώ γράφουν κάτι για 8Ω κι 6Ω, ενώ τα ηχεία που έχω γράφουν 3Ω. Παρόλα αυτά λέτε ότι θα παίζουν. Γενικά πότε κάποιο ηχείο δεν παίζει με κάποιον ενισχυτή;
2) Ισχύς. Θεωρητικά λοιπόν βλέπω τι ηχεία έχω ή τι θα πάρω, βλέπω την ισχύ τους και μετά βρίσκω ενισχυτή που να βγάζει τόση ισχύ. Αν βγάζει λιγότερη ή περισσότερη ποια είναι η επίπτωση; Απλά, δε θα παίζει σε φουλ εντάσεις ή δεν θα παίζει καθόλου;
3) Συνδέσεις. Ποια είναι η βέλτιστη σύνδεση; Τώρα έχω 3 HDMI συνδεδεμένα με τιβι (PS4, Nova, media player) και μια οπτική από τιβι στο χαλασμένο μου home. Εφόσον πάρω ενισχυτή που θα έχει HDMI εισόδους, με συμφέρει να αλλάξω κάτι;

Καλό 2018!
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Και 2-3 χαζοαπορίες για να ξέρω να ψάχνω:

1) Όλοι οι ενισχυτές οδηγούν όλα τα ηχεία; Π.χ. οι προτεινόμενοι Denon εδώ γράφουν κάτι για 8Ω κι 6Ω, ενώ τα ηχεία που έχω γράφουν 3Ω. Παρόλα αυτά λέτε ότι θα παίζουν. Γενικά πότε κάποιο ηχείο δεν παίζει με κάποιον ενισχυτή;
Σχεδόν όλα τα ηχεία εμπορίου είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να ταιριάζουν με τους ενισχυτές, απλά μετά τίθεται θέμα απόδοσης και ταιριάσματος. Δεν μπορείς να βάλεις πάνω σ έναν ενισχυτή των 400 ευρώ κολώνες με πολλά και μεγάλα μεγάφωνα που θέλουν 200 watt γιατί εκεί ο ενισχυτής πολύ απλά δεν θα τα κουνήσει όπως πρέπει, δεν θα πάθει τίποτα (αν βέβαια δεν βάλεις την ένταση τέρμα) αλλά ακόμα και σε μεσαίες εντάσεις θα το καταλάβεις ότι δεν. Οσο για τα Ωμ, καλό είναι τα ηχεία να είναι ονομαστικής αντίστασης 8 Ωμ, όσο πιο χαμηλά τόσο πιο βαρύ φορτίο για τον ενισχυτή. Βέβαια απ τη στιγμή που θα υπάρχει υπογούφερ στο σύστημα, ηχεία μέχρι και 120watt και μέχρι 6 Ωμ αντίστασης θα παίξουν απλά καλά χωρίς να ζορίζουν και τον ενισχυτή αφού τις χαμηλές που είναι φορτίο αισθητό θα το αναλάβει αυτό.

2) Ισχύς. Θεωρητικά λοιπόν βλέπω τι ηχεία έχω ή τι θα πάρω, βλέπω την ισχύ τους και μετά βρίσκω ενισχυτή που να βγάζει τόση ισχύ. Αν βγάζει λιγότερη ή περισσότερη ποια είναι η επίπτωση; Απλά, δε θα παίζει σε φουλ εντάσεις ή δεν θα παίζει καθόλου;
Το σωστό είναι να αγοράζουμε πρώτα ηχεία βάσει του χώρου που έχουν να καλύψουν, άλλο ηχείο για χώρο ακρόασης 3χ3 κι άλλο ηχείο για χώρο ακρόασης 5χ5, όπως βλέπεις σημείωσα το χώρο ακρόασης όχι όλο τον χώρο, μας ενδιαφέρει το νοητό τετράγωνο όλων των ηχείων που περικλείουν τη θέση ακρόασης εκτός αν τα ηχεία πρέπει να απλωθούν σ όλο το χώρο. Μετά λοιπόν αποφασίζουμε για ενισχυτή που να μπορεί να οδηγήσει σωστά τα ηχεία χωρίς να παραμορφώνει ή να "κρεμάει" γιατί εκεί απλά κάποια στιγμή θα σβήσει ο ενισχυτής για προστασία μιας και πλέον έχουν κι αυτή τη δυνατότητα. Οπως κατάλαβες αν δεν είναι σωστός ο ενισχυτής απλά δεν θα μπορείς να ανεβάσεις μεγάλες εντάσεις, όχι ότι δεν θα παίζει καθόλου, θα ζεσταίνεται κι ίσως αν το παρακάνεις σε χρόνο αρκετό σε μεγάλη ένταση να σβήσει.

3) Συνδέσεις. Ποια είναι η βέλτιστη σύνδεση; Τώρα έχω 3 HDMI συνδεδεμένα με τιβι (PS4, Nova, media player) και μια οπτική από τιβι στο χαλασμένο μου home. Εφόσον πάρω ενισχυτή που θα έχει HDMI εισόδους, με συμφέρει να αλλάξω κάτι;
Οχι, θα συνδέσεις όλες τις πηγές σου στον ενισχυτή και απ την έξοδο του ενισχυτή θα δώσεις στην τηλεόραση.

Καλό 2018!


Επίσης καλή χρονιά και σε σένα.