RCA βύσματα-Καλώδιο ηχείων & σήματος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Χαιρετώ.Το ταπεινό στερεοφωνικό μου σύστημα αποτελείται απο ένα ενισχυτή Denon AVR 1803,ενα CD player marantz 46,ένα CD player philips CDR 770 & 2 ηχεία yamaha NS F 160.Ξέρω οτι είναι παλαιάς τεχνολογίας αλλά κατά την άποψη μου παράγουν υποφερτό ποιοτικά ήχο.Η τουλάχιστον έτσι νομίζω.Διάβασα κάποια νήματα περί καλωδίων και βυσμάτων και κατάλαβα οτι φυσικά ρόλο μεγάλο παίζει το στερεοφωνικό σύστημα το οποίο ακούει κάποιος.Ρωτώ λοιπόν.Με τα παραπάνω δεδομένα τι καλώδιο ηχείου,τι βύσματα rca και τι καλώδιο σήματος (σύνδεσης των μηχανημάτων μεταξύ τους) θα μπορούσα να επιλέξω ώστε να αναβαθμίσω στο ανώτερο δυνατό βαθμό την ποιότητα του ήχου που θα φτάσει στα αυτιά μου ; Επιθυμώ την οικονομικότερη ποιοτικά πρόταση και πάντα να συνάδει με τα δεδομένα του στερεοφωνικού μου συστήματος.Εαν είναι δυνατόν παραθέσατε λίνκ καταστημάτων που πωλεί τα παραπάνω υλικά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ Οι μουσικές μου προτιμήσεις Περιλαμβάνουν: Rock-hard rock-heavy metal-progressive rock-pop-disco-ηλεκτρονική μουσική παλαιάς κοπής.

Υ.Γ 2 Δεν μπήκα στα καλωσορίσματα διότι είμαι κάπως παλιός χρήστης.Δεν μπορώ να βρώ το παλαιό μου διακριτικό και κωδικό.Λόγω πολύ σοβαρών προβλημάτων υγείας πέρασαν 3 ή 4 χρόνια απουσίας.
 
Last edited:

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Κατ αρχήν εύχομαι περαστικά και ξανακαλωσηλθες!!
Αν πιανουν τα χέρια σου ή έχεις κάνα φιλαράκι (εγώ εχω το δεύτερο ) μια καλή και φτηνή λύση είναι να πάρεις χυμα ,belden καλώδια για ιντερκονεκτ, mogami ηχείων και βύσματα neutrik ή κάτι πολύ σωστά noname που υπαρχουν.
Οικονομικά και ποιοτικά.
Ψάξε για τιμές ή πάνε στο athens pro audio να πάρεις τα καλώδια και βενιερη ή κατουμα για βύσματα.
Από κει τα πηρα εγώ γιαυτό στο γράφω.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Για ιδέες για καλώδια δες τι φτιάχνει και αυτός
http://www.bluejeanscable.co.uk/

Πριν δώσεις λεφτά για καλώδια , κει ειδικά εάν χρησιμοποιείς pc / κινητό , σκέψου ένα οικονομικό usb dac.
 

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σας.Αποφάσισα αρχικά να αγοράσω μόνο καλώδια και ακολούθησα την συμβουλή του mdvg.Αγόρασα mogami w 2524 στα 8 ευρώ το μέτρο αφού διάβασα και απο άλλους χρήστες καλές κριτικές.Πράγματι σε σχέση με τα προηγούμενα καλώδια μου είδα διαφορά στον ήχο η τουλάχιστον έτσι νομίζω.Φίλε tmjuju μάλλον δεν είμαι σχετικός ώστε να παραγγείλω απο το λίνκ που παρέθεσες.Ωστόσο σ ευχαριστώ πολύ.Τον επόμενο μήνα βύσματα και καλώδιο σήματος γιατί είναι πανάκριβα και θέλω 16 βύσματα και 4 μέτρα καλώδιο σήματος.Λεφτά δεν υπάρχουν.Χεχε.:eek:perator:
 

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
http://www.djshop.gr/pd/neutrik-nys-352g-21182.htm?lang=el&path=1451255000

Οικονομικά είπαμεεεεεεεεεε:flipout:
Λές εεε ; Γιατί εγώ κοιτούσα κάποια neutrik στα 16 ευρώ το ένα και αγχώθηκα.Εβγαινε ενας λογαριασμός για 16 βύσματα που χρειάζομαι στα 250 ευρώ.Δεν την βρήκα αυτήν την επιλογή που παρέθεσες.Προφανώς δεν έψαξα καλά.Ευχαριστώ.Στα υπ όψιν τα βύσματα.
 

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: RCA βύσματα-Καλώδιο ηχείων & σήματος

Υπάρχουν και στην Κάνιγγος στην οδό Τζώρτζ στο υπόγειο,σε επίχρυσα στα 2,5 ευρώ καθώς και στο Φανό

Αν και γέννημα ,θρέμα Αθηναίος πλέον ζώ στην Θεσσαλονίκη και σε αναπηρικό αμαξίδιο.Οπότε η Κάνιγγος απέχει για μένα εκατομμύρια έτη φωτός.Χαχαχα.
 

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: RCA βύσματα-Καλώδιο ηχείων & σήματος

Α τώρα το είδα.Ο Φανός έχει ηλεκτρονικό κατάστημα αλλά είναι υπο επισκευή.