αγορά AV Receiver από Αμερική - Ηχεία από Αγγλία

Blade 77

New member
30 August 2017
20
παιδιά καλησπέρα είμαι καινούργιος στο forum σκέφτομαι να αγοράσω Ραδιοενισχυτή και Ηχεία και θα ήθελα να σας ρωτήσω :

Θελω να αγοράσω τον Yamaha 2070 ή αν μπορέσω τον 3070 αν μπορέσω απο Αμερική και από ηχεία σκέφτομαι τα Klipsch RP 280F (μπροστά),τα RP 260F (πίσω) 450C (κεντρικό), 2 RP 140SA (atmos) και R-115(SW) από Αγγλία.

1) θα έχω πρόβλημα με τα ρεύματα Αμερική-Αγγλία?
2) τα παραπάνω (ηχεία-ενισχυτής) συνεργάζονται μεταξυ τους??
3) απο ebay πληρώνω κάτι παραπάνω εκτός από το σύνολο που μου βγαζει μαζι με τα import charges? γιατί και παλι η διαφορα ειναι μεγαλη σε σχεση με εδω..
4)υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

αν καποις εχει αποψη για τον ενισχυτη ή υα ηχεια θα ηθελα να την ακουσω.. ευχαριστω :)







0
[h=1][/h]
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Πολύ ωραίος φαίνεται ο Yamaha. Αλλά υπάρχει όντως πιθανότητα μη συμβατότητας. Θα πρέπει να το επιβεβαιώσεις με τη Yamaha η τον πωλητή.
Για το ταίριασμα, έχω κάποιες επιφυλάξεις Αλλά καθώς δεν έχω ακούσει συνδυασμό Yamaha klipsch δε μπορώ να εκφερω άποψη.
 

Blade 77

New member
30 August 2017
20
ναι ωραιος ειναι αλλα δε ξερω με τα ρευματα τι γινεται μαλλον χρειαζεται μετασχηματιστη για να παιξει..
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Απ' ότι βλέπω στις φωτογραφίες δεν έχει επιλογέα τάσης εξωτερικά. Μπορεί να έχει εσωτερικά, μπορεί να έχει διπλό τύλιγμα στο πρωτεύων και να αλλάζει η συνδεσμολογία, ποιος ξέρει χωρίς service manual. Με εξωτερικό μετασχηματιστή δεν θα κάνεις δουλειά, μάλλον θα θέσεις σε κίνδυνο τον ενισχυτή (το έπαθε γνωστός και έκαψε όλο το ένα κανάλι).

Αλλά γιατί να αγοράσεις από αμερική; 1600 δολλάρια τον βλέπω και στην Αθήνα πουλιέται 1165 ευρώ:
http://www.compusoundlabs.gr/προϊόν/yamaha-rx-a2070-black-ραδιοενισχυτής/
 

Blade 77

New member
30 August 2017
20
ωραιο το βρηκα και εγω χτες, αλλα μαλλον εχει γινει καποιο λαθος.στην Ελλαδα ο 2070 εχει 1659Ε και ο 3070 2600Ε !!!! από Αμερική με μεταφορικά και τελωνείο θα μου ερθει γυρω στα 2000, αλλα υπαρχει ρίσκο
 
Last edited:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
Στη σελίδα 51 λέει για Voltage Selector. Αυτός όμως δεν φαίνεται στις φωτογραφίες που βρήκα στο ίντερνετ...
Αναρωτιέμαι μήπως δεν υπάρχει σε όλες τις συσκευές (έχει ξαναγίνει αυτό απ' ότι είδα στο ίντερνετ, με Yamaha που διατίθενται με dual voltage option και χωρίς).
 

Blade 77

New member
30 August 2017
20
για να υπαρχει στο manual θα υπαρχει και στον ενισχυτη.. οποτε μαλλον το μονο που θα χρειαστω ειναι ανταπτορα για την πριζα
 

Blade 77

New member
30 August 2017
20
πακετο τα αμερικανικα μοντελα δεν εχουν voltage selector, οποτε παμε για αλλα
 

Blade 77

New member
30 August 2017
20
δε το απεκλεισα, εκει θα παω αναγκαστικα..Yamaha 2070 λοιπον, γιατι ο 3070 ειναι απλησιαστος.. λετε να περιμενω black friday μηπως πετυχω καλυτερη τιμη?