Technics SP-10R

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Κυρίες και κύριοι !
Σας είχαμε προδιαθέσει στο νήμα του sl 1200 ότι το πράγμα αρχίζει να αγριεύεικαθώς η Panasonic-Technics επανακυκλοφορεί ένα από τα θρυλικά πικάπ και ίσως ένα από τα καλύτερα στον κόσμο το όνομα του sp 10r .
Η πρόκληση μεγάλη καθώς εχει να τα βάλει με μερικά από αυτά τα εκπληκτικά χαρακτηριστικά ανυπολόγιστα μικρό wow και flutter. Εξαιρετική ηρεμία. Εξαιρετικά υψηλή ροπή στρέψης. Και πρακτικά άμεση εκκίνηση και διακοπή.
Ας θυμηθούμε τις διάφορες εκδόσεις του που κυκλοφόρησαν κατά καιρούς
https://www.vinylengine.com/library/technics/sp10.shtml

Λέτε να το ξεπεράσει ...Λέτε να δούμε και βραχίονα ERA ?οψόμεθα

https://www.youtube.com/watch?v=dFXzMs-fb88

https://www.youtube.com/watch?v=DKuYVWl8TpY
 

jayR

New member
27 September 2007
22
Το μόνο που που περιμένει όλος ο κόσμος να μάθει είναι τι ποσό θα γράφει το ταμπελάκι. Όλα τα άλλα δεν έχουν καμία σημασία και δεν χρειάζεται και καμία άλλη προωθητική ενέργεια για αυτόν τον θρύλο. Άν η technics έχει τα κότσια να το βγάλει κάτω από 6-7Κ την έκδοση χωρίς βραχίονα) θα προσκυνήσω (και μάλλον θα μεταλάβω κιόλας). Χλωμό.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Χμμμ ...Μιλάμε όμως για μια κατηγορία που δεν υπάρχει κανένας περιορισμός όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής και για του λόγου το αληθές κορυφαίο S/N (signal to noice)92db...Μακάρι όμως να είναι προσιτό όσον αφορά την τιμή.

Για μένα όμως την κίνηση μάτ θα την κάνει αν αποφασίσει να βγάλει το sp 10 αλλά sl 1200 gr το πλατό δηλαδή χωρίς τον βραχίονα εκεί λοιπόν τον ανταγωνισμό θα τον κάνει με τα κρεμμυδάκια και ίσως δούμε τις άλλες μεγάλες εταιρίες να απαντούν λόγω καθαρά τεχνογνωσίας direct driver από το παρελθόν Sony,denon,pionner......
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Αν και υπήρχε τουλάχιστον ένα με καλύτερο SN στα χαρτιά, πιστεύω ότι θα έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από τον πρόγονο.

Αλήθεια πάντως, το SN (rumble) ως χαρακτηριστικό δεν πολυχρησιμοποιείται πια.
Είναι αλήθεια ότι πάνω από 60db, δεν υπάρχει ακουστή διαφορά?
Είναι πιο σημαντικό το wow & flutter?
 

jayR

New member
27 September 2007
22
Πλίνθοι θα κυκλοφορήσουν γενικά από τρίτους ενώ ολοκληρωμένο πακέτο θα βγεί ως sp1000r ή κάτι τέτοιο με βραχίονα. Το θέμα είναι στο price tag. Είδομεν έως το επόμενο καλοκαίρι.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Re: Απάντηση: Technics SP-10R

Αν και υπήρχε τουλάχιστον ένα με καλύτερο SN στα χαρτιά, πιστεύω ότι θα έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από τον πρόγονο.

Αλήθεια πάντως, το SN (rumble) ως χαρακτηριστικό δεν πολυχρησιμοποιείται πια.
Είναι αλήθεια ότι πάνω από 60db, δεν υπάρχει ακουστή διαφορά?
Είναι πιο σημαντικό το wow & flutter?

Έχω την εκτίμηση ότι σε ένα πικάπ θα πρέπει να συνυπολογίσουμε την συνολική σχεδίαση και όχι την επιμέρους όπως ακόμη την ηρεμία την υψηλή ροπή ,την άμεση εκκίνηση-διακοπή και την ευκολία συντήρησης.
Στην πράξη το Rumble που αναφέρεις μπορεί να προέλθει θόρυβος δηλαδή από κακής ποιότητας ρουλεμάν ,τροχαλίες κίνησης ακόμη και από τους ιμάντες... Υπάρχουν όμως βραχίονες που μπορούν να το καταπολεμήσουν όπως βέβαια και διάφορα phono όπως το Lehman decade που έχω στην κατοχή μου.

Στην πράξη τόσο η αναλογία σήματος προς θόρυβο όσο και το wow -flutter που αναφέρεις εξαρτάται από τον ακροατή αν θα το ακούσει...
Ο μέσος μπορεί να μην το ακούσει... Προσωπικά τα ακούω στα δυνατά περάσματα της μουσικής σε μια ηχογράφηση, σε μεμονωμένα μουσικά όργανα και ειδικότερα αν θα βάλω στο παιχνίδι ορχηστρική μουσική και πιάνο που το τελευταίο είναι πλήρους φάσματος.

+1 για το Kenwood L-07D
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Technics SP-10R

....
Στην πράξη το Rumble που αναφέρεις μπορεί να προέλθει θόρυβος δηλαδή από κακής ποιότητας ρουλεμάν ,τροχαλίες κίνησης ακόμη και από τους ιμάντες...
Υπάρχουν όμως βραχίονες που μπορούν να το καταπολεμήσουν ...

ΠΧ?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Χμμ...Μα για αυτό μίλησα για την συνολική σχεδίαση του πικάπ ακόμη και η στήριξη εχει την σημασία της.
Όμως όσον αφορά για τον βραχίονα πέρα από τι υλικό είναι φτιαγμένος λόγο καθαρά ότι θα πρέπει να έχουμε χαμηλή συχνότητα συντονισμού είναι αυτονόητο ότι τα bearings θα πρέπει να είναι υψηλής ποιότητας και κατασκευής.

Ενδιαφέρον άρθρο και πολύ καλά τεχνικά τεκμηριωμένο πολλά μπραβο για αυτόν που το έγραψε και είναι Έλληναςhttp://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=5824&start=2160
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
"Αυτοί οι χρωματισμοί είναι τόσο σοβαροί όσο πιο κοντά είναι η συχνότητα του προγράμματος στη συχνότητα των κραδασμών, για παράδειγμα αν στην περίπτωση των 60ΗΖ το πρόγραμμα έχει μια συχνότητα 1000ΗΖ θα προκύψουν αρμονικές της συχνότητας αυτής σαν παραμορφώσεις, δηλαδή γίνεται έτσι, 1000ΗΖ+60ΗΖ=1060ΗΖ και 1000ΗΖ-60ΗΖ=940ΗΖ."

Από όσα θυμάμαι, οι αρμονικές είναι ακέραια πολλαπλάσια της αρχικής ταλάντωσης, δλδ Χ2, Χ3 κοκ. Δεν γίνεται προσθαφαίρεση όταν έχουμε δύο συχνότητες μαζί, αλλοιώς δεν θα ακούγαμε ήχους αλλά τόνους.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Σαφέστατα και τα ΕΜΤ έχουνε γράψει την δικιά τους ιστορια τα οποία τα σέβομαι.

Θα πρέπει όμως να κατανοήσουμε αν και φαν των vintage πικάπ και γενικά της παλιάς κοπής όταν μιλάμε μόνο για direct drive θεωρώ ότι μόνο η σύγχρονη τεχνολογία με μοτέρ χωρίς σίδηρο,αναβάθμιση λογισμικού κτλ εχει πολλά να μας πει ο πιο σοβαρός λόγος είναι η απόλυτη ησυχία,απουσία κραδασμών,ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές που αμφιβάλω αν θα μπορούσαν τότε να την μετρήσουν.

Για αυτό και πολλες φορές αυτό που λέω όταν μιλάμε για direct drive πρέπει το πικάπ να είναι άρτιο κατασκευασμένο και εκτός από το μοτέρ,είναι η ύπαρξη του πλατό που κατά την ταπεινή μου αποψη ...Το πλατό της Technics είναι αξεπέραστο.

Αλλά μιας και μιλάγαμε για ΕΜΤ μια γεύση.
https://www.youtube.com/watch?v=mHHt5vRaOAw
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Κάτι ξέρω κι'εγώ από ΕΜΤ. Αυτή τη στιγμή έχω ένα 950 και το 927 και 930. Δεν νομίζω ότι το Technics ήταν καλύτερο του 950.