Ποιόν χαμηλό σε κατανάλωση ρεύματος ενισχυτή;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Παιδιά γεια!
θα ζητήσω τις γνώσεις σας για κάτι διαφορετικό! Σε εξοχικό σπίτι το οποίο θα παίρνει ρεύμα από υβριδικό φωτοβολταικό σύστημα (με τυχόν βοήθεια ηλεκτρογεννήτριας) θέλω να παίρνω ορισμένες μέρες και το λαπτοπ μου μαζί με το dac ifi dsd nano και να χαλαρώνω με ποιοτικό ήχο, δεν αντέχονται τα ηχειάκια του λάπτοπ.
Δεν καίγομαι για μεγάλες εντάσεις και βατ αλλά θέλω ποιοτικό ήχο με μικρή κατανάλωση. Οι μικροί τρίπαθοι κάνουν δουλειά με ηχεία BW DM301; ή προτείνετε κάτι άλλο ;
Θα ήταν καλή ποιοτική λύση τυχόν ενεργά ηχεία;

Όπως καταλάβατε οι απαιτήσεις είναι απλές και το ποσό που μπορώ να δώσω για ενισχυτή ή ενεργά ηχεία είναι το μέγιστο 150 ευρώ. Βέβαια αν βρεθεί κάτι ακόμα και σε μισή τιμή δεν θα με χαλάσει καθόλου!!!!:flipout:

Ευχαριστώ!

υγ. αν οι διαχειριστές πιστεύουν ότι επειδή λέω για λαπτοπ + dac ότι πρέπει να πάει στο computer audio ας το μεταφέρουν, αν και με ενδιαφέρει κυρίως ενισχυτής.
 
Οι μικροί τρίπαθοι κάνουν δουλειά με ηχεία BW DM301; ή προτείνετε κάτι άλλο ;

Κάνουν.

Έχει και κάποιους με τροφοδοσία μπαταριών που ίσως να σε βολεύουν περισσότερο. Αυτός για παράδειγμα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
καλύτερο ήχο θα έχεις με ενεργά.
Το θέμα είναι τι θα κάνεις τα 301 και αν θα βρεις στα 150 ευρώ κάτι...
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Tα DM301 τα έχω εγκαταλελειμένα σε μια γωνιά στην αποθήκη και έλεγα να τα βάλω μπρος για αυτή την δουλειά. Έτσι σκόπευα μόνο για ενισχυτή, λες ότι τα ενεργά ηχεία έχουν πολύ καλύτερη απόδοση από έναν tripath μαζί με τα 301; Βέβαια στο εξοχικό θα μείνουν μόνιμα τα 301 ενώ τα ενεργά θα τα πηγαινοφέρνω, άσε που θα είναι πιο ακριβά. :flipout:
Θα δω στο τόπικ για ενεργά εδώ στο computer audio.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, :grinning-smiley-043
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Λέμε τώρα, Αφού τα έχεις που τα έχεις τα 301 , και δεν τα πετάς, πάρε τους ένα φθηνό ενισχυτή , μπορεί να σε βολέψουν και αλλού
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Ευχαριστώ παιδιά για τις γνώμες σας. Φίλος έχει ένα μικρό tripath και θα μου τον δανείσει για να δω πως πάειι με τα 301. Αν, δεν τραβάει, τότε πάω για ενεργά. Ήδη βλέπω το τόπικ που φτιάξαν τα παιδιά στο computer audio.
Και πάλι Ευχαριστώ! :grinning-smiley-043
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Αυτός είναι ο πιο ασφαλής τρόπος λήψης αποφάσεων

πειραματισμός και ανάλογα λήψη απόφασης είναι το ιδανικό