θελω να αγορασω ενα 5.1 Speaker system για τον υπολογιστη μου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jim200333

New member
2 September 2017
5
Γεια σας θελω να αγορασω ενα 5.1 συστημα για τον υπολογιστη μου βασικα ειθελα να αγορασω τα EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM αλλα δεν γνωριζω αν εινε καλα,, βασικα σκεφτομουνα ολα τα κομματια να τα επαιρνα κομματι κομματι..


ηχεια subwoofer και ενισχυτη.. μπορω να να διαθεσω μεχρι και 1500 ευρω για ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM το θελω μονο για τον υπολογιστη μου για να βλεπω ταινιες,, να παιζω παιχνιδια και να ακουω μουσικη.. βασικα τι μπορειτε να μου προτεινετε στα λεφτα που διαθετω,, θελω ενα παρα πολυ καλο και παρα πολυ δυνατο/.//για ολα αυτα που ζηταω..


βασικα τι μου προτεινετε?? να αγορασω τα
EDIFIER S760D 5.1 SPEAKER SYSTEM η τα κομματια να τα επαιρνα ξεχωριστα?? μπορω να διαθεσω μεχρι και 1500 ευρω .. δεν εχω θεμα..στα λεφτα..
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

dac εχεις?
η σκεφτεσαι να αγορασεις?
νομιζω ειναι πολυ βασικο στο computer audio που θελεις να στησεις...
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

συγνωμη λαθος μου πολυκαναλα dac λιγο που το εψαξα δεν υπαρχουν,εκτος αν πας σε κατι τετοιο https://www.exasound.com/e38/e38DACOverview.aspx
εαν το οικονομικο δεν ειναι προβλημα..
εσυ μαλον θες εναν καλο receiver
 

jim200333

New member
2 September 2017
5
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

δεν εχω προβλημα με τα λεφτα θελω απλα με 1500 ευρω να μου δωσεις σε λινκς κομματτια για να ολοκληρωσω το 5,1 συστημα στον υπολογιστη μου

ενισχυτης, ηχεια subwoofer ... απλα θελώ ολα τα κομματια να τα παρω απο ελλαδα..


το dack το εχει η καρτα ηχου μου

δεν καταλαβα για πιο dack μιλας γιατι απλα δεν σκαμπαζω πολυ απο αυτα και χιλια συγνωμη

εχω αυτην http://www.e-shop.gr/sound-card-asu...h-audiophile-grade-dac-124db-snr-p-PER.816863

SOUND CARD ASUS STRIX RAID DLX 7.1 PCIE SET WITH AUDIOPHILE-GRADE DAC/124DB SNR


θελω με τα 1500 ευρω να μου προτεινεις τα καλυτερα κομματια..
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

Θα τα βάλεις δλδ στο δωματιο;
Τα ηχεία τι απόσταση θα έχουν μεταξύ τους και με την απόσταση θεασης;
Επίσης η τηλεόραση τι διάσταση εχει; τα μπροστά και το κεντρικό θα μπουν σε γραφειο;
 

jim200333

New member
2 September 2017
5
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

ναι τα τα μπροστά και το κεντρικό θα μπουν σε γραφειο


η οθονη εινε 28 ιντσων./.

ναι θα τα βαλω στο δωματιο

απλα οπως σας προανεφερα θελώ να μου προτεινετε ενα 5,1 συστημα στα λεφτα αυτα στα 1500 μεχρι και 2000 ευρω μπορω να διαθεσω..... και επισης θελω να εινε για τον υπολογιστη.. επειδι παιζω παιχνιδια και ακουω μουσικι και ταινιες..και περα απο αυτο το θελω επειδη κανω και πολλα παρτι. και θελω ενα συστημα που να ακουγετε μεχρι την αλλη πολυκατοικια./.
ενισχυτης, ηχεια subwoofer ... απλα θελώ ολα τα κομματια να τα παρω απο ελλαδα..

και οπως σας ειπα εχω την καρτα ηχου SOUND CARD ASUS STRIX RAID DLX 7.1 PCIE SET WITH AUDIOPHILE-GRADE DAC/124DB SNR

απλα θελω αυτο το συστημα 5,1 που θα μου προτεινετε να συνδεετε με τον υπολογιστη ....να εινε ποιιοτικο συχρονο να εινε απο παρα πολυ καλη κατασκευη./.πχ ενα subwoofer που μου αρεσε εινε αυτο
http://www.skroutz.gr/s/6150437/Klipsch-R-115SW-Subwoofer.html αλλα εσεις θα μου πειτε πιο να παρω απλα θελω ενα παρομοιο σαν αυτο..

μεχρι 2000 ευρω μπορω να διαθεσω...το πολυ..


 
Last edited:

jim200333

New member
2 September 2017
5
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

επισης θελώ αυτο το συστημα να το παω και στον επανω οροφο σαν κατι μελλοντικο.. επειδη κτιζω σπιτι.. ειτε το βαλω σε κανενα δωματιο,, ειτε στο σαλόνι καπια στιγμη .. οταν κανω τον επανω οροφο.. που εινε 90 ΤΜ
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

Jim για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω ακουσει κανενα αξιολογο συστημα 5.1 εκτος απο ενα φτινιαρικο που ειχα παλια εγω,
στο νετ εχει πολλες προτασεις για αξιολογα συστηματα 5.1,πιστευω ομως οτι εδω υπαρχουν ατομα που η εμπειρια τους μπορει
να σε βοηθησει πολυ οσον αφορα τις αγορες σου και πως να το στησεις.
Η καλυτερη συμβουλη που μπορω να σου δωσω ομως(οτι και να διαλεξεις)ειναι να πας να το ακουσεις ο ιδιος και εαν ειναι δυνατον
και στον χωρο σου,μην την πατησεις οπως την πατησα εγω που πηρα ενα αρκετα ακριβο συστημα για το δωματιο μου,χωρις να το ακουσω και τελικα δεν εμεινα ικανοποιημενος...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,402
Αθήνα
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

Το σενάριο στο μεγαλύτερο χώρο προϋποθέτει άλλα ηχεία και ενισχυτή. Δεν μπορείς να πας από δωμάτιο (τετραγωνικά; ) σε χώρο 90τ.μ. και να περιμένεις στάθμες. Ισχύει και το ανάποδο στο δωμάτιο με το subwoofer που κοιτάς. 15ιντσο; Έλεος!

Η κάρτα ήχου που έχεις απ' ότι βλέπω μια s/pdif έχει και αναλογικές. Δηλαδή εφ' όσον θέλεις να κάνει η ίδια την ψηφιοαναλογική μετατροπή θα χρειαστείς ενισχυτή AV με 7.1 αναλογικές εισόδους (ακριβή λύση και ανούσια στις μέρες μας). Αλλιώς με s/pdif ψηφιακά στον ενισχυτή.
Για πολλούς και διάφορους λόγους προτιμάς την ψηφιακή σύνδεση, και το πολύ πολύ να τη συνδέσεις και αναλογικά για stereo μήπως και εκμεταλευτείς το ESS9016 με τα... 124dB signal-to-noise ratio (SNR) for extraordinary audio clarity (λέμε τώρα ). :rolleyes:

Χτίσε το σιγά σιγά με το μυαλό στο ότι κάποια στιγμή, κάποια από τα ηχεία θα τα χρησιμοποιήσεις στο μεγαλύτερο set-up στο μέλλον.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

Κατ' αρχάς, πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είναι δυνατόν να στηθεί ηχοσύστημα για γραφείο και αυτό μετά να μεταφερθεί και να αποδίδει σωστά στο σαλόνι. Επισης τα παρτυ ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.
Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου με δύο χιλιάρικα για ξόδεμα σε ψυχαγωγια θα πήγαινα σε αγορά προβολέα, avr και ψιλοοικονομικων ηχείων για σύστημα δωματίου.
 

jim200333

New member
2 September 2017
5
Re: θελω να αγορασω ενα 5.1 SPEAKER SYSTEM για τον υπολογιστη μου

οποτε τι να κανω τι μου προτεινετε??

μπορειτε να μου προτεινετε για το δωματιο ... ενισχητη ηχεια και subwoofer?? τα οποια θα τα εχω και στον επανω οροφο.. και απο εκει και μετα θα δω τι κανω με τον επανο οροφο.
παντος εχω μεγαλο δωματιο.. εινε 45 ΤΜ
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Σε 45 τ.μ. denon 2400 και dali zenzor 5, 3, vocal + 1 sub.
Αλλα δε βλέπω να συνάδει με την οθόνη 28 ιντσών. Οποτε παίρνεις benq 1110s προβολέα, το denon και magnat monitor supreme.
Αν πρεπει σονι και ντε να τα σκάσεις όλα σε σύστημα γραφείου focal alpha. Ή με λιγότερα λεφτά απλα κάποιο logitech του 400αρικου και τα υπολοιπα σε καθαρά δικαναλο computer audio. Και η τελευταια λύση καλη είναι.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Να σου πω εγώ τι να κάνεις? ?
Μιας και είσαι παντελώς ασχετος οπως εσυ λες,πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και άκου όσα συστήματα μπορείς.
Μετά γράψε μας ένα κατάλογο με αυτά που σου άρεσαν.
Εκεί θα σου πούμε τις απόψεις μας.
ΔΕΝ είναι δυνατόν να σκάτε 2 χιλιάρικα και να περιμένετε από το πληκτρολόγιο να αγοράζετε συστήματα.

Ξέρω ότι σε στεναχωρω, αλλά έτσι δουλεύει το κόλπο.

Μια άλλη λύση είναι να πας σε ένα σοβαρό μαγαζί και να σου φτιάξουν αυτοί το σύστημα.

Επίσης ουδενί όμως από τον καναπέ και το πληκτρολόγιο.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Να σου πω εγώ τι να κάνεις? ?
Μιας και είσαι παντελώς ασχετος οπως εσυ λες,πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και άκου όσα συστήματα μπορείς.
Μετά γράψε μας ένα κατάλογο με αυτά που σου άρεσαν.
Εκεί θα σου πούμε τις απόψεις μας.
ΔΕΝ είναι δυνατόν να σκάτε 2 χιλιάρικα και να περιμένετε από το πληκτρολόγιο να αγοράζετε συστήματα.

Ξέρω ότι σε στεναχωρω, αλλά έτσι δουλεύει το κόλπο.

Μια άλλη λύση είναι να πας σε ένα σοβαρό μαγαζί και να σου φτιάξουν αυτοί το σύστημα.

Επίσης ουδενί όμως από τον καναπέ και το πληκτρολόγιο.
+1!!!!!!!!
Καλύτερα να πας σε μαγαζί και να σου κάνουν εκεί κάποιες προτάσεις! (Audiosoul-ultra Srepcom Κλπ...)
Από κει και πέρα με τις προτάσεις και έχοντας και εσύ κάποια προσωπική εμπειρία το ξανασυζητάμε!