Υποκλοπή κωδικού Instagram

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Πριν απο τρεις ημέρες γράφτηκα στο instagram μεσω του μειλ μου, οχι facebook.

Σήμερα δέχτηκα το παρακάτω μειλ στα ρώσικα από εδώ Instagram <[email protected]>


Γεια σας!

Ελ. η διεύθυνση ([email protected]) του λογαριασμού σας Instagram άλλαξε στις 16:06 (PDT) το Σάββατο 02 Σεπτεμβρίου 2017.

Το νέο σας email. διεύθυνση - [email protected]. Εάν δεν αλλάξατε μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. τη διεύθυνση που σχετίζεται με το λογαριασμό Instagram, να ακυρώσετε αυτήν την αλλαγή.

Πάω να μπω στο instagram και όντως μου λεει ότι ο κωδικός μου δεν ισχύει, βάζω το μειλ μου για να μου στείλουν άλλο κωδικό και μου λέει ότι το μειλ μου δεν υπάρχει, βάζω το username και παταω ρεσετ κωδικού και όντως μου λέει ότι έγινε και ότι θα μου σταλεί νέος κωδικός στο μειλ (το ρώσικο).

Κοιτάξτε τι γράφουν οι άσχετοι στην βοήθεια στο
instagram.

If your account was deleted by you or someone with your password, there's no way to restore it. You can create a new account with the same email address you used before, but you may not be able to get the same username.

Πως μου τον χάκαραν και τι πρέπει να κάνω εγώ τώρα;

Όχι για το instagram αλλα για μην μου χακάρουν και τίποτα άλλο.

Έχω ιο στον υπολογιστή μου;



 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Re: Υποκλοπη κωδικου instagram

Μπήκες απευθείας στο ίνσταγραμ, ή έκανες κλικ στο λινκ του μαίηλ; Γιατί το δεύτερο θα μπορούσε να είναι κλασική περίπτωση phishing...
 
Re: Υποκλοπη κωδικου instagram

Το είχα πάθει και εγώ αυτό κάποια στιγμή πέρυσι. Το Instagram έχει διαδικασία για να κάνεις recover τον λογ/μο σου. Θα βοηθήσει αν έχεις ανεβάσει φωτογραφίες που να εμφανίζεται το πρόσωπό σου. Στείλε τους email και θα σου πουν τι να κάνεις.
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Re: Υποκλοπη κωδικου instagram

Το είχα πάθει και εγώ αυτό κάποια στιγμή πέρυσι. Το Instagram έχει διαδικασία για να κάνεις recover τον λογ/μο σου. Θα βοηθήσει αν έχεις ανεβάσει φωτογραφίες που να εμφανίζεται το πρόσωπό σου. Στείλε τους email και θα σου πουν τι να κάνεις.

Δεν είχα ανεβάσει τίποτα, ένα ποστ είχα κάνει μόνο.
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Re: Υποκλοπη κωδικου instagram

Κάπου κάτι έχεις κάνει λάθος. Ή υπάρχει στον υπολογιστή σου κάποιο spyware keylogger ή εσύ ο ίδιος κάποια στιγμή έγραψες κάπου τους κωδικούς. Έλεγξε τον υπολογιστή σου, τι υπηρεσία email χρησιμοποιείς. Πρέπει να βρεις πως έγινε η διαρροή των κωδικών. Αυτή είναι η πρώτη ενέργεια που πρέπει να κάνεις γιατί θα πάθεις κι άλλες ζημιές.
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Re: Υποκλοπη κωδικου instagram

Gmail χρησιμοποιώ, δεν έγραψα πουθενά τίποτα... το eset εχω για τους ιους.

Δεν μπορώ να βρω στο instagram που να το αναφέρω αυτό, το σαιτ τους για εξυπηρέτηση είναι γελοίο.
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Δεν έχω διαπιστώσει κάτι ούτε το eset έχει βρει κάτι, το μόνο που αναφέρω είναι ότι μου έρχονται μειλ από διάφορα site που δεν είμαι και γραμμένος σε κάποια και μου λένε να βάλω τους κωδικούς μου κτλ. κλασική περίπτωση phishing.