Αγορά νέας τηλεόρασης 4K μέχρι 570~ε...

Mitsos_The_Great

New member
3 September 2017
12
Καλησπέρα. Έφτασε η στιγμή να αντικαταστήσω μια LG των 28,5 ιντσών που έχω στο δωμάτιό μου με μια άλλη τηλεόραση 49-50".
Είχα σαν αρχικό όριο τα 500ε αλλά βλέπω ότι από τα 550ε και μετά υπάρχουν και άλλα καλούδια στο skroutz.. :p

Οι απαιτήσεις μου είναι:
*Να είναι συμβατή με το νέο σήμα της digea
*Να φοράει VA Panel ή κάποιο panel παρόμοιας ποιότητας (αν υπάρχει)
*Να μπορώ να εγκαταστήσω καμμιά εφαρμογή της προκοπής αφού πρόκειται για Smart tv
*Να έχει σχετικά καλό σήμα wi-fi
*...και καλό ήχο που να μην τσιρίζει...


Εννοείται ότι μιλάμε για 4K μιας και εκεί θα συνδέω και το pc για gaming αφού θα την έχω στο δωμάτιό μου.
Τι είναι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα;
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Δεν ξερω αν βλεπεις ποδοσφαιρο η ταινιες με γρηγορες σκηνες αλλα αν το κανεις να αποφυγεις να ειναι με 50hz panel
 

Mitsos_The_Great

New member
3 September 2017
12
Re: Απάντηση: Αγορά νέας τηλεόρασης 4K μέχρι 570~ε...

Δεν ξερω αν βλεπεις ποδοσφαιρο η ταινιες με γρηγορες σκηνες αλλα αν το κανεις να αποφυγεις να ειναι με 50hz panel
Τι γνώμη έχεις για αυτές; Έχουν και οι 3 50hz panel ; Ταινίες με γρήγορες σκηνές βλέπω. Ποδόσφαιρο όχι!
80648f51d8846e90c80e474badf83eb9.jpg
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Στις ταινιες ισως να μην σε ενοχλησει.

Εγω πηγα να παρω την 40αρα 6000 αλλα ειχα κατεβασει σε ενα στικακι ενα βιντεακι με ποδοσφαιρο και δεν μου αρεσε η κινηση.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά νέας 4K τηλεόρασης μέχρι 570 ευρώ

Δες την LG UH635V. 50 Hz panel, όπως και οι πιο πάνω. Μέχρι προσφάτως ήταν διαθέσιμη με λιγότερα από 600 ευρώ.
 

Mitsos_The_Great

New member
3 September 2017
12
Δυστυχώς η LG με τα μεταφορικά πάει στα 650ε σχεδόν. Ανεβαίνουμε πολύ! Δηλαδή για καλή κίνηση σε ταινίες θέλω παραπάνω από 50hz πάνελ; Κατάλαβα σωστά;
Από κει και πέρα αυτές οι 3 που υπάρχουν στο παραπάνω post είναι στα 50hz;
 

Mitsos_The_Great

New member
3 September 2017
12
Πήρα την 49MU6100.

Έχουμε και λέμε για τα προβλήματα που εντόπισα.

Όταν έχω ανοιχτό στο τέρμα το motion plus η κίνηση είναι ομαλή αλλά σε γρήγορες σκηνές ή και τυχαία κάνει μικρά κολλήματα που είναι εντελώς σπαστικά. Αν κλείσω ή χαμηλώσω το motion plus είναι κάπως καλύτερα αλλά δεν λύνεται εντελώς. Ακόμα και σε digea SD υπάρχουν αυτά τα κολληματάκια.
Σε βίντεο 1080p 60fps, 4K 60fps (που πέρασα σε σκληρό δίσκο και σύνδεσα με usb) δεν το κάνει. Το ίδιο και με ταινία. Όταν έχω το motion plus στο 4 είναι όλα καλά (δεν είναι ομαλή η ταινία όπως όταν είναι το motion plus στο τέρμα αλλα λόγω του χαμηλότερου framerate δεν παρατηρώ κάτι).

Να πω πως τα βίντεο που πέρασα ήταν ποδόσφαιρο 1080p (60fps), Gameplay Call Of duty 4K (60 Fps) και παίζουν ΟΜΑΛΟΤΑΤΑ. Πολύ περίεργο!! Φαντάζομαι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι έτσι;
 

k30taas

New member
23 January 2009
38
Πήρα την 49MU6100.

Έχουμε και λέμε για τα προβλήματα που εντόπισα.

Όταν έχω ανοιχτό στο τέρμα το motion plus η κίνηση είναι ομαλή αλλά σε γρήγορες σκηνές ή και τυχαία κάνει μικρά κολλήματα που είναι εντελώς σπαστικά. Αν κλείσω ή χαμηλώσω το motion plus είναι κάπως καλύτερα αλλά δεν λύνεται εντελώς. Ακόμα και σε digea SD υπάρχουν αυτά τα κολληματάκια.
Σε βίντεο 1080p 60fps, 4K 60fps (που πέρασα σε σκληρό δίσκο και σύνδεσα με usb) δεν το κάνει. Το ίδιο και με ταινία. Όταν έχω το motion plus στο 4 είναι όλα καλά (δεν είναι ομαλή η ταινία όπως όταν είναι το motion plus στο τέρμα αλλα λόγω του χαμηλότερου framerate δεν παρατηρώ κάτι).

Να πω πως τα βίντεο που πέρασα ήταν ποδόσφαιρο 1080p (60fps), Gameplay Call Of duty 4K (60 Fps) και παίζουν ΟΜΑΛΟΤΑΤΑ. Πολύ περίεργο!! Φαντάζομαι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι έτσι;
Δηλαδή φίλε μου δεν είσαι ευχαριστημένος από ότι κατάλαβα.... Γιατί είμαι και εγώ στο ψάξιμο τι να πάρω
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
η samsung KU6000 στο review του rtings.com έλεγε ότι έχει θέμα με το judder.
επειδή η MU6000 πιθανότατα να είναι το ίδιο πράγμα με άλλο περιτύλιγμα προσωπικά θα την αγόραζα μόνο μετά από τεστ σε κατάστημα.
 

Mitsos_The_Great

New member
3 September 2017
12
η samsung KU6000 στο review του rtings.com έλεγε ότι έχει θέμα με το judder.
επειδή η MU6000 πιθανότατα να είναι το ίδιο πράγμα με άλλο περιτύλιγμα προσωπικά θα την αγόραζα μόνο μετά από τεστ σε κατάστημα.
Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια διόρθωση με update; Έχω παραγγείλει tv box για iptv και ελπίζω να μην έχω τέτοια θέματα αν το ορίσω να τρέχει στα 50hz.
Δηλαδή φίλε μου δεν είσαι ευχαριστημένος από ότι κατάλαβα.... Γιατί είμαι και εγώ στο ψάξιμο τι να πάρω
Αν βλέπεις ταινίες με κλειστό το Motion Plus δεν έχεις πρόβλημα. Αν βλέπεις digea πιθανόν να έχεις ανά κάποιο διάστημα μικρό κολλήματα. Δυστυχώς απ ότι διαβάζω υπάρχει και σε ποιο ακριβές τηλεοράσεις αυτό το θεματακι. Για καλή τηλεόραση τα 1000ε + είναι μονόδρομος. Μιλάω πάντα για 4k.