crossfit κανείς;

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
40άρης, με καμια 15αριά παραπανήσια κιλά.

Πριν κάνα χρονο:
  • κόψαμε το τσιγάρο
  • κόψαμε την οποια γυμναστική κάναμε
  • αρχίσαμε τις αλλαγές πάνας και τα μεταμεσονύχτια ταίσματα και τα κουπεπε κλπ


Τώρα που χρονίσαμε λέω να προσπαθήσω να ξαναρχίσω να γυμνάζομαι αν και αισθάνομαι πολύ κουρασμένος.

Κοιταζα για crossfit. Μου φαίνεται απίστευτη γυμναστική. Γυμνάζεις τα πάντα και είναι και κάργα αεροβική.
Οκ, παίζει να τραυματιστείς αν δεν ξέρεις τι κάνεις αλλά αυτός ο κίνδυνος υπάρχει παντού.
Βασικά έχω ψηθεί κάργα και πάω από βδομάδα να δω και από κοντά σε 2 Boxes (ήτοι γυμναστήρια στην ορολογία του crossfit) που έχει εδώ κοντά.

Επειδή με ξέρω, είμαι βεβαιος οτι θα μου αρέσει αρκεί ο εκπαιδευτής να μου εμπνέει επιστοσύνη.

Απλά από περιέργια ρωτώ αν υπάρχει κανένας που κάνει ή δοκίμασε να μας πει την εμπειρία του.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,809
Παλλήνη
Προσωπικά μια φορα το δοκίμασα και με ζόρισε. Πάντως λένε πως το καλύτερο στην Αττική είναι ένα studio στον Γέρακα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Πριν πέσεις στα βαθιά, κάνε, για κάνα δυο μηνάκια, εναλλάξ κάποιο πρόγραμμα πολυαρθρικών ασκήσεων με κάποιο HIIT, να αυξήσεις μυϊκό τόνο και αντοχή... Και μπαίνεις σταδιακά σε κροσφιτ καταστάσεις από Νοέμβριο Δεκέμβριο...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Δεν θα στο προτεινα,για πολλους λογους, καταλαβαινω οτι ειναι πιο ελκυστικο απο το κλασσικο αεροβικη βαρη,αλλα αμφιβαλλω πολυ για τα αποτελεσματα
επειδη οι στοχοι του ειναι πολλαπλοι και στην ουσια ειναι ολα σε ενα, κραταω μικρο καλαθι,πολλοι λενε οτι ειναι μοδα που θα περασει, αλλοι οχι..
επειδη η εκγυμναση γινεται ομαδικα με ετεροκλητα μελη με διαφορετικες αναγκες και αντοχες,οσο καλος και να ειναι ο γυμναστης ειναι δυσκολο εως αδυνατο να επιτευχθει συγκλιση ,επισης δυσκολο να ελεγχει εαν γινονται σωστα οι ασκησεις,εστω και εαν υπαρχουν τμηματα ανα βαθμιδες π.χ αρχαριων,ετσι ειναι πολυ πιθανοι οι τραυματισμοι ...καποιοι θα σφιγγουν τα δοντια για να μην φανουν αδυναμοι κλπ...
με το κλασσικο αεροβικη βαρη ιδιως οταν ξερεις τις ασκησεις θετεις τους στοχους,ξερεις τις αντοχες σου και προχωρας με προγραμμα προσαρμοσμενο σε σενα και με περισσοτερη ευελιξια να το αλλαξεις απ οτι ενα ομαδικο,π.χ μπορει να λειψεις ενα μηνα και οι αλλοι να κανουν "παπαδες"..
Εαν αποφασισεις να το αρχισεις παντως κανε οτι σου λεει ο Δημοκηδης...
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Eνταξει , ειναι ελκυστικο να βλεπεις ενα γραμμωμενο τυπο γεματο εκρηκτικοτητα (ποσο μαλλον αν εχει μεταμορφωθει σε ''λιγες εβδομαδες'' η ''λιγους μηνες'' (κατι σαν την αναπτυξη της χωρας ). Αλλα αν εχει καποιος μια ηλικια και καποια κιλα , καλυτερα αργα και σταθερα.Γιατι το πιθανοτερο ειναι να τραυματιστει.Και οσο μεγαλωνεις αντε να...αποθεραπευτεις.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,812
Αθήνα με απόσπαση.
Θα το πω κι ας φανώ καχύποπτος και μυστήριος....επειδή το έχω δει το έργο.
Καλό θα είναι να προηγηθεί μια καρδιολογική εξέταση, από τα 40+ δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι η καρδιά.
Μπορεί φαινομενικά να μην υπάρχουν ενδείξεις και να φαίνονται όλα καλά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Ειδικά εάν ξεκινά κανείς την όποια γυμναστική από αυτή την ηλικία, ανεξαρτήτως βάρους, με ή χωρίς παραπανίσια κιλά.
Δεν θέλω να τρομάξω, αλλά καλύτερη η πρόληψη και η συμβουλή από γιατρό.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Eνταξει , ειναι ελκυστικο να βλεπεις ενα γραμμωμενο τυπο γεματο εκρηκτικοτητα (ποσο μαλλον αν εχει μεταμορφωθει σε ''λιγες εβδομαδες'' η ''λιγους μηνες''.

Αυτά γίνονται μόνο στο σινεμά...Ποτέ στην πραγματική ζωή.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: crossfit κανείς;

Θα το πω κι ας φανώ καχύποπτος και μυστήριος....επειδή το έχω δει το έργο.
Καλό θα είναι να προηγηθεί μια καρδιολογική εξέταση, από τα 40+ δεν ξέρεις σε τι κατάσταση είναι η καρδιά.
Μπορεί φαινομενικά να μην υπάρχουν ενδείξεις και να φαίνονται όλα καλά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Ειδικά εάν ξεκινά κανείς την όποια γυμναστική από αυτή την ηλικία, ανεξαρτήτως βάρους, με ή χωρίς παραπανίσια κιλά.
Δεν θέλω να τρομάξω, αλλά καλύτερη η πρόληψη και η συμβουλή από γιατρό.

Oπωσδηποτε καρδιολογικη εξεταση και με τεστ κοποσης και αντοχης.

Δεν εισαι καθολου καχυποποτος. Αυτο εξυπακουεται. Κυριως για μια τετοια προπονηση. Αλλα και για οποιαδηποτε αλλη. Και σε μικροτερες ηλικιες.
Σε ολες τις ηλικιες που εχει σκληρη ασκηση και κοπωση.

Εγω νομιζα οτι ειναι μαλιστα υποχρεωτικο.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,812
Αθήνα με απόσπαση.
Στα 44 ξεκίνησα συστηματικά trekking, πορείες στα βουνα και στα λαγκάδια, είναι η φύση της εργασίας μου τέτοια.
Μέχρι τότε το έκανα σποραδικά.
Η καρδιολογική εξέταση ήταν άριστη για την ηλικία μου, τα κιλά κάτι λιγότερα από τα φυσιολογικά, λίγη παραπάνω χοληστερίνη που την έκαψα στην πορεία.
Τώρα στα 52 η φυσική κατάσταση άριστη.
Την εξέταση την έκανα μετά από έντονη παρότρυνση ( μέχρι καβγά :flipout: ) από τον αδερφό μου που άν και 59 ετών γυμνάζεται συστηματικά από τα 12!
Είχε δίκιο!
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,785
Kingdom of Rain
Re: Απάντηση: crossfit κανείς;

Στα 44 ξεκίνησα συστηματικά trekking, πορείες στα βουνα και στα λαγκάδια, είναι η φύση της εργασίας μου τέτοια.
Μέχρι τότε το έκανα σποραδικά.
Η καρδιολογική εξέταση ήταν άριστη για την ηλικία μου, τα κιλά κάτι λιγότερα από τα φυσιολογικά, λίγη παραπάνω χοληστερίνη που την έκαψα στην πορεία.
Τώρα στα 52 η φυσική κατάσταση άριστη.
Την εξέταση την έκανα μετά από έντονη παρότρυνση ( μέχρι καβγά :flipout: ) από τον αδερφό μου που άν και 59 ετών γυμνάζεται συστηματικά από τα 12!
Είχε δίκιο!

Aυτό μάλιστα! :a0210:

Το trekking είναι η μόνη άσκηση που δεν βαριέμαι!

Α! και η εργασία στον κήπο! :D
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Το μόνο που δεν πρέπει να κάνει ο kostas k είναι να λάβει υπόψη του τις εμπειρίες που θα κατατεθούν εδώ μέσα (χωρίς παρεξήγηση). Ο λόγος είναι ότι δεν ξέρει ποιοί είναι (αθλητικά-βιολογικά) αυτοί που γράφουν και τι επιπέδου ήταν η ενασχόλησή τους με το crossfit (ή οτιδήποτε άλλο).

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά.
Σε πολύ γενικές γραμμές, δεν είναι όλες οι μορφές εκγύμνασης για όλους ή ακριβέστερα δεν είναι όλα τα επίπεδα όλων των μορφών εκγύμνασης για όλους.
Υπάρχει crossfit ας πούμε χαμηλού επιπέδου, crossfit μέτριου επιπέδου κοκ. Αντίστοιχα υπάρχει τρέξιμο για αρχάριους, προχωρημένους κλπ. Αν κάποιος πληροί τις προϋποθέσεις για μέτριο επίπεδο και ασχοληθεί με υψηλό επίπεδο, λογικό είναι να έχει τραυματισμούς. Αυτό ισχύει όχι μόνο για το crossfit αλλά για οτιδήποτε. Πχ αν κάποιος (με μηδενικό αθλητικό υπόβαθρο) έρθει και μου ζητήσει να ασχοληθεί με το τρέξιμο κι εγώ τον ξεκινήσω με πχ 5 προπονήσεις/εβδομάδα, όγκο 70 km/εβδομάδα, διαλειμματικές κλπ, είναι θέμα χρόνου να τραυματιστεί.

Αυτό που πρέπει αρχικά να λαμβάνεται υπόψη είναι ο στόχος του γυμναζόμενου (τι επιδιώκει) και πώς αυτός θα επιτευχθεί με τον ασφαλέστερο και πιο ευχάριστο τρόπο. Παράγοντες που πρέπει να συνεκτιμηθούν είναι μεταξύ άλλων: η ηλικία, το παρόν επίπεδο φυσικής κατάστασης (αερόβια ικανότητα, ευκαμψία, κατάσταση αρθρώσεων κλπ), το βάρος, το αθλητικό (ή μη) υπόβαθρο, το ιστορικό τραυματισμών. Εννοείται φυσικά ότι λαμβάνονται υπόψη οι περιορισμοί για λόγους υγείας (καρδιά, αναπνευστικό κλπ).

Από εκεί και πέρα, θαύματα δεν γίνονται. Μαγικές μορφές εκγύμνασης υπάρχουν μόνο στον κόσμο της φαντασίας και του marketing. Για να υπάρχουν τα όποια αποτελέσματα απαιτείται συνέχεια, συνέπεια, υπομονή, προοδευτικότητα, με δεδομένο βέβαια, το επαναλαμβάνω, ότι ο γυμναζόμενος κάνει αυτό που αντιστοιχεί στο επίπεδό του, στο σώμα του. Αυτή είναι η μεγαλύτερη πρόκληση για τον γυμναστή, προπονητή κλπ.
 
εγώ θα σου πρότεινα να το πας σιγά-σιγά. Αν έχεις 15 παραπανίσια κιλά ξεκίνα με μια επίσκεψη σε διατροφολόγο για να μπορέσεις να πέσεις στα σωστά κιλά.
Παράλληλα ξεκίνα επίσης σιγά-σιγά να...κινείσαι, αυξάνοντας τη...δόση σταδιακά.

Το όλο ζήτημα είναι να το χωνέψεις καλά ότι θέλεις να αλλάξεις το σώμα σου, την υγεία σου και ότι διατίθεσαι να κάνεις ριζικές αλλαγές στην καθημερινότητα σου απο δω και πέρα.
Έστω και αν μιλάμε για απλά, μικρά πράγματα όπως το να κόψεις τη ζάχαρη ή να περπατάς για 10 λεπτά κάθε μέρα!
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Το μόνο που δεν πρέπει να κάνει ο kostas k είναι να λάβει υπόψη του τις εμπειρίες που θα κατατεθούν εδώ μέσα (χωρίς παρεξήγηση). Ο λόγος είναι ότι δεν ξέρει ποιοί είναι (αθλητικά-βιολογικά) αυτοί που γράφουν και τι επιπέδου ήταν η ενασχόλησή τους με το crossfit (ή οτιδήποτε άλλο).

Σωστο.Εξαλλου , ουτε οι υπολοιποι ξερουν τι γυμναστικη εκανε ο ανθρωπος πριν ενα χρονο (οπως γραφει).Μπορει να ηταν απο απλη συντηρηση λογω καθιστικης ζωης μεχρι επιπεδο..πρωταθλητισμου :)
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας. Μια αναδρομή της πορείας μου:
  • Στα 22 μου ήμουν καπνιστής και ενώ θα έπρεπε να ήμουν 70kg, η ζυγαριά προσέγγιζε τα 100.
  • Στα 25 κατάφερα σταδιακά από μόνος μου να πέσω στα 75Kg.
  • Στα 28 ξεκίνησα trekking και ορεινή ποδηλασία. Βάρος το ίδιο.
  • Στα 35 ανακάλυψα την κολύμβηση και την ερωτεύτηκα. Καθημερινά χειμώνα/καλοκαίρι στις 7:30 πμ απέξω να περιμένω να ανοίξει η πόρτα του κολυμβητηρίου. Βάρος το ίδιο.
  • Στα 38 κατάφερα να κολυμπώ καθημερινά 2km σε 45min και τα Σάββατα 4 km σε 1,5 ώρα. Βάρος το ίδιο αλλά το σώμα μου και η υγεία μου δεν είχε καμία σχέση με αυτήν που είχα πριν. Εκεί έκανα και ένα γενικό τσεκαπ και μου είπε ο καρδιολόγος όταν με εξέτασε «δεν καπνίζεις, ε;» Εγώ βέβαια κάπνιζα ακόμα τότε 2 πακέτα.
  • Κάπου εκεί το παραξήλωσα και άρχισα επιπρόσθετα γυμναστήριο τρία απογεύματα την εβδομάδα μετά την δουλειά. Και κάποιο βράδυ έτσι απλά κατέρρευσα. Μην τα πολυλογώ τα παράτησα για κάνα χρόνο και πήρα 5-6 κιλά.
  • Στα 39 ξαναρχίζω κολυμβητήριο σε πιο χαλαρούς ρυθμούς.
  • Στα 40 κάνουμε παιδί, κόβω τσιγάρο και κολυμβητήριο. Εκείνο τον χρόνο πήρα άλλα 5-6 κιλά.


Και τώρα στα 41 θέλω να ξαναρχίσω να αθλούμε στον ελάχιστο χρόνο που μπορώ να βρω διαθέσιμο. Μου λείπει το λαχάνιασμα, η ικανοποίηση το ότι κατάφερα να πάω ένα βήμα παρακάτω, το συναίσθημα του να έχεις ένα ενεργοποιημένο/υγιές/εύκαμπτο σώμα. Αν χάσω και κάνα κιλό ή κάνα πόντο από την μέση ή φουσκώσει λίγο κάνα στήθος, καλοδεχούμενο.

Κολυμβητήριο δεν μπορώ να ξαναρχίσω. Τα πρωινά μου είναι δεσμευμένα στο σπίτι και το απόγευμα γίνετε της μουρλής στα κολυμβητήρια.
Γυμναστήριο τώρα, για να ακολουθήσω ένα κλασσικό πρόγραμμα (25min τρέξιμο- κοιλιακοί/ραχιαίοι – εκγύμναση δύο μυϊκών ομάδων– διατάσεις) θα χρειαστεί να περνάω τουλάχιστον 1,5 ώρα στο γυμναστήριο.
Στο crossfit, από αυτά που διάβασα, ένα κλασσικό πρόγραμμα 1 ώρας περιλαμβάνει ζέσταμα / WOD (Workout of the Day) / διατάσεις. Το WOD είναι από ότι έχω καταλάβει κάτι σαν HIIT πολυαρθρικές ασκήσεις (πχ σχοινάκι, pull aps, squats όσα περισσότερα μπορείς όσο πιο γρήγορα μπορείς).

Αναμφίβολα, η εκγύμναση που μπορεί να επιτύχει κάποιος σε ένα γυμναστήριο είναι πιο πλήρης σε σχέση με το crossfit. Όμως για το 1ο χρειάζεται περισσότερος χρόνος. Όπως σωστά ειπώθηκε παραπάνω, μαγικές μορφές εκγύμνασης δεν υπάρχουν. Όταν όμως η όποια ώρα διαθέσω για γυμναστική θα αφαιρεθεί από τον ήδη μειωμένο χρόνο που έχω για τον ύπνο, αρχίζω να βάζω νερό στο κρασί μου και συνειδητά ψάχνω κάτι quick and dirty και ας μην είναι το απόλυτο.

Φυσικά πουθενά δεν μπαίνεις πλακωμένος είτε μιλάμε για CrossFit είτε για γυμναστήριο είτε για street dance. Κάποιο πρόγραμμα CrossFit που βρήκα στο internet προέβλεπε περίοδο 6-8 εβδομάδων στην οποία ουσιαστικά μαθαίνεις να εκτελείς σωστά τις ασκήσεις και προετοιμάζεις το σώμα σου για να μπορέσει να βγάλει ένα πρόγραμμα. Φίλε takisot , εσένα απλά σε πέταξαν μέσα και σου είπαν κολύμπα με τους υπόλοιπους?
 
Φίλε μου ηλικιακά είμαστε στα ίδια (42 εγώ) εδώ και 2μιση χρόνια ξεκίνησα από σπόντα TRX. 2-3 συνεδρίες την εβδομάδα διάρκειας μέχρι ώρα η κάθε μια.
Βασικά ξανάνιωσα, αισθάνομαι πολύ υγιής, δε λαχανιάζω όπως παλιότερα, δε πονάνε πόδια, μέση, χέρια όπως παλιότερα, η διάθεση είναι στο φουλ (μεγάλη υπόθεση φίλε η άθληση στην ψυχολογία).

Το μόνο που δε κατάφερα ήταν να χάσω κιλά, κάτι το οποίο μπορείς να το καταφέρεις πιο εύκολα και σωστά με διατροφή.

Αν δε συνδυάσεις και τα δυο θα εκπλαγείς από τον εαυτό σου.

Βάρα!
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
@ kostas k

Φιλε το οτι εβαλες το ιστορικο σου μου επιτρεπει να σου προτεινω κατι... εφοσον βεβαια κανεις καρδιολογικες εξετασεις πριν.

Ξεκινα και μην φοβασαι. Το πολυ πολυ να εισαι ο τελευαταιος οταν κανουν την "καμπια", η να τελειωνεις τις ασκησεις μεσα στο μποξ με το πασο σου.

Ξεκινα. Εδω στην πολη που ειμαι υπαρχει δραστηριοτητα που γνωριζω, αλλα εγω προς το παρων "δεν τολμω" αλλα με τρωει καπως. Θελει χρονο.
Αυτοι που γυμναζονται σε αυτα τα μποξ ειναι κατα κυριο λογο και με αυτη την σειρα : στρατιωτικοι, πυροσβεστες, κινησιοθεραπευτες η σχετικοι με την επανορθωση σωματικων λειτουργιων ΚΑΙ ανεργοι. Ο χρονος χρειαζεται και για την "ψυχικη ισοροπια", αλλιως μπορει να τα παρατησεις.
Αν θελεις πες μου να σου στειλω συνδεσμο με PM εχουν σελιδα στο ΦΒ με βιντεακια απο τις δραστηριοτητες τους.
Η πισινα που εκανες ειναι μεγαλο ατου. Οπως και το τεραστειο χασιμο κιλων στα νεανικα σου χρονια πραγμα που δειχνει δυναμη χαρακτηρα.
Εγω τον χειμωνα ημουν 107 κιλα, τωρα ειμαι χαλαρα κατω απο 97 απο καλοκαιρινη ασκηση μονο, και γενικα στη ζωη μου εκανα γιογιο καθε χρονο τουλαχιστον δεκα-δεκαπεντε κιλα.

Βεβαια με την ηλικια δυσκολευουν και επιβραδυνονται οι αλαγες καθως επισης αρχιζουν και υποφερουν οι αρθρωσεις.

Μην σε παρει απο κατω. Ηθικον ακμαιοτατον και βουρ...

Βεβαια ενα βασικο...ποσο κοστιζει και αν πρεπει να πληρωσεις την χρονια ολοκληρη στην αρχη.
Αν γινεται απο περιεργει πες μας ποσο στοιχιζει η "εμπειρια" πανω κατω.

Αλλα ειπαμε πρωτα τεστ γιατρου...
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τον κόπο να μου απαντήσετε

Φυσικά και τσέκαρα και την περίπτωση του TRX. Από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, κατάλαβα ότι το TRX σε σχέση με το crossfit είναι καλύτερο στην εκγύμναση των μυών αλλά υστερεί στο αεροβικό κομμάτι. Αν μπορούσα να διαθέσω περισσότερο χρόνο για γυμναστική είτε θα πήγαινα:
• είτε σε TRX & extra διάδρομο πριν ή μετά
• είτε απλά γυμναστήριο με ένα πρόγραμμα από έναν σοβαρό γυμναστή (άσχετο απλά το συνειδητοποίησα πρόσφατα ότι όποιος γυρνάει σε ένα γυμναστήριο και βγάζει πρόγραμμα στους άλλους κλπ δεν είναι απαραίτητα και γυμναστής)
A ναι, πρόσφατα άκουσα και για Crosswim (ένα μίξη Crossfit κ κολύμβησης). Το κάνει ο Γιάννης Δρυμωνάκος σε κάποιο εκπαιδευτήριο (Δούκα/Γείτονα κάτι τέτοιο) όμως για κάποιο παράδοξο λόγο δεν με τράβηξε. Πολύ μίξη, της μίξης ο μίξη μου φάνηκε, και έχω συνδυάσει το πλακάκι με κολύμπι και όχι πουσαπς.

CR, τι είναι η κάμπια; Σε ευχαριστώ για την εμψύχωση αν και το έχω πάρει ήδη απόφαση. Σχεδιάζω αυτές τις ημέρες να περάσω να δω 2 box κοντά στο σπίτι μου και θα σου πω όταν μάθω τιμές. Το ένα είναι πολύ underground (και κυριολεκτικά), το άλλο είναι πολύ designιά σου λέω. Με βλέπω για το 1ο αλλά δεν ξέρεις καμία φορά.
Συνήθως ζητάνε υποχρεωτικά πρόσφατη βεβαίωση γιατρού (στην πισίνα ζητάνε και δερματολόγου και αν είσαι γυναίκα και γυναικολόγου).
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
............
CR, τι είναι η κάμπια; Σε ευχαριστώ για την εμψύχωση αν και το έχω πάρει ήδη απόφαση. Σχεδιάζω αυτές τις ημέρες να περάσω να δω 2 box κοντά στο σπίτι μου και θα σου πω όταν μάθω τιμές. Το ένα είναι πολύ underground (και κυριολεκτικά), το άλλο είναι πολύ designιά σου λέω. Με βλέπω για το 1ο αλλά δεν ξέρεις καμία φορά.
Συνήθως ζητάνε υποχρεωτικά πρόσφατη βεβαίωση γιατρού (στην πισίνα ζητάνε και δερματολόγου και αν είσαι γυναίκα και γυναικολόγου).

Σαν παραδειγμα το εφερα. Για τις ασκησεις που επιφερουν μια συσχετιση γκρουπ, οπου καποιος μπορει να μειενει απεξω, γιατι ειναι ακησεις που τσιταρουν για "πνευμα ομαδας" οπως κανουν οι στρατιωτικοι και οι πυροσβεστες, για παραδειγμα. Αλλα εσενα σκασιλα σου. Με το πασο σου, να παιρνεις τις ανασες σου με τον ρυθμο σου.
Απλα ηθελα να σου πω μη κομπλαρεις ποτε επειδη θα βλεπεις 25ρηδες που θα εχουν αλλους ρυθμυς και θα ειναι σε γκρουπ.

Η καμπια ειναι μια ασκηση κινησης σε γκρουπ οπου πρεπει να ακολουθουν ο ενας τoν αλλον (σε procession λυπαμαι αλλα δεν μου ρχεται η λεξη στα ελληνικα, οπως οι καμποιες μονο που... δεν ειναι ορθιοι LOL...). Τους ειδα και μου φανηλε πολυ ζορικο, τουλαχιστο σε εντονο ρυθμο.

τελος παντω εγω εδω το βρισλω πολυ ακριβο για μενα και μαλλον δε θα το κανω αφου δεν ξερω αν θα ακολουθησω ως το τελος ( 70- 85 ευρω τον μηνα, 70 αμα πληρωσω την χρονια ολοκληρη μπροστα- σκεφτομαι ποσα βινυλι θα αγοραζα με αυτο το ποσο...). Δεν θα ηθελα να διαθεσω περισσοτερο απο 35 το μηνα.

Αλλα εγω ειμαι 52. Εσυ σε αυτη τη φαση μου θυμιζεις εμενα πριν δεκα χρονια γιαυτο σε εμψυχωνω. Ειμαι ευτυχης που ειχα παρει αποφαση να κανω σκληρο σπορ σε αυτην την ηλικια, αν δεν το ειχα κανει θα το ειχα μετανιωσει στην μετεπειτα ζωη μου και δεν θα ηξερα αν θα μπορουσα η οχι και θα ειχα μεινει με την απορια και τις τυψεις. Γιαυτο σε εμψυχωνω αλλα δεν εχεις αναγκη σε βλεπω. Και τωρα μετα τεσσερα χρονια διακοπης (απαγορευση γιατρου) ξανατρωγομαι...

:grinning-smiley-043
 

nclpao13

Established Member
18 October 2008
106
Καλημέρα σε όλους,
Θα σας πω την προσωπική μου εμπειρία. Γυμνάζομαι συστηματικά τα τελευταία 3 χρόνια και είμαι 38. Τον πρώτο 1,5 χρόνο σε γυμναστηριο και τρέξιμο έξω σε καθημερινή βάση. Τον τελευταίο 1,5 μόνο σε box καθημερινά και τρέξιμο 2 φορές την βδομάδα. Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι βρίσκομαι στην καλύτερη φυσική κατάσταση ever . Μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει το crossfit. Πώς το αντιλαμβάνομαι :
Είναι ολοκληρωμένη γυμναστική
Αντίπαλος είναι ο εαυτός σου και ο χρόνος, κανένας άλλος
Θέλει προσοχή , σιγά σιγά να μάθεις την τεχνική και να συνηθίσει το σώμα σου
Μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε ( ηλικία , φύλο)
Σε μια ώρα κάνεις ολοκληρωμένο προγραμμα και ξεμπερδεύεις
Δεν χρειαζεται κάθε μέρα , 3-4 φορές την βδομάδα είναι αρκετές
Θέλει πίστωση χρόνου , υπομονή και επιμονή.
Να βρεις box που εχει εκπαιδευτές με υπομονή να ασχοληθούν μαζί σου
Έχει γίνει τρόπος ζωής
Εχει πολλά διαφορετικά είδη προγραμμάτων ( αντοχής, δύναμης, συνδυασμός αυτών) και εκεί είναι η ομορφιά του, δεν βαριέσαι.

Συμπερασματικά λοιπόν το συστήνω ανεπιφύλακτα. Στην τελική το δοκιμάζεις για κάποιους μήνες και αποφασίζεις αν σου ταιριάζει και αν σου αρέσει. Καλά να είσαι τα αποτελέσματα θα είναι εντυπωσιακά. Να τονίσω οτιδήποτε κάνουμε πρέπει να συνδυάζεται και με σωστή διατροφή , όσο μπορούμε .


Sent from my iPad using Tapatalk HD