Μετάβαση από canon 600d σε x-t20 αξίζει;

kostaskkef1

New member
1 September 2017
26
Καλησπέρα παιδιά εχω ανακαλύψει το φορουμ σας εδω και 2 μέρες και έχω ενθουσιαστεί με το υλικό που υπάρχει γύρω απο το θέμα φωτογραφίας συγχαρητήρια σε όλους όσους ασχολούνται και βοηθούν κ εμάς τους ερασιτέχνες.

Θα ήθελα την βοήθεια σας όσο αν αφορά το ερώτημα του τίτλου; αξίζει η αλλαγή. Η φωτογραφία που ασχολούμαι ειναι κυρίως τοπία και πολύ σπανια θα φωτογραφίσω πορτραίτο ή κατι αντιστοιχο. Επιπλέον με ενδιαφέρει η φωτογραφική να
έχει καλή απόδοση σε χαμηλό φωτισμό κυρίως παλι για τοπία. Μεχρι στιγμής ειμαι ευχαριστημένος με την 600d με μόνη ενόχληση τη νύχτα γιατι σε ISO πάνω απο 800 μας τα χαλάει λίγο. Έχω διαβάστει διθυραμβικά σχόλια για τη νέα σειρά της fuji και για την x-t20 που με ενδιαφέρει. Ανταποκρίνεται στις 'απαιτήσεις' μου ή μπορώ και να μεινω με τη παλια; Μήπως υπάρχει κάποια άλλη εξίσου καλή πρόταση;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Από Canon φακούς έχεις πολλούς ή θα κάνεις σχετικά "αναίμακτη" μετάβαση; Αν εχεις πολλους Canon φακους θα σου ελεγα να δεις κ 80D ή 77D. Αλλιως γενικα, ναι η XT-20 κατα την γνωμη μου, ειναι η καλυτερη προταση για το price range της και δινει κ 4k βιντεο.
 
Last edited:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Καλώς μας ήρθες φίλε.
Σαν κάτοχος της Χ-Τ20 δηλώνω ευχαριστημένος 100% και καλυμμένος στο θέμα φωτογραφίας και βίντεο.
Κοντά στα 1000 ευρώ ασφαλώς κ
υπάρχουν και άλλες αξιόλογες λύσεις αλλά ο συνδιασμός Χ-Τ20 +18-55mm f2. 8-4.0 είναι κατά τη γνώμη μου το καλύτερο vfm αυτή τη στιγμή στην αγορά.
 

kostaskkef1

New member
1 September 2017
26
Teobot ειναι αναιμακτη η μεταφορα γιατι έχω μείνει μονο με τον stock 18-55.

Tiniakos τον συνδιασμο Χ-Τ20 +18-55mm f2. 8-4.0 έχω βαλει στο μάτι κγω. Θα ήθελα να ρωτήσω σε βραδυνές λήψεις εισαι ευχαριστημένος??? Γενικά απο θόρυβο πως τα παει; Μηπως υπάρχει κάποιο δείγμα ??
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
Teobot ειναι αναιμακτη η μεταφορα γιατι έχω μείνει μονο με τον stock 18-55.

Tiniakos τον συνδιασμο Χ-Τ20 +18-55mm f2. 8-4.0 έχω βαλει στο μάτι κγω. Θα ήθελα να ρωτήσω σε βραδυνές λήψεις εισαι ευχαριστημένος??? Γενικά απο θόρυβο πως τα παει; Μηπως υπάρχει κάποιο δείγμα ??

Υπαρχει ξεχωριστο θεμα οπου μπορεις να δεις σχετικα με την μηχανη αλλα κ στο ποστ 145 αυτο που ζητας :)

http://avclub.gr/forum/showthread.php/153468-Fuji-xt-20/page15
 

Gzisis69

Established Member
18 April 2016
154
στο 1000ρικακι παντως παιρνεις και μετεχειρισμενη full frame με εναν φακο οποτε δεν ξερω αν θα πηγαιβα σε κατι αλλο αν ηθελα τοπια και νυχτα..
 

teobot

Supreme Member
18 December 2009
3,710
στο 1000ρικακι παντως παιρνεις και μετεχειρισμενη full frame με εναν φακο οποτε δεν ξερω αν θα πηγαιβα σε κατι αλλο αν ηθελα τοπια και νυχτα..

Ποιά θα πρότεινες;
 

andrant

New member
10 January 2010
22
Καλησπέρα, για τοπία τη μέρα νομίζω η 600D σε καλύπτει.
Αλλά και νύχτα με τρίποδο πιστεύω αν κρατήσεις σε χαμηλά επίπεδα το iso (με τρίποδο δεν υπάρχει λόγος να το ανεβάσεις) δεν θα έχει τόσο θόρυβο η 600D.

Τώρα για φωτογράφιση κίνησης - δράσης τη νύχτα εκεί χρειάζεσαι το iso οπότε οκ δες για κάτι καλύτερο.
 

Gzisis69

Established Member
18 April 2016
154
και γω θελω με 1000 ευρα , ff και... φακο:drool1:

ανετα βρισκει κανεις μεταχειρισμενη d600 d610 σε αυτη την τιμη. τωρα σε λιγο θα βρισκει και απο canon το αντιστοιχο.. και με εναν 50αρη 1.8 πιανει φωτεινοτητες ονειρα απατηλα για τους μικρους αισθητηρες. και μεγεθος οχι τρελη διαφορα απο το πακετακι που συζηταμε. απισης για μενα τουλαχιστον ο φακος 18-55 της φουτζι δεν λεει και τιποτα το ιδιαιτερο αν συγκριθει με αναλογξς αξιας φακους απο νικο και κανον. το αναφερω αυτο γιατι πολλοι τον λενε τρομερο κλπ σε συγκριση με κιτ αλλων εταιριων ενω δεν ειναι ιδια η τιμη του με τους αλλους.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
και canon 6d και nikon d610 και sony a7 Mkii βρίσκει κάποιος μεταχειρισμένες. Μάλιστα στο facebook υπάρχουν δυο sony a7 mkii με λιγότερο από 1000 ευρώ και λιγότερα από 10.000 κλικς.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514
Και εγώ θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους, αν ο κύριος σκοπός σου είναι το Iso και η φωτογράφηση τοπίου τότε πας αμέσως σε FF, όπως είπαν τα παιδιά βρίσκεις Nikon D610, Canon 6D και sony a7 σε τιμές γύρω στο χιλιάρικο, και ειδικά σε Canon/Nikon βρίσκεις και φακούς σε τιμές χώμα να ξεκινήσεις.....για αυτό που θέλεις σαφώς νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,514

Από όλες τις Crop μηχανές όμως είναι καλύτερο το Iso σε όλες τις FF με διαφορά. Οι Df και A7S είναι ιδιαίτερες μηχανές που στην πράξη πόσο κερδίζεις από τις απλές FF σε iso?? μισό στόπ?? πάνω κάτω εκεί είναι η διαφορά τους. Φυσικά αν έχεις τα χρήματα τις χτυπάς αν όχι μια π.χ. Nikon D610 θα καλύψει μια χαρά έναν υποψήφιο αγοραστή.