The Big Sick

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
MV5BZWM4YzZjOTEtZmU5ZS00ZTRkLWFiNjAtZTEwNzIzMDM5MjdmXkEyXkFqcGdeQXVyNDg2MjUxNjM@._V1_UX182_CR0,0,182,268_AL_.jpg


Σε αδρες γραμμες ειναι η ιστορια της σχεσης του Kumail Nanjiani (Silicon Valley) με την μετεπειτα συζυγο του Emily Gordon. Το ζευγαρι ειναι επισης υπευθυνο και για το σεναριο της ταινιας. Στους πρωταγωνιστικους ρολους ο Nanjiani, η Zoe Kazan, η Holly Hunter και ο Ray Romano.

Ειχα διαβασει τα καλυτερα για αυτην την ταινια και ανυπομονουσα να την δω, δυστυχως ομως δεν προλαβα να την δω στις αιθουσες (δεν πρεπει να εμεινε και πολυ γιατι δεν την θυμαμαι καν!). Παρα πολυ γλυκια ταινια, εχοντας το πλεονεκτημα οτι ειναι αληθινη ιστορια, κατι το οποιο ειναι προφανες απο τους διαλογους. Αν την συγκρινει κανεις με αλλες κλασσικες "ρομαντικες-κομεντι" π.χ. four weddings and a funeral, love actually κτλπ, το γραψιμο ειναι ετη φωτος μπροστα και δεν μοιαζει "παραμυθενιο". Βλεπουμε καποιες στιγμες που εχουμε δει σε αλλες ταινιες, αλλα εδω παιρνουν τροπη τελειως διαφορετικη απο αυτο που θα περιμεναμε, αλλα ταυτοχρονα τοσο αληθινη. Ακουγεται οτι υπαρχει περιπτωση να ειναι υποψηφιο για οσκαρ best original screenplay και δεν θα μου εκανε καθολου εντυπωση.

Ολο το καστ κανει εξαιρετικη δουλεια, αλλα η ταινια μαγευει λογω της φοβερης χημειας του Nanjiani με την Kazan, αλλα και του Romano με την Hunter. Τελευταια φορα ειχα δει την Καζαν στο παρα πολυ καλο Ruby Sparks, ενω και εδω ειναι παρα πολυ γοητευτικη, χωρις να ειναι "κλασσικα-χολυγουντιανα κουκλαρα".

Μπονους της ταινιας οτι μπορειτε να τη δειτε με το ετερο ημισυ ή και τα παιδια σας και ειμαι σιγουρος οτι θα τους αρεσει!

Θα σας προτεινα να δειτε και το εξαιρετικο Hasan Minhaj: Homecoming King το οποιο ειναι stand up show (αρκετα διαφορετικο σε παραγωγη ομως απο τα κλασσικα stand up) στο netflix (και στο ελληνικο). Ειμαι σιγουρος ομως οτι αν ψαξετε θα το βρειτε και αλλου ;)
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: The Big Sick (2017)

καλη,η ατμοσφαιρα-σκηνοθετικη ματια βεβαια παραθυμιζει Γουντι Αλεν...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Big Sick (2017)

Μα καλά μαζί το είδατε;;;; Δεν έχει ποσταρει κάνεις τίποτα εδώ για 3 μήνες και ξαφνικά 2 μαζεμένοι :)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: The Big Sick (2017)

Το έχω δει καιρό, απλά δεν είχα σχολιάσει.
Απίθανο το ότι είναι πραγματική ιστορία.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Big Sick (2017)

Τώρα που προτάθηκε για Όσκαρ ελπίζω να το αναζητήσουν και να το δουν και άλλοι! Νομίζω ότι άξιζε μια υποψηφιότητα για β γυναικείου η Holly Hunter πάντως